Іменем України
16 грудня 2013 р. Справа №801/11352/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим в складі головуючого судді - Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання - Магері М.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Асфальт-Пром" , Служби автомобільних доріг в АР Крим до Головного управління Державної казначейської служби України в АР Крим про визнання бездіяльності протиправною та спонукання до виконання певних дій,
ТОВ "Асфальт-Пром" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом, в якому просить: зобов'язати ГУ Державної казначейської служби України в АР Крим розглянути звернення Служби автомобільних доріг в АР Крим про реєстрацію бюджетних зобов'язань та бюджетних фінансових зобов'язань; визнати протиправною бездіяльність ГУ Державної казначейської служби України в АР Крим в частині не реєстрації та не взяття на облік бюджетних зобов'язань та бюджетних фінансових зобов'язань Служби автомобільних доріг в АР Крим по об'єкту - "Капітельний ремонт вулиці Глазкирицького (від Санаторію "30 років Жовтня) до бази будівельної фірми "Ербек" м. Алушти в сумі 756657,75 грн.; зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України в АР Крим зареєструвати та взяти на облік бюджетні зобов'язання та бюджетні фінансові зобов'язання Служби автомобільних доріг в АР Крим по об'єкту - "Капітельний ремонт вулиці Глазкирицького (від Санаторію "30 років Жовтня) до бази будівельної фірми "Ербек" м. Алушти в сумі 756657,75 грн. - кредиторської заборгованості перед ТОВ "Асфальт-Пром" по договору на виконання робіт по капітальному ремонту вулиці Глазкирицького (від Санаторію "30 років Жовтня) до бази будівельної фірми "Ербек" м. Алушти від 11.12.2012 року № 198/12к.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 11.12.2012 року між ТОВ «Асфальт-Пром» та Службою автомобільних доріг в АР Крим було укладено договір на виконання робіт з капітального ремонту вулиці Глазкирицького (від Санаторію «30 років Жовтня) до бази будівельної фірми «Ербек») м. Алушта, яким передбачено, що Замовник забезпечує фінансування виконання робіт за рахунок коштів Державного бюджету. Передбачені договором ремонтні роботи були повністю виконані ТОВ «Асфальт-Пром», що підтверджується відповідним актом виконаних робіт. При цьому Службі автомобільних доріг в АР Крим в 2013 році були доведені бюджетні асигнування для оплати заборгованості за цим договором у розмірі 771,7 тис. грн., які були визначені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 року та Розпорядженням Ради Міністрів АР Крим від 10.07.2013 року як погашення кредиторської заборгованості. Пунктом 5 розпорядження КМУ від 03.07.2013 року Державній казначейській службі України також приписано забезпечити перерахування бюджетних коштів у відповідності з бюджетними призначеннями. Разом з тим, відповідач, без будь-яких законних підстав повернув Службі автомобільних доріг АР Крим пакет документів без їх реєстрації та прийняття на облік кредиторської заборгованості в сумі 756657,75 гривень перед ТОВ «Асфальт-Пром», що призвело до неможливості перерахування цих бюджетних коштів та відповідно оплати заборгованості за договором.
В судове засідання представники позивачів не з'явились, надали клопотання про розгляд справи за їхньої відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, був повідомлений про місце та час розгляду справи належним чином, про причини неявки суд не повідомили.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими частково виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 11 грудня 2012 року між Службою автомобільних доріг в АР Крим (Замовник) та ТОВ «Асфальт-Пром» (Підрядник) було укладено Договір № 198/12к на виконання робіт з капітального ремонту вул. Глазкирицького (від санаторію «30 років Жовтня» до бази будівельної фірми «Ербєк») м. Алушта.
Вартість робіт за даним договором визначена на підставі твердої договірної ціни та склала 756634,01 гривня (п. 4.1 Договору).
Статтею 5 цього Договору передбачено, що бюджетні зобов'язання Замовника за цим Договором виникають у разі наявності відповідних бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом по загальному фонду.
Замовник забезпечує фінансування виконання робіт за рахунок Державного бюджету України (п. 5.2 ст. 5).
Оплата за фактично виконані об'єми робіт проводиться шляхом перерахування Замовником грошових коштів на розрахунковий рахунок Підрядника (п. 6.7 Договору).
До Договору додані наступні Додатки, підписані сторонами: Договірна ціна, протокол узгодження матеріальних ресурсів; транспортна схема доставки матеріалів; Акт прийому - передачі Замовником Підряднику проектно - кошторисної документації з капітального ремонту; календарний графік виконання робіт; акт прийому - передачі Замовником Підряднику будівельного майданчику; план фінансування робіт із визначенням строку - грудень 2012 року.
Як встановлено судом, ТОВ «Асфальт-Пром» виконало взяті на себе зобов'язання за Договором підряду, що підтверджується Довідками про вартість виконаних будівельних робіт за грудень 2012 року, Актами приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2012 року, згідно з якими вартість виконаних ТОВ «Асфальт-Пром» ремонтних робіт в грудні 2013 року склала 756625,75 гривень.
Однак, оплата за договором Замовником, а саме Службою автомобільних доріг в АР Крим до цього часу не здійснена.
Згідно ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України у межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 737-р від 21.08.2013 року «Про внесення змін у додаток 2 до Розпорядження Кабінету Міністрів України № 472 від 03 липня 2013 року» «Про перерозподіл деяких видатків та передачу бюджетних призначень, передбачених у 2013 році Міністерству фінансів», згідно з яким позиція «головний розпорядник бюджетних коштів - Рада Міністрів АР Крим» доповнена бюджетним призначенням - 771,7 тис. - для капітального ремонту вул.. Глазкирицького (від санаторію «30 років Жовтня» до бази будівельної фірми «Ербєк») у м. Алушта (погашення кредиторської заборгованості).
Пунктом 5 Розпорядження Кабінету Міністрів України № 472-р від 03.07.2013 року Державній казначейській службі України приписано також перераховувати бюджетні пошти відповідно до переданих бюджетних призначень.
Згідно з Лімітною Довідкою Заступника міністра фінансів в АР Крим про бюджетні асигнування та кредитування на 2013 рік, з Державного бюджету України було виділено 5145600 тис. грн.. за 7711800 «Будівництво, реконструкція, капітальний ремонт об'єктів соціальної та іншої інфраструктури в АР Крим, придбання шкільних автобусів», а саме на видатки розвитку.
11.12.2013 року Служба автомобільних доріг в АР Крим направила на адресу Головного управління Державної казначейської служби України в АР Крим на реєстрацію реєстри бюджетних зобов'язань від 11.12.2013 року № 3/01 та 4/01 та реєстри бюджетних фінансових зобов'язань від 11.12.2013 року № 3/01 та 4/01 на загальну суму 3165460 грн. (КПК 7711800) по об'єктах відповідно до розпорядження Ради Міністрів АР Крим № 636-р від 10.07.2013 року «Про розподіл державних капітальних видатків в 2013 році» з урахуванням змін та доповнень відповідно до розпорядження Ради Міністрів АР Крим № 947-р від 07.10.2013 року, у тому числі по об'єкту «Капітальний ремонт вул.. Глазкирицького (від санаторію «30 років Жовтня) до бази будівельної фірми «Ербек») м. Алушта з проханням зареєструвати бюджетні та бюджетні фінансові зобов'язання.
Разом з тим, реєстр бюджетних зобов'язань та бюджетних фінансових зобов'язань від 11.12.2013 року був повернутий 12.12.2013 року Головним управлінням Державної казначейської служби в АР Крим відправникові із попередженням про порушення бюджетного законодавства, а саме п. 21 ч. 1 ст. 116 Бюджетного Кодексу України, яке виразилось у невідповідності напрямів витрачення бюджетних коштів паспорту бюджетної програми на 2013 рік за КПКВК 7711800, у зв'язку з відсутністю у пункті 5 «Підстави для виконання бюджетної програми» посилання на розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 року № 472-р та у пункті 8 «Напрями використання бюджетних коштів» об'єктів, по яких взяті зобов'язання.
Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 Бюджетного Кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Згідно з пунктом 7 статті 48 Бюджетного Кодексу України Міністерством фінансів України визначено Порядок реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 №309 (далі-Порядок).
Відповідно до пункту 2.1 цього Порядку, п.46 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 «Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог щодо виконання кошторисів бюджетних установ», обсяг бюджетних зобов'язань, узятих установою протягом бюджетного періоду, повинен забезпечувати зменшення рівня заборгованості за бюджетними зобов'язаннями минулих періодів та недопущення виникнення заборгованості за бюджетними зобов'язаннями у поточному році.
Підпунктом "а" п. 2.9 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого Наказом Міністерством фінансів України від 02.03.2012 №309 встановлено, що органи Казначейства не реєструють зобов'язання у разі: відсутності у розпорядника бюджетних коштів бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом; відсутності документів, які підтверджують факт узяття бюджетного зобов'язання; відсутності затвердженого в установленому порядку паспорта бюджетної програми (крім випадків, у яких законодавством не передбачено його затвердження); невідповідності напрямів витрачання бюджетних коштів бюджетному асигнуванню, паспорту бюджетної програми; неподання або подання неповного пакета підтвердних документів щодо проведення процедур закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти; недотримання розпорядниками бюджетних коштів бюджетних повноважень та обмежень, які вводяться законодавчими та іншими нормативно-правовими актами; недотримання вимог щодо оформлення поданих документів.
Згідно з пунктом 2.14 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого Наказом Міністерством фінансів України від 02.03.2012 №309, у міру прийняття рішень розпорядником бюджетних коштів про погашення бюджетних зобов'язань та бюджетних фінансових зобов'язань, які були зареєстровані в органах Казначейства та залишились не погашеними на кінець минулого бюджетного періоду, органами Казначейства такі зобов'язання відображаються в обліку у поточному бюджетному періоді на підставі поданого розпорядником бюджетних коштів Реєстру та/або Реєстру фінансових зобов'язань і відповідних підтвердних документів.
Бюджетні фінансові зобов'язання за загальним фондом, які залишились не погашеними на кінець минулого бюджетного періоду (бюджетна кредиторська заборгованість) та обліковуються органами Казначейства за бюджетними програмами, за якими відсутні бюджетні асигнування або обсяг бюджетної кредиторської заборгованості перевищує бюджетні асигнування відповідно до встановлених законом про Державний бюджет України на поточний бюджетний період та/або переданих в установленому порядку бюджетних призначень, відображаються в обліку органами Казначейства у поточному бюджетному періоді після прийняття рішення головним розпорядником бюджетних коштів за погодженням з Міністерством фінансів України (місцевим фінансовим органом) щодо визначення бюджетної програми за загальним та/або спеціальним фондами, в межах бюджетних асигнувань якої будуть погашатись бюджетні фінансові зобов'язання, на підставі поданого розпорядником бюджетних коштів Реєстру та/або Реєстру фінансових зобов'язань і відповідних підтвердних документів.
Як встановлено судом, бюджетні призначення для здійснення фінансування по об'єкту - капітальний ремонт вулиці Глазкирицького (від Санаторію «30 років Жовтня) до бази будівельної фірми «Ербек») м. Алушта в сумі 756657,75 грн. були визначені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2013 № 737-р «Про внесення змін у додаток 2 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 № 472».
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 № 472-р вказана вище сума визначена як кредиторська заборгованість.
Виконання ТОВ "Асфальт-пром" ремонтних робіт загальною вартістю 756625,75 гривень на підставі договору, укладеного зі службою автомобільних доріг в АР Крим в повному обсязі підтверджується матеріалами справи.
Таким чином, суд вважає, що відповідач має зареєструвати та узяти на облік бюджетні зобов'язання та бюджетні фінансові зобов'язання Служби автомобільних доріг в АР Крим по вищевказаному об'єкту в сумі 756657,75 гривень, які у встановленому законодавством порядку визнані як кредиторська заборгованість перед ТОВ «Асфальт-Пром», а тому вимоги щодо покладення на відповідача відповідного обов'язку є обґрунтованими.
Щодо вимог про зобов'язання ГУ Державної казначейської служби України в АР Крим розглянути звернення Служби автомобільних доріг та визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не реєстрації та не взяття на облік зобов'язань, то в цій частині вимоги є необґрунтованими, оскільки звернення позивача було відповідачем розглянуто, документи повернені без виконання, а отже з його боку не було допущено протиправної бездіяльності.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-161, ч.1 ст. 162, 163, 183-2 КАС України, суд
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Головне Управління державної казначейської службі України в АР Крим м. Феодосія зареєструвати та взяти на облік бюджетні зобов'язання та бюджетні фінансові зобов'язання Служби автомобільних доріг в АР Крим по об'єкту - «Капітальний ремонт вулиці Глазкрицького (від Санаторію «30 років Жовтня» до бази будівельної фірми «Ербєк») м. Алушта в сумі 756657,75 грн.», яка є кредиторською заборгованістю перед Товариством з обмеженою відповідальністю «Асфальт - пром».
В іншій частині позову - відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Суддя Ю.С. Кононова