Постанова від 03.12.2013 по справі 804/14211/13-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2013 р. Справа № 804/14211/13-а

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Коренева А.О.,

при секретарі судового засідання - Чмона А.О.,

за участю

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - не з'явились,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровські в приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Марганець Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Марганець Дніпропетровської області про визнання незаконною постанову №2 від 11.10.13 про відмову у призначенні страхових виплат ОСОБА_1, про зобов'язання відповідача прийняти нотаріально завірений акт №6/63 від 27.11.13 про нещасний випадок на виробництві по формі Н-1 та про зобов'язання відповідача призначити страхові виплати ОСОБА_1 в зв'язку з нещасним випадком на виробництві 12.10.90 на підставі акту про нещасний випадок на виробництві №6/63 від 27.11.90, висновку МСЕК від 30.09.13 (Серія АБ №0003133). На обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 12.10.90 під час роботи підземним прохідником 5 розряду в гірничо-капітальній дільниці шахто-будівельного управління Марганецького гірничо-збагачувального комбінату з ним стався нещасний випадок, за результатами якого позивач отримав виробничу травму - надрив внутрішніх зв'язок правого колінного суглоба. 27.11.90 комбінатом був складений акт про нещасний випадок за №6/63, примірник якого або копію якого позивачу надано не було. На вимоги позивача комбінатом була надана позивачу нотаріально завірена копія такого акту. 30.09.13 Нікопольською медико-соціальною експертною комісією позивачу встановлено 15 процентів втрати професійної працездатності. З метою нарахування страхових виплат в зв'язку з втратою професійної працездатност розмірі 15 % позивач звернувся із заявою до відповідача, надавши нотаріально завірену копію Акту №6/63 від 27.11.90. Відповідач постановою від 11.10.13 №2 відмовив позивачу в призначенні страхових виплат у зв'язку з відсутністю оригіналу Акту форми Н-1, що, на думку позивача, суперечить приписами Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, наведених в позові.

Відповідач, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Марганець Дніпропетровської області, проти задоволення позову заперечував. Мотиви незгоди зводяться до того, що позивачем до заяви надано фотокопії акту форм Н-1, а не його оригінал, що з огляду на Закон №1105, є законним, адже положеннями вказаного закону передбачено надання в тому числі акту про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, за формою Н-1 (якщо стався нещасний випадок) (а.с.23-24). Правом участі в судовому засіданні відповідач не скористався, свого уповноваженого представника до суду не направив, причини неявки не повідомив, клопотання про перенесення розгляду справи до суду не надав.

Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Вивчивши доводи позову, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд при винесені постанови виходить з наступних підстав та мотивів.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач з 21.05.84 по 22.04.06 працював на підприємстві Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат, правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат», підземним прохідником 5 розряду гірничо-капітальної дільниці шахто-будівельного управління. 12.10.90 під час виконання позивачем своїх професійних обов'язків в гірничо-збагачувальний дільниці шахто-будівельного управління комбінату з позивачем стався нещасний випадок, за результатами якого позивач одержав травму - надрив внутрішніх зв'язок правого колінного суглоба. Наведене зафіксовано комбінатом в акті про нещасний випадок за №6/63 від 27.11.90 за формою Н-1 (а.с.5-8). Як зазначає позивач та не заперечує відповідач, останній направив позивача на МСЕК для визначення ступеня втрати працездатності внаслідок виробничої травми, що сталася 12.10.90, а 30.09.13 Нікопольською медико-соціальною експертною комісією позивачу встановлено 15 процентів втрати професійної працездатності. Задля нарахування страхових виплат в зв'язку з втратою професійної працездатності в розмірі 15 % позивач звернувся до Відповідача із відповідною заявою, додавши до неї в тому числі нотаріально завірену копію Акту про нещасний випадок на виробництві від 27.11.90 №6/63 за формою Н-1.

За результатами розгляду поданих позивачем документів відповідачем прийнята постанова від 11.10.13 №2, за змістом якої позивачу відмовлено у призначені стразових виплат у зв'язку з відсутністю оригіналу акту форми Н-1 з посиланням на ст.37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» №1105 (а.с.10).

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість доводів, викладених в спірній постанові, та означену постанову на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, проаналізувавши положення законодавчих актів, якими врегульовані спірні правовідносини, суд зауважує на наступному.

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві (далі - страхування від нещасного випадку) визначає Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» №1105 (далі - Закон №1105). Відповідно до ч.2 ст.2 згаданого Закону особи, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку відповідно до цього Закону. Згідно зі ст.21 Закону №1105 у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку: 1) своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні: а) допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності; б) одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого; в) щомісяця грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого; г) пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання тощо.

Грошові суми, які згідно із статтею 21 цього Закону Фонд соціального страхування від нещасних випадків виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі

настання страхового випадку, є страховими виплатами (ст.28 закону №1105).

Відповідно до ст.35 Закону №1105 для розгляду справ про страхові виплати до Фонду соціального страхування від нещасних випадків подаються: акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами та (або) висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності застрахованого чи копія свідоцтва про його смерть. Згідно зі ст. 36 Закону №1105 Фонд соціального страхування від нещасних випадків розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи за наявності усіх необхідних документів і приймає відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження зазначених документів. Рішення оформляється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім'ї та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах; до постанови додаються копії необхідних документів. Фонд соціального страхування від нещасних випадків може затримати страхові виплати до з'ясування підстав для виплат, якщо документи про нещасний випадок оформлені з порушенням установлених вимог.

Приписами ст.37 Закону №1105 визначено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків може відмовити у страхових виплатах і наданні соціальних послуг

застрахованому, якщо мали місце: 1) навмисні дії потерпілого, спрямовані на створення умов для настання страхового випадку; 2) подання роботодавцем або потерпілим Фонду соціального страхування від нещасних випадків свідомо неправдивих відомостей про страховий випадок; 3) вчинення застрахованим умисного злочину, що призвів до настання страхового випадку. Також Фонд може відмовити у виплатах і наданні соціальних послуг застрахованому, якщо нещасний випадок згідно із законодавством не визнаний пов'язаним з виробництвом.

На реалізацію наведених законодавчих положень Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань

України від 27.04.07 №24 затверджений Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат (зареєстрований в Мінюсті 22.06.07 за №715/13982, далі - Порядок №24). Відповідно до п.2.6 вказаного Порядку кошти для здійснення страхувальником виплати допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю потерпілого виділяються Фондом на підставі заяви-розрахунку за формою згідно з додатком. Для призначення одноразової допомоги та щомісячної страхової виплати до робочого органу виконавчої дирекції Фонду подаються: 1) заява потерпілого про призначення страхових виплат; 2) акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, за формою Н-1 (якщо стався нещасний випадок), 3) акт (спеціального) розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася), за формою Н-5 (якщо такий складався); 6) висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності; 7) довідка про середню заробітну плату (доход); 8) копія трудової книжки або витяг з неї, засвідчені страхувальником або підписом працівника робочого органу виконавчої дирекції Фонду при пред'явленні оригіналу.

На підставі наведених законодавчих приписів суд доходить до висновку, що ані Законом №1105, ані Порядком №24 не визначено обов'язку страхувальника подавати до Фонду (робочого органу його виконавчої дирекції) для призначення та виплати страхових виплат саме оригіналу акту форми Н-1. Більш того, подання не оригіналу такого Акту, а належним чином завіреної його копії не може бути підставою для відмови у призначені страхових виплат, оскільки такий випадок не визначений законодавцем в статті 37 Закону №1105 в якості підстави для відмови Фондом у страхових виплатах.

Наведений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 15.10.13 в адміністративній справі за позовом Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Єнакієве Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії (№ рішення в ЄДРСР 34458379), яка з огляду на приписи ч.2 ст.161 КАС України та ст.244-2 КАС України, має бути обов'язково взята до уваги адміністративним судом при розв'язанні даного спору по суті.

Отже, відмова відповідача у призначені позивачу страхових виплат у зв'язку з відсутність оригіналу Акту форми Н-1, є такою що не ґрунтується на вимогах Закону №1105, зокрема ст.37 вказаного Закону. Враховуючи наведене, з огляду на те, що відповідачем ані в спірній постанові від 11.10.13 №2, ані в письмових запереченнях не зазначено про наявність обставин, які відповідно до ст.37 Закону №1105, є підставою для відмови Фондом у страхових виплатах, суд доходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, адже відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Окрім того, суд відмічає, що відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Належних та допустимих доказів на обґрунтування правомірності свого рішення щодо відмови позивачу у призначенні страхових виплат відповідачем не надано, про існування таких доказів суду не зазначено. Відтак, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню, а судові витрати - розподілу відповідно до ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 8-12, 69, 71, 157-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову №2 від 11.10.13 Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків виробництві та професійних захворювань України в місті Марганець Дніпропетровськ області про відмову у призначенні страхових виплат ОСОБА_1.

Зобов'язати Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхував від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Марганець Дніпропетровської області прийняти нотаріально завірений акт №6/63 від 27.11.13 про нещасний випадок на виробництві по формі Н-1.

Зобов'язати Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхувань від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Марганець Дніпропетровської області призначити страхові виплати ОСОБА_1 в зв'язку з нещасним випадком на виробництві 12.10.90 на підставі акту про нещасний випадок на виробництві №6/63 від 27.11.90, висновку МСЕК від 30.09.13 (Серія АБ №0003133).

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 68 грн. (шістдесят вісім гривень) 82 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд за правилами, визначеними ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили згідно зі ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 16.12.13.

Суддя А.О. Коренев