КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
02 грудня 2013 року Справа № 811/3561/13-а
Кіровоградський окружний адміністративний суд, розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області про визнання неправомірною відмову та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить:
визнати неправомірною відмову відділу Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області надати інформацію щодо наявності земель запасу, резервного фонду, фонду перерозподілу земель сільськогосподарського призначення на території Богданівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області із зазначенням їх площі та місця розташування, надання їх в користування, в тому числі, в оренду, наявності таких договорів, дат їх укладення та терміну їх дії відповідно до запиту на інформацію від 04.09.2013р.;
зобов'язати відповідача надати ОСОБА_1 інформацію щодо наявності земель запасу, резервного фонду, фонду перерозподілу земель сільськогосподарського призначення на території Богданівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області із зазначенням їх площі та місця розташування, надання їх в користування, в тому числі, в оренду, наявності таких договорів, дат їх укладення та терміну їх дії відповідно до запиту на інформацію від 04.09.2013р..
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він 04.09.2013р. звернувся до відповідача із запитом щодо отримання інформації про наявність земель запасу, резервного фонду, фонду перерозподілу земель сільськогосподарського призначення на території Богданівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області із зазначенням їх площі та місця розташування, надання їх в користування, в тому числі, в оренду, наявності таких договорів, дат їх укладення та терміну їх дії. Відповідачем відмовлено в їх наданні. При цьому позивач, зазначає, що така відмова відповідача в наданні інформації є, на його думку, порушенням норм Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Відповідачем до суду подано заперечення на позовну заяву відповідно до змісту яких позовні вимоги ним не визнаються у повному обсязі, оскільки запитувана позивачем інформація, на його думку, не відноситься до публічної та не підпадає під дію Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Сторони в судове засідання не з'явилися, подавши заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Відповідно до ч.4 ст.122 КАС України - особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи те, що всі особи, які беруть участь у справі, заявили клопотання про розгляд справи за їхньої відсутності, суд вважає можливим здійснення подальшого розгляду справи, у порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши письмові докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач 19.08.2013р. звернувся із письмовим запитом до Відділу Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області в якому прохав надати інформацію щодо наявності земель запасу, резервного фонду, фонду перерозподілу земель на території Богданівської сільської ради із зазначенням їх площі та місця розташування, надання їх в користування, в тому числі, в оренду, наявності таких договорів, дат їх укладення, реєстрації, терміну їх дії. (а.с.33)
Листом від 23.08.2013р. №2088/01-11 відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що запитувана інформація містить дуже великий обсяг службової інформації, тому пропонували останньому конкретизувати з якою метою необхідна дана інформація. При цьому, вказали, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2011р. №835 довідки, що місять узагальнену інформацію про землі (території) видаються на платній основі. (а.с.34)
04.09.2013р. позивач повторно звернувся до відповідача з запитом на отримання інформації відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". (а.с.8)
Відділом Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області від 09.09.2013р. за №1356/01-09 позивачу надано відповідь, що запитувана ОСОБА_1 інформація не відноситься до публічної та не підпадає під дію Закону України "Про доступ до публічної інформації". При цьому зазначили, що інформація містить персональні дані фізичних та юридичних осіб - користувачів земельних ділянок, в зв'язку з чим вказану інформацію надати неможливо. (а.с.9)
Крім того, суд зазначає, що позивач звертався і до Долинської районної державної адміністрації, яка листом від 30.09.2013р. за №01-12/109/1 надала відповідь, що станом на 20.09.2013р. на території Богданівської сільської ради значиться 793,65 га земель, вільні землі на території відсутні. Крім того, зазначили, що у зв'язку зі змінами до Земельного кодексу України, з 01.01.2013р. розпорядження землями державної власності належить до компетенції Держземагенства в Кіровоградській області. (а.с.35)
Також, у зв'язку з отриманими від державного органу відмовами у наданні запитуваної інформації, ОСОБА_1 звертався зі скаргою до прокуратури Долинського району Кіровоградської області. (а.с.36) На що позивачеві, прокуратурою від 19.09.2013р. за №66-р, роз'яснено положення ст.23 Закону України "Про доступ до публічної інформації", порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації. (а.с.37)
Між тим, позивач ще звертався до Держземагенства України із запитом, на що останнім листом від 27.09.2013р. за №31-28-021-17007/2-13 повідомлено, що первинний облік показників, які характеризують кількісний стан земель в межах України здійснюється на місцевому рівні (району в розрізі адміністративно-територіальних одиниць, міст обласного значення). Тобто відомості про землі запасу, резервного фонду та фонду земель сільськогосподарського призначення Богданівської сільської ради містяться у Відділі Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області. Також роз'яснено положення ч.3 ст.22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" та запит спрямовано до Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області. (а.с.38)
В свою чергу, Головне управління Держземагенства у Кіровоградській області направило позивачу відповідь від 04.10.2013р. за №2689/06/19-13 на даний запит, в якому повідомило, що з 01.01.2013р. громадяни можуть вільно користуватися публічною кадастровою картою та користування нею можливе у вільному он-лайн режимі для усіх бажаючих через офіційний веб-сайт Держземагенства, при цьому зазначили електронну адресу. (а.с.39)
Відповідно до абз.2, 4 ч.1 ст.1 Закону України "Про інформацію" від 02.10.1992 р. №2657-ХІІ, інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді; документ - матеріальний носій, що містить інформацію, основними функціями якого є її збереження та передавання у часі та просторі.
Згідно ст.5 зазначеного Закону, кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Законом України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 р. №2939-VI (далі Закон №2939-VI) визначено порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
У відповідності до ст.1 вказаного Закону, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 13 Закону №2939-VI визначені розпорядники публічної інформації, зокрема, суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Указом Президента України від 08.04.2011 року №445/2011 затверджено Положення про Державне агентство земельних ресурсів України. Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
Основними завданнями Держземагентства України є реалізація державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
Держземагентство України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює землеустрій відповідно до Закону України "Про землеустрій", у тому числі забезпечує проведення державної інвентаризації земель; проводить відповідно до законодавства моніторинг земель та охорону земель; здійснює ведення і адміністрування державного земельного кадастру та отримує інформацію про відведення земельних ділянок; здійснює державну реєстрацію земельних ділянок та обмежень у їх використанні; веде поземельні книги та надає витяги із Державного земельного кадастру про земельні ділянки.
Держземагентство України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи.
Відповідно до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно ст.6 Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 року №3613-VI1 ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Держателем Державного земельного кадастру є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Адміністратором Державного земельного кадастру є державне підприємство, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, і здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Державного земельного кадастру, відповідає за технічне і технологічне забезпечення, збереження та захист відомостей, що містяться у Державному земельному кадастрі.
Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами (ст.1 Закону «Про Державний земельний кадастр»)
З огляду на викладені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що інформація про наявність земельних ділянок, є публічною, оскільки вказана інформація повинна створюватися в процесі виконання суб'єктом владних повноважень - відповідачем своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством. Тому на таку інформацію та на правовідносини, пов'язані із її поширенням, оприлюдненням, наданням тощо, поширюються норми Закону України "Про доступ до публічної інформації".
До того ж, у відповіді Дерржземагенства від 27.09.2013р. зазначено, що відомості про землі запасу, резервного фонду та фонду земель сільськогосподарського призначення Богданівської сільської ради містяться у відділі Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області, тобто відповідач є розпорядником запитуваної позивачем інформації.
Так, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач неодноразово звертався до відповідача з інформаційними запитами на підставі норм Закону України "Про доступ до публічної інформації", у яких просив надати йому інформацію про землі Богданівської сільської ради Долинського району. Відповідями було відмовлено у наданні публічної інформації.
Однак, згідно ч.2 ст.19 Закону №2939-VI запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Статтею 23 Закону №2939-VI встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, з огляду на зміст даної норми судом не приймаються до уваги, посилання відповідача, що у позивача відсутнє право на звернення до суду з такими позовними вимогами.
Статтею 6 Закону №2939-VI визначено критерії обмеження доступу до публічної інформації. Обмеження здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо він правомірно оприлюднив її раніше. Інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо немає законних підстав для обмеження у доступі до такої інформації, які існували раніше.
Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.
Розпорядники публічної інформації під час віднесення публічної інформації до інформації з обмеженим доступом повинні застосовувати приписи Закону України "Про доступ до публічної інформації", оскільки публічна інформація є обмеженою лише у випадках, передбачених цим Законом, норми якого є спеціальними порівняно з нормами Закону України «Про інформацію».
З огляду на зазначене, відповідачем не надано доказів, що запитувана позивачем інформація є конфіденційною чи з обмеженим доступом, або як зазначено у відповіді від 23.08.2009р. містить службову інформацію. (а.с.34) До того ж, судом не встановлено жодних обставин, що оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони або призведе до розголошення інформації, одержаної конфіденційно. Таким чином, публічна інформація про осіб, які одержали державне та комунальне майно (земельні ділянки) у власність чи користування, не є інформацією з обмеженим доступом у відповідності до ч.5 ст.6 Закону №2939-VI.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що повідомлення запитувача інформації про можливість ознайомитися із запитуваною інформацією на сайті розпорядника публічної інформації суперечить ч.2 ст.22 Закону, відповідно до якої відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації, оскільки офіційний сайт є загальнодоступним джерелом.
Враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства та встановлені обставини, суд дійшов висновку, що відповідач відмовляючи ОСОБА_1 у наданні публічної інформації, діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені законами України, а тому така відмова підлягає визнанню неправомірною та суд вважає необхідним зобов'язати відповідача надати інформацію щодо земель, відповідно до запиту на інформацію від 04.09.2013р..
Згідно ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Позивачем документально підтверджено сплата судового збору в розмірі 137,64 грн., так як адміністративний позов підлягає задоволенню, то відшкодування витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору, підлягає відшкодуванню позивачеві.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову відділу Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області у задоволенні запиту на інформацію від 04.09.2013р. ОСОБА_1.
Зобов'язати відділ Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області надати ОСОБА_1 інформацію відповідно Закону України "Про доступ до публічної інформації" згідно запиту від 04.09.2013р.
Присудити ОСОБА_1 з Державного бюджету України судові витрати у розмірі 137,64 грн.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її отримання, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Т.М. Кармазина