28 листопада 2013 року м. Київ К/9991/39927/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А.
СуддівМироненка О.В.
Мороз Л.Л.
провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за касаційною скаргою Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на постанову Шевченківського районного суду
м. Києва від 07 травня 2009 року та постанову Апеляційного суду м. Києва від 06 червня 2011 року
У лютому 2009 року ОСОБА_4 в Шевченківському районному суді
м. Києва пред'явила позов до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні.
Вимоги обґрунтовувала тим, що вона є матір'ю дитини - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, на утримання якої одержує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно зі статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Вважає, що державна допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку їй виплачувалася не у встановленому Законом розмірі.
Просила визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації по нарахуванню їй і виплаті сум щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними; стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації на її корись суму недоплаченої допомоги при народженні дитини 2122,00 грн. та суму недоплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку в розмірі 5091,24 грн.
Постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 07 травня 2009 року позов ОСОБА_4 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації щодо відмови перерахувати ОСОБА_4 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності з статтею 15 Закону України "Про допомогу сім'ям з дітьми".
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_4 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 22 травня 2008 року по 28 лютого 2009 року у відповідності з частиною першою статті 15 Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ "Про допомогу сім'ям з дітьми", відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Зобов'язано Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатити ОСОБА_4 заборгованість з виплати щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною за період з 22 травня 2008 року по 28 лютого 2009 року у відповідності з статтею 15 Закону України "Про допомогу сім'ям з дітьми".
В решті позовних вимог відмовлено.
Постановою Апеляційного суду м. Києва від 06 червня 2011 року Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації задоволено частково.
Постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 07 травня 2009 року скасовано у частині визначення періоду зобов'язання відповідача, визначивши період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
В іншій частині постанову залишено без зміни.
Не погоджуючись з судовими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подав касаційну скаргу. Посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів та постановити нове рішення про відмову у задоволенні позову ОСОБА_4
Заслухавши доповідь судді щодо обставин, необхідних для ухвалення рішення судом касаційної інстанції, перевіривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин у справі та застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що ОСОБА_4 є матір'ю малолітньої ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебувала на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації як застрахована особа в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
До 01 січня 2008 року, тобто до дати набрання чинності Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів", правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів" були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". Зокрема, змінами до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" було виключено статті 40-44.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року
№ 10-рп/2008 визнано неконституційними низку положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів", в тому числі й пункт 25 розділу II цього Закону щодо виключення статей 40-44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Пунктом 2 розділу III Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів" було передбачено, що розділ цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення
№ 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", а з 01 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Отже, висновок апеляційного суду про те, що положення пункту 23 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів", яким внесено зміни до статей 13, 15 Закону України Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", залишалися чинними у 2009-2010 роках, є неправильним, оскільки свою дію відновили редакції цих статей до внесення в них змін Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів".
Водночас, статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 року № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" від 27 квітня 2010 року № 2154-VI було визначено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми (далі - Порядок) був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (пункт 1 Порядку). Новий акт Уряду на виконання статті 45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" не приймався.
Окрім того, за змістом пункту 17 Порядку право на виплату допомоги мають особи, зазначені в статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", яка на час виникнення спірних відносин поширювала свою дію щодо виплати допомоги лише на незастрахованих осіб.
Розміри і порядок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" на виконання статті 45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" Кабінет Міністрів України не визначав.
За таких обставин, колегія суддів касаційного суду дійшла висновку, що на відносини щодо виплати допомоги у зазначеному періоді поширюються норми спеціального закону, яким є Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відтак, позовні вимоги ОСОБА_4 про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року та з 01 січня 2010 року по 03 листопада 2010 року підлягають задоволенню відповідно до статті 43 вказаного Закону.
Згідно з положеннями статті 225 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.
Керуючись статтями 220, 222, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат задовольнити частково.
Змінити постанову Апеляційного суду м. Києва від 06 червня 2011 року, скасувавши її у частині відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2009-2010 роки та прийняти у цій частині нову постанову.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації та Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_4 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року та з 01 січня 2010 року по 03 листопада 2010 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації провести перерахунок, а Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити виплату ОСОБА_4 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року та з 01 січня 2010 року по 03 листопада 2010 року, з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині постанову Апеляційного суду м. Києва від 06 червня 2011 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді Горбатюк С.А.
Мироненко О.В.
Мороз Л.Л.