"28" листопада 2013 р. м. Київ К/9991/4156/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А.
СуддівМироненка О.В.
Мороз Л.Л.
провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення заборгованості з невиплаченої у повному обсязі державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету (далі - УПСЗН) виконавчого комітету Рівненської міської ради на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 27 січня 2009 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2010 року
У вересні 2008 року ОСОБА_4 у Рівненському окружному адміністративному суді пред'явила позов до УПСЗН виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення заборгованості з невиплаченої у повному обсязі державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Вимоги обґрунтовувала тим, що вона є матір'ю малолітньої ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, на утримання якої одержує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно із статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Вважає, що державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку їй виплачувалася не у встановленому Законом розмірі.
Просила визнати неправомірними дії УПСЗН виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо відмови виплачувати їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого законом; стягнути на її користь недоотриману суму коштів по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 1971,66 грн.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 27 січня 2009 року позов ОСОБА_4 задоволено частково.
Визнано дії УПСЗН виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_4 щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до частини першої статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-и років відповідно до статті 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Зобов'язано УПСЗН виконавчого комітету Рівненської міської ради здійснити нарахування та виплату ОСОБА_4 недоплаченої щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 1917,66 грн., який обчислений з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-и років відповідно до статті 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік".
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2010 року апеляційну скаргу УПСЗН виконавчого комітету Рівненської міської ради задоволено частково.
Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 27 січня 2009 року змінено.
Зобов'язано УПСЗН виконавчого комітету Рівненської міської ради нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_4 невиплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року з врахуванням статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та виплачених сум, виключивши зазначену суму.
В решті постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 27 січня 2009 року залишено без зміни.
Не погоджуючись з судовими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, УПСЗН виконавчого комітету Рівненської міської ради подало касаційну скаргу. Посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів та постановити у справі нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 є матір'ю ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в УПСЗН виконавчого комітету Рівненської міської ради як не застрахована у системі загальнообов'язкового соціального страхування та має право на отримання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується їй у меншому розмірі ніж встановлено Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
У відповідності до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) зазначеного Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
При нарахуванні та виплаті позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році відповідач керувався статтею 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", якою передбачено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а також пунктом 14 статті 71 Закону України "Про держаний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року пункт 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення знову почали діяти положення статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Тобто з часу прийняття цього рішення було відновлено право ОСОБА_4 на отримання допомоги в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 01 січня - 434,00 гривень, з 01 квітня - 463,00 гривень, з 01 жовтня - 470,00 гривень.
Однак, УПСЗН виконавчого комітету Рівненської міської ради у 2007 році було здійснено нарахування та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_4 у меншому розмірі ніж це передбачено статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Отже, вірним є висновок судів першої та апеляційної інстанцій, що дії, УПСЗН виконавчого комітету Рівненської міської ради по нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому за розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до шести років, з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року є протиправними, а тому недоотримана допомога за цей період підлягає стягненню з відповідача.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що постанова суду першої інстанції змінена судом апеляційної інстанції, а в справі ухвалено нове законне рішення, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін, оскільки вона прийнята з додержанням норм матеріального і процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, а доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 222, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Рівненської міської ради залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 27 січня 2009 року у незміненій частині та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення заборгованості з невиплаченої у повному обсязі державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - без зміни.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Судді Горбатюк С.А.
Мироненко О.В.
Мороз Л.Л.