05 грудня 2013 року м. Київ К/9991/68601/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А.
СуддівЗайця В.С.
Сороки М.О.
провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення (далі - УПСЗН) Ніжинської міської ради Чернігівської області на постанову Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 16 квітня 2009 року та ухвалу Апеляційного суду Чернігівської області від 30 червня 2011 року
У лютому 2009 року ОСОБА_4 у Ніжинському міськрайонному суді Чернігівської області пред'явила позов до УПСЗН Ніжинської міської ради Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Вимоги обґрунтовувала тим, що вона є матір'ю ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, на утримання якого одержує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до статті 12 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога при народженні дитини надається у сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини.
Крім того, відповідно до статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Вважає, що державна допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку їй виплачувалася не у встановленому Законом розмірі.
Просила стягнути з відповідача на її користь 1308,40 грн. боргу з виплати допомоги при народженні дитини; визнати протиправною бездіяльність відповідача стосовно перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; стягнути з відповідача на її користь 7759,32 грн. боргу з недоплаченої допомоги та зобов'язати відповідача виплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності з діючим законодавством України.
Постановою Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 16 квітня 2009 року, залишеною без зміни ухвалою Апеляційного суду Чернігівської області від 30 червня 2011 року, позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність УПСЗН Ніжинської міської ради Чернігівської області щодо невиплати ОСОБА_4 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у відповідності до статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Зобов'язано УПСЗН Ніжинської міської ради Чернігівської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_4 щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у відповідності до статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" з урахуванням отриманих нею сум.
В іншій частині позовні вимоги ОСОБА_4 залишено без задоволення.
Не погоджуючись з судовими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, УПСЗН Ніжинської міської ради Чернігівської області подало касаційну скаргу. Посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій, постановивши у справі нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 є матір'ю дитини - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в УПСЗН Ніжинської міської ради Чернігівської області як застрахована особа та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом 7 статті 71 Закону України від 19 грудня 2006 року № 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (далі - Закон № 489-V) на 2007 рік дію статей 41 та 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі - Закон № 2240-III) зупинено, а розмір вказаної виплати на 2007 рік визначався статтею 56 Закону № 489-V.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнано неконституційними, в тому числі, положення абзацу 3 частини другої статті 56, пункт 7 статті 71 Закону № 489-V в частині зупинення на 2007 рік, дії статей 41, 43 Закону № 2240-ІІІ щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Враховуючи вимоги частини другої статті 152 Конституції України, згідно якої закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, положення Закону № 489-V, які визнані неконституційними, втратили чинність з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України, тобто з 09 липня 2007 року.
З огляду на викладене, виплата ОСОБА_4 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році повинна здійснюватись відповідно до вимог Закону № 2240-ІІІ, а не Закону України від 21 листопада 1992 року
№ 2811-ХII "Про допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-ХII).
До 01 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом № 2811-ХII, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом № 2240-III, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.
Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, частиною першою статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХII та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті
40-44.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року
№ 10-рп/2008 визнано неконституційними окремі положення Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", в тому числі й пункту 25 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо виключення статей
40-44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 01 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХII.
Оскільки спір особи, яка застрахована в системі загальнообов'язкового соціального страхування про виплату допомоги, охоплює період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року, то на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального закону, яким є Закон № 2240-III.
Виходячи з викладеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками судів попередніх інстанцій в частині відмови у стягненні на користь ОСОБА_4 недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 22 травня 2008 року.
В цій частині рішення судів попередніх інстанцій підлягають скасуванню з постановленням нового рішення у справі.
Крім того, судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 отримала одноразову грошову допомогу при народженні дитини в розмірі 8500 грн.
Так, статтею 12 Закону України "Про допомогу сім'ям з дітьми" (у редакції Закону України від 25 березня 2005 року № 2505-IV) визначено, що допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 14 статті 71 Закону України "Про Держаний бюджет на 2007 рік" з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
В той же час, абзацом 2 частини другої статті 56 Закону України "Про Держаний бюджет на 2007 рік" (в редакції Закону 19 грудня 2006 року) встановлено, що допомога при народженні дитини здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі 8500 грн. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 грн., решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 пункт 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Згідно з Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року неконституційними були визнанні положення законів лише щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Положення ж статті 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" щодо розміру одноразової грошової допомоги при народженні дитини неконституційними не визнавались.
Таким чином, при визначенні розміру допомоги при народженні дитини у 2007 році застосуванню підлягає абзац 2 частини другої статті 56 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік".
Відтак, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність у позивача права на отримання розміру допомоги при народженні дитини у сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини, оскільки законодавством, чинним на момент народження дитини, було визначено, що допомога при народженні дитини виплачується у розмірі 8500 грн.
Згідно з положеннями статті 225 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 222, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області задовольнити частково.
Змінити постанову Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 16 квітня 2009 року та ухвалу Апеляційного суду Чернігівської області від 30 червня 2011 року, скасувавши їх у частині відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області про стягнення недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 22 травня 2008 року та прийняти у цій частині нову постанову.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_4 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 22 травня 2008 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_4 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" за період з 22 травня 2008 року, з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині постанову Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 16 квітня 2009 року та ухвалу Апеляційного суду Чернігівської області від 30 червня 2011 року залишити без зміни.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді Горбатюк С.А.
Заяць В.С.
Сорока М.О.