"29" жовтня 2013 р. м. Київ К/9991/22409/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого судді-доповідача Голубєвої Г.К.
Суддів Карася О.В.
Рибченка А.О.
при секретарі судового засідання: Мосійчук І.М.,
розглянувши касаційну скаргу Державної податкової інспекції Святошинському районі м. Києва
на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2011 року
та постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.06.2010 року
по справі № 2а-8920/10/2670
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кий-Гранд»
до Державної податкової інспекції Святошинському районі м. Києва
про визнання протиправним та скасування рішення, -
У червні 2010 року позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Кий-Гранд» звернулось до суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції Святошинському районі м. Києва про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій від 07.08.2008 року №0003112330/0 на суму 6974097,55 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.06.2010 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2011 року у даній справі позов задоволено з огляду на правомірність заявлених вимог.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким у позові відмовити, оскільки вважає, що постанову та ухвалу було прийнято з порушенням норм матеріального права та без належного врахування всіх обставин справи.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва 30.07.2008 року проведено планову перевірку пункту продажу квитків, що знаходиться за адресою - м. Київ, вул. Златоустівська, 20, кв.3 та належить ТОВ «Кий-Гранд», щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності.
Під час перевірки встановлено, що за період з 11.07.2007 року по 29.07.2008 року підприємство здійснило розрахункові операції на суму 1394819,51 грн., однак, дані розрахункові операції, на думку перевіряючих, були проведенні без роздрукування відповідних розрахункових документів, в зв'язку з тим, що касові чеки не містили назву господарської одиниці - «продаж квитків».
За встановлені порушення вимог п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року № 265/95-ВР (далі - Закон № 265/95-ВР) та пп. 3.2 п. 3 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого Наказом ДПА України № 614 від 01.12.2000 року (далі - Положення), відповідачем прийнято спірне рішення про застосування штрафних санкцій.
Задовольняючи позов, суди виходили з наступних мотивів, з чим погоджується суд касаційної інстанції.
Відповідно до абзацу 15 статті 2 Закону № 265/95-ВР розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Відповідно до абз. 1 ст. 8 Закону № 265/95-ВР форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.
Згідно пунктів 3.1, 3.2 статті 3 Положення фіскальний касовий чек на товари (послуги) (далі - касовий чек) - це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги).
Касовий чек повинен містити такі обов'язкові реквізити: назву господарської одиниці; адресу господарської одиниці; для суб'єктів підприємницької діяльності, що зареєстровані як платники податку на додану вартість, - індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість, який надається згідно з Законом України «Про податок на додану вартість»; перед номером друкуються великі літери «ПН»; для суб'єктів підприємницької діяльності, що не є платниками податку на додану вартість, - ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер за ДРФО, перед яким друкуються великі літери «ІД»; якщо кількість придбаного товару (отриманої послуги) не дорівнює одиниці виміру, - то кількість, вартість придбаного товару (отриманої послуги); вартість одиниці виміру товару (послуги); найменування товару (послуги); літерне позначення ставки податку на додану вартість праворуч від надрукованої вартості товару (послуги); позначення форми оплати (готівкою, карткою, у кредит, чеками тощо) та суму коштів за даною формою оплати; загальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, перед якою друкується слово «СУМА» або «УСЬОГО»; для суб'єктів підприємницької діяльності, що зареєстровані як платники податку на додану вартість, окремим рядком - літерне позначення ставки податку на додану вартість, розмір ставки податку на додану вартість у відсотках, загальну суму податку на додану вартість за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка - великі літери «ПДВ»; порядковий номер касового чека, дату (день, місяць, рік) та час (година, хвилина) проведення розрахункової операції; фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери «ФН»; напис «ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК» та логотип виробника.
Як вбачається з матеріалів справи, розрахункові документи, роздруковані на реєстраторі розрахункових операцій, що належить позивачу, зазначено податковий номер та фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій - унікальний номер реєстратора розрахункових операцій, який надається органом державної податкової служби при реєстрації реєстратора розрахункових операцій, за яким можна ідентифікувати суб'єкта господарювання та відповідний засіб обліку розрахункових операцій.
Також, матеріали справи містять реєстраційне посвідчення № 2657003593, видане ДПІ у Святошинському районі м. Києва, відповідно до якого МПКП «Кий-Гранд» використовує реєстратор розрахункових операцій, який належним чином зареєстрований в ДПІ.
Таким чином, суди дійшли вірного висновку про безпідставність застосування до ТОВ «Кий-Гранд»штрафних (фінансових) санкцій з урахуванням того, що в розрахункових документах надрукованих позивачем на реєстраторі розрахункових операцій відображено його індивідуальний податковий номер та фіскальний номер касового апарату, що дозволяє ідентифікувати суб'єкта господарювання.
Окрім того, у відповідності до п 3.2. Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженому наказом ДПА України № 614 від 01 грудня 2000 року касовий чек повинен містити, зокрема, назву господарської одиниці.
Згідно п. 1 Положення про форму та зміст розрахункових документів назва господарської одиниці назва, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування господарською одиницею).
Так, у п. 1.2 договору оренди б/н від 20 травня 2006 року вказано: квартира, згідно п.1.1 передається позивачу з метою створення господарської одиниці за адресою м. Київ, вул. Златоустівська, 20, кв.3.
З наявних в матеріалах справи фіскальних чеків вбачається, що в останніх зазначено назву господарської одиниці, відповідно до вищевказаного договору оренди - м. Київ, вул. Златоустівська, 20, кв.3.
За таких обставин, суди дійшли вірного висновку щодо наявності підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Отже, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судами попередніх інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції Святошинському районі м. Києва залишити без задоволення.
Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2011 року та постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.06.2010 року по справі №2а-8920/10/2670 залишити без змін.
Справу повернути до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий підписГолубєва Г.К.
Судді підписКарась О.В.
підписРибченко А.О.
Ухвала складена у повному обсязі 31.10.2013р.