Ухвала від 03.12.2013 по справі К/9991/95657/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" грудня 2013 р. м. Київ К/9991/95657/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

головуючого - судді суддівТракало В.В., Іваненко Я.Л., Мойсюка М.І.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради Рівненської області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2011 року у справі за позовом ОСОБА_4 до управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради Рівненської області про зобов'язання нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИЛА:

У серпні 2009 року позивачка звернулась до суду із зазначеним позовом до відповідача. Просила зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007-2008 роки, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Постановою Дубенського міськрайонного суду Рівненської області від 20 вересня 2009 року позов задоволено частково. Визнано неправомірною відмову відповідача у нарахуванні та виплаті позивачці державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» на рівні прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Зобов'язано відповідача зробити перерахунок належної позивачці допомоги з врахуванням рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2011 року скасовано постанову Дубенського міськрайонного суду Рівненської області від 20 вересня 2009 року та прийнято нову постанову про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_4 Визнано протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради Рівненської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_4 недоплаченої щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 1 листопада 2007 року до 31 грудня 2007 року. Зобов'язано відповідача нарахувати та виплатити позивачці недоплачену суму вказаної допомоги згідно вимог ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 1 листопада 2007 року до 31 грудня 2007 року з урахуванням проведених у цей період виплат. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову вказаного суду в частині задоволення позовних вимог та ухвалити нове судове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі у межах доводів касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивачка має на утриманні дитину, ІНФОРМАЦІЯ_1, та відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" має право на отримання щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Вирішуючи спір, суди попередніх інстанцій правильно виходили з того, що розмір допомоги, яку отримувала позивачка, з листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року не відповідав вимогам закону.

Статтею 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 14 вказаного Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.

Відповідно до вимог частини першої статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Статтею 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", було встановлено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становив: з 1 січня - 434 грн., з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн.

Пунктом 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дію частини 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" зупинено на 2007 рік.

Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року (справа про соціальні гарантії громадян) положення абзацу третього частини другої статті 56 та пункту 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" визнані неконституційними.

Отже, з 9 липня 2007 року вихідним критерієм обрахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виступав встановлений законом прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років.

Таким чином, вирішуючи спір суди прийшли до обґрунтованого висновку, що з листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року суб'єкт владних повноважень порушив право позивачки.

Відповідно до вимог частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Тому колегія суддів, перевіривши у межах касаційної скарги правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, приходить до висновку, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а судове рішення суду апеляційної інстанції - без змін.

Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2011 року - без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий: Судді: В.В. Тракало Я.Л. Іваненко М.І. Мойсюк