"05" грудня 2013 р. м. Київ К/9991/41019/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А.
СуддівЗайця В.С.
Сороки М.О.
провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області (далі - УПСЗН Луцької районної державної адміністрації) про визнання дій неправомірними та стягнення заборгованості з невиплаченої у повному обсязі державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за касаційною скаргою УПСЗН Луцької районної державної адміністрації на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 17 червня 2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 червня 2011 року
У травні 2009 року ОСОБА_4 у Луцькому міськрайонному суді Волинської області пред'явила позов до УПСЗН Луцької районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення заборгованості по невиплаченій в повному обсязі державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Вимоги обґрунтовувала тим, що вона є матір'ю дитини - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, на утримання якого одержує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно зі статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Вважає, що державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку їй виплачувалася не у встановленому Законом розмірі.
З урахуванням змін до позовних вимог, просила визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови виплачувати їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого законом; стягнути на її користь недоотриману суму коштів по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 17 червня 2009 року, залишеною без зміни ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 червня 2011 року, позов ОСОБА_4 задоволено частково.
Визнано неправомірними дії УПСЗН Луцької районної державної адміністрації Волинської області.
Зобов'язано УПСЗН Луцької районної державної адміністрації Волинської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_4 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім ям з дітьми".
Не погоджуючись з судовими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, УПСЗН Луцької районної державної адміністрації Волинської області подало касаційну скаргу. Посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів та постановити у справі нове рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 є матір'ю ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в УПСЗН Луцької районної державної адміністрації Волинської області та має право на отримання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується їй у меншому розмірі ніж встановлено Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
У відповідності до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) зазначеного Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
При нарахуванні та виплаті позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році відповідач керувався статтею 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", якою передбачено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а також пунктом 14 статті 71 Закону України "Про держаний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року пункт 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення знову почали діяти положення статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Тобто, з часу прийняття цього рішення у позивача відновилось право на отримання допомоги в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 01 січня - 434,00 гривень, з 01 квітня - 463,00 гривень, з 01 жовтня - 470,00 гривень.
Однак, УПСЗН Луцької районної державної адміністрації у 2007 році було здійснено нарахування та виплата позивачеві допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в меншому розмірі ніж це передбачено статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Отже, є вірним висновок судів першої та апеляційної інстанцій про те, що дії, УПСЗН Луцької районної державної адміністрації Волинської області по нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому за розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до шести років, з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року є протиправними, а тому недоотримана допомога за цей період підлягає стягненню з відповідача.
Колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення судів - без зміни, оскільки вони прийняті з додержанням норм матеріального і процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, а доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 222, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 17 червня 2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 червня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області про визнання дій неправомірними та стягнення заборгованості по невиплаченій в повному обсязі державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - без зміни.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Судді Горбатюк С.А.
Заяць В.С.
Сорока М.О.