про зупинення провадження у адміністративній справі
10 грудня 2013 рокум. Ужгород№ 807/3795/13-а
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Калинич Я.М.,
секретаря судового засідання - Нагорна Л.І.,
за участю сторін:
представника позивача - Гудим В.О.,
представника позивача - Копча І.І.,
представник відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом Закарпатського обласного військового комісаріату до Територіального Західного управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю Департаменту внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міністерства оборони України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії та скасування вимоги рекомендації аудиторського звіту, -
Закарпатський обласний військовий комісаріат звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Територіального Західного управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю Департаменту внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міністерства оборони України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії та скасування вимоги рекомендації аудиторського звіту.
04 грудня 2013 року до суду надійшло клопотання, яким відповідач просить суд зупинити провадження у справі з метою забезпечення належного представництва та визначення законного представника для подальшого прийняття участі у розгляді справи на підставі п.2 ч.1 ст.156 Кодексу адміністративного судочинства України. Клопотання мотивує тим, що відповідно до Директиви Міністра оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 02.09.2013 року №Д-322/1/03 до 31.11.2013 року визначено проведення організаційних заходів щодо переформування Територіальних управлінь внутрішнього аудиту та контролю в Територіальні управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю з проведенням на нові штати, скорочення окремих посад. Зазначає, що буде змінено фактично структуру та частково повноваження управління.
В судовому засіданні представниками позивача було подано письмові заперечення на клопотання про зупинення провадження у справі. Вважають, що відповідач свідомо затягує розгляд адміністративної справи, переконані, що відповідачем не надано достатніх доказів для зупинення провадження у справі, а надані докази вважають не легітимними, тому просили суд відмовити у задоволенні клопотання.
Заслухавши представників позивача, дослідивши подані суду письмові докази суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що у відповідності до Директиви Міністра оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 02.09.2013 року №Д-322/1/03 до 31.11.2013 року визначено проведення організаційних заходів щодо переформування Територіальних управлінь внутрішнього аудиту та контролю в Територіальні управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю з проведенням на нові штати, скорочення окремих посад.
Суд вбачає необхідність у частковому задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі та зупиненні провадження у справі, відповідно до п.1 ч.1 ст.156 Кодексу адміністративного судочинства України, а не на підставі п.2 ч.1 ст.156 КАС України, як це просить відповідач у клопотанні.
Згідно з п.1 ч.1 ст.156 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зупиняє провадження у справі а разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, а також ліквідації органу, злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, які були стороною у справі, - до встановлення правонаступника.
Розглянувши подане клопотання, суд приходить до переконання, що розгляд даної слід зупинити - до закінчення процедури реорганізації (переформування) Територіальних управлінь внутрішнього аудиту та контролю в Територіальні управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 156, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Клопотання відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом Закарпатського обласного військового комісаріату до Територіального Західного управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю Департаменту внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міністерства оборони України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії та скасування вимоги рекомендації аудиторського звіту - задовольнити частково.
2. Зупинити провадження у справі №807/3795/13-а за позовом Закарпатського обласного військового комісаріату до Територіального Західного управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю Департаменту внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міністерства оборони України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії та скасування вимоги рекомендації аудиторського звіту - до закінчення процедури реорганізації (переформування) Територіальних управлінь внутрішнього аудиту та контролю в Територіальні управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю.
3. Зобов'язати учасників судового процесу повідомити суд про усунення обставин, що зумовили зупинення провадження у справі.
4. Копію ухвали направити всім особам, які беруть участь у справі.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Я.М. Калинич