Постанова від 05.12.2013 по справі 803/2365/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2013 року Справа № 803/2365/13-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Дмитрука В.В.,

при секретарі судового засідання Приходай Я.О.,

за участю представників позивача Порплиці В.З., Лазарищака Б.В.,

відповідача Борщевського І.Г.,

представника відповідача Борщевського Н.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Волиньвугілля» до старшого державного інспектора з енергетичного нагляду Нововолинського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Волинській області Борщевського Івана Григоровича, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Волинській області про визнання незаконними дій та скасування припису,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Волиньвугілля» звернулося з позовом до старшого державного інспектора з енергетичного нагляду Нововолинського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Волинській області Борщевського Івана Григоровича про визнання незаконними дій інспектора при здійсненні ним державного енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії ДП «Волиньвугілля» по відношенню до повітряної лінії ПЛ-0,4 кВ від РУ-0,4 кВ ПС 6/0,4 кВ «Шахта 5» до населеного масиву «Аварійний» та скасування припису від 04 червня 2013 року № 03/12-01-5-ПР.

Ухвалою суду, постановленою в судовому засіданні 28.11.2013р., задоволено клопотання відповідача про залучення співвідповідача у справі - Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Волинській області (далі - Інспекція) в зв'язку з тим, що оспорюваний припис хоча й винесений Борщевським І.Г. однак як посадовою особою та від імені Інспекції.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що 04.06.2013р. на адресу державного підприємства «Волиньвугілля» надійшов припис № 03/12-01-5-ПР від 04.06.2013р., зі змісту якого вбачається, що предметом нагляду та контролю з боку відповідача є повітряна лінія ПЛ-0,4 кВ від РУ-0,4 кВ ПС 6/0,4 кВ «Шахта 5» до населеного масиву «Аварійний», вул. Грибовицька (спірна ПЛ). Державне підприємство не погоджується з даним приписом, вважає його незаконним та таким, що підлягає скасуванню з наступних підстав:

- позивачем не здійснюється жодна господарська діяльність по передачі чи постачанню електричної енергії до населеного пункту «Аварійний», будь-які зобов'язання з цього приводу теж відсутні;

- електроенергія, що передається спірною ПЛ, позивачем не споживається;

- позивач не є електропередавальною організацією, оскільки не має відповідної ліцензії;

- спірна ПЛ на балансі позивача не перебуває та відсутні будь-які документи щодо належності позивачу спірної ПЛ, чи використання її позивачем;

- позивачем будь-які процесуальні чи практичні дії по підключенню чи експлуатації спірної ПЛ не здійснювались та не погоджувались, будь-які зобов'язання з цього приводу теж відсутні;

- позивачу не відомо про час, місце та правові підстави підключення та функціонування спірної ПЛ та який саме суб'єкт господарювання здійснює господарську діяльність по постачанню електроенергії населеному пункту «Аварійний».

Позивач просить визнати незаконними (протиправними) та антиконституційними дії старшого державного інспектора з енергетичного нагляду Нововолинського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Волинській області Борщевського Івана Григоровича при здійсненні ним державного енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії Державного підприємства «Волиньвугілля» по відношенню до повітряної лінії ПЛ-0,4 кВ від РУ-0,4 кВ ПС 6/0,4 кВ «Шахта 5» до населеного масиву «Аварійний», а також визнати незаконним (протиправним) та скасувати припис Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Волинській області № 03/12-01-5-ПР від 04.06.2013р.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги з підстав, викладених в адміністративному позові, підтримали та просять адміністративний позов задовольнити повністю, зазначивши, що постачання електричної енергії та передача електричної енергії -це господарська діяльність, що здійснюється на підставі договору, а оскільки позивачем по відношенню до спірної ПЛ жодні договори не укладались та не погоджувались, будь-які процесуальні дії не здійснювались, то ДП «Волиньвугілля» не може бути суб'єктом даних правовідносин.

Відповідач в поданому письмовому запереченні від 21.09.2013р., представник відповідача - Інспекції та відповідач Борщевський І.Г. в судовому засіданні просять в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю, мотивуючи наступним:

- усі попередні акти та приписи після ознайомлення, були підписані уповноваженою особою та керівником ДП «Волиньвугілля» без зауважень, заперечень, застосовані відповідно до постанов штрафи сплачені в повному обсязі;

- ДП «Волиньвугілля» констатує той факт, що не є постачальником електричної енергії, не має можливості її постачати до населеного пункту «Аварійний», однак, незважаючи на це, приймає платежі від населення за спожиту електричну енергію;

- в позовній заяві позивач вказує на те, що спірна ПЛ та населений пункт «Аварійний» в акті не значаться, та посилається на п.5 акту, не вказавши, що у п.1 згадується комутаційний апарат № 33, до якого приєднана спірна ПЛ, а у п.2.2 зазначено, що Споживач в особі Державного підприємства «Волиньвугілля» несе відповідальність за технічний стан та правильну експлуатацію всього обладнання та мереж після межі розподілу;

- позовні вимоги підприємства базуються на твердженнях, що останнє не може бути суб'єктом енергетичного нагляду з огляду на те, що не є ні постачальником, ні передавачем електричної енергії в розумінні Законів України, однак при проведенні перевірки встановлено порушення позивачем Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, вчинених ДП «Волиньвугілля» саме як споживачем електричної енергії, питання ж щодо правомірності (неправомірності) постачання (передавання) електроенергії позивачем не могло перевірятись державним інспектором з енергонагляду в зв'язку з відсутністю таких повноважень.

Дослідивши письмові докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що державне підприємство «Волиньвугілля» зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Нововолинської міської ради Волинської області 21.03.2003 р. за № 11991200000000140 та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Державне підприємство «Волиньвугілля» засноване на державній власності згідно з наказом Мінпаливенерго України від 12 грудня 2002 року № 722 та належить до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, створеного відповідно до Указу Президента України від 09.12.2010р. № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади».

Підставою для притягнення підприємства до відповідальності відповідно до постанови № 03/12-01-1-ПШ від 13.06.2013р. було ухилення від виконання припису від 30.08.2012р. № 03/12-01-10-ПР.

Відповідно до припису від 30.08.2012р. № 03/12-01-10-ПР ДП «Волиньвугілля» зобов'язано:

- виконати капітальний ремонт ПЛ-0,4 кВ від РУ-0,4 кВ ПС 6/0,4 кВ «Шахта 5» до населеного масиву «Аварійний» із виконанням комплексу заходів, спрямованих на відновлення експлуатаційних характеристик ПЛ;

- відновити проектну документацію на ПЛ-0,4 кВ від РУ-0,4 кВ ПС 6/0,4 кВ«Шахта 5» до населеного масиву «Аварійний», вул. Грибовицька;

- звернутися до постачальника електричної енергії щодо укладання договорів про користування електричною енергією між споживачами (власниками житлових будинків масиву «Аварійний», та або населеним пунктом, та постачальником електричної енергії.

План заходів щодо виконання зазначеного припису позивачу необхідно було надати до 07.09.2012 р., про виконання припису в цілому повідомити до 04.03.2013р.

Як вбачається із пояснень представників сторін, даний припис позивачем не оскаржувався в установленому порядку, із жодними клопотаннями про продовження терміну виконання припису від 30.08.2012р. підприємство не зверталося, в установленому порядку заперечення не подавалися.

Станом на 30.05.2013р. ДП «Волиньвугілля» в черговий раз не виконано вимоги припису 30.08.2012р. № 03/12-01-10-ПР в частині незадовільного технічного стану повітряної лінії 0,4 кВ, яка заживлена з РУ-0,4 кВ трансформаторної підстанції 6/0,4 кВ Шахти № 5 та постачає електричну енергію населеному масиву «Аварійний» по вул. Грибовицькій.

За результатами проведеного заходу на ДП «Волиньвугілля» накладено штрафні санкції та 04.06.2013р. внаслідок невиконання вимог припису від 30.08.2012р. № 03/12-01-10-ПР старшим державним інспектором Борщевським І.Г. було винесено припис № 03/12-01-5-ПР. Даний Припис № 03/12-01-5-ПР разом із Актом перевірки від 30.05.2013р. № 03/12-01-1-АП та Постановою № 03/12-01-1-ПШ про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 13.06.2013р. були вручені ДП «Волиньвугілля» 13.06.2013р.

З вищенаведеного вбачається, що вимоги припису № 03/12-01-5-ПР від 04.06.2013р. позивачем також не виконані.

Статтею 5 Закону України «Про теплопостачання» (далі - Закону) визначено, що державна політика в електроенергетиці базується на таких принципах: державне регулювання діяльності в електроенергетиці; створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики; забезпечення раціонального споживання палива і енергії; додержання єдиних державних норм, правил і стандартів всіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії; створення умов для розвитку і підвищення технічного рівня електроенергетики; підвищення екологічної безпеки об'єктів електроенергетики; забезпечення захисту прав та інтересів споживачів енергії; збереження цілісності та забезпечення надійного і ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, єдиного диспетчерського (оперативно-технологічного) управління нею; сприяння розвитку конкурентних відносин на ринку електричної енергії; забезпечення підготовки кадрів високої кваліфікації для електроенергетики; створення умов для перспективних наукових досліджень; забезпечення стабільного фінансового стану електроенергетики; забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів; сприяння розвитку вітроенергетики, як екологічно чистої і безпаливної підгалузі енергетики, шляхом оплати вітровим електростанціям всієї виробленої ними електричної енергії в повному обсязі у грошовій формі, без застосування будь-яких видів заліків погашення заборгованості по розрахунках за електроенергію.

Частинами 1, 3 ст. 9 Закону визначено, що Державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж мають право: давати у межах своїх повноважень керівникам об'єктів електроенергетики приписи про усунення порушень нормативно-правових актів.

Частина 1 статті 9 Закону України «Про електроенергетику» визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.

Зі змісту ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» випливає, що предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю), зокрема, має право: вимагати від суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії усунення виявлених порушень вимог законодавства; видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання розпорядження щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання; застосовувати відповідно до цього Закону штрафні санкції до суб'єктів господарювання за правопорушення в електроенергетиці; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного енергетичного нагляду (контролю) тощо.

Законом України «Про електроенергетику» в абзаці 2 ч. 3 ст. 27 визначено, що суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З огляду на наведені норми законодавства, суд вважає, що діяльність ДП «Волиньвугілля» як споживача електричної енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання є предметом державного нагляду в електроенергетиці, відповідно, за умови встановлення факту відповідальності саме позивача за технічний стан та функціонування повітряної лінії ПЛ-0,4 кВ від РУ-0,4 кВ ПС 6/0,4 кВ «Шахта 5», у відповідачів були необхідні повноваження для застосування комплексу заходів відповідальності за порушення в сфері електроенергетики.

Стосовно належності ПЛ-0,4 кВ масиву «Аварійний» ДП «Волиньвугілля», то суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Як вбачається із матеріалів справи, згідно з Актом розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, який є додатком до Договору про постачання електричної енергії № 2 від 01.07.2004р., а також схеми ПС 6/0,4 кВ ш.5 до Акту, до балансової належності електромереж та установок споживача (ДП «Волиньвугілля» належать кабельні лінії 0,4 кВ від комутаційних апаратів №№26-41 (тобто й №33).

Таким чином, повітряна лінія 0,4 кВ від комутаційного апарату № 33 в РУ-0,4 кВ ПС 6 кВ «Шахта № 5», якою здійснюється електропостачання електроустановок насоса АТН та електроустановок житлових будинків населеного масиву «Аварійний» по вул. Грибовицькій належить ДП «Волиньвугілля». Межа відповідальності за стан та обслуговування електромереж та установок , а саме - ПЛ 0,4 кВ, встановлена на з'єднанні кабельних наконечників комутаційного апарату № 33 в РУ-0,4 кВ ПС 6 кВ «Шахта № 5». Споживач, ДП «Волиньвугілля», несе відповідальність за технічний стан та правильну експлуатацію даної ПЛ 0,4 кВ, а тому ПЛ 0,4 кВ від комутаційного апарату № 33 в РУ-0,4 кВ ПС 6 кВ «Шахта № 5» до населеного масиву «Аварійний» по вул. Грибовицькій, повинна бути приведена до технічного справного стану та експлуатуватися згідно Правил користування електричною енергією, Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів.

При цьому, судом також взято до уваги лист №559 від 20.09.2013р. Волинської філії ДП «Регіональні електричні мережі», яке є постачальником електричної енергії, зі змісту якого вбачається, що до ПЛ 0,4 кВ приєднані споживачі ДП «Волиньвугілля» - шахтний насос АТН, шахтне зовнішнє освітлення, друге живлення на їдальню шахти тощо.

В той же час, посилання позивача на відсутність у Інспекції будь-яких документів, що підтверджували б належність (перебування на балансі) повітряної лінії ПЛ 0,4 кВ саме ДП «Волиньвугілля», а отже й неправомірність притягнення до відповідальності останнього за її неналежне утримання та функціонування, судом до уваги не приймається, оскільки з наявних в матеріалах справи доказів вбачається балансова належність даної повітряної лінії та відповідальність за її технічний стан та правильну експлуатацію позивачу.

Оцінивши наявні у справі докази у їх взаємному зв'язку, суд дійшов висновку про необґрунтованість та недоведеність належними доказами у справі доводів позивача щодо протиправності припису, що є предметом спору у цій справі.

Припис № 03/12-01-5-ПР від 04.06.2013р. відповідає вимогам чинного законодавства, підстави для його скасування відсутні, тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

З вищевказаного вбачається також, що відповідач - старший державний інспектор з енергонагляду Борщевський І.Г. діяв відповідно до вимог чинного законодавства та у межах своє компетенції, тому суд не вбачає протиправності чи антиконституційності в діях останнього.

Керуючись ст.ст. 2, 69-72, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про електроенергетику», Закону України «Про теплопостачання», Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, Правил користування електричною енергією, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 10 грудня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.В.Дмитрук