Постанова від 10.12.2013 по справі 801/10012/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА

Іменем України

10 грудня 2013 р. Справа №801/10012/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді - Кудряшової А.М.,

секретар судового засідання - Золоткова Г.Ю.,

за участю представників сторін:

від позивача - Романова Є.В, довіреність від 01.02.2013 року;

від відповідача - Лук'янець О.Ю., довіреність від 22.08.2013 року,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Віна Лівадії"

до Головного управління Міндоходів в АР Крим

про спонукання до виконання певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Віна Лівадії" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративними позовом до Головного управління Міндоходів в АР Крим, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог просить зобов'язати відповідача вчинити певні дії щодо виготовлення та продажу марок акцизного податку зразка, затвердженого Постановою КМУ від 13.03.2013 року №188 із змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 року №474 в кількості 1860000,00 штук на загальну суму 502200,00 гривень відповідно до поданої та сплаченої Товариством з обмеженою відповідальністю "Віна Лівадії" попередньої заявки-розрахунку про потребу в марках акцизного податку на серпень 2013 року.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, наполягав на їх задоволенні, вказавши, що позивач фактично став заручником той ситуації, коли Кабінет Міністрів України, двічі за півріччя змінив строки запровадження акцизної марки з новою вартістю, не зважаючи на те, що виробники алкогольної продукції зобов'язані подавати попередню заявку-розрахунок за два місяці до потреби в марках акцизного податку, а тому з урахуванням неотримання акцизних марок за попередньою заявкою-розрахунком про потребу в марках акцизного податку на серпень 2013 року, вважає, що відповідач повинен вчинити дії щодо виготовлення та продажу марок акцизного податку зразка, затвердженого Постановою КМУ від 13.03.2013 року №188 із змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 року №474 в кількості 1860000,00 штук на загальну суму 502200,00 гривень.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначив, що у разі зобов'язання відповідача надати позивачу марки акцизного податку на вересень 2013 року за заявкою-розрахунком на серпень 2013 року будуть порушуватись права податкового органу, у зв'язку із чим підстав для задоволення позову не має.

Заслухавши пояснення учасників процесу, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Віна Лівадії" (ідентифікаційний код 32362063, адреса: 98637, АР Крим, м. Ялта, вул. Червоних партизан, будинок 14) зареєстроване 19.03.2003 року Виконавчим комітетом Ялтинської міської ради АР Крим (т.1, а.с.13-15).

Товариство з обмеженою відповідальністю "Віна Лівадії є вітчизняним підприємством - виробником алкогольної продукції, зареєстрованим в установленому законодавством порядку та платником акцизного податку, що діє на підставі ліцензії на виробництво алкогольних напоїв виданої Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України реєстраційний №507 терміном дії до 17 березня 2016 року (т.1, а.с.39).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач в червні 2013 року звернувся до Регіонального управління Департаменту САТ в АР Крим з попередньою заявкою-розрахунком про потребу в марках акцизного податку на серпень 2013 року по формі, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України 24.12.2010 року №1021, та відповідно до Постанови КМУ від 13 березня 2013 р. N 188 із змінами і доповненнями, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2013 року N 321 "Деякі питання маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (т.1, а.с.7).

Вищезазначеною Постановою затверджені та запроваджені з 1 серпня 2013 року нові зразки марок акцизного податку для алкогольних напоїв і тютюнових виробів вітчизняного та імпортного виробництва, та внесені зміни що вносяться до "Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів", затвердженого постановою КМУ від 27 грудня 2010 року N 1251, а саме: в частині розміру плати за одну марку акцизного податку для алкогольних напоїв з 0,103 гривні до 0,27 гривні.

ТОВ "Віна Лівадії" платіжними дорученнями №1760 від 03.06.2013 року та №1767 від 04 червня 2013 року сплатило за виготовлення марок акцизного податку нового зразка на серпень 2013 року 502200,00 гривень за 1860000,00 штук з розрахунку 0,27 грн. за штуку, відповідно до вимог вищезазначеної Постанови (т.1, а.с.8).

В липні 2013 року Кабінетом Міністрів України Постановою від 03 липня 2013 року N474 внесені зміни до Постанови про "Деякі питання маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів" та затвердив нові зразки та дату запровадження марок акцизного податку з 01 вересня 2013 року.

Листом вих.№833 від 02 вересня 2013 року ТОВ "Віна Лівадії" звернулось до відповідача з проханням виготовити марки акцизного податку нового зразка для алкогольних напоїв вітчизняного виробництва в кількості 1860000,00 штук на загальну суму 502200,00 гривень відповідно до раніше поданої попередній заявки-розрахунку.

В відповіді на звернення позивача Державне управлянні міндоходів в АР Крим зазначило, що згідно наданого ТОВ "Віна Лівадії" пакету документів на придбання акцизних марок, позивачу протягом серпня 2013 року були продані для маркування алкогольної продукції вітчизняного виробництва марки акцизного податку за зразками, які затверджені Постановою КМУ №486, а з 01 вересня 2013 року - за зразками, які затверджені Постановою №188 (в редакції постанови КМУ від 03 липня 2013р. №474), як того вимагає чинне законодавство (т.1, а.с.11-12).

При цьому, відповідачем зазначено, що різницю, яка утворилась з причини внесених змін до чинного законодавства України при сплати грошових коштів за виготовлення акцизних марок на серпень 2013 року у сумі 310620,00 (триста десять тисяч шістсот двадцять) гривень із розрахунку: загальна сплачена сума 502200,00 грн. = 1860000 штук х 0,27грн., з урахуванням внесених змін до законодавства сплата складає 191580,00 грн. = 1860000 штук х 0,103грн., - ТОВ "Віна Лівадії" може врахувати при наданні заявки на виготовлення акцизних марок на наступні місяці за умови - надання необхідного пакету документів.

Таким чином, позивач вважає, що для відновлення його порушеного права є підстави для зобов'язання відповідача вчинити дії щодо виготовлення та продажу марок акцизного податку зразка, затвердженого Постановою КМУ від 13.03.2013 року №188 із змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 року №474 в кількості 1860000,00 гривень штук на загальну суму 502200,00 гривень відповідно до поданої та сплаченої Товариством з обмеженою відповідальністю "Віна Лівадії" попередньої заявки-розрахунку про потребу в марках акцизного податку на серпень 2013 року.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.226.1. Податкового кодексу України в разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Згідно ст.226.5 ПК України маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Положення про виготовлення, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого Постановою КМУ від 27 грудня 2010 року N 1251 марки встановленого зразка виготовляються на замовлення Міндоходів державним спеціалізованим підприємством Мінфіну.

Підприємства-виробники та імпортери алкогольних напоїв і тютюнових виробів щомісяця подають територіальному органу Міністерства доходів і зборів попередню заявку-розрахунок про потребу в марках за їх видами, платіжний документ на перерахування плати за марки з відміткою банку про дату виконання платіжного доручення та звіт про використання марок, придбаних у попередньому місяці. Попередня заявка-розрахунок про потребу в марках акцизного податку подається виробником щомісячно до 1 числа місяця для забезпечення потреби в марках акцизного податку через 2 місяці.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу було відмовлено в виготовленні марок акцизного податку нового зразка для алкогольних напоїв вітчизняного виробництва в кількості 1860000,00 штук на загальну суму 502200,00 гривень відповідно до раніше поданої попередній заявки-розрахунку, оскільки протягом серпня 2013 року позивачу були продані для маркування алкогольної продукції вітчизняного виробництва марки акцизного податку за зразками, які затверджені Постановою КМУ №486.

Позивач стверджує, що інформація відповідача щодо продажу та отримання ТОВ "Віна Лівадії" протягом серпня 2013 року марок акцизного податку відповідно до поданої та сплаченої ТОВ "Віна Лівадії" саме за попередньою заявкою-розрахунком про потребу в марках акцизного податку на серпень 2013 року не є дійсною та не відповідає фактичним обставинам, тому що протягом серпня 2013 року ТОВ "Віна Лівадії" отримувало від відповідача марки акцизного податку, заявлені та невикористані за попередній період, а саме за червень та липень 2013 року, а за попередньою заявкою-розрахунком про потребу в марках акцизного податку на серпень 2013 року ТОВ "Віна Лівадії" марок акцизного збору не отримували.

На підтвердження своїх доводів позивачем надані відповідні заявки на придбання марок акцизного податку за серпень 2013 року, четверта сторінка яких містить інформацію щодо платіжних документів за якими сплачені марки акцизного податку.

Платіжними дорученнями №1760 від 03.06.2013 року та №1767 від 04 червня 2013 року позивач сплатив за виготовлення марок акцизного податку нового зразка на серпень 2013 року 502200,00 гривень за 1860000,00 штук з розрахунку 0,27 грн. за штуку, відповідно до вимог Постанови КМУ від 13 березня 2013 р. N 188 із змінами і доповненнями, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2013 року N 321 "Деякі питання маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Аналіз документів, які надані позивачем, дає підстави вважати, що оскаржувану суму, що склалась в результаті внесених змін до законодавства в розмірі 191580,00 гривень ТОВ "Віна Лівадії" також не використало, та відповідно не вибрало акцизні марки в даної кількості у відповідача.

Суд не погоджується з твердженням відповідача стосовно того, що позивач повинен був в серпні 2013 року викупити марки акцизного податку по ціні 0,103 грн. за штуку, що діяла в зазначений період згідно з Постановою КМУ №486 від 21.05.2008 року, оскільки у такому випадку ТОВ "Віна Лівадії" повинен був викупити у відповідача 4875728 штук марок акцизного податку, з розрахунку сплаченої раніше відповідачем за виготовлення марок загальної суми, зазначеної в попередньої заявці-розрахунку про потребу в марках акцизного податку на серпень 2013 року, що не відповідало його інтересам взагалі.

Таким чином, суд не вбачає підстав з яких позивач має нести збитки за умов належної сплати виготовлених марок акцизного податку нового зразка через незалежні від нього обставини пов'язані із зміною строків запровадження акцизної марки з новою вартістю.

Відповідно до п.56.21 ст.56 Податкового кодексу у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Принцип презумпції правомірності рішень платника податку, також закріплений в п. 4.1.4. ст.4 ПК України.

Згідно із статтею 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Представником відповідача не надано суду належних та допустимих доказів, що підтверджують відсутність підстав для надання позивачу марки акцизного податку зразка затвердженого Постановою КМУ від 13.03.2013 року №188 за заявкою-розрахунком на серпень 2013 року або унеможливлюють вчинення таких дій.

Статтею 69 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.

Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Приймаючи до уваги вищевикладене, суд оцінивши всі зібрані докази та надавши їм оцінки приходить до висновку, що відповідачем не доведено, яким чином будуть порушуватись права податкового органу у разі зобов'язання відповідача надати позивачу марки акцизного податку зразка затвердженого Постановою КМУ від 13.03.2013 року №188 за заявкою-розрахунком на серпень 2013 року.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності в порядку статей 69, 70, 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління Міндоходів в АР Крим вчинити дії щодо виготовлення та продажу марок акцизного податку зразка, затвердженого Постановою КМУ від 13.03.2013 року №188 із змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 року №474 в кількості 1860000,00 штук на загальну суму 502200,00 гривень відповідно до поданої та сплаченої Товариством з обмеженою відповідальністю "Віна Лівадії" попередньої заявки-розрахунку про потребу в марках акцизного податку на серпень 2013 року.

Під час прийняття постанови суд, зокрема, вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати (стаття 161 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, тому суд вважає за необхідне повернути позивачеві судовий збір у розмірі 2294,00 гривень.

Під час судового засідання, яке відбулось 10.12.2013 року, були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 13.12.2013 року.

З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Зобов'язати Головне управління Міндоходів в АР Крим вчинити дії щодо виготовлення та продажу марок акцизного податку зразка, затвердженого Постановою КМУ від 13.03.2013 року №188 із змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 року №474 в кількості 1860000,00 (один мільйон вісімсот шістдесят тисяч) штук на загальну суму 502200 (п'ятсот дві тисячі двісті) гривень 00 копійок відповідно до поданої та сплаченої Товариством з обмеженою відповідальністю "Віна Лівадії" попередньої заявки-розрахунку про потребу в марках акцизного податку на серпень 2013 року.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Віна Лівадії" судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 114,70 гривень.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кудряшова А.М.