Україна
Донецький окружний адміністративний суд
05 грудня 2013 р. Справа №805/16946/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 09:35
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого- судді Кошкош О.О.
при секретарі Олійник А.І.
за участю представника позивача Лиги І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області до Відділу державної виконавчої служби Харцизького міського управління юстиції про скасування постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження,
Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області звернулось до суду із адміністративним позовом до Відділу державної виконавчої служби Харцизького міського управління юстиції про скасування постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження. В обґрунтування позову зазначає, що 08.11.2013 року позивачем направлено до відповідача рішення про застосування фінансових санкцій №918 від 11.07.2013 року до ФОП ОСОБА_2 у розмірі 170,00 грн.
12.11.2013 року головним державним виконавцем відповідача прийнято постанову про відмову в відкритті виконавчого провадження у зв'язку з відсутністю підтвердження належного вручення боржнику рішення №918 від 11.07.2013 року.
Позивач не погоджується з таким висновком відповідача та просить скасувати постанову про відмову у виконавчому провадженні.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача до судового засідання не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про отримання судової повістки. Заяви про відкладення судового засідання або розгляду справи за його відсутністю до суду не надходило. За таких обставин суд визнав можливим розглянути справу за відсутністю представника відповідача, на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області 11 липня 2013 року прийнято в рішення про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звідності, передбаченої Законом України «Про збір та облік внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» до ФОП ОСОБА_2 у розмірі 170,00 грн. Вказане рішення отримано боржником 20.07.2013 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про поштове відправлення. Датою набрання чинності рішенням зазначене - 05.08.2013 року.
8 листопада 2013 року Управлінням Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області до Відділу державної виконавчої служби Харцизького міського управління юстиції на прийняття до примусового виконання надіслано рішення про застосування штрафних санкцій №918 від 11.07.2013 року.
12 листопада 2013 року головним державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Харцизького міського управління юстиції прийнята постанова про відмову у відкритті виконавчого провадження оскільки стягувачем не надано даних про вручення рішення боржнику відповідно до норм п.7.7 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та не зазначено відомості про невиконання документу у добровільному порядку.
Суд не погоджується з такою позицією відповідача, виходячи з наступного.
Примусове виконання рішень в Україні відповідно до Законів України «Про державну виконавчу службу» та «Про виконавче провадження» № 606-XIV від 21 квітня 1999 року (далі - Закон №606) покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Відповідно до Закону України «Про державну виконавчу службу» примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, підрозділу примусового виконання рішень відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, районних, міських (міст обласного значення), районних у містах відділів державної виконавчої служби.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон №606.
Державний виконавець, як працівник органу державної виконавчої служби за ст. 7 Закону України «Про державну виконавчу службу», зобов'язаний сумлінно виконувати службові обов'язки, не допускати в своїй діяльності порушення прав громадян та юридичних осіб, гарантованих Конституцією України та законами України, а з огляду на ст. 6 Закону №606 - використовувати надані йому права у точній відповідності до закону.
Статтею 17 Закону встановлено, що примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи, як, зокрема рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу.
Тобто, рішення Пенсійного фонду України є рішенням органу державної влади, виконання якого законом покладено на державну виконавчу службу.
Відповідно до вимог пп. 7.7 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року №21-5 (далі за текстом - Інструкція), рішення про нарахування пені та застосування штрафів вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцеперебування з повідомленням про вручення.
У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 1 ст. 25 Закону № 606, державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Статтею 18 вищезазначеного закону передбачений перелік вимог до виконавчого документа, а саме: назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище та ініціали посадової особи, що його видали; дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові за наявності) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника за наявності (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника за наявності (для фізичних осіб - платників податків), а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо; резолютивна частина рішення; дата набрання законної (юридичної) сили рішенням; строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Виконавчий документ повинен бути підписаний уповноваженою посадовою особою із зазначенням її прізвища та ініціалів і скріплений печаткою. Скріплення виконавчого документа гербовою печаткою є обов'язковим у разі, якщо орган (посадова особа), який видав виконавчий документ, за законом зобов'язаний мати печатку із зображенням Державного Герба України.
Відповідно до вимог ст. 26 Закону № 606, державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі:
1) пропуску встановленого строку пред'явлення документів до виконання;
2) неподання виконавчого документа, зазначеного у статті 17 цього Закону, та неподання заяви про відкриття виконавчого провадження у випадках, передбачених цим Законом;
3) якщо рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної (юридичної) сили, крім випадків, коли воно у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання;
4) пред'явлення виконавчого документа до органу державної виконавчої служби не за місцем або не за підвідомчістю виконання рішення;
5) якщо не закінчилася відстрочка виконання рішення, надана судом, яким постановлено рішення;
6) невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 цього Закону;
7) якщо виконавчий документ повернуто стягувачу за його заявою, крім виконавчих документів про стягнення аліментів та інших періодичних платежів;
8) наявності інших передбачених законом обставин, що виключають здійснення виконавчого провадження.
Отже, з вищенаведеного вбачається, що позивач звернувся до Державної виконавчої служби із виконавчим документом, який відповідає вимогам ст. 18 та у визначений Законом № 606 строк, крім того на підтвердження надсилання рішення та отримання його боржником надав суду рекомендоване повідомлення про отримання поштового відправлення.
При цьому ні Законом № 606, ні Інструкцією не покладено на Управління Пенсійного фонду України обов'язку надавати відділу державної виконавчої служби докази вручення рішення про застосування фінансових санкцій.
Отже, відповідачем при прийнятті постанови від 12.11.2013 року про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа) з примусового виконання рішення №918 від 11.07.2013 року, виданої Управлінням Пенсійного фонду України в м. Харцизьку, порушені вимоги Закону України «Про державну виконавчу службу» та Закону України «Про виконавче провадження».
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області до Відділу державної виконавчої служби Харцизького міського управління юстиції про скасування постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 158, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд,
Позов Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області до Відділу державної виконавчої служби Харцизького міського управління юстиції про скасування постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження задовольнити.
Скасувати постанову відділу державної виконавчої служби Харцизького міського управління юстиції від 12.11.2013 року про відмову у відкритті виконавчого провадження № 40676087 за рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області № 918 від 11.07.2013 року.
Повний текст постанови виготовлений 10 грудня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кошкош О.О.