Постанова від 12.12.2013 по справі 2а-12397/12/0170/24

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА

Іменем України

12 грудня 2013 р. 14:49 Справа №2а-12397/12/0170/24

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кащеєвої Г.Ю., за участю секретаря судового засідання Багдасарян Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Кримського республіканського підприємства "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії", Виконавчого комітету Штормівської сільської ради Сакського району АРК

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4, Реєстраційної служби Євпаторійського МУЮ та Реєстраційної служби Сакського міськрайонного управління юстиції

про визнання неправомірними та скасування рішення і державної реєстрації, спонукання до виконання певних дій

за участю:

представника позивача - ОСОБА_5;

представника відповідача Виконавчого комітету Штормовської с/р Сакського району АР Крим - Шлейніков Д.С.;

представника третьої особи - ОСОБА_7;

Обставини справи: до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Кримського республіканського підприємства "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії", Виконавчого комітету Штормівської сільської ради Сакського району АР Крим, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 про визнання неправомірним та скасування рішення виконкому Штормівської сільської ради Сакського району АР Крим № 214 від 16.01.2012 року про оформлення ОСОБА_4 права власності на самочинно збудоване нерухоме майно; про визнання неправомірною та скасування проведену 15 червня 2012 року Кримським республіканським підприємством "Бюро технічної інвентаризації м. Євпаторії" державну реєстрацію за ОСОБА_4 об'єкту самочинного будівництва , розташованого за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язання КРП "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії" скасувати державну реєстрацію за ОСОБА_4 об'єкт самочинного будівництва, розташованого за адресою АДРЕСА_1.

Під час розгляду справи позивач змінив позовні вимоги та просив суд визнати неправомірними та скасувати рішення виконкому Штормівської сільської ради Сакського району АР Крим № 214 від 16.01.2012 року про оформлення ОСОБА_4 права власності на самочинно збудоване нерухоме майно; про визнання неправомірною та скасування проведену 15 червня 2012 року Кримським республіканським підприємством "Бюро технічної інвентаризації м. Євпаторії" державну реєстрацію за ОСОБА_4 об'єкту самочинного будівництва , розташованого за адресою АДРЕСА_1; зобов'язати Реєстраційну службу Євпаторійського міського управління юстиції внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування державної реєстрації за ОСОБА_4 об'єкту самочинного будівництва, розташованого за адресою: АДРЕСА_1.

У судовому засіданні представник позивача на задоволенні позовних вимог наполягав з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача 1 - Кримське республіканське підприємство "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії" у судове засідання, призначене на 12.12.2013р. не прибув, надав письмові заперечення на адміністративний позов, в яких зазначив, що дії щодо державної реєстрації майна проведені відповідно до чинного законодавства, у зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню. Крім того, представник відповідача просив суд розглянути справу у його відсутність.

Представник відповідача 2 - Виконавчого комітету Штормівської сільської ради Сакського району АРК проти позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Представник третьої особи ОСОБА_4 також заперечував проти задоволення позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні.

Представники Реєстраційної служби Євпаторійського МУЮ та Реєстраційної служби Сакського міськрайонного управління юстиції до суду не прибули, про розгляд справи сповіщені належним чином.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін та експерта, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

16.01.2012 року Виконавчим комітетом Штормовської сільської ради Сакського району АР Крим прийнято рішення № 214 «Про оформлення права приватної власності на господарські будівлі та споруди, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 за гр.. ОСОБА_4» (а.с. 131), яким вирішено

1. оформити право приватної власності на господарські будівлі та споруди, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 за гр.. ОСОБА_4:

Літ. «Н» - літня кухня, площею забудівлі -23,9 кв. м.,

Літ «И» - літній душ, площею забудівлі - 8,6 кв. м.,

Літ «Л» - вбиральня, площею забудови - 7,0 кв. м.

2. Кримському республіканському підприємству «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» підготувати свідоцтво про право власності на господарські будівлі та споруди, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 за гр.. ОСОБА_4

Рішенням Виконавчого комітету Штормовської сільської ради Сакського району АР Крим від 27.03.2012 року № 253 (а.с. 132) внесені зміни до рішення Виконавчого комітету Штормовської сільської ради Сакського району АР Крим № 214 від 16.01.2012 року , згідно яких п. 1 читати в наступній редакції: «оформити право приватної власності на спальний корпус з господарськими будівлями та спорудами, розташованими за адресою: АДРЕСА_1 за гр. ОСОБА_4:

Літ «М» - спальний корпус, загальною площею - 114,5 кв. м,

Літ. «Н» - літня кухня, площею забудівлі -23,9 кв. м.,

Літ «И» - літній душ, площею забудівлі - 8,6 кв. м.,

Літ «Л» - вбиральня, площею забудови - 7,0 кв. м.

Пункт 2 читати в наступній редакції: «Кримському республіканському підприємству «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» підготувати свідоцтво про право приватної власності на спальний корпус з господарськими будівлями та спорудами, розташованими за адресою: АДРЕСА_1 за гр. ОСОБА_4».

На підставі рішення Виконавчого комітету Штормовської сільської ради Сакського району АР Крим № 214 від 16.01.2012 року ОСОБА_4 видане свідоцтво про право власності на нерухоме майно САЕ № 52349 (а.с. 9).

Згідно з заявою ОСОБА_4 про державну реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна, який розташований в АДРЕСА_1 на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно САЕ № 52349, яке видано 16.05.2012 року Виконавчим комітетом Штормовської сільської ради та технічного паспорту на об'єкт, Кримським республіканським підприємством «Бюро реєстрації і технічної інвентаризації м. Євпаторії» 15.06.2012 року було проведено державну реєстрацію домоволодіння АДРЕСА_1 за ОСОБА_4 (а.с. 10).

Позивач - ОСОБА_1, не погодившись з рішенням Виконавчого комітету Штормовської сільської ради Сакського району АР Крим № 214 від 16.01.2012 року про оформлення ОСОБА_4 права власності на вказане нерухоме майно, просить суд визнати вищевказане рішення Виконавчого комітету Штормовської сільської ради Сакського району АР Крим неправомірним та скасувати.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Перевіряючи правомірність прийнятого Виконавчим комітетом Штормовської сільської ради Сакського району АР Крим рішення № 214 від 16.01.2012 року, суд зазначає наступне.

Стаття 316 Цивільного Кодексу України передбачає, що правом власності є право особи на річ (майно), яку воно здійснює відповідно до закону за власною волею, незалежно від волі інших осіб.

Відповідно до ст. 317 Цивільного Кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, що передбачено статтею 319 ЦК України.

Згідно з п.п. 10 п. б) статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження - облік відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.

Пунктом 8.1. «Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року № 7/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 року за № 157/6445, яке діяло на момент прийняття рішення Виконавчим комітетом Штормовської сільської ради Сакського району АР Крим, передбачено, що оформлення права власності на нерухоме майно проводиться з видачею свідоцтва про право власності за заявою про оформлення права власності на нерухоме майно органами місцевого самоврядування фізичним та юридичним особам на новозбудовані, реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності документа, що посвідчує право на земельну ділянку, та документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Згідно з п. 8.2. «Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року № 7/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 року за № 157/6445, яке діяло на момент прийняття рішення Виконавчим комітетом Штормовської сільської ради Сакського району АР Крим, до заяви про оформлення права власності на нерухоме майно додаються матеріали технічної інвентаризації об'єкта нерухомого майна, а також інші документи, визначені Положенням.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 укладено з Штормовською сільською радою договір оренди землі від 11.04.2007 року, кадастровий номер 01:243:888:00:01:001:0261. Згідно з вказаним договором орендар - ОСОБА_4 приймає в строкове платне користування земельну ділянку для індивідуального дачного будівництва площею 0,0470 га на території Сакської районної міжгосподарської бази у АДРЕСА_1, на території Штормовської сільської ради строком на 49 років (а.с. 111-123), який зареєстровано в Сакському відділі Кримського філіалу державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті по земельних ресурсах.

Таким чином ОСОБА_4 мала документ, який посвідчує її право на вищевказану земельну ділянку, зареєстрований у встановленому чинним законодавством порядку. Доказів зворотного суду не надано.

Крім того, на момент надання заяви про реєстрацію права власності до Штормовської сільської ради ОСОБА_4 мала Декларацію про готовність об'єкта до експлуатації від 19.12.2011 року № КР 14111106496, яка була зареєстрована Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим (а.с. 124-129).

Так, судом досліджено вказану декларацію та встановлено, що вона містить відомості про те, що дата початку будівництва - 18.10.2010 року, дата закінчення будівництва - 23.11.2011 року. Загальна площа будівлі:

Літ "Н" (Літня кухня) - 6,20Х3,85 м.;

Літ "И" (Дітній дущ) - 6,20Х1,38 м.;

Літ "Л" (Вбиральня) - 4,40Х 1,60 м.

Також у декларації зазначено, що на об'єкті виконано всі передбачені проектною документацією згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами роботи. Обладнання встановлено згідно з актами про його прийняття після випробування у визначеному порядку. Заходи з охорони праці, забезпечення вибухобезпеки, пожежної безпеки, охорони навколишнього природного середовища і антисейсмічні заходи, передбачені проектом проведені в повному обсязі.

На об'єкт нерухомого майна Літ «М» - спальний корпус, загальною площею - 114,5 кв. м, у АДРЕСА_1 ОСОБА_4 було надано договір купівлі продажу нежитлової будівлі, спального корпусу від 03.05.2006 року, зареєстрований у встановленому законодавством порядку.

Суд зазначає, що відповідно до п.17 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461 реєстрація декларації здійснюється з дотриманням вимог Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Згідно з п.1, 2 ст.10 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 6 вересня 2005 року № 2806-IV, яка регулює відповідальність у сфері видачі документів дозвільного характеру встановлено, що посадові особи дозвільних органів та державні адміністратори за порушення вимог законодавства з питань видачі документів дозвільного характеру несуть відповідальність у порядку, встановленому законом. Дії або бездіяльність посадових осіб дозвільних органів та державних адміністраторів можуть бути оскаржені до суду в порядку, встановленому законом.

Однак, судом встановлено, що дії, бездіяльність Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю щодо реєстрації Декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 19.12.2011 року № КР 14111106496, яка була підставою для вирішення питання відповідачем щодо оформлення права власності за гр. ОСОБА_4 позивачем до суду оскаржені не були.

Крім того, у судовому засіданні представник Штормовської сільської ради та представник третьої особи підтвердили, що для оформлення права власності ОСОБА_4 було подано договір оренди землі від 11.04.2007 року, Декларацію про готовність об'єкта до експлуатації від 19.12.2011 року № КР 14111106496 та договір купівлі продажу нежитлової будівлі, спального корпусу від 03.05.2006 року. Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_4 подано всі документи, передбачені п. 8.1 Тимчасового положення.

Також, судом досліджені матеріали інвінтарної справи та встановлено, що останні не містять абрісу. Проте графічні зображення плану земельної ділянки із приміщеннями не містять будь-яку інформацію, яка б свідчила про порушення норм ДБН. Таким чином, з матеріалів інвентарної справи не можливо встановити факти, які доказують неправомірність дій відповідача при винесені оскаржуваного рішення.

Відповідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Таким чином, суд підкреслює, що позовні вимоги ані до Інспекції ДАБК, ані до БТІ в частині визнання протиправної бездіяльності щодо проведення інвентаризації земельної ділянки не заявлено.

На підставі викладеного суд зазначає, що відповідач - Штормовська сільська рада мала усі необхідні підстави для вирішення питання стосовно прийняття рішення № 214 від 16.01.2012 року щодо оформлення права приватної власності на вказані будівлі та спорудження, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 за гр. ОСОБА_4, а тому при прийнятті вищевказаного рішення діяла на підставі, у межах та у спосіб передбачений Законом України «Про місцеве самоврядування» та п. 8.1 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно.

Суд не може прийняти до уваги доводи позивача стосовно того, що ухвалою Апеляційного суду АР Крим від 17.03.2009 року скасоване рішення Сакського міськрайонного суду від 29.05.2007 року, яким задоволено позов ОСОБА_4 про визнання права власності на самочинне будівництво - нежитлові будівлі, розташовані за адресою АДРЕСА_1 у зв'язку з наступними обставинами.

Суд погоджується з тим, що того ухвалою Апеляційного суду АР Крим від 17.03.2009 року скасоване рішення Сакського міськрайонного суду від 29.05.2007 року, яким задоволено позов ОСОБА_4 про визнання права власності на самочинне будівництво - нежитлові будівлі, розташовані за адресою АДРЕСА_1 та зазначає, що вказаною ухвалою Апеляційного суду АР Крим справа за позовом ОСОБА_4 до виконавчого комітету Штормовської сільської ради Сакського району АР Крим про визнання права власності на самочинне збудовані будівлі була направлена до суду першої інстанції на новий розгляд, що підтверджується копією ухвали Апеляційного суду АР Крим, яка знаходиться в матеріалах справи (а.с. 13-16).

Ухвалою Сакського міськрайонного суду АР Крим від 19.01.2010 року позов ОСОБА_4 до виконавчого комітету Штормовської сільської ради Сакського району АР Крим про визнання права власності на самочинне збудовані будівлі було залишено без розгляду у зв'язку з заявою позивача про залишення позову без розгляду, про що свідчить копія ухвали, яка знаходиться у матеріалах справи (а.с. 70).

На підставі наведеного суд робить висновок про те, що станом на 19.01.2010 року ОСОБА_4 скористалась своїм правом не вирішувати питання стосовно визнання права власності на вказані будівлі у судовому порядку.

Однак вказані рішення суду, які приймались у період з 2007 по 19.01.2010 рік не можуть стосуватися будівництва, яке, як вказано у Декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 19.12.2011 року № КР 14111106496 (а.с. 124-129) почало будуватися 18.10.2010 року та було завершено 23.11.2011 року.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги стосовно визнання неправомірним та скасування рішення Виконавчого комітету Штормовської сільської ради Сакського району АР Крим від 16.01.2012 року № 214 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Що стосується вимог позивача про визнання неправомірним та скасування проведену 15 червня 2012 року Кримським республіканським підприємством "Бюро технічної інвентаризації м. Євпаторії" державну реєстрацію за ОСОБА_4 об'єкту будівництва, розташованого за адресою АДРЕСА_1; зобов'язання КРП "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії" скасувати державну реєстрацію за ОСОБА_4 об'єкту будівництва, розташованого за адресою АДРЕСА_1, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з ст. 15 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Статтею 316 ЦК України передбачає, що правом власності є право особи на річ (майно), яку воно здійснює відповідно до закону за власною волею, незалежно від волі інших осіб.

Власникові належить право володіння, користування і розпорядження своїм майном (ст.317 ЦК України). Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд (ст. 319 ЦК України).

Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації визначаються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01 липня 2004 року № 1952-ІУ.

Наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 р. затверджене Тимчасове положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно (далі положення 7/5), яким визначений порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно. У п. 1.3. Положення № 7/5 визначено, що державна реєстрація прав проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць, обслуговування на території яких здійснюється БТІ, створеними до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" (1878-17) та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Як було вказано раніше згідно з п. 8.1. Положення 7/5 оформлення права власності на нерухоме майно проводиться з видачею свідоцтва про право власності за заявою про оформлення права власності на нерухоме майно органами місцевого самоврядування: фізичним та юридичним особам на новозбудовані, реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності документа, що посвідчує право на земельну ділянку, та документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

За заявою ОСОБА_4 про державну реєстрацію прав власності на об'єкт нерухомого майна, який розташований в АДРЕСА_1 на підставі технічного паспорту та свідоцтва про право власності на об'єкт нерухомого майна, який розташований в АДРЕСА_1 Кримським республіканським підприємством «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії» 15.06.2012 року було проведено державну реєстрацію на домоволодіння АДРЕСА_1 за ОСОБА_4.

Підставою для реєстрації було свідоцтво САЕ № 523429 про право власності на майно, яке видане 16 травня 2012 року Виконавчим комітетом Штормівської сільської ради на підставі рішення Виконавчого комітету Штормовської сільської ради Сакського району АР Крим № 214 від 16.01.2012 року та рішення Виконавчого комітету Штормівської сільської ради Сакського району АР Крим № 253 від 27.03.2012 року про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна, який розташований в АДРЕСА_1 за ОСОБА_4.

На підставі викладеного суд зазначає, що реєстрація права власності на нерухоме майно, яке розташовано за адресою АДРЕСА_1 за ОСОБА_4 ОСОБА_2 республіканським підприємством "Бюро технічної інвентаризації м. Євпаторії" була здійснена на підставі, в межах повноважень та відповідно до діючого на момент реєстрації законодавства України.

Що стосується доводів позивача про невиконання Кримським республіканським підприємством "Бюро технічної інвентаризації м. Євпаторії" рішення Апеляційного суду АР Крим від 17.03.2009 року про скасування рішення Сакського міськрайонного суду АР Крим від 29.05.2007 року, яким було визнано право власності на самочинне будівництво - нежитлові будівлі, розташовані за адресою АДРЕСА_1 по справі № 22ц-1190/2009, суд зазначає наступне.

19.06.2006 року Євпаторійським міжміським бюро реєстрації та технічної інвентаризації було проведено державну реєстрацію права власності за ОСОБА_4 на об'єкт нерухомого майна, що розташований в АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу ВСТ № 414008 від 03.05.2006 ПН Сакського нотаріального округу ОСОБА_8 реєстр № 670.

18.06.2007 р. КРП «БРТІ м. Євпаторія» проведено державну реєстрацію на об'єкт нерухомого майна, що розташований в АДРЕСА_1 за ОСОБА_4 на підставі рішення суду від 29.05.2007 Сакського міськрайонного суду АР Крим по справі № 2-2090/07

Ухвалу від 17.05.2009 р. Апеляційного суду АР Крим та ухвалу від 19.01.2010 р. Сакського міськрайонного суду АР Крим разом із заявою про скасування права власності на об'єкт нерухомого майна, що розташований в АДРЕСА_1 було подано ОСОБА_9 представником по довіреності ОСОБА_1 до КРП «БРТІ м. Євпаторія», та останнім проведено скасування прав власності за ОСОБА_4

Суд зазначає, що це свідчить про те, що КРП «БРТІ м. Євпаторія» були виконані усі рішення суду стосовно як реєстрації так і скасування реєстрації права власності за ОСОБА_4

8 червня 2012 року представником по довіреності ОСОБА_4 ОСОБА_7 було подано заяву про державну реєстрацію прав власності на об'єкт нерухомого майна, який розташований в АДРЕСА_1 за ОСОБА_4 разом з технічним паспортом та свідоцтвом про право власності на об'єкт нерухомого майна, який розташований в АДРЕСА_1.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та п. 8.1. Положення №7/5 вбачається, що у Виконавчого комітету Штормовської сільської ради Сакського району АР Крим не було жодних підстав для відмови в реєстрації права власності на спірний об'єкт за ОСОБА_4

Таким чином 16 червня 2012 року Кримським республіканським підприємством «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії» було проведено державну реєстрацію на домоволодіння АДРЕСА_1 за ОСОБА_4.

Підставою для реєстрації було зазначено свідоцтво САЕ № 52349 про право власності на майно, яке видане 16 травня 2012 року Виконавчим комітетом Штормівської сільської ради на підставі рішення Виконавчого комітету Штормівської сільської ради Сакського району АР Крим № 214 від 16.01.2012 року та рішення Виконавчого комітету Штормівської сільської ради Сакського району АР Крим № 253 від 27.03.2012 року про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна, який розташований в АДРЕСА_1 за ОСОБА_4.

На підставі викладеного суд робить висновок, що позовні вимоги ОСОБА_11 стосовно зобов'язання КРП «БРТІ м. Євпаторія» скасувати державну реєстрацію вказаного нерухомого майна за ОСОБА_4 не обґрунтовані та не підлягають задоволенню.

Враховуючи, що суд відмовляє у задоволенні позовних вимог про визнання неправомірним та скасування рішення виконкому Штормівської сільської ради Сакського району АР Крим № 214 від 16.01.2012 року про оформлення ОСОБА_4 права власності на самочинно збудоване нерухоме майно та про визнання неправомірною та скасування проведену 15 червня 2012 року Кримським республіканським підприємством "Бюро технічної інвентаризації м. Євпаторії" державну реєстрацію за ОСОБА_4 об'єкту самочинного будівництва, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог про зобов'язання КРП "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії" скасувати державну реєстрацію за ОСОБА_4 об'єкт самочинного будівництва, розташованого за адресою АДРЕСА_1.

Крім того, суд зазначає, що ухвалою від 17.12.2012 року призначено судову експертизу по даній справі.

Згідно висновку комплексної судової будівельно-технічної експертизи № 353/12 від 24.07.2013 року, яка була проведена Товариством з обмеженою відповідальністю «Кримське експертне бюро» (а.с.151-171), місцерозташування в натурі земельної ділянки ОСОБА_1 відповідає наданим експертам координатам земельної ділянки. Межі земельної ділянки в натурі, яка знаходиться у користуванні ОСОБА_1, що знаходяться на території Штормівської сільської ради Сакського району АР Крим у південно-західній частині АДРЕСА_2 не відповідають межам земельної ділянки відображеній в графічній частині договору оренди землі між гр. ОСОБА_1 і Штормівською сільською радою. Невідповідність |меж пов'язана з накладенням частин будівель, що є у користуванні ОСОБА_4 на земельну ділянку ОСОБА_1, що спричинило зміну на місцевості конфігурації земельної ділянки та зменшення площі її користування.

Земельна ділянка гр. ОСОБА_1 має загальні межі із земельною ділянкою, що знаходиться в користуванні гр. ОСОБА_4 (АДРЕСА_1).

Будівлі літер «Н» - літня кухня, площею 23,9 м.кв.; літер «І» - літній душ, площею 8,6 м.кв.; літер «Л» - вбиральня (прибиральна), площею 7,0 м.кв. - знаходяться на земельній ділянці, що належить гр. ОСОБА_4 і частково накладаються на земельну ділянку гр. ОСОБА_1

На земельній ділянці ОСОБА_4 не має інших будівель, що мають накладення на земельну ділянку ОСОБА_1

Будівлі літер "Н" - літня кухня, площею 23,9 м. кв., літер "І" - літній душ, площею 8,6 м. кв., літер "Л" - вбиральня (прибиральня), площею 7,0 м. кв. відповідають п.п. 3.13, 3.19 ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень", п. 4.42 ДБН В 1.1.7-2002 Пожежна безпека будівельних об'єктів, та не відповідають п.п. 3.25, 3.25а ДБН 360-92**"Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень".

Суд зазначає, що висновки експерта підтверджують порушення право землекористувача земельної ділянки, яка має загальні межі із земельною ділянкою, що знаходиться в користуванні гр. ОСОБА_4 вільно розпоряджатися частиною наданої йому земельної ділянки.

Суд зазначає, що порушення прав одного землекористувача іншим є підставою для прийняття судом рішення про відновлення порушених прав. Проте для цього позивач має надати суду беззаперечні докази того, що порушені права, свободи та інтереси саме позивача.

Під час розгляду справи судом досліджено договір оренди земельної ділянки від 05.12.2001р. реєстр №754, відповідно до п.п.1.1 п. 1 якого Штормовська сільська рада Сакського району АР Крим (орендодатель) на підставі рішення 33 сесії 23 скликання Штормовської сільської ради Сакського району АР Крим від 09.08.2001р. передає в оренду ОСОБА_1 (орендатор) земельну ділянку площею 480 кв.м. забудованих земель, використовуваних під будинками для відпочинку або проведення відпусток, із земель тимчасового користування Сакської районної бази відпочинку «Штормове», розташовану у південно-західній частині селища Штормове Штормовської сільської радим Сакського району АР Крим. Земельну ділянку необхідно використовувати за цільовим призначенням - а саме для обслуговування дачного будинку (а.с.72).

Однак, під час розгляду справи судом встановлено, що відповідно до договору купівлі-продажу від 26.12.2007р., засвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, ОСОБА_1 продає, а ОСОБА_12 купує нежитлову будівлю, літній будиночок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, що також підтверджено випискою з реєстру про реєстрацію права власності на нерухуме майно від 15.09.2008р. де зазначено, що остання є власником вищевказаного майна.

Згідно з ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Частина 1 ст. 317 ЦК України передбачає, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Стаття 125 Земельного кодексу України передбачає, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно ч. 3 ст. 334 ЦК України право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним.

Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону (ч. 4 ст. 334 ЦК України).

У зв'язку з викладеним суд дійшов висновку, що позивач на час розгляду справи не був власником домоволодіння для обслуговування якого ОСОБА_1 надано в оренду земельну ділянку.

Статтею 31 Закону України "Про оренду землі" від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV передбачені підстави припинення договору оренди земельної ділянки.

Доказів того, що ОСОБА_1 є належним землекористувачем на час розгляду справи суду не надано.

Суд зазначає, що ст.71 КАС України передбачає обов'язок кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладене суд дійшов висновку щодо відмови у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 158-159, 160 -163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кащеєва Г.Ю.