Рішення від 22.04.2009 по справі 22/146

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 22/146

22.04.09

За позовом Відкритого акціонерного товариства «Укрнафта»

до 1. Державної геологічної служби

2. Закритого акціонерного товариства «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»

треті особи 1. Національна акціонерна компанія «Надра України»

2. Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії «Надра України»

«Полтавнафтогазгеологія»

3. Державна комісія України по запасах корисних копалин

про визнання недійсним договору та визнання відсутності права

суддя Самсін Р.І.

Представники сторін:

від позивача: Перепелиця А.В. (довіреність № юр-733/д від 29.12.2008 року);

від відповідача 1: Довженко В.А. (довіреність № 29/08-288 від 10.03.2009р.);

від відповідача 2: Насупа О.В. (довіреність від 01.03.2009р.);

від третьої особи 1: Панков В.А. (довіреність № 146 від 25.12.2008р.);

від третьої особи 2: Олійник В.О. (довіреність № 20-4/121 від 04.12.2008р.);

В судовому засіданні 22.04.2009р. на підставі ст. 85 ГПК України за згодою представників сторін оголошено вступну та резолютивну частину рішення суду.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Відкрите акціонерне товариство «Укрнафта»(надалі ВАТ «Укрнафта», позивач) звернулось до суду з позовом про визнання недійсним договору № 29/10-02-43 від 16.02.2009р. купівлі-продажу права на користування додатковою геологічною інформацією, укладеного між Державною геологічною службою та Закритим акціонерним товариством «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння». Також у заявленому позові позивач просив суд розглянути вимоги про:

- визнання відсутності права у ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»на геологічне вивчення (у тому числі дослідно-промислову розробку) та промислове освоєння (промислову експлуатацію/розробку) Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища, яке знаходиться у Краснокутському районі Харківської області та заборонити йому здійснення зазначеної діяльності;

- заборону ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»та Державній геологічній службі в будь-який спосіб та для будь-яких цілей використовувати без згоди ВАТ «Укрнафта»геологічну інформацію по Сахалінському нафтогазоконденсатному родовищу Харківської області України.

Ухвалою суду від 27.03.2009р. до участі у справі в якості третіх осіб залучено Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії «Надра України»«Полтавнафтогазгеологія», Національну акціонерну компанію «Надра України», Державну комісію по запасах корисних копалин.

Згідно поданої заяви про уточнення позовних вимог, позивачем конкретизовані заявлені вимоги у п. 2, 3 позовної заяви, а на розгляд суду в цій частині передані уточнені вимоги за якими позивач просив:

- визнати відсутність у ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»права на отримання спеціального дозволу на користування надрами Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища (Краснокутський район Харківської області) на геологічне вивчення (у т. ч. дослідно-промислову розробку) та промислове освоєння (промислову експлуатацію/розробку) заснованому на використанні геологічної інформації отриманої за договором № 29/10-02-43 від 16.02.2009р. між Державною геологічною службою та ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»;

- заборонити ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»та Державній геологічній службі в будь-який спосіб та для будь-яких цілей використовувати без згоди ВАТ «Укрнафта»геологічну інформацію, яка міститься в геологічних матеріалах «Детальна геолого-економічна оцінка Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища Харківської області України»та яка є предметом договору № 29/10-02-43 від 16.02.2009р..

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що він є учасником договору про спільну діяльність № 35/78-СД від 24.02.2003р. з часткою 79%, предметом якого є спільна діяльність з геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислової розробки Сахалінського родовища, який було укладено на підставі ст. 49 Закону України «Про нафту і газ». Згідно актів здавання-приймання робіт по створенню науково-технічної продукції за цим договором підраховано запаси, побудовано структурні карти, геологічні профілі та обґрунтовано загальну модель геологічної будови родовища, складено загальні розділи звіту «Історія вивчення», «Тектоніка», «Геологорозвідувальні роботи», «Підрахунок запасів», «Відомості про розробку»та інші, зібрано геолого-геофізичний матеріал по свердловинам, який є власністю ВАТ «Укрнафта»та орендуються учасниками Договору про СД, проведено аналіз стану фонду свердловин.

Отже, на підставі цього договору та відповідно до ст. 328 (підстави набуття права власності), ч. 3 ст. 355 (підстави виникнення спільної власності), ст. 1134 ЦК України (підстави виникнення спільної часткової власності), право власності та право користування геологічною інформацією належить учасникам Договору про СД, яке здійснюється співвласниками за їхньою спільною згодою (ч. 1 ст. 358 ЦК України, ч. 3 ст. 1134 ЦК України).

В той же час, за змістом визначених у актах робіт, саме ці відомості (інформація), також визначені в додатку до оскаржуваного договору у вигляді Експертного висновку Геолекспертизи № 2449-л від 13.02.2009р. при оцінці геологічної інформації, право на користування якою було продано.

Тобто, за спірним договором Державною геологічною службою було продано право на користування майном (геологічна інформація), співвласником якої є ВАТ «Укрнафта»і яке не надавало будь-яким особам права використовувати в будь-який спосіб зазначену інформацію.

Внаслідок продажу геологічної інформації за спірним договором порушено права позивача, як співвласника геологічної інформації, передбачені ч. 1 ст. 358 ЦК України, ч. 3 ст. 1134, ч. 1 ст. 317, ч. 1 ст. 319, ЦК України. Наведене свідчить, що Відповідач-2 незаконно набув право користування геологічною інформацією, а спірний договір має бути визнаний недійсним, у відповідності до ч.1 ст. 215 ЦК України, як такий, що не відповідає вимогам ч. 1 ст. 203 ЦК України.

Також, враховуючи той факт, що у разі визнання договору недійсним відповідач-2 може продовжити без згоди позивача використовувати отриману геологічну інформацію, тобто продовжувати порушувати права позивача, як співвласника геологічної інформації та беручи до уваги, що позивач є особою, зацікавленою у придбанні спецдозволу на користування надрами згаданого родовища на аукціоні, згідно з приписами ст. 5 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», обґрунтованими позивач вважає вимоги щодо визнання відсутності у відповідача-2 права на отримання спеціального дозволу на користування надрами Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища (Краснокутський район Харківської області) на геологічне вивчення (у т. ч. дослідно-промислову розробку) та промислове освоєння (промислову експлуатацію/розробку) заснованому на використанні геологічної інформації отриманої за оскаржуваним договором.

Крім того, на підставі ч. 2 ст. 386, п. 3 ч. 2 ст. 16 ЦК України, позивач просить суд прийняти рішення про заборону вчинення певних дій відповідачами для запобігання подальшому порушенню прав позивача, як співвласника геологічної інформації, посилаючись на п. 17 Положення «Про порядок розпорядження геологічною інформацією», затвердженого Постановою КМУ від 13.06.1995р. № 423 на виконання статті 39 Кодексу України про надра, за яким юридичні особи України, які отримали геологічну інформацію з порушенням цього Положення, до проведення геологорозвідувальних робіт та освоєння родовищ корисних копалин на території України не допускаються.

Відповідачами позову не визнано, так у запереченнях на позовну заяву Державна геологічна служба просить суд відмовити у задоволені позовних вимог з наступних підстав.

Стороною договору № 438-р/177/04 від 30.12.2004р. ВАТ «Укрнафта», як юридична особа не виступає, договір про спільну діяльність № 35/78-СД від 24.02.2003р. не містить положення, що регламентують порядок набуття права на володіння, користування, розпорядження геологічною інформацією, а майно, яке передано до спільної діяльності, не використовувалось для проведення геологічного вивчення на Сахалінському родовищі. Таким чином, укладення спірного договору не порушило та і не могло порушити права позивача по справі.

Статтею 31 Закону України «Про нафту і газ»передбачено, що роботи, пов'язані з геологічним вивченням нафтогазоносності надр, підлягають обов'язковій державній реєстрації та обліку, що провадяться у встановленому законодавством порядку відповідним спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр. Позивачем не надано доказів проведення саме ним робіт з геологічного вивчення надр та їх реєстрації відповідно до вимог чинного законодавства.

Матеріали тематичних робіт по геологічному вивченню на 2008 рік зареєстровано ДНВП «Геоінформ»згідно з формою 3-гр за № 219 від 27.08.2008р. НАК «Надра України»ДП «Полтава РГП», де джерелом фінансування вказано державні кошти.

Планування та фінансування геологорозвідувальних робіт (далі - ГРР), які виконуються за кошти державного бюджету здійснюється відповідно до Порядку проведення геологорозвідувальних робіт за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого Постановою КМУ від 25.01.1999р. № 83 зі змінами та Галузевого стандарту України.

Геологорозвідувальні роботи проводяться за державним замовленням. З цією метою щороку в державному бюджеті передбачається обсяг видатків, який в установленому порядку доводиться до розпорядника бюджетних коштів. Проведення ГРР забезпечується відповідачем-1 (замовником) шляхом здійснення їх закупівлі, відповідно до Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», на підставі договору на проведення ГРР від 14.04.2008р № 29/08-12.

Після здійснення закупівлі ГРР замовник на підставі державного замовлення і обсягів видатків, затверджених протоколом № 2 засідання тендерного комітету Держгеолслужби від 11.04.2008р. складає та затверджує геологічні (технічні) завдання і доводить їх до виконавців робіт. Геологічне завдання на виконання робіт по темі: «Детальна геолого-економічна оцінка Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища»було затверджено Відповідачем-1.

Геологічне (технічне) завдання є єдиним документом, який встановлює задачі з вивчення об'єкта сучасними методами та технічними засобами, очікувані результати, терміни завершення робіт, форми звітної документації та інстанції, які приймають завершені роботи на об'єкті, і є основою для складання проектно-кошторисної документації на проведення робіт на об'єкті.

Проектно-кошторисна документація складається на весь обсяг геологорозвідувальних робіт, передбачений геологічним (технічним) завданням, підлягає державній експертизі, після якої, без перезатвердження геологічного (технічного) завдання, не переглядається протягом терміну проведення робіт.

Виконавцем робіт (НАК «Надра України) на підставі доведених до них замовником державних замовлень, геологічних (технічних) завдань на нові об'єкти та обсягів видатків державного бюджету на геологорозвідувальні роботи, розроблено зміни до пооб'єктного плану геологорозвідувальних робіт. 14.04.2008р. відповідачем-1 були внесені доповнення до пооб'єктного плану геологорозвідувальних робіт НАК «Надра України»ДП «Полтава РГП»з встановленням кошторисної вартості робіт та обсягів видатків на 2008 рік, що становила на початок виконання робіт 1400 тис. грн.. Пооб'єктний план є основним плановим документом, який визначає показники геологічних (технічних) завдань і обсяги ГРР на плановий рік.

Відповідно до пункту 10 Постанови КМУ від 25.01.1999р. № 83 фінансування ГРР здійснюється протягом фінансового року відповідно до затверджених державним бюджетом видатків на відповідну мету.

Відповідач-1 вважає доведеним факт створення геологічної інформації за державні кошти. Відповідно до пункту 3 Положення про порядок розпорядження геологічною інформацією, затвердженого Постановою КМУ від 13.06.1995р. № 423 геологічна інформація, створена (придбана) на кошти державного бюджету, є державною власністю і реалізується згідно з цим Положенням.

У відзиві на позов ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»просить суд за відсутності предмету спору припинити провадження у справі з тих підстав, що позивачем не доказано порушення відповідачами його прав і охоронюваних законом інтересів. Зокрема, відповідач-2 посилається на наступні обставини.

Статтею 1 оскаржуваного договору купівлі-продажу права на користування додатковою геологічною інформацією, визначено, що придбання права користування додатковою геологічною інформацією не надає право розпоряджатись цією інформацією, тому що це виключна власність держави у відповідності до Положення про порядок розпорядження геологічною інформацією, затвердженого Постановою КМУ від 13.06.1995р. № 423. Так, згідно п. 4 Постанови КМУ № 423, як посилається на неї позивач, геологічна інформація, створена на власні кошти юридичних осіб, є їх власністю. Але, предметом оскаржуваного договору є інформація, створена на державні кошти, і яка є державною власністю.

Позивач, створюючи будь-яку геологічну інформацію, має право зберігати її як це передбачено п.6 Постанови КМУ № 423. В той же час, якщо позивач претендує будь-яким чином на інформацію, яку він вважає, що він її створив, то на вимоги п.5 цієї Постанови він міг її зареєструвати та поставити на облік в Державному інформаційному геологічному фонді Мінприроди (Геоінформ). В такому разі, інформація відображається в базі Геоінформу, як інформація, створена юридичною особою, і її надання у користування здійснюється на умовах, визначених власником цієї інформації.

В позовних вимогах вказується на створення науково-технічної продукції за договором про спільну діяльність від 30.12.2004р. з ДП НАК «Надра України»«Полтава РГП»та проведені розрахунки згідно актів виконаних робіт на загальну суму 781 100,00грн. При цьому, жодним чином не надано доказів по реєстрації та обліку в Геоінформі створеної за власні кошти геологічної інформації.

Відповідно до Роз'яснення ВАС України від 12.02.1999р. № 02-5/111 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням угод недійсними»позивач не доказує підстав порушення відповідачами його прав і охоронюваних законом інтересів. Більш того, позивач не вірно трактує положення Постанови КМУ № 423, вказуючи, що відповідач-2 отримав у користування геологічну інформацію без згоди позивача. Так, цією Постановою встановлено, що для придбання геологічної інформації, що знаходиться у розпорядження Мінприроди, юридична особа лише надсилає запит, що і було здійснено Відповідачем-2.

Оскільки у позовних вимогах йдеться про визнання договору недійсним не стороною цього договору, а з мотивацією можливого порушення права власності позивача на придбану за договором інформацію, то за обставин дотримання сторонами договору, приписів чинного законодавства (Кодексу про надра, ЗУ «Про нафту і газ», Постанови КМУ № 423), порушень правових інтересів позивача не вбачається. З урахуванням того, що позивач, вказуючи, що він є співвласником геологічної інформації, не наводить навіть доводів про іншого співвласника, що має підтверджені належним чином докази про це, його права і охоронювані законом інтереси жодним чином не порушені.

Вимоги позивача про відсутність у відповідача-2 права на отримання спеціального дозволу на користування надрами Сахалінського родовища на геологічне вивчення та промислове освоєння, заснованому на використанні геологічної інформації, отриманої на підставі оскаржуваного договору від 16.01.2009р. не відповідає самим позовним вимогам. Згідно умов договору покупець (відповідач-2) купує лише право на користування додатковою геологічною інформацією по Сахалінському родовищу, яка є виключною власністю держави. Іншими умовами договору являються ціна, права та обов'язки сторін, порядок проведення розрахунків та інше. Жодним чином умови оскаржуваного договору не передбачають подальше отримання відповідачем-2 спеціальних дозволів на геологічне вивчення та промислову розробку родовища на підставі придбаної інформації. Такі вимоги не обґрунтовуються позивачем ніякими доказами, які мають суттєве значення для справи. Згідно чинного законодавства України щодо отримання спеціальних дозволів на користування надрами, зокрема, Постанови КМУ № 273 в переліку документів, що подаються разом із заявою про надання спеціальних дозволів, не міститься геологічна інформація по родовищу.

Також, є не обґрунтованою та нелогічною вимога позивача про заборону відповідачам без його згоди використовувати геологічну інформацію, яка є предметом оскаржуваного договору від 16.01.2009р., оскільки судом ще не встановлено право позивача на вказану інформацію і не доведено, що лише він являється її власником.

Третьою особою 1 надані пояснення по суті заявлених вимог у яких зазначено, що роботи з геологічного вивчення надр підлягають обов'язковій державній реєстрації, роботи з геологічного вивчення надр Сахалінського родовища на 2008 рік були зареєстровані НАК «Надра України»ДП «Полтава РГП»в ДНВП «Геоінформ»за формою 3-гр під № 219 від 27.08.2008р., виконані за державні кошти, а тому доводи позивача щодо створення науково-технічної продукції саме за рахунок позивача і належності даної продукції позивачу спростовуються доказами наданими відповідачем-1. Щодо визнання у відповідача-1 відсутності права на отримання спеціального дозволу на користування надрами вказано, що право, яке не існує, не може порушувати права та інтереси суб'єктів цивільних правовідносин, а суд не може захистити права таких суб'єктів, оскільки не має об'єкту, що порушує їх права. В судових засіданнях, підтримано викладені відповідачами заперечення на позов та з цих підстав заявлено прохання у задоволенні позову відмовити.

Третьою особою-2 Дочірнім підприємством Національної акціонерної компанії «Надра України»«Полтавнафтогазгеологія»підтримано заявлені позовні вимоги з підстав викладених у позові та викладено позицію про наявність підстав задовольнити позов. Крім того, у письмових поясненнях додатково зазначено, що Державна геологічна служба не є власником геологічної інформації та не мала права її відчужувати.

Третя особа-3 Державна комісія України по запасах корисних копалин в судові засідання не з'явилась, письмових пояснень за заявленими позовними вимогами не надала.

Дослідивши матеріали справи, враховуючи пояснення представників сторін та третіх осіб, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

14.05.2002р. Дочірньому підприємству Національної акціонерної компанії «Надра України»«Полтавнафтогазгеологія»було видано спеціальний дозвіл № 1931 на користування надрами Сахалінського родовища з терміном дії до 14.05.2007р..

24.02.2003р. між НГВУ «Охтирканафтогаз»ВАТ «Укрнафта», яке діє від імені ВАТ «Укрнафта», та Дочірнім підприємством НАК «Надра України»«Полтавнафтогазгеологія»укладено договір № 35/78-СД про Спільну Діяльність з геологічного вивчення в т.ч. дослідно-промислової розробки, Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища. Даний договір укладено з метою, зокрема організації і здійснення геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у т.ч. дослідно-промислової розробки об'єктів робіт (ст.1 Договору). Стаття 2 договору також передбачає, що його предметом є Спільна Діяльність, зокрема, з геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у т.ч. дослідно-промислової розробки об'єктів робіт.

Згідно з додатковою угодою № 2 від 01.08.2006р. до цього договору частки учасників визначені в наступних розмірах - 79% (ВАТ «Укрнафта») та 21% (ДП «Полтавнафтогазгеологія»). Уповноваженим в рамках спільної діяльності є НГВУ «Охтирканафтогаз»ВАТ «Укрнафта».

Додатковою угодою № 3 від 09.07.2007р., у зв'язку з переоформленням спеціального дозволу на користування надрами № 1931 від 14.05.2002р. на спеціальний дозвіл на користування надрами № 2956 від 24.04.2007р., наданий Національній акціонерній компанії «Надра України», до даного договору було внесено зміни, зокрема преамбулу викладено у наступній редакції: «Відкрите акціонерне товариство «Укрнафта», з однієї сторони, Дочірнє підприємство НАК «Надра України»«Полтавнафтогазгеологія», з другої сторони та Національна акціонерна компанія «Надра України»уклали цей договір простого товариства про спільну виробничу (інвестиційну) діяльність (без створення юридичної особи) з геологічного вивчення в т.ч. дослідно-промислової розробки, Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища, у відповідності до законодавства України. Частки учасників були визначені у розмірах -79% ВАТ «Укрнафта», НАК «Надра України»- 20%, ДП «Полтавнафтогазгеологія»- 1%.

30.12.2004р. Дочірнім підприємством Національної акціонерної компанії «Надра України»«Полтава РГП», виконавець робіт по створенню науково-технічної продукції на тему: «Детальна геолого-економічна оцінка Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища»(Сторнона-1), з однієї сторони, та Спільна діяльність за договором № 35/78-СД про інвестиційну та виробничу діяльність від 24.02.2003р. між Дочірнім підприємством НАК «Надра України»«Полтавнафтогазгеологія»та НГВУ «Охтирканафтогаз»ВАТ «Укрнафта»(Сторона-2) укладено договір № 438-Р/177/04.

Предметом даного договору (стаття 1) є створення Стороною-1 науково-технічної продукції на тему: «Детальна геолого-економічна оцінка Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища», її передача Стороні-2 та оплата Стороною-2 вартості виконаних робіт в сумі 549000,00 грн. Грошові кошти перераховуються Стороною-2 після завершення кожного етапу, відповідно до плану-графіку виконання і оплати робіт. Після завершення робіт (етапів) виконавець подає замовнику підписаний акт здавання-приймання науково-технічної продукції та звітні документи за фактично виконанні роботи згідно з предметом договору.

Внесеними змінами та доповненнями № 1 від 23.12.2005р. до даного договору пункт 1.1 статті 1 викладено в наступній редакції: «Предметом цього договору є створення Стороною-1 науково-технічної продукції на тему: «Детальна геолого-економічна оцінка Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища», її передача Стороні-2 та оплата Стороною-2 вартості виконаних робіт в сумі 859 000, 00 грн..

Пунктом 2.1. статті 2 договору сторони передбачили, що сторона-1 за договором зобов'язується виконати звіт, відповідно до вимог Інструкції про зміст, оформлення та порядок подання в ДКЗ України матеріалів геолого-економічної оцінки родовищ нафти і газу, затвердженої Наказ Державної комісії України по запасах корисних копалин 18.10.1999р. № 120, і надати стороні-2 безумовне право на використання в спільній господарській діяльності за договором № 35/78 від 24.02.2003р. між Дочірнім підприємством НАК «Надра України»«Полтавнафтогазгеологія»та НГВУ «Охтирканафтогаз»ВАТ «Укрнафта»всіх результатів, що отримані стороною-1 в результаті виконання умов договору. При цьому власником науково-технічної продукції, розробленої відповідно до умов цього договору є Сторона-2.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про нафту і газ»геологічне вивчення нафтогазоносності надр - це комплекс робіт (геологічне знімання, геофізичні, геохімічні, аерокосмогеологічні дослідження, прямі пошуки, буріння і випробування свердловин, дослідно-промислова розробка, науково-дослідні і тематичні роботи, їх аналіз та узагальнення), що проводяться з метою вивчення геологічної будови і нафтогазоносності надр на певній території.

Згідно з ст. 34 цього ж Закону геологічне вивчення нафтогазоносних надр проводиться за рахунок передбачених у Державному бюджеті України коштів, за власні кошти користувачів нафтогазоносними надрами або за кошти з інших джерел, не заборонених чинним законодавством.

Відповідно до ст. 49 Закону України «Про нафту і газ»у разі, якщо діяльність, пов'язана з користуванням нафтогазоносними надрами, здійснюється на умовах договору про спільну інвестиційну діяльність, спільне виробництво, виробничу кооперацію, один із учасників цього договору зобов'язаний мати відповідний спеціальний дозвіл на користування нафтогазоносними надрами.

На виконання наведених положень було укладено договір про спільну діяльність № 35/78-СД від 24.02.2003р. та договір № 438-р/177/04 від 30.12.2004р. на створення для учасників договору про спільну діяльність науково-технічної продукції.

Як вбачається з матеріалів справи, створення науково-технічної продукції фінансувалось за рахунок коштів, перерахованих учасниками договору про спільну діяльність на рахунок ДП «Полтава ГРП»згідно з платіжними дорученнями: № 21 від 18.02.2005р. на суму 112 500,00 грн., № 45 від 07.04.2005р. на суму 247 500,00 грн., № 19 від 08.02.2006р. на суму 36 450,00 грн., № 23 від 10.02.2006р. на суму 65 250,00 грн., № 68 від 05.05.2006р. на суму 140 000,00 грн., № 57 від 07.04.2006р. на суму 50 000,00 грн., № 107 від 10.07.2006р. на суму 129 400,00 грн., а всього на загальну суму 781 100,00 грн.

Здавання-приймання робіт по створенню науково-технічної продукції за цим договором підтверджується Актами № 1 від 14.02.2005р., № 2 від 23.04.2005р., № 3 від 07.02.2006р., № 4 від 08.02.2006р., № 4/1 від 28.04.2006р., № 5 від 28.04.2006р., згідно з якими, прийнято виконані роботи, а саме зібрано первинний геолого-геофізичний матеріал по свердловинах (справи на буріння свердловин, результати досліджень та видобутку в процесі ДПР, комплексу ГДС), перевірено їх комплектність; визначено ступінь повноти і достовірності фактичного матеріалу; проведено комп'ютерний набір та узагальнення первинної геолого-геофізичної документації; проведено стратегічне розчленування розрізів свердловин та кореляція поточних пачок з виділенням реперів; складення схеми кореляції продуктивних горизонтів (9шт.); складення таблиці стратиграфічного розчленування розрізів свердловин «Стратиграфія»; проведено аналіз стану фонду свердловин; зібрано та узагальнено результати випробування по свердловинах (таблиці по схемах випробування); проведено прив'язку комплексу геофізичних досліджень до розрізів свердловин; складено планшети ГДС; проведено детальну інтерпретацію комплексу до розрізів свердловин; складено планшети ГДС; проведено детальну інтерпретацію комплексу ГДС по свердловинам № № 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 14, 15, 17, 18, 11, 16, 12, 19, 20, 21, 30, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57; уточнена кореляція розрізів з використанням даних ГДС, затверджена ДП «Укргеофізика» остання сейсмічна основа, складена з урахуванням даних буріння станом на 01.11.2004р.; побудовані структурні карти, геологічні профілі та обґрунтована загальна модель геологічної будови родовищ; обґрунтовані модель будови резервуарів пластів колекторів трасировка екрануючих поклади, трасировка ліній літологічних заміщень; побудовані продуктивні розрізи, підрахункові плани карти сумарних ефективних нафто газонасичених товщин; виконано графічні додатки: кореляційні схеми, зведений геологічний розріз схеми випробування свердловин; складені загальні розділи звіту «Історія вивчення», «Стратиграфія», «Тектоніка», «Геологорозвідувальні роботи», «Гідрогеологія», «Колекторські властивості порід», «Фізико-фімічні властивості нафти, газу і конденсату», «Детальна інтерпретація комплексу ГДС»; підраховано загальні запаси вуглеводнів та супутніх компонентів; проведено аналіз поточного стану розробки газоконденсатних та нафтових покладів; обґрунтовано систему розробки газоконденсатних та нафтових покладів; обґрунтовано методики проведення гідрогазодинамічних розрахунків за варіантами; обґрунтовано коротку геолого-геофізичну характеристику покладів родовища; систематизовано результати вивчення пластових нафтових та газоконденсатних систем; зібрано первинний геолого-геофізичний матеріал по свердловинах №№ 70,71, 72, 75, 80, 82, 113, 114; проведено детальну інтерпретацію матеріалів геофізичних досліджень, складено комплексні діаграми матеріалів ГДС та визначено підрахункові параметри по свердловинах № № 70, 71, 72, 75, 80, 82, 113, 114; відкориговано геологічні та продуктивні розрізи, підрахункові плани, карти ефективних нафтогазоносних товщин; перераховано загальні початкові запаси нафти, газу, конденсату; складено розділи звіту: «Технологія проведення ГДС», «Нафтогазоносність», «Підрахунок запасів»; зібрано, узагальнено та виконано первинну обробку існуючої екологічної інформації, розроблено проект макету розташування спостережних свердловин, відібрано проби повітря ґрунтів з ґрунтових ям, вод для лабораторного аналізу, виконано аналіз попередніх геоботанічних та ландшафтно-геохімічних досліджень території; визначено основні підрахункові параметри та запаси вуглеводнів усіх категорій; для виконання ТЕО систематизовані результати промислових досліджень нафтових та газоконденсатних свердловин; за результатами газодинамічних досліджень обґрунтовані коефіцієнти фільтраційних опорів та продуктивні характеристики нафтових об'єктів, нафтогазоконденсатного об'єкту та газоконденсатних покладів; зібрано первинний геолого-геофізичний матеріал по свердловинам № № 71, 72, 75, 80, 82, 113,114; проведено детальну інтерпретацію матеріалів геофізичних досліджень, складено комплексні діаграми матеріалів ГДС та визначено підрахункові параметри по свердловинах № № 71, 72, 75, 80, 82, 113,114; відкориговано геологічні та продуктивні розрізи під рахункових ефективних нафтогазонасичених товщин; перераховано загальні початкові запаси нафти, газу, конденсату; складено розділи звіту: «Технологія проведення ГДС», «Нафтогазоносність», «Підрахунок запасів»; зібрано, узагальнено та виконано первинну обробку існуючої екологічної інформації, розроблено макет проекту розташування спостережних свердловин, відібрано проби повітря, ґрунтів з ґрунтових ям, вод для лабораторного аналізу, виконано аналіз попередніх геоботанічних та ландшафтно-геохімічних досліджень території; визначено основні підрахункові параметри та запаси вуглеводнів усіх категорій; для виконання ТЕО систематизовані результати промислових досліджень нафтових та газоконденсатних свердловин; за результатами газодинамічних досліджень обґрунтовані коефіцієнти фільтраційних опорів та продуктивні характеристики нафтових об'єктів, нафтогазоконденсатного об'єкту та газоконденсатних покладів; доповнено первинний геолого-геофізичний матеріал по всіх свердловинах Сахалінського нафто газоконденсатного родовища станом на 01.01.2006р.; складено розділи звіту: «Відомості про розробку», «Класифікація структурних запасів», «Якість та ефективність ГРР»; викреслено графічні додатки та проведено їх комп'ютерну обробку; виготовлено текстові додатки; на основі проведення польових і лабораторних досліджень складено «Проект комплексного екологічного моніторингу навколишнього середовища в складі матеріалів геолого-економічної оцінки Сахалінського нафто газоконденсатного родовища»; для виконання газодинамічних розрахунків по газоконденсатних покладах на виснаження та із застосуванням технології підтримання пластового тиску; по нафтових та нафтогазоконденсатних покладах для виконання гідрогазодинамічних розрахунків за варіантами на виснаження та з впровадженням технології ППТ шляхом закачки газу обґрунтовано вихідні дані.

Відповідно до частини 1 статті 37 Кодексу України про надра геологічне вивчення надр здійснюється з метою одержання даних про геологічну будову надр, процеси, які відбуваються в них, виявлення і оцінки корисних копалин, вивчення закономірностей їх формування і розміщення, з'ясування гірничо-технічних та інших умов розробки родовищ корисних копалин і використання надр для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

Статтею 39 цього Кодексу передбачено, що роботи по геологічному вивченню надр підлягають обов'язковій державній реєстрації та обліку з метою узагальнення і максимального використання результатів вивчення надр, а також запобігання дублюванню зазначених робіт. Державна реєстрація та облік робіт по геологічному вивченню надр провадяться Державним інформаційним геологічним фондом України. Умови розпорядження геологічною інформацією, в тому числі і тією, що підлягає обов'язковій передачі до Державного інформаційного геологічного фонду України, визначаються Положенням про порядок розпорядження геологічною інформацією, що розробляється на основі цього Кодексу, законодавства про науково-технічну інформацію і затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно з преамбулою Інструкції про порядок державної реєстрації та обліку робіт з геологічного вивчення надр, затвердженої Наказом Комітету України з питань геології і використання надр від 15.02.2000р. № 17 роботи з геологічного вивчення надр підлягають обов'язковій державній реєстрації з метою запобігання їх дублюванню при подальшому вивченні геологічної будови надр, виявленні та оцінці запасів і якості корисних копалин, дослідженні екологічного стану геологічного середовища, з'ясуванні гірничотехнічних, гідрогеологічних та інших умов розробки родовищ корисних копалин і використання надр для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

Державна реєстрація робіт з геологічного вивчення надр - це офіційне свідчення про доцільність здійснення певних видів і обсягів робіт, які спрямовані на збільшення повноти геологічної, гідрогеологічної, інженерно-геологічної, геофізичної, еколого-геологічної та геохімічної вивченості надр.

Пунктами 1.1., 1.2. статті 1 та п. 2.1. статті 2 Інструкції передбачено, що державну реєстрацію та облік робіт з геологічного вивчення надр здійснює Державний інформаційний геологічний фонд України "Геоінформ" відповідно до вимог Інструкції. Роботи з геологічного вивчення надр обов'язково реєструються до початку їх проведення і підлягають перереєстрації, якщо сталися зміни даних, за якими вони початково зареєстровані. Основним документом, за яким реєструються чи перереєстровуються РГВН, є Перелік робіт з геологічного вивчення надр, що складається за формою № 3-гр лише на роботи, указані в пункті 1.6 цієї Інструкці.

Судом встановлено, що 16.02.2009р. між Державною геологічною службою (продавець) та Закритим акціонерним товариством «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»(покупець) було укладено договір № 29/10-02-43, згідно з яким продавець продає, а покупець купує право на користування додатковою геологічною інформацією по Сахалінському нафтогазоконденсатному родовищу, яке знаходиться у Краснокутському районі Харківської області, за ціною і обсязі, наведеному в додатках № 1 та № 3, які є невід'ємною частиною цього договору. Придбання права користування додатковою геологічною інформацією не надає право розпоряджатись цією інформацією, тому що це виключна власність держави у відповідності до Положення про порядок розпорядження геологічною інформацією, затвердженого Постановою КМУ від 13.06.1995р. № 423.

Згідно з додатком № 3 до цього договором додаткова геологічна інформація по Сахалінському нафтогазоконденсатному родовищу, яка оцінена ДГП «Геолекспертриза», міститься в геологічних матеріалах «Детальна геолого-економічна оцінка Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища Харківської області України», НАК «Надра України», ДП «Полтава РГП», Полтава, 2008р., автор М.Коляда.

Як вбачається з експертного висновку № 2449-л від 13.02.2009р. ДГП Державна комісія з експертизи геологічних проектів та кошторисів, додаток № 1 до договору № 29/10-02-43 за результатами ознайомлення з матеріалами про проведені на об'єкті за державні кошти геологорозвідувальні роботи Геолекспертиза відмічає, що у звіті детально освітлені: загальні відомості про родовище, геологічна будова, методика та результати геологорозвідувальних робіт, стан фонду пробурених свердловин, фізико-літологічна характеристика колекторів, аналіз результатів промислової геофізики, нафтогазоносність, гідрогеологічні умови, склад та властивості вуглеводнів, відомості про розробку родовища, підрахунок запасів, техніко-обгрунтування коефіцієнтів нафтогазоконденсатовилучення, структурні карти та інші необхідні графічні додатки.

На підтвердження права продажу геологічної інформації Державною геологічною службою надано договір від 14.04.2008р. № 29/08-12, укладений з НАК «Надра України»на проведення геологорозвідувальних робіт. Предметом договору є виконання геологорозвідувальних робіт, відповідно до затвердженого пооб'єктоного плану на 2008 рік складеного на підставі державного замовлення, геологічного (технічного) завдання та в межах обсягів видатків на поточний рік.

Доповненнями до пооб'єктного плану геологорозвідувальних робіт по НАК «Надра України»на 2008 рік, затвердженого Державною геологічною службою 14.04.2008р., об'єктом робіт визначено: «Детальна геолого-економічна оцінка Сахалінського родовища»на 2-4 квартал 2008 року, геологічним завданням є «Складання геолого-економічної оцінки Сахалінського НГКР. Експертиза та затвердження звіту в Державній комісії України по запасах корисних копалин».

Згідно з переліком тематичних робіт по геологічному вивченню надр, включених в план робіт ДП «Полтава РГП»на 2008 рік, джерело фінансування -держбюджет (додаток форма 3-гр), зареєстровано складання геолого-економічної оцінки Сахалінського НГКР, Експертиза та затвердження звіту в ДКЗ України (Геоінформ, реєстровий № 219, 27.08.2008р.).

Оцінюючи даний договір від 14.04.2008р. № 29/08-12 на предмет належності його, як доказу виникнення у відповідача-1 права продажу на користування геологічною інформацією щодо Сахалінського родовища, суд виходить з наступного.

Інструкцією про зміст, оформлення та порядок подання в ДКЗ України матеріалів геолого-економічної оцінки родовищ нафти і газу, затвердженої наказом Державної комісії України по запасах корисних копалин від 18.10.1999р. № 120 передбачено, що ця Інструкція визначає склад і зміст матеріалів з детальної геолого-економічної оцінки (ГЕО) розвіданих родовищ (покладів) вуглеводнів і порядок подання їх на експертизу й оцінку Державною комісією України по запасах корисних копалин (далі - ДКЗ) відповідно до ст. 45 Кодексу України про надра.

Цією Інструкцією встановлені єдині для всіх вимоги стосовно змісту і складу «Детальна ГЕО», яка має містити певно визначені матеріали і інформацію. Зокрема, згідно з пп. 3.4., 3.13.3., 5, 6.1.14. ГЕО повинна містити, крім іншого, дані про стан фонду свердловин, дані про результати геологорозвідувальних робіт за період від початку розробки. У текстовій частині матеріалів ГЕО (пункт 3) визначаються результати проведених геологорозвідувальних і науково-дослідних робіт та даних розробки. Також, ГЕО повинна містити дослідження свердловин (п. 2.5.), стан фонду пробурених свердловин (3.4.3.), результати випробування свердловин і відомості про продуктивність свердловин (3.4.4.), дані геофізичних досліджень свердловин (п. 3.6.), стан фонду свердловин (п. 5) та інші дані щодо свердловин.

Згідно з ч. 1 Закону України «Про нафту і газ»випробування свердловин є складовою частиною геологічного вивчення, а їх результати є складовою частиною ГЕО.

З урахуванням наведеного, «Детальна ГЕО»містить геологічну інформацію отриману за весь період геологічного вивчення, яке включає в себе проведення зазначених робіт та випробування свердловин, у тому числі у період чинності спецдозволу № 1931 від 14.05.2002р. на геологічне вивчення Сахалінського родовища, виданого ДП «Полтавнафтогазгеологія».

Державною геологічною службою не надано доказів проведення протягом трьох кварталів 2008 року НАК «Надра України»комплексу геологорозвідувальних робіт, результати яких є складовою частиною ГЕО, згідно з договором від 14.04.2008р. № 29/08-12 ні самостійно, ні спільно з будь-якими іншими особами чи ними самостійно на її доручення.

Відповідачами не спростовані доводи позивача про те, що будь-яких досліджень свердловин позивача протягом 3-х кварталів 2008 року не відбувалось і протягом 3-х кварталів не могло бути за можливе створення нової «Детальної ГЕО»без використання геологічної інформації, отриманої за договором між учасниками спільної діяльності та ДП «Полтава РГП»від 30.12.2004р. № 438-р/177/04, право доступу до якої НАК «Надра України» має, як учасник спільної діяльності.

Таким чином, співставлення розділів «Детальної ГЕО», які визначені в Експертному висновку № 2449-л від 13.02.2009р. (додаток № 1 до договору № 29/10-02-43 від 16.02.2009р.), з переліком робіт (які зазначені в актах здавання-приймання робіт), виконаних на підставі договору № 438-р/177/04 від 30.12.2004р. на замовлення учасників договору про спільну діяльність № 35/78-СД від 24.02.2003р., вказує на те, що в них містяться одні й ті ж самі дані (геологічна інформація) щодо Сахалінського родовища.

У відповідачів відсутні, належні докази того, що геологічна інформація за договором від 14.04.2008р. № 29/08-12 була створена без використання геологічної інформації, отриманої за договором між учасниками спільної діяльності та ДП «Полтава РГП». Ухвалами від 27.03.2009р., від 03.04.2009р. від відповідача витребовувалась геологічна інформація, що міститься в геологічних матеріалах «Детальна геолого-економічна оцінка Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища Харківської області України»та всі документи, які стали підставою для отримання її ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння», однак надані до відзиву документи не спростовують доводи позивача та не є доказами, які свідчать про продаж за спірним договором інформації до якої позивач не має жодного відношення.

В судовому засіданні на питання суду щодо необхідності залучення до матеріалів справи геологічної інформації, яка є предметом продажу за спірним договором представники відповідачів відповіді не надали, у запереченнях на позовну заяву з посиланням на пп. 2 п. 2 ст. 2 спірного договору, яким ціна за виконання робіт з підготовки матеріалів, які містять додаткову геологічну інформацію, визначається НАК «Надра України»за окремим договором, Державна геологічна служба зазначила про неможливість надати матеріали, що містять відповідну геологічну інформацію, яка міститься в матеріалах «Детальна геолого-економічна оцінка Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища».

Натомість, наявні у матеріалах справи докази, серед яких, форма 3-гр від 19.12.2005р. (перелік тематичних робіт по геологічному вивченню надр), складена ДП «Полтавнафтогазгеологія», підтверджують, що джерелом фінансування геологічного вивчення Сахалінського родовища на 2006 -2008 рік визначено недержавні кошти, яка відповідає періоду фінансування цих робіт ВАТ «Укрнафта»та ДП «Полтавнафтогазгеологія»за договором № 438-р/177/04 від 30.12.2004р..

Крім того, як зазначено у Пояснювальній записці ДП «Полтавнафтогазгеологія»та у листі НАК «Надра України»від 07.10.2005р. № 01-1582/2-07 у дослідно-промислову розробку родовища були вкладені кошти ВАТ «Укрнафта», за рахунок яких пробурено свердловини. Як вказано у зазначених документах, внаслідок припинення бюджетного фінансування з 2001 року геологічне вивчення здійснювалось за рахунок недержавних коштів в рамках спільної діяльності.

До матеріалів справи долучено акт перевірки діяльності користувача надр, складений Інспекцією державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню і використанню надр 21.11.-22.12.2007р., згідно з яким в дослідно-промисловій розробці перебуває 15 свердловин позивача, дві водозабірні (61, 62) та дві нагнітальні (53, 56) свердловини, а в бурінні знаходиться свердловина 71, які використовуються з метою геологічного вивчення надр. Внески ВАТ «Укрнафта»у геологорозвідувальні роботи склали станом на дату акту 14 301 883 грн. У 1984 році розпочато дослідно-промислову розробку родовища (п. 3.4). У п. 2.9., п. 3.4., 3.6. даного акту також зазначено, що роботи з геологічного вивчення проводяться ДП «Полтавнафтогазгеологія»та НАК «Надра України»на умовах спільної діяльності. В цьому ж Акті (п. 3.4.) відзначається, що за рахунок інвесторів (недержавних коштів) профінансовано виконання ДП «Полтава РГП»та УкрДРГІ підрахунку запасів, складання звіту по результатам робіт та експертизу матеріалів в Державній комісії по запасах корисних копалин (ДКЗ).

Довідкою ДП «Полтавнафтогазгеологія»№ 1-9/85 від 04.04.2007р. про виконання ліцензійних умов підтверджується, що геологорозвідувальні роботи на родовищі виконувались за рахунок залучення недержавних коштів та за результатами використання свердловин ВАТ «Укрнафта». Серед виконаних робіт визначено надання в ДКЗ звіту «Детальна геолого-економічна оцінка Сахалінського НГКР», а дані щодо кількості запасів вуглеводнів по категоріях розвіданості знаходяться в Державному балансі запасів корисних копалин.

Пунктами 2, 3, 4, 5 Положення про порядок розпорядження геологічною інформацією, затвердженого Постановою КМУ від 13.06.1995р. № 423 встановлено, що геологічна інформація - це зафіксовані дані геологічного, геофізичного, геохімічного, аерокосмічного, економічного змісту, що характеризують будову надр, наявні в них корисні копалини, умови розробки родовищ, інші якісні і кількісні параметри та особливості надр і отримані за результатами геологорозвідувальних, геолого-екологічних, науково-дослідних, експлуатаційних та інших робіт. Геологічна інформація є об'єктом товарних відносин і може використовуватись як частина внеску до статутного фонду під час створення підприємств.

Геологічна інформація, створена (придбана) на кошти державного бюджету, є державною власністю і реалізується Мінприроди згідно з цим Положенням.

Геологічна інформація, створена (придбана) на власні кошти юридичних та фізичних осіб, є їх власністю. Реалізація цієї інформації здійснюється її власником за погодженням з Мінприроди. Така геологічна інформація може переходити до державної власності у разі передачі її до відповідних банків даних, фондів або архівів на договірній основі.

Геологічна інформація незалежно від форми власності підлягає обов'язковій реєстрації та обліку в Державному інформаційному геологічному фонді Мінприроди (далі - Геоінформ). Склад і обсяг інформації, яка підлягає обов'язковій передачі до Геоінформу, порядок її обліку та користування визначаються Мінприроди.

Відповідно до статті 31 Закону України «Про нафту і газ»роботи, пов'язані з геологічним вивченням нафтогазоносності надр, підлягають обов'язковій державній реєстрації та обліку, що провадяться у встановленому законодавством порядку відповідним спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр. Матеріали для реєстрації таких геологорозвідувальних робіт надає користувач нафтогазоносними надрами.

У абзаці 14 частини 1 статті 1 Закону визначено, що користувач нафтогазоносними надрами - юридична або фізична особа, що має спеціальний дозвіл на користування нафтогазоносними надрами з метою пошуку та розвідки родовищ нафти і газу, видобутку нафти і газу або їх зберігання, повернення (захоронення) супутніх і стічних вод, інших відходів, що видобуваються в процесі розвідки і розробки родовищ нафти і газу;

Згідно статті 32 цього Закону користувач нафтогазоносними надрами, який здійснює роботи з геологічного вивчення нафтогазоносності надр, після їх завершення складає геологічний звіт про виконані роботи та їх результати і передає його до Державного інформаційного геологічного фонду України. Розвідувальні роботи на родовищах нафти і газу завершуються шляхом затвердження спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр геолого-економічної оцінки запасів нафти і газу та супутніх компонентів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Звіт про геолого-економічну оцінку запасів передається до Державного інформаційного геологічного фонду України.

З аналізу наведених вище норм вбачається, що обов'язок по реєстрації геологічної інформації законодавцем покладено на користувача нафтогазоносними надрами, тобто особу, яка має спеціальний дозвіл. Таким чином, під час дії договору № 438-р/177/04 від 30.12.2004р. на замовлення учасників договору про спільну діяльність № 35/78-СД від 24.02.2003р., особою на яку покладався обов'язок по реєстрації інформації до 24.04.2007р. було Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії «Надра України»«Полтавнафтогазгеологія», а після, у зв'язку з переоформленням спеціального дозволу на користування надрами Національна акціонерна компанія «Надра України», а тому судом не приймаються до уваги доводи відповідачів щодо відсутності зареєстрованої за позивачем інформації, яка є об'єктом продажу згідно оскаржуваного договору.

Згідно з приписами частини 1 статті 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до частини 1 статті 317 ЦК України, що кореспондується з частиною 1 статті 358 та частиною 3 статті 1134 ЦК України співвласникам належать право володіння, користування та розпоряджання своїм майном, а розпорядження і використання спільного майна здійснюється за їхньою спільною згодою.

Частиною 1 статті 319 цього Кодексу встановлено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, що стосується і спільної часткової власності.

Приписами статті 658 Кодексу передбачено, що право продажу товару належить власникові товару.

З огляду на вище наведене, суд приходить до висновку, що продаж права на користування геологічною інформацією відповідачу-2 здійснено Державною геологічною службою в порушення вимог ст. 658 ЦК України, ч. 1 ст. 358 ЦК України, ч. 3 ст. 1134, ч. 1 ст. 317, ч. 1 ст. 319 ЦК України.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Виходячи з наведеного спірний договір визнається судом недійсним, як такий, що не відповідає вимогам ч. 1 ст. 203 ЦК України, ст. 658 ЦК України, ч. 1 ст. 358 ЦК України, ч. 3 ст. 1134, ч. 1 ст. 317, ч. 1 ст. 319 ЦК України.

Частина позовних вимог щодо визнання відсутності у ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»права на отримання спеціального дозволу на користування надрами Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища (Краснокутський район Харківської області) на геологічне вивчення (у т. ч. дослідно-промислову розробку) та промислове освоєння (промислову експлуатацію/розробку) заснованому на використанні геологічної інформації отриманої за договором № 29/10-02-43 від 16.02.2009р. між Державною геологічною службою та ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»та щодо вимог про заборону ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»та Державній геологічній службі в будь-який спосіб та для будь-яких цілей використовувати без згоди ВАТ «Укрнафта»геологічну інформацію, яка міститься в геологічних матеріалах «Детальна геолого-економічна оцінка Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища Харківської області України»та яка є предметом договору № 29/10-02-43 від 16.02.2009р., не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Згідно статті 1 Господарського процесуального кодексу України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, мають право звертатися до господарського суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів. У відповідності до ст. 2 Господарського процесуального кодексу України господарський суд порушує справи за позовними заявами підприємств і організацій, які звертаються до господарського суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Тобто, підставами для захисту цивільного права є його порушення, невизнання або оспорювання.

Частиною 2 статті 16 ЦК України передбачено, що визнання правочину недійсним є одним із способів захисту майнового права та інтересу. Недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю (ч. 1 ст. 216 ЦК України). У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину (абз. 2 ч. 1 ст. 216 ЦК України).

Враховуючи наслідки визнання договору № 29/10-02-43 від 16.02.2009р. недійсним, що передбачають обов'язок його сторін повернути кожній усе отримане за цим договором, будь-яке користування геологічною інформацією, отриманою по такому недійсному договору, є неможливим, відповідно підстави вважати порушеними права позивача, що підлягають захисту в судовому порядку шляхом викладених у позові вимог відсутні.

Судові витрати позивача про сплату державного мита у сумі 255 грн. та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до положень статті 49 ГПК України покладаються пропорційно задоволеним вимогам в сумі 85 грн. державного мита та 39, 34 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на відповідача-1, оскільки з вини останнього виник спір.

Керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

Суддя