Запорізької області
15.04.09 Справа № 6/143/09
Суддя Місюра Л.С.
За позовом Закритого акціонерного товариства «Приазовкурорт»м. Бердянськ Запорізької області в особі філії ЗАТ «Приазовкурорт»«Комбінат курортних послуг «Відпочинок»м. Бердянськ Запорізької області
До Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпромбанк»м. Київ в особі Запорізької філії ТОВ «Укрпромбанк»м. Запоріжжя
про стягнення 80 000 грн.
Суддя Місюра Л.С.
За участю представників :
Від позивача: Ємельяненко Д.В. -дов. № 08/426 від 10.04.2009р., Зюзіна Л.А. -дов. № 08/256 від 02.03.2009р.
Від відповідача: Маврова С.В. -дов. № 1450 від 23.03.2007р.
Розглянувши матеріали справи за позовом Закритого акціонерного товариства «Приазовкурорт»м. Бердянськ Запорізької області в особі філії ЗАТ «Приазовкурорт»«Комбінат курортних послуг «Відпочинок»м. Бердянськ Запорізької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпромбанк»м. Київ в особі Запорізької філії ТОВ «Укрпромбанк»м. Запоріжжя про стягнення 80 000 грн. , суддя
Позивач просить зобов'язати відповідача повернути позивачу суму вкладу в розмірі 80 000 грн.
Відповідач - ТОВ «Укрпромбанк»в особі Запорізької філії ТОВ "Укрпромбанк" вважає, що вимоги Позивача є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав: договір банківського вкладу, з якого виникли цивільні права та обов'язки банку та позивача, за своїм змістом та своєю правовою природою є договором банківського вкладу, який підпадає під правове регулювання норм статті 47 Закону України "Про банки та банківську діяльність", статей 1058 - 1065 ЦК України та статті 340 ГК України. Згідно розділу 1 договору банк відкриває вкладнику (депозитний) рахунок в ТОВ "Укрпромбанк", а вкладник перераховує грошові кошти у безготівковій формі в сумі 80000,00 грн. Банк використовує кошти вкладника на власний розсуд, протягом дії договору та зобов'язується повернути суму вкладу 19.01.2009 р. (п. п. 2.5 та 1.3 договору). Пунктом 2.2 договору передбачено, що нарахування відсотків здійснюється банком з 25 числа попереднього місяця по 24 число (включно) поточного місяця та в день повернення вкладу. За користування коштами банк сплачує вкладнику проценти з розрахунку 19,5 процентів річних до 17 жовтня 2008 року та 18,5% процентів річних до 19 січня 2009 року, сплата яких здійснюється з 1 по 5 число кожного місяця, наступного за звітним та в день повернення вкладу. Відповідно до підпункту 3.1.2 договору банк зобов'язаний повернути вкладнику вклад та виплатити проценти згідно з умовами договору. До матеріалів справи додаємо виписку з особового рахунка вкладника за період з 18.07.2008 р. по 19.01.2009 р., яка свідчить про своєчасне нарахування та сплату відсотків за спірним договором. Відповідно до ст. 1058 Цивільного кодексу України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов'язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Дійсно відповідач не виконав зобов'язання за договором 19.01.2009 року у зв'язку із фінансовими труднощами банку. З огляду на зазначене позивач направив на адресу відповідача претензію від 22.01.2009р., якою вимагав повернення грошових коштів у строк до 31.01.2009 р., але у встановлений строк претензія виконана не була, тому що статтею 7 ГПК України передбачено, що претензія підлягає розгляду у місячний строк, початок якого визначається днем її отримання відповідачем. Приймаючи до уваги той факт, що на копії претензії, наданої до позовної заяви, міститься позначка про її отримання відповідачем 26.01.2009 р., то строк її розгляду на момент введення мораторію ще не сплинув. Згідно ст. 75 Закону України „Про банки та банківську діяльність" від 07 грудня 2000 року № 2121-III (далі Закон № 2121) Національний банк України зобов'язаний призначити тимчасову адміністрацію у разі істотної загрози платоспроможності банку, що і було зроблено Правлінням Національного банку України введено тимчасову адміністрацію в ТОВ «Укрпромбанк»строком на один рік з 21.01.2009р. по 21.01.2010р., призначено тимчасового адміністратора та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів строком на шість місяців з 21.01.2009р. по 21.07.2009р. (постанова Правління Національного банку України №19/БТ від 20.01.2009р. є банківською таємницею). З метою створення сприятливих умов для відновлення фінансового станку банку, який відповідав би встановленим Законом № 2121 та нормативно-правовим актами Національного банку України (глави 8 розділу V Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства, затвердженого постановою Правління НБУ від 28.08.2001 р. N 369) вимогам, Національний банк України має право введення мораторію на задоволення вимог кредиторів під час здійснення тимчасовим адміністрації, але на строк не більше шести місяців, відповідно до ст. 85 Закону України „Про банки та банківську діяльність". Оголошення про призначення тимчасового адміністратора ТОВ «Укрпромбанк»та введення мораторію на задоволення вимог кредиторів опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр»№13 від 27.01.2009р. Крім того, відповідно до статті 78 Закону України „Про банки та банківську діяльність", з дня призначення тимчасового адміністратора повноваження загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) банку переходять до тимчасового адміністратора. Відповідно до статті 85 Закону України „Про банки та банківську діяльність", Національний банк України має право на введення мораторію на задоволення вимог кредиторів під час здійснення тимчасової адміністрації, а приймаючи до уваги той факт, що Тимчасовий адміністратор ТОВ „Український промисловий банк" - Майданюк Олександр Георгійович, який відповідно до статті 80 Закону України „Про банки та банківську діяльність" має право продовжувати або припиняти будь-які операції банку надав розпорядження про виключний перелік зобов'язань. При виконанні своїх обов'язків тимчасовий адміністратор за своїм статусу прирівнюється до представника національного банку України. Статтею 66 ЗУ "Про банку і банківську діяльність" Національний банк України здійснює державне регулювання діяльності банків, у тому числі у формі адміністративного регулювання, зокрема шляхом встановлення вимог та обмежень щодо діяльності банків. Термін "мораторій" згідно згаданого вище Закону визначається як зупинення виконання банком майнових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), строк виконання яких настав до дня введення мораторію, та зупинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію. Крім того, визначення особливостей функціонування банківської системи України, в разі особливого періоду та встановлення для банків правил проведення банківських операцій є компетенцією Національного банку України (ст. ст. 7, 55 ЗУ "Про Національний банк України"). Згідно зі ст. 85 ЗУ "Про банки та банківську діяльність" мораторій на задоволення вимог кредиторів поширюється на зобов'язання, строки виконання яких настали до призначення тимчасової адміністрації. Протягом дії мораторію: забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства України; не нараховується неустойка (штраф, пеня), інші фінансові (економічні)санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань що до сплати податків і зборів (обов'язкових платежів). Однак, мораторій не поширюється на обслуговування поточних операцій, здійснюваних тимчасовим адміністратором, на вимоги щодо виплати заробітної плати, аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян, авторської винагороди, а також на задоволення вимог кредиторів, що виникли у зв'язку із зобов'язаннями банку під час здійснення тимчасової адміністрації банку. Відповідно до вимог цивільного законодавства, а саме, частини 4 статті 14 Цивільного кодексу України, особа може бути звільнена від цивільного обов'язку або його виконання у випадках, встановлених договором або актами цивільного законодавства. В даному конкретному випадку насамперед і виникли ті самі обставини, як введення тимчасової адміністрації в ТОВ "Укрпромбанк" та ведення мораторію на задоволення вимог кредиторів відповідно до чинного законодавства України. Відповідно до ст. 58 Закону України "Про банки та банківську діяльність" банк не відповідає за невиконання або несвоєчасне виконання зобов'язань у разі оголошення мораторію на задоволення вимог кредиторів, зупинення операцій по рахунках, арешту власних коштів банку на його рахунках уповноваженими органами державної влади. І після спливу вказаних обставин, тобто закінчення дії мораторію банком будуть виконані в повному обсязі всі зобов'язання по Договору банківського вкладу в національній валюті №08/ДП-49 („Бізнес") від 18.07.2008 року. Просить відмовити позивачу в позові.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суддя вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
18 липня 2008 року між Товариством з обмеженою відповідальністю “Український промисловий банк” в особі заступника керуючого Запорізькою філією ТОВ “Укрпромбанк” Онищенко Ірини Миколаївни, яка діє на підставі довіреності, посвідченої Бургазли І.І., приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу за реєстраційним №1451 від 23.03.2007 року, з однієї сторони, і Закритим акціонерним товариством “Приазовкурорт”, в особі директора філії ЗАТ “Приазовкурорт” “Комбінат курортних послуг “Відпочинок” Зюзіною Людмилою Андріївною, яка діє на підставі Положення про філію та довіреності №08/1260 від 29.12.2007 року, з другої сторони, укладено договір банківського вкладу в національній валюті № 08/ДП-49 (“Бізнес”) ( далі -договір).
Згідно з договором банківського вкладу в національній валюті №08/ДП-49 (“Бізнес”) від 18 липня 2008 року банк відкрив вкладнику (позивачу по справі) вкладний (депозитний) рахунок №2610301301119 в Запорізькій філії ТОВ “Укрпромбанк”, на який вкладник перерахував грошові кошти у безготівковій формі в сумі 80 000 грн.
За користування коштами банк зобов'язався сплачувати вкладнику проценти з розрахунку 19,5 % річних. Банк зобов'язався повернути суму вкладу 17 жовтня 2008 року .
17 жовтня 2008 року між позивачем та відповідачем був укладений додатковий договір №1 до договору банківського вкладу в національній валюті (“Бізнес”) №08/ДП-49 від 18.07.2008 року. Згідно з названим додатковим договором банк зобов'язався повернути суму вкладу 19 .01.2009 р., а також були внесені зміни до п. 1.4 договору №08/ДП-49 від 18.07.2008 року. Цей пункт викладено в наступній редакції: “За користування коштами банк сплачує вкладнику проценти з розрахунку 18,5 процентів річних”.
На підставі п. 3.1.2. договору банк зобов'язався повернути вкладнику вклад та виплатити проценти згідно з умовами договору. Вклад та нараховані проценти перераховуються банком в безготівковій формі на поточний рахунок вкладника за реквізитами, вказаними в розділі 7 договору. Якщо днем повернення вкладу є вихідний, святковий або неробочий день, то грошові кошти та нараховані проценти за вкладом повертаються на наступний робочий день.
19 січня 2009 року сплинув строк повернення банком вкладу ЗАТ “Приазовкурорт”, філії “Комбінат курортних послуг “Відпочинок””.
Банк суму вкладу 80 000 грн. позивачу не повернув.
Позивач направив відповідачу претензію від 22.01.2009 року №03/38 з вимогою повернути вклад в сумі 80 000 грн. Відповідь на претензію від відповідача на адресу позивача не надійшла.
Відповідач не надав позивачу відповіді і на лист від 23.01.2009 року №03/39 щодо повернення вкладу, на ім'я Тимчасового адміністратора ТОВ “Український промисловий банк” Майданюка Олександра Георгійовича.
Позивач вказує, що філія ЗАТ “Приазовкурорт” “Комбінат курортних послуг “Відпочинок”” працює сезонно. Потрібні кошти на виплату заробітної плати працівникам, сплату податків та оплату енергоресурсів. На адресу Запорізької філії ТОВ “Укрпромбанк” 26.01.2009 року №03/41 направлено повторне звернення позивача, але і на нього відповідач відповідь не надав .
Згідно ст. 75 Закону України „Про банки та банківську діяльність" від 07 грудня 2000 року, Правлінням Національного банку України введено тимчасову адміністрацію в ТОВ «Укрпромбанк»строком на один рік з 21.01.2009р. по 21.01.2010р., призначено тимчасового адміністратора та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів строком на шість місяців з 21.01.2009р. по 21.07.2009р. Відповідач вказує, що постанова Правління Національного банку України №19/БТ від 20.01.2009р. є банківською таємницею.
З метою створення сприятливих умов для відновлення фінансового станку банку, який відповідав би встановленим Законом № 2121 та нормативно-правовим актами Національного банку України (глави 8 розділу V Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства, затвердженого постановою Правління НБУ від 28.08.2001 р. N 369) вимогам, Національний банк України має право введення мораторію на задоволення вимог кредиторів під час здійснення тимчасовим адміністрації, але на строк не більше шести місяців, відповідно до ст. 85 Закону України „Про банки та банківську діяльність".
Оголошення про призначення тимчасового адміністратора ТОВ «Укрпромбанк»та введення мораторію на задоволення вимог кредиторів опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр»№13 від 27.01.2009р.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про банки і банківську діяльність” вклад (депозит) -це кошти в готівкової або у безготівковій формі, у валюті України або в іноземній валюті , які розміщені клієнтами на їх іменних рахунках у банку на договірних засадах на визначений строк зберігання або без зазначення такого строку і підлягають виплаті вкладнику відповідно до законодавства України та умов договору.
Економічні, правові засади створення, діяльності, реорганізації і ліквідації банків регулюються приписами Закону України “Про банки і банківську діяльність”.
У статі 2 вказаного Закону зазначено, що банківська діяльність - залучення у вклади грошових коштів фізичних і юридичних осіб та розміщення зазначених коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик, відкриття і ведення банківських рахунків фізичних та юридичних осіб; клієнт банку - будь-яка фізична чи юридична особа, що користується послугами банку; кредитор банку - юридична або фізична особа, яка має документально підтверджені вимоги до боржника щодо його майнових зобов'язань; мораторій - зупинення виконання банком майнових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), строк виконання яких настав до дня введення мораторію, та зупинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 р. № 369 затверджено Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства.
Згідно до глави 1 розділу V Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства розроблене на підставі Законів України "Про банки і банківську діяльність", "Про Національний банк України", "Про господарські товариства", інших законодавчих актів України та нормативно-правових актів Національного банку України. Положення визначає підстави і порядок застосування Національним банком до банків та інших осіб, які є об'єктом перевірки Національного банку, заходів впливу за порушення банківського законодавства. У разі порушення банками чи іншими особами, які є об'єктом перевірки Національного банку згідно з Законом про банки, вимог банківського законодавства та нормативно-правових актів Національного банку або здійснення ними ризикових операцій, які загрожують інтересам вкладників чи інших кредиторів банку, Національний банк застосовує заходи впливу адекватно допущеним порушенням у порядку, установленому цим Положенням.
Права та обов'язки тимчасового адміністратора встановлені главою 5 розділу V Положення, згідно з яким у своїй діяльності тимчасовий адміністратор керується Законом про банки, постановою Правління Національного банку про його призначення, установчими документами банку, вказаним Положенням, чинним законодавством України. При здійсненні тимчасової адміністрації філій/представництв банку, що розташовані за межами України, застосовується також законодавство країни за їх місцезнаходженням. Тимчасовий адміністратор - фізична особа або керівник тимчасової адміністрації відповідає за ефективність діяльності тимчасової адміністрації та виконує організаційно-розпорядчі та інші функції згідно зі статтею 80 Закону про банки та чинним законодавством.
Керівник тимчасової адміністрації приймає рішення одноосібно в межах своїх повноважень, забезпечує безперервність роботи банку. Протягом одного місяця з дня призначення (двох місяців, якщо тимчасова адміністрація застосована для управління системоутворюючим або багатофілійним банком) здійснює інвентаризацію активів, зобов'язань, резервів (включаючи обліковані на позабалансових рахунках), у тому числі: грошових білетів, монет та інших цінностей у грошовому сховищі та операційній касі (відповідно до Інструкції Національного банку України з організації емісійно-касової роботи в установах банків України від 07.07.94 N 1; основних засобів і нематеріальних активів (відповідно до Інструкції з бухгалтерського обліку основних засобів і нематеріальних активів комерційних банків, затвердженої постановою Правління Національного банку від 11.12.2000 N 475; кредитного портфеля та дебіторської заборгованості (можливість погашення боргів за наданими кредитами та нарахованими відсотками, стан проведення претензійно-позовної роботи тощо).
Тимчасовий адміністратор проводить ревізію укладених з клієнтами банку договорів про обслуговування їх операцій на ринку цінних паперів; перевіряє класифікацію портфеля цінних паперів, кредитного портфеля дебіторської заборгованості відповідно до нормативно-правових актів Національного банку, що регламентують порядок розрахунку резерву на відшкодування можливих втрат за кредитними операціями, дебіторською заборгованістю та збитків банків від операцій з цінними паперами. Інвентаризація здійснюється за станом на останню звітну (місячну) дату. За результатами інвентаризації тимчасовий адміністратор вживає заходів щодо врегулювання виявлених розбіжностей з відображенням операцій на рахунках бухгалтерського обліку. Одночасно керівники банку, які відсторонені від управління, зобов'язані за станом на день призначення тимчасового адміністратора здійснити передавання основних засобів, нематеріальних та інших активів за відповідними актами приймання-передавання.
З метою оцінки фінансового стану банку та визначення можливості стабілізації його діяльності, а також приведення її у відповідність до вимог чинного законодавства, тимчасовий адміністратор перевіряє договірну, бухгалтерську, звітну, касову і канцелярську документацію, матеріали правління, ради та внутрішнього аудиту щодо діяльності банку, зокрема таке:
а) переглядає умови всіх договорів оренди, за якими банк є орендодавцем (або орендарем), з точки зору потреби в них та прийнятності умов оренди;
б) оцінює угоди, що стосуються господарських, майнових операцій банку та здійснені банком протягом останніх трьох років до дати призначення тимчасового адміністратора з метою встановлення фактів, визначених у статті 81 Закону про банки, і відповідно для звернення до суду з вимогою визнання окремих угод недійсними;
в) оцінює вартість активів банку, зокрема активів його філій. Тимчасовий адміністратор за потреби залучає суб'єктів оціночної діяльності для здійснення незалежної оцінки акцій (часток, паїв) банку та активів, які підлягають продажу. Незалежна оцінка є обов'язковою у випадках, визначених законодавством про оцінку майна, а також у разі продажу основних засобів і нематеріальних активів банку, відокремлених підрозділів банку (їх частин);
г) виявляє кредиторів банку та визначає розміри їх вимог щодо грошових зобов'язань банку. Приймає базу даних про вкладників - фізичних осіб у банках - учасниках (тимчасових учасниках) Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та підтримує її в актуальному стані. У разі прийняття Правлінням Національного банку України рішення про відкликання банківської ліцензії та ініціювання процедури ліквідації банку тимчасовий адміністратор передає базу даних про вкладників - фізичних осіб ліквідатору банку;
ґ) організовує в разі потреби комплексну перевірку діяльності банку із залученням зовнішнього аудиту або відповідних структурних підрозділів Національного банку.
З метою стабілізації діяльності банку тимчасовий адміністратор (залежно від конкретної ситуації, що склалася в банку), зокрема:
г) обмежує чи зупиняє проведення окремих операцій банку, які визнає низькорентабельними, збитковими або такими, що здійснюються з високим рівнем ризику та загрожують інтересам кредиторів і вкладників. Зупиняє залучення вкладів (депозитів) від фізичних осіб та операції з пов'язаними особами;
ґ) уживає заходів щодо погашення простроченої та пролонгованої заборгованості за наданими кредитами та іншої простроченої дебіторської заборгованості;
д) у разі виявлення збиткових або неефективних для банку угод розриває їх у порядку, установленому чинним законодавством України;
е) продає активи банку та вживає заходів щодо погашення заборгованості за активними операціями банку, які на думку тимчасового адміністратора (залежно від причин, що зумовили погіршення фінансового стану банку) мають бути відповідно продані або повернені з метою підвищення платоспроможності, ліквідності банку та/або погашення боргу перед кредиторами, у тому числі:
повертає депозити з інших банків;
продає цінні папери, які мають активний ринок, серед яких емітовані третіми особами та державні цінні папери;
уживає заходів щодо погашення боргових цінних паперів, що не мають активного ринку;
повертає вкладені банком кошти в статутні капітали інших юридичних осіб;
продає окремі філії чи безбалансові відділення;
укладає угоду з іншим фінансово стабільним банком про переведення боргу перед вкладниками банку - фізичними особами та здійснює відповідні заходи згідно з цією угодою;
продає кредитну заборгованість на умовах угоди про уступку вимог банку;
продає основні засоби та інші товарно-матеріальні цінності, що не використовуються банком;
інше, залежно від проблем, що виникли у діяльності банку;
є) подає позови до суду;
ж) зупиняє виплату дивідендів чи розподіл капіталу банку в будь-якій формі до завершення виконання заходів фінансового оздоровлення та стабілізації діяльності банку;
з) надає територіальному управлінню (відповідному структурному підрозділу банківського нагляду центрального апарату) для розгляду на засіданні Правління Національного банку пропозиції про введення мораторію на задоволення вимог кредиторів відповідно до глави 8 розділу V цього Положення.
Главою 8 розділу V Положення встановлені порядок введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, яким передбачено, що з метою створення сприятливих умов для покращання та стабілізації фінансового стану банку Національний банк має право ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів під час здійснення тимчасової адміністрації, але на строк не більше шести місяців. Мораторій на задоволення вимог кредиторів поширюється на зобов'язання, строки виконання яких настали до призначення тимчасової адміністрації.
В статті 85 Закону України “Про банки і банківську діяльність” зазначено, що протягом дії мораторію:
1) забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства;
2) не нараховуються неустойка (штраф, пеня) , інші фінансові (економічні) санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
З вищевикладеного вбачається, що на депозит мораторій не розповсюджується.
Більш того, статтею 85 України "Про банки і банківську діяльність" передбачено, що мораторій не поширюється на обслуговування поточних операцій, здійснюваних тимчасовим адміністратором, на вимоги щодо виплати заробітної плати працівникам банку, аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян, авторської винагороди, а також на задоволення вимог кредиторів, що виникли у зв'язку із зобов'язаннями банку під час здійснення тимчасової адміністрації банку.
Статтями 80 та 81 Закону України “Про банки і банківську діяльність” також вичерпно встановлені права або обов'язки тимчасового адміністратора, які за своєю сутністю є пов'язаними із забезпеченням збереження активів та документації банку.
Жодна із вищеназваних норм не містить заборони по поверненню депозитних коштів.
Таким чином, зупинення виконання банком майнових зобов'язань під час дії мораторію на задоволення вимог кредиторів означає, що з метою відновлення власної платоспроможності банк тимчасово, на строк, встановлений Національним банком України, припиняє розраховуватися за власними боргами, за рахунок чого акумулює власні кошти та власне майно, запобігаючи у такий спосіб подальшого банкрутства і ліквідації.
В даному випадку банк не повертає позивачу грошові кошти, власником яких є позивач і яки були надані позивачем відповідачу на зберігання та користування ними.
Згідно з ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Частиною 1 ст. 317 ЦК України передбачено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Стаття 319 ЦК України встановлює, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
Відповідно до частини 3 статті 1066 ЦК України банк не має права визначати та контролювати напрями використання грошових коштів клієнта та встановлювати інші , непередбачені договором або , обмеження його права розпоряджатися грошовими коштами на власний розсуд.
Відповідно до частин 1 та 3 ст. 1068 ЦК України банк зобов'язаний вчиняти для клієнта операції, які передбачені для рахунків даного виду законом, банківськими правилами та звичаями ділового обороту, якщо інше не встановлено договором банківського рахунка.
Банк зобов'язаний за розпорядженням клієнта видати або перерахувати з його рахунка грошові кошти в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не передбачений договором банківського рахунка або законом.
Статтею 1074 Цивільного кодексу України чітко встановлено, що обмеження прав клієнта щодо розпоряджання грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку, не допускається, крім випадків обмеження права розпоряджання рахунком за рішенням суду у випадках, встановлених законом.
Згідно до статті 526 ЦК України, статті 193 ГК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
За таких обставин, з відповідача підлягає стягненню сума депозиту в розмірі 80 000 грн.
Заперечення відповідача не приймаються судом по вказаним вище підставам.
Судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 22, 44 -49, 75, 82 -85 ГПК України, суддя
Позов задовольнити. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Український промисловий банк”, 01133, м. Київ, вул. Лесі Українки, 26 код ЕДРПОУ 19357325 в особі Запорізької філії ТОВ “Укрпромбанк” 69002, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 94 код ЕДРПОУ 26405444, Бердянське відділення № 8 Запорізької філії ТОВ “Укрпромбанк”, 71111, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шевченко/К.Маркса, буд.13/20, на користь Закритого акціонерного товариства “Приазовкурорт”, 71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Котляревського-Волкова, 12/24, в особі філії “Комбінат курортних послуг “Відпочинок”, 71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Волкова,22, код ЕДРПОУ 33484184, п/р 2600772045 в ЗОД Райффайзен Банк “Аваль”, МФО 313827 основний борг в сумі 80 000 грн., витрати по держмиту в сумі 800 грн. та на ІТЗ судового процесу в сумі 118 грн. Надати наказ.
Суддя Л.С. Місюра
Рішення підписано : 15.04.2009р.