21 листопада 2013 р. Справа № 9104/179387/12
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Кузьмича С. М.,
суддів Матковської З. М., Затолочного В. С.,
за участю секретаря Гелецького П. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Кобаківської сільської ради на постанову Косівського районного суду Івано-Франківської області від 31 жовтня 2012 року у справі № 2а-2043/12 за позовом ОСОБА_1 до Кобаківської сільської ради про визнання неправомірними дій та бездіяльність відповідача, спонукання до вчинення ним певних дій,
29 серпня 2012 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії та бездіяльність Кобаківської сільської ради рішенням сесії якої від 13 липня 2012 року відхилено заяву позивача про надання дозволу на виготовлення документів на безоплатну приватизацію земельної ділянки площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_1. Просить зобов'язати відповідача скликати позачергову сесію для прийняття рішення про надання позивачу права безоплатної приватизації земельної ділянки площею 0,25 га за вищезгаданою адресою. Винести окрему ухвалу суду щодо правомірності дій відповідача та його бездіяльності.
Позовні вимоги мотивовані тим, що при прийнятті оскарженого рішення не була дотримана процедура розгляду, оскільки сільський голова запитав на сесії, хто проти того, щоб залишити його заяву без розгляду і одразу першим підняв руку, що і підтримали 9 депутатів, що були присутні на сесії 13 липня 2012 року, хоча не було кворуму - 2/3 із обраних 17 депутатів. Також в протоколі ХІІІ сесії Кобаківської сільської ради від 25 липня 2012 року йдеться про те, що слухали заяву позивача про надання дозволу на виготовлення документів на безоплатну приватизацію земельної ділянки, що протирічить фактичним обставинам справи, адже він просив прийняти рішення про надання права на безоплатну приватизацію земельної ділянки.
Постановою Косівського районного суду Івано-Франківської області від 31 жовтня 2012 року позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії та бездіяльність Кобаківської сільської ради щодо прийняття рішення від 13 липня 2012 року про відхилення заяви позивача про надання дозволу на виготовлення документів на безоплатну приватизацію земельної ділянки площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_1. Зобов'язано Кобаківську сільську раду на сесії вирішити питання про надання позивачу права безоплатної приватизації земельної ділянки площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_1.
З таким рішенням суду не погодився відповідач. Подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.
В апеляційній скарзі зазначає, що позовні вимоги позивача не можуть бути предметом розгляду суду в порядку адміністративного судочинства, оскільки в даному випадку наявний спір про право.
В судовому засіданні представник позивача надав пояснення, просив в задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно з частиною 4 статті 196 КАС України.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з наступних підстав.
Згідно з матеріалами справи позивач звернувся до Кобаківської сільської ради з заявою, якою, він просить прийняти рішення про надання йому права на безоплатну приватизацію земельної ділянки, цільове призначення якої - для будівництва та обслуговування житлового будинку, оскільки він став власником нерухомого майна по АДРЕСА_1.
Рішенням Кобаківської сільської ради №4-13/2012 від 13 липня 2012 року ХІІІ сесії шостого демократичного скликання Кобаківської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області відхилено заяву позивача, в зв'язку із тим, що на дану земельну ділянку чинний договір оренди, укладений між ОСОБА_2 та Кобаківською сільською радою Косівського району Івано-Франківської області від 5 грудня 2011 року строком на п'ять років, зареєстрований управлінням Держкомзему у Косівському районі у Державному реєстрі земель 20 грудня 2011 року за №262360004000048. Вирішено повторно розглянути заяву позивача на сесії сільської ради після розірвання вищезгаданого договору оренди земельної ділянки.
Право на дану ділянку позивач обґрунтовує договором дарування житлового будинку, що розміщений на даній ділянці, укладеним між ОСОБА_2 та позивачем, а також довідкою виданою позивачу Старокутською сільською радою. Даною довідкою підтверджується, що позивач не використав своє право безоплатної приватизації землі для обслуговування будинку.
Згідно з матеріалами справи земельна ділянка на якій розташований житловий будинок власником якого є позивач перебуває в користуванні ОСОБА_2 на підставі договору оренди, який був укладений ще на той момент коли власником житлового будинку був ще ОСОБА_2 Після переходу права власності на житловий будинок ОСОБА_2 подав до сільської ради заяву про розірвання договору оренди в задоволенні якої йому було відмовлено в зв'язку із несплатою орендної плати. Земельною ділянкою, яка була передана в оренду ОСОБА_2 фактично користується позивач, оскільки на ній розташований житловий будинок власником якого він є. Кобаківська сільська рада із позовом про примусове стягнення заборгованості із ОСОБА_2 по орендній платі чи вирішення питання про розірвання вказаного договору до суду не зверталась.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 81 ЗК України передбачено, що громадяни набувають права власності на земельні ділянки на підставі придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм в користування; прийняття спадщини; виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Відповідно до вимог статті 116 даного Кодексу громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно з положеннями частин 1 та 2 ст.118 Земельного кодексу України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
У статті 120 ЗК України вказано, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. У разі набуття права власності на жилий будинок (крім багатоквартирного), який розташований на землях державної або комунальної власності, що перебувають у користуванні іншої особи, та необхідності поділу земельної ділянки площа земельної ділянки, що формується, не може бути меншою, ніж максимальний розмір земельних ділянок відповідного цільового призначення, визначених статтею 121 ЗК України (крім випадків, коли формування земельної ділянки в такому розмірі є неможливим).
Відповідно до статті 155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Судом першої інстанції правильно роз'яснено статтю 166 КАС України згідно з якою суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Тобто, це є правом, а не обов'язком суду. Косівський районний суд Івано-Франківської області вірно відмовив в задоволенні позовних вимог в даній частині.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду - без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
Апеляційну скаргу Кобаківської сільської ради залишити без задоволення, а постанову Косівського районного суду Івано-Франківської області від 31 жовтня 2012 року у справі № 2а-2043/12 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів після набрання нею законної сили, а у разі складення такої в порядку частини 3 статті 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.
Повний текст ухвали виготовлено 26 листопада 2013 року
Головуючий суддя: Кузьмич С.М.
Судді: Матковська З.М.
Затолочний В.С.