ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
Справа № 38/69
14.04.09
За позовом
Державного підприємства «Санаторій «Конча-Заспа»
До
Акціонерної енергогенеруючої компанії «Київенерго»
Про
зобов'язання вчинити дії
Суддя Власов Ю.Л.
Представники:
Від позивача
Афян А.А., Мирошніченко О.В.
Від відповідача
не з'явились
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Відповідача про зобов'язання здійснити перерахунок за споживчу Позивачем теплову енергію з використанням чинних тарифів на теплову енергію та з врахуванням сум передплат, здійснених Позивачем в 2008 році.
У судовому засіданні 02.04.09р. представник Позивача подав заяву про зміну (уточнення) позовних вимог в якій змінив предмет позову та просить суд: 1) зобов'язати Відповідача здійснити перерахунок за спожиту Позивачем теплову енергію з використанням чинних тарифів на теплову енергію (відповідно до Розпорядження КМДА від 31.01.07р. №86) та з врахуванням сум передплат, здійснених Позивачем у грудні 2008 року та січні-березні 2009 року; 2) зобов'язати Відповідача виконати умови договору №9206010 на постачання теплової енергії у гарячій воді в натурі та надавати в майбутніх періодах Позивачу теплову енергію з врахуванням сум передплат, здійснених у грудні 2008 року та січні-березні 2009 року.
Заявлені позовні вимоги Позивач обґрунтовує наступним. Між Позивачем та Відповідачем був укладений договір на постачання теплової енергії у гарячій воді, за яким Відповідач зобов'язався постачати Позивачу теплову енергію у вигляді гарячої води на потреби опалення, вентиляції та гарячого водопостачання. У грудні 2008 року -березні 2009 року Відповідач нараховував Позивачу вартість теплової енергії за тарифами, затвердженими розпорядженнями голови Київської міської державної адміністрації, які в подальшому були скасовані указами Президента України.
Позивач не погоджується з оплатою теплової енергії згідно з тарифами, затвердженими розпорядженнями голови Київської міської державної адміністрації через їх скасування указами Президента України як таких, що суперечать Конституції та законам України. При цьому, за попередньо діючими тарифами Позивач повністю розрахувався з Відповідачем, і навпаки здійснив передоплату.
Проте, Відповідач незважаючи на це почав направляти Позивачу повідомлення про повне припинення теплопостачання через неповну оплату спожитої теплової енергії, в зв'язку з чим Позивач звернувся до суду з позовними вимогами про зобов'язання Відповідача здійснити перерахунок за спожиту Позивачем теплову енергію з використанням чинних тарифів на теплову енергію відповідно до розпорядження КМДА від 31.01.07р. №86 та зобов'язання Відповідача виконувати умови договору №9206010 на постачання теплової енергії у гарячій воді в натурі та надавати теплову енергію з врахуванням сум передплат, здійснених у грудні 2008 року та січні-березні 2009 року.
Відповідач у поданому відзиві вказав, що повідомив Позивача про введення в дію з 31.12.08р. розпорядження КМДА від 25.12.08р. №1780/1 та від 30.12.08р. №1792, а також надіслав листа Міністерству юстиції України щодо надання роз'яснення про застосування Відповідачем актів, що встановлюють тарифи на теплову енергію.
Ухвалою від 12.02.09р. провадження у справі було порушено, позовна заява прийнята до розгляду, розгляд справи був призначений на 12.03.09р. Цією ж ухвалою сторони було зобов'язано подати суду документи вказані в цій ухвалі.
Ухвалою від 12.03.09р. розгляд справи був відкладений на 26.03.09р. у зв'язку з неподанням Позивачем всіх витребуваних судом документів та необхідністю витребування нових доказів по справі
Ухвалою від 26.03.09р. розгляд справи був відкладений на 02.04.09р. у зв'язку з необхідністю витребування нових доказів по справі.
Ухвалою від 02.04.09р. розгляд справи був відкладений на 14.04.09р. у зв'язку з неявкою Відповідача, неподанням витребуваних доказів та необхідністю витребування нових доказів по справі.
Ухвалою від 14.04.09р. були вжиті заходи забезпечення позову шляхом заборони Відповідачу припиняти постачання Позивачу теплової енергії у вигляді гарячої води на потреби гарячого водопостачання за договором №9206010 від 01.05.01р.
Судом заслухані пояснення сторін, досліджені надані суду докази та матеріали. В результаті дослідження наданих суду доказів та матеріалів, слухання сторін суд
01.05.01р. між Позивачем та Відповідачем був укладений договір на постачання теплової енергії у гарячій воді №9206010, за яким Відповідач зобов'язався постачати Позивачу теплову енергію у вигляді гарячої води на потреби опалення, вентиляції та гарячого водопостачання, а Позивач зобов'язався своєчасно оплачувати в повному обсязі спожиту теплову енергію.
При цьому сторони домовились керуватись тарифами, затвердженими Київською міською державною адміністрацією.
31.01.07р. Київською міською державною адміністрацією було прийняте розпорядження №86, яким були затверджені тарифи на теплову енергію, що виробляється АК "Київенерго" для постачання іншим споживачам в розмірі 205,94 грн. з ПДВ за 1 Гкал.
На виконання умов укладеного договору з часу прийняття вказаного розпорядження Київської міської державної адміністрації Відповідач постачав Позивачу теплову енергію за тарифами 205,94 грн. з ПДВ за 1 Гкал.
27.11.08р. Київською міською державною адміністрацією було прийняте розпорядження №1662, яким були затверджені тарифи на теплову енергію, що виробляється АК "Київенерго" для постачання іншим споживачам в розмірі 642,28 грн. з ПДВ за 1 Гкал.
Цим же розпорядженням було визнано, що з набуттям чинності тарифів, встановлених (погоджених) цим розпорядженням, втрачає чинність розпорядження Київської міської державної адміністрації від 31.01.2007 N 86 "Про затвердження тарифів на теплову енергію та встановлення, погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для відпуску бюджетним установам і організаціям, іншим споживачам".
24.12.08р. указом Президента України N1199/2008 були скасовані як такі, що не відповідають Конституції та законам України, іншим актам законодавства, розпорядження голови Київської міської державної адміністрації від 27 листопада 2008 року: №1661 "Про погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної та гарячої води для бюджетних установ та інших споживачів"; N1662 "Про затвердження тарифів на теплову енергію, встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для бюджетних установ та інших споживачів".
25.12.08р. Київською міською державною адміністрацією було прийняте розпорядження №1780/1, яким були затверджені тарифи на теплову енергію, що виробляється АК "Київенерго" для постачання іншим споживачам в розмірі 610,16 грн. з ПДВ за 1 Гкал.
Цим же розпорядженням було визнано, що втратило чинність, розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.11.2008 N1662 "Про затвердження тарифів на теплову енергію, встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для бюджетних установ та інших споживачів".
03.02.09р. указом Президента України N65/2009 були скасовані розпорядження голови Київської міської державної адміністрації від 25 грудня 2008 року: N1780 "Про погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної та гарячої води для бюджетних установ та інших споживачів"; N1780/1 "Про затвердження тарифів на теплову енергію, встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для бюджетних установ та інших споживачів".
Дані розпорядження були скасовані вказаним указом Президента України через їх суперечність Конституції та законам України.
05.02.09р. Київською міською державною адміністрацією було прийняте розпорядження №128, яким були затверджені тарифи на теплову енергію, що виробляється АК "Київенерго" для постачання бюджетним установам, до яких було віднесено також Позивача, в розмірі 310,25 грн. з ПДВ за 1 Гкал.
Цим же розпорядженням було визнано, що втратило чинність з моменту введення в дію тарифів, розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації): від 25.12.2008 N 1780 "Про погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної та гарячої води для бюджетних установ та інших споживачів"; від 25.12.2008 N 1780/1 "Про погодження тарифів на теплову енергію, встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для бюджетних установ та інших споживачів".
09.02.09р. указом Президента України N76/2009 були скасовані як такі, що суперечать ч.4 ст.13 та ч.3, 4 ст.42 Конституції України, ст.25 Господарського кодексу України, п.2 ст.7, п.2 ч.1 ст.20, ч.3 ст.31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", ст.6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", постанові Кабінету Міністрів України від 10 липня 2006 року N 955 "Про затвердження Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води" розпорядження голови Київської міської державної адміністрації від 5 лютого 2009 року N127 "Про затвердження тарифів на теплову енергію та встановлення, погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання холодної та гарячої води і водовідведення холодної та гарячої води для інших споживачів"; розпорядження голови Київської міської державної адміністрації від 5 лютого 2009 року N128 "Про затвердження тарифів на теплову енергію та встановлення, погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання холодної та гарячої води і водовідведення холодної та гарячої води для бюджетних установ" в частині прирівняння підприємств, установ та організацій до бюджетних установ при застосуванні тарифів на теплову енергію, на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання холодної та гарячої води і водовідведення холодної та гарячої води.
02.03.09р. Київською міською державною адміністрацією було прийняте розпорядження №230, яким були визнані такими, що втратили чинність, розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації): від 05.02.2009 N127 "Про затвердження тарифів на теплову енергію та встановлення, погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання холодної та гарячої води і водовідведення холодної та гарячої води для інших споживачів"; від 05.02.2009 N128 "Про затвердження тарифів на теплову енергію та встановлення, погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання холодної та гарячої води і водовідведення холодної та гарячої води для бюджетних установ";
Цим же розпорядженням було поновити у дії з 10.02.2009 розпорядження Київської міської державної адміністрації від 31.01.2007 N 86 "Про затвердження тарифів на теплову енергію та встановлення, погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для відпуску бюджетним установам і організаціям, іншим споживачам" (із змінами і доповненнями, внесеними розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 18.06.2007 N 715).
Виконуючи вказані вище розпорядження Київської міської державної адміністрації, які були скасовані Президентом України, як незаконні та такі, що суперечать Конституції та законам України, Відповідач нарахував Позивачу у грудні 2008 року вартість спожитої теплової енергії за тарифами 642,28 грн. та 610,16 грн. з ПДВ за 1 Гкал, у січні 2009 року -за тарифом 610,16 грн. з ПДВ за 1 Гкал, у лютому 2009 року -за тарифами 610,16 грн., 301,25 грн. та 205,94 грн. з ПДВ за 1 Гкал, у березні 2009 року -за тарифом 205,94 грн. з ПДВ за 1 Гкал.
В свою чергу Позивач, враховуючи, що вказані вище розпорядження Київської міської державної адміністрації, які були скасовані Президентом України, як незаконні та такі, що суперечать Конституції та законам України, сплачував спожиту теплову енергію за тарифами, встановленими Київською міською державною адміністрацією у розпорядженні №86 від 31.01.07р. в розмірі 205,94 грн. з ПДВ за 1 Гкал.
В зв'язку з цим, згідно з тарифами, які використовував Відповідач заборгованість Позивача за спожиту теплову енергію складає 438301,12 грн., в той час відповідно до тарифів за якими розраховувався Позивач переплата за спожиту теплову енергію складає 454616,46 грн., що підтверджується рахунками, платіжними дорученнями, актами споживання та актами звірки.
Внаслідок наявності за розрахунками Відповідача заборгованості Позивача за спожиту теплову енергію Відповідач почав направляти Позивачу повідомлення про повне припинення теплопостачання через неповну оплату спожитої теплової енергії, що підтверджується повідомленнями про повне припинення теплопостачання, наданими Позивачем та залученими до матеріалів справи.
Спір виник з причини того, що Позивач вважає, що Відповідач 1 повинен здійснити перерахунок перерахунок за спожиту Позивачем теплову енергію з використанням тарифів на теплову енергію відповідно до Розпорядження КМДА від 31.01.07р. №86 та зобов'язаний виконати умови договору №9206010 на постачання теплової енергії у гарячій воді з врахуванням сум передплат, здійснених Позивачем у грудні 2008 року та січні-березні 2009 року, а Відповідач 2 про цього заперечує.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги Позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ст.118 Конституції України рішення голів місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції та законам України, іншим актам законодавства України, можуть бути відповідно до закону скасовані Президентом України.
Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно з ст.4 Господарського процесуального кодексу України господарський суд вирішує господарські спори на підставі Конституції України, Закону України "Про господарські суди", цього Кодексу, інших законодавчих актів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Господарський суд не застосовує акти державних та інших органів, якщо ці акти не відповідають законодавству України.
З наведених норм вбачається, що господарський суд не застосовує правові акти державних органів, якщо вони не відповідають законодавству України. При цьому Президенту України надані повноваження визначати чи суперечать акти місцевих державних адміністрацій нормам Конституції та законів України та скасувати їх в зв'язку з такою суперечністю.
Як встановлено судом розпорядженнями Київської міської державної адміністрації №1662 від 27.11.08р., №1780/1 від 25.12.08р., №128 від 05.02.09р. були встановлені нові тарифи на теплову енергію, що постачається Відповідачем. Дані розпорядження були скасовані указами Президента України, як такі, що суперечать Конституції та законам України.
За цих обставин суд при вирішення даного спору не застосовує норми та право положення розпоряджень Київської міської державної адміністрації №1662 від 27.11.08р., №1780/1 від 25.12.08р., №128 від 05.02.09р. в зв'язку з їх скасуванням як такмих, що суперечать Конституції та законам України.
Згідно з ст.16 Цивільного кодексу України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до ст.20 Господарського кодексу України права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов'язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.
Вказаними нормами права передбачений такий спосіб захисту права як примусове виконання обов'язку в натурі та відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання.
За вказаних обставин суд вважає, що позовні вимоги Позивача про зобов'язання Відповідача здійснити перерахунок за спожиту Позивачем теплову енергію з використанням тарифів на теплову енергію відповідно до Розпорядження КМДА від 31.01.07р. №86 та зобов'язання Відповідача виконати умови договору №9206010 на постачання теплової енергії у гарячій воді в натурі та надавати в майбутніх періодах Позивачу теплову енергію з врахуванням сум передплат, здійснених у грудні 2008 року та січні-березні 2009 року відповідають передбаченим законодавством України способам захисту.
Згідно з ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства. Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Згідно з ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Як встановлено судом 01.05.01р. між Позивачем та Відповідачем був укладений договір на постачання теплової енергії у гарячій воді, за яким Відповідач зобов'язався постачати Позивачу теплову енергію у вигляді гарячої води на потреби опалення, вентиляції та гарячого водопостачання, а Позивач зобов'язався своєчасно оплачувати в повному обсязі спожиту теплову енергію. При цьому сторони домовились керуватись тарифами, затвердженими Київською міською державною адміністрацією.
Як встановлено судом 31.01.07р. Київською міською державною адміністрацією було прийняте розпорядження №86, яким були затверджені тарифи на теплову енергію, що виробляється АК "Київенерго" для постачання іншим споживачам в розмірі 205,94 грн. з ПДВ за 1 Гкал. Дане розпорядження набрало юридичної сили, не скасовувалось, не визнавалось судом недійсним та чинне на даний час. Інших доказів сторонами суду не подано, при цьому розпорядження Київської міської державної адміністрації №1662 від 27.11.08р., яким вказане розпорядження було визнано таким, що втратило чинність, судом не застосовується в зв'язку з його скасуванням як такого, що суперечить Конституції та законам України.
Як встановлено судом на виконання умов укладеного договору з часу прийняття вказаного розпорядження Київської міської державної адміністрації Відповідач постачав Позивачу теплову енергію за тарифами 205,94 грн. з ПДВ за 1 Гкал.
Проте як встановлено судом з грудня 2008 року Відповідач на підставі визнаних незаконні та такими, що суперечать Конституції та законам України розпоряджень Київської міської державної адміністрації почав нараховувати Позивачу вартість теплової енергії за іншими тарифами, зокрема: у грудні 2008 року вартість спожитої теплової енергії за тарифами 642,28 грн. та 610,16 грн. з ПДВ за 1 Гкал, у січні 2009 року -за тарифом 610,16 грн. з ПДВ за 1 Гкал, у лютому 2009 року -за тарифами 610,16 грн., 301,25 грн. та 205,94 грн. з ПДВ за 1 Гкал, у березні 2009 року -за тарифом 205,94 грн. з ПДВ за 1 Гкал.
Разом з тим, як встановлено судом Позивач, враховуючи, що вказані вище розпорядження Київської міської державної адміністрації були скасовані Президентом України, як незаконні та такі, що суперечать Конституції та законам України, сплачував спожиту теплову енергію за тарифами, встановленими Київською міською державною адміністрацією у розпорядженні №86 від 31.01.07р. в розмірі 205,94 грн. з ПДВ за 1 Гкал.
Як встановлено судом внаслідок цього, згідно з тарифами, які використовував Відповідач заборгованість Позивача за спожиту теплову енергію складає 438301,12 грн., в той час відповідно до тарифів за якими розраховувався Позивач переплата за спожиту теплову енергію складає 454616,46 грн., що підтверджується рахунками, платіжними дорученнями, актами споживання та актами звірки.
Як встановлено судом внаслідок наявності за розрахунками Відповідача заборгованості Позивача за спожиту теплову енергію Відповідач почав направляти Позивачу повідомлення про повне припинення теплопостачання через неповну оплату спожитої теплової енергії, що підтверджується повідомленнями про повне припинення теплопостачання, наданими Позивачем та залученими до матеріалів справи.
За вказаних обставин суд вважає, що Відповідач неправомірно, в порушення умов укладеного договору нараховував та вимагав сплати від Позивача вартості спожитої теплової енергії за тарифами, які були встановлені визнаними незаконними та такими, що суперечать Конституції та законам України розпорядженнями Київської міської державної адміністрації, а також погрожував припиненням теплопостачання Позивачу. В свою чергу Позивач правомірно сплачував Відповідачу спожиту теплову енергію за тарифами, встановленими Київською міською державною адміністрацією у розпорядженні №86 від 31.01.07р. в розмірі 205,94 грн. з ПДВ за 1 Гкал., внаслідок чого передплата Позивача за спожиту теплову енергію станом на березень 2009 року складає 454616,46 грн.
Враховуючи викладене суд вважає, що позовні вимоги Позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст.4, 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Акціонерну енергогенеруючу компанію «Київенерго» (01001, м. Київ, вул. І. Франка, 5, код 00131305) здійснити перерахунок вартості спожитої Державним підприємство «Санаторій «Конча-Заспа»(м. Київ, Столичне шосе, 215, код 01981715) з грудня 2008 року по березень 2009 року теплової енергії за договором на постачання теплової енергії у гарячій воді №9206010 від 01.05.01р. за тарифами, встановленими розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 31.01.07р. №86.
3. Зобов'язати Акціонерну енергогенеруючу компанію «Київенерго» (01001, м. Київ, вул. І. Франка, 5, код 00131305) виконувати свої зобов'язання за договором на постачання теплової енергії у гарячій воді №9206010 від 01.05.01р. з постачання Державному підприємству «Санаторій «Конча-Заспа»(м. Київ, Столичне шосе, 215, код 01981715) теплової енергії у гарячій воді за тарифами, встановленими розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 31.01.07р. №86 та з врахуванням сум передплат, здійснених з грудня 2008 року по березень 2009 року.
4. Стягнути з Акціонерної енергогенеруючої компанії «Київенерго»(01001, м. Київ, вул. І. Франка, 5, код 00131305) на користь Державного підприємства «Санаторій «Конча-Заспа»(м. Київ, Столичне шосе, 215, код 01981715) державне мито в сумі 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп.
Суддя Ю.Л. Власов
Рішення підписане 22.04.2009р.