91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
13.04.09 Справа № 10/18пн.
За позовом Заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в
особі
1-го позивача Міністерства економіки України, м. Київ
2-го позивача Регіонального відділення Фонду державного майна України в Луганській області, м. Луганськ
до 1-го відповідача Луганської обласної спілки споживчих товариств, м. Луганськ
2-го відповідача Дочірнього підприємства "Ринок міста Стаханова" Луганської обласної спілки споживчих товариств, м. Стаханов
про визнання права власності
Суддя Мінська Т.М.
Представники сторін:
від заявника - Русінова Ю.В. - прокурор, посвідчення № 722 від 02.02.2009р.
від 1-го позивача - представник не прибув;
від 2-позивача - представник не прибув;
від 1-відповідача - Локтіонов А.М. - нач.юр.відділу, довіреність № 3-110 від 18.02.09.;
від 2-відповідача - Горбатюк Є.Ю. - юрисконсульт, довіреність № 32 від 26.01.09.
Суть спору: позивачем заявлені вимоги:
- визнати недійсними свідоцтва про право власності від 08.01.2003р. на будівлю павільйону загальною площею 545 м2, від 26.11.2001р. на будівлю павільйону № 3 площею 541,1 м2, від 26.11.2001р. на будівлю підземного туалету , від 26.11.2001р. на будівлю павільйону № 2, видані Стахановською міською радою;
- визнати право власності на цілісний майновий комплекс колгоспного ринку у м. Стаханові за державою в особі Міністерства економіки України та передати його у розпорядження Регіонального відділення Фонду державного майна України в Луганській області.
Заявник 19.02.2009р. надав заяву про зміну предмету позову, якою просить:
- визнати недійсними свідоцтва про право власності від 08.01.2003р. на будівлю павільйону загальною площею 545 м2, від 26.11.2001р. на будівлю павільйону № 3 площею 541,1 м2, від 26.11.2001р. на будівлю підземного туалету , від 26.11.2001р. на будівлю павільйону № 2, видані Стахановською міською радою;
- визнати право власності на будівлю загальною площею 545 м2, від 26.11.2001р. на будівлю павільйону № 3 площею 541,1 м2, від 26.11.2001р. на будівлю підземного туалету, від 26.11.2001р. на будівлю павільйону № 2, розташовані на території колишнього Стахановського колгоспного ринку за адресою: м. Стаханов, вул. Б. Хмельницького, 38 за державою в особі Міністерства економіки України та передати його у розпорядження Регіонального відділення Фонду державного майна України в Луганській області.
І -ий позивач надав пояснення № 2405-26/103 від 10.04.2009р. і вважає, що право власності на вищевказані будівлі повинно визнаватись за державою в особі відповідної державної адміністрації, а не Міністерства економіки України, оскільки згідно зі ст. 3 Указу Президента України від 24.07.1995р. № 640 правонаступниками виконавчих комітетів відповідних Рад щодо їх зобов'язань, прав та обов'язків є державні адміністрації.
ІІ -ий позивач поясненням від 19.02.2009р. по справі зазначає, що регіональне відділення в межах своєї компетенції здійснює управління тими об'єктами державної власності, щодо яких прийнято рішення про приватизацію. Рішення про приватизацію об'єкта не приймалось, тому регіональне відділення вважає себе неналежним позивачем у даний справі.
Заявник на обґрунтування позову посилається на таке:
Постановою ЦК КПСС та Ради Міністрів СРСР від 26.02.1987р. № 265 «Про заходи щодо поліпшення роботи колгоспних ринків» визначалося за доцільне передати в установленому порядку колгоспні ринки безоплатно організаціям споживчої кооперації. На той час порядок здійснення передачі визначався Положенням про порядок передачі підприємств, об'єднань, організацій, установ будинків і споруд, затвердженим Постановою Ради Міністрів СРСР від 16.10.1979р. № 940 та Постановою Ради Міністрів УРСР від 28.04.1980р. № 285 «Про порядок передачі підприємств, об'єднань, організацій, установ, будинків і споруд». Даними нормативними актами було встановлено платний порядок передачі, якщо законодавством не встановлено інше.
На думку заявника при передачі майна від управління торгівлі Ворошиловградського до облспоживспілки не дотримано вищевказаний порядок передачі, а відтак не відбулося зміни форми власності майна, а змінився лише орган керівництва діяльністю ринка.
1-й відповідач проти позову заперечує та просить відмовити у його задоволенні з підстав наведених у відзиві від 18.02.2009р. № 3-107 (а.с. 54-61, т. 2).
2-й відповідач проти позову заперечує та просить відмовити у його задоволенні з підстав наведених у відзиві від 04.02.2009р. № 89 (а.с. 83-88, т.1).
Дослідивши матеріали справи, додатково надані документи, заслухавши представників сторін, суд
Виконавчий комітет Ворошиловградської обласної ради народних депутатів своїм рішенням від 12.05.1987р. №190 на виконання постанови ЦК КПРС та Ради Міністрів СРСР від 26.02.1987р. №265 зобов'язав управління торгівлі облвиконкому протягом другого кварталу 1987 року здійснити безкоштовну передачу колгоспних ринків в відання облспоживспілки.
Спільним розпорядженням від 01.06.1987р. №375р правління облспоживспілки і управління торгівлі Ворошиловградського облвиконкому згідно до рішення виконкому Ворошиловградської обласної ради народних депутатів від 12.05.1987р. №190 і постанови правління Української спілки споживчих товариств від 20.04.1987р. №126 призначили комісію для приймання-передачі Ворошиловградського обласного управління колгоспними ринками разом з ринками та іншими структурними підрозділами, що входять до його складу.
У Ворошиловградській області облспоживспілці передавалося управлінню колгоспними ринками разом з ринками та іншими структурними підрозділами, що входили до складу управління на момент передачі. Про це свідчить зміст рішення виконкому Ворошиловградської обласної Ради народних депутатів від 12.05.1987р. №190 розпорядження правління облспоживспілки та управління торгівлі Ворошиловградського облвиконкому від 01.06.1987р. №375-р, а також акт безкоштовного приймання-передачі від 01.07.1987р. Об'єкти нерухомого майна, що знаходились на балансі Стаханівського колгоспного ринку в 1987 році під час його передачі облспоживспілці, перелічені у інвентаризаційному опису №2 від 24.06.1987р.
До інвентаризаційного опису №2 внесено будівлі та споруди, які на момент передачі знаходились на балансі Стаханівського колгоспного ринку. Інші основні засоби (окрім будівель та споруд) перелічені в інвентаризаційних описах №№1,5,7,10,11,12. Загальна сума основних засобів (у тому числі будівель та споруд) вказана у порівняльній відомості, що складалася станом на 01.07.1987р. за наслідками інвентаризації, а також передаточному балансі основної діяльності Стаханівського колгоспного ринку.
Актом безкоштовного приймання-передачі обласного управління ринками м. Ворошиловграда, управління торгівлі Ворошиловградського облвиконкому ви 01.07.1987р. згідно до вказаних вище нормативних актів було здійснено безкоштовну передачу облспоживспілці облуправління ринками із ведення облуправління торгівлі Передача підтверджується актом від 01.07.1987р.
У складі колгоспних ринків Ворошиловградської області облспоживспілці було передано Стаханівський колгоспний ринок з майном, яке в момент передачі знаходилось на його балансі. Розпорядженням виконавчого комітету Стаханівської міської раді народних депутатів від 12.06.1987р. №237 було створено приймально-здавальну комісію для передачі колгоспного ринку. Об'єкти нерухомості Стаханівського колгоспного ринку, що передавалися у 1987 році облспоживспілці вказані у інвентаризаційному опису №2 від 24.06.1987р. (а.с. 80 -81, т. 2) та відображені у передаточному балансі Стаханівського колгоспного ринку на 01.09.1987р. (а.с. 148, т. 2).
Дослідивши обставини справи суд визнав позовні вимоги необґрунтованим з огляду на наступне:
Конституція (Основний Закон) Української РСР 1978 власність на засоби виробництва за суб'єктами права власності поділяла на державну (загальнонародну), власність колгоспів та інших кооперативних організацій, їх об'єднань, а також майно профспілкових та інших громадських організацій (статті 10, 11, частина перша статті 12, статті 14, 15). При цьому кооперативні організації були суб'єктами права власності на засоби виробництва та інше майно і мали право на власність, відокремлену від державної.
Питання про передачу майна колгоспних ринків розглядалось Конституційним Судом України у справі за конституційним зверненням Центральної спілки споживчих товариств України про офіційне тлумачення положень пункту 1 статті 9, пункту 1 статті 10 Закону України "Про споживчу кооперацію", частини четвертої статті 37 Закону України "Про кооперацію" (справа про захист права власності організацій споживчої кооперації)
Як зазначено в рішенні Конституційного Суду України від 11.11.2004р. № 16-рп/2004 аналіз чинного у 1987 році законодавства (Цивільного кодексу Української РСР, Постанови Ради Міністрів Української РСР "Про порядок передачі підприємств, об'єднань, організацій, установ, будинків і споруд" від 28 квітня 1980 року N 285, прийнятої на виконання Постанови Ради Міністрів СРСР від 16 жовтня 1979 року N 940, якою було затверджено однойменне положення) свідчить про те, що держава та її повноважні органи мали право передавати державне майно у власність недержавним (кооперативним і громадським) організаціям як за плату, так і безоплатно. Передача державного майна організаціям споживчої кооперації мала здійснюватися на той час на підставі та в порядку, визначеному чинним законодавством.
У зв'язку з передачею колгоспних ринків споживчій кооперації відповідно до Постанов у центральному апараті Міністерства торгівлі Української РСР було ліквідовано управління колгоспними ринками і плодоовочевої торгівлі, зменшено граничні асигнування на його утримання. Також були вилучені функції управління колгоспними ринками із положень про управління торгівлі виконавчих комітетів відповідних місцевих рад (пункт 2 Постанови Ради Міністрів УРСР від 3 травня 1988 року N 119).
Тобто колгоспні ринки передавалися не лише як майновий об'єкт, а разом з організаційною та функціональною структурами їх управління.
Отже, можна дійти висновку, що безоплатна передача колгоспних ринків організаціям споживчої кооперації не суперечила чинному на той час законодавству, внаслідок чого ці ринки як цілісні майнові об'єкти перейшли у володіння і користування організацій споживчої кооперації, які відповідно до положень Закону України "Про власність" набули права власності на передане їм майно на підставі правовстановлюючих документів.
Згідно із ст. 13 Закону України «Про Конституційний Суд України»Конституційний Суд України має право офіційного тлумачення Конституції та законів України.
Відповідно до ст. 69 цього закону рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.
При цьому згідно вищевказаного рішення вирішення спорів, що виникають між організаціями споживчої кооперації та іншими підприємствами, установами, організаціями чи фізичними особами стосовно конкретних об'єктів власності, в тому числі майнових ринкових комплексів споживчої кооперації, є компетенцією судів загальної юрисдикції.
З огляду на вищевикладене, а також з урахуванням позиції позивачів, відсутні підстави для задоволення позову по даній справі. В зв'язку з необґрунтованістю позовних вимог не досліджується питання щодо строку позовної давності.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, оскільки прокурор звільнений від їх сплати.
На підставі викладеного і, керуючись ст. ст. 33, 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
1. В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання відповідно до вимог ст. 84 ГПК України.
Підписано 21.04.2009р.
Суддя Т.М.Мінська