Постанова від 10.12.2013 по справі 813/8523/13-а

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2013 року Справа № 813/8523/13-а

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Мричко Н.І. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю НВП «МЕРТО ЛТД» про застосування заходів реагування, -

встановив :

Територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області (надалі - ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю НВП «МЕРТО ЛТД» (надалі - ТзОВ НВП «МЕРТО ЛТД»), в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме, зобов'язати відповідача повністю зупинити виконання зварювальних, стропальних, штампувальних робіт до усунення порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що Актом перевірки встановлено численні порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці. У зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатації об'єкта, несе ризик загрози життю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих у ТзОВ НВП «МЕРТО ЛТД» вул.Городоцька, 174, м.Львів є передбачені Законом підстави для повного виконання зварювальних, стропальних, штампувальних робіт.

Згідно з ухвалою суду від 14 листопада 2013 року відкрито скорочене провадження у даній справі.

Відповідачу надіслано судом копію ухвали про відкриття скороченого провадження разом із копією позовної заяви з додатками до неї, та запропоновано протягом десяти днів з дня одержання вказаних вище документів подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову. Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення, направлені судом документи, отримані відповідачем 27 листопада 2013 року.

Оскільки судом належним чином виконано свій обов'язок щодо повідомлення відповідача, тому суд дійшов до висновку про наявність достатніх підстав для розгляду справи в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

У відповідності до положень ч. 4 ст. 183-2, п. 2 ч. 5 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Перевіривши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Законом України «Про охорону праці» від 14.10.1996 року № 2694-ХІІ визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні (далі - Закон № 2694-ХІІ).

Відповідно до ст.4 вказаного вище Закону 2694-ХІІ, державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V).

Наказом № 186-к Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 02.12.2011 р. затверджено Положення про територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області (далі - Положення).

До повноважень територіального управління, відповідно до ч.7 п.4 Положення, віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.

Відповідно до пункту 1.4 Положення, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.

Відповідно до наказу територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області від 18.10.2013 року № 753 та направлення на проведення перевірки від 18.10.2013 р. №431/10 уповноваженою посадовою особою територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області головним державним інспектором охорони праці Державної інспекції нагляду у машинобудуванні. На транспорті та у зв'язку Фрайт Є.І., у присутності уповноважених осіб суб'єкта господарювання, третіх осіб - генерального директора ТзОВ НВФ «МЕРТО ЛТД» - Мерцало С.Я., у період з 09 години 06 листопада 2013 року по 17.15 годину 07 листопада 2013 проведено планову перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової ТзОВ НВФ «МЕРТО ЛТД».

В ході проведення перевірки встановлено порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме:

- не отримано дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки (зварювальні)

та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа, вантажопідіймальні крани і машини), що є порушенням п. 6 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011р. № 1107);

- до територіального органу Держгірпромнагляду у Львівській області роботодавцем не подана декларація на виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (ковальсько-пресове устаткування) щодо відповідності його матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки, що є порушенням п. 21 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011р. № 1107);

- не проведені обов'язкові періодичні медичні огляди працівників, зайнятих на важких роботах, або таких, де є потреба у професійному доборі, що є порушенням наказу МОЗ України від 21.05.2007 р. № 246;

- на підприємстві не проведено атестації робочих місць, за умовами праці що є порушенням п.1 НПАОП 00.-6.23-92 «Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці»;

- не розроблено та не погоджені в установленому порядку комплексу заходів на 2013 р. щодо досягнення встановлених нормативів безпеки та гігієни праці та виробничого середовища, підвищення існуючого режиму охорони праці, запобігання випадкам виробничого травмут., професійним захворюванням та аваріям;

- відсутній звіт про проведені випробування електричних мереж та контурів заземлення. Вимірювання опору ізоляції електричних мереж та вимірювання опору розтікання заземлюючих магістралей, заземлювачів і заземлень устаткування у виробничих приміщеннях, що є порушенням п. 8.7.3 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;

- будівля механічного цеху підприємства 9її конструктивні елементи. Покрівля і покриття) знаходиться у непридатному до нормальної експлуатації (через окремі місця покрівлі дощові води падають у приміщення роздягальні), що є порушенням п.3.11 НПАОП 45.2-0.1 «правил обстеження оцінки технічного стану та паспортизації виробничих будівель і споруд»;

- ширина цехового проходу та проїзду, відстань між встановленними металорізальними верстатами та елементами будівлі (стіни) не відповідають нормам технічного проектування, що є порушенням п.4 НПАОП 0.00-1.30-01 «Правил безпеки роботи з інструментом та пристроєм»;

- зварювальні роботи проводяться в механічному цеху без дотримання правил безпечного виконання таких робіт та із застосуванням необхідних заходів з пожежної безпеки; без обгородження місця проведення робіт-для запобігання травмуванню працівників від іскор, що розлітаються, огару, а також для захисту від випромінювання, що виділяється під час зварювання, що є порушенням п. 8.1.21 НПАОП 0.00-1.30-01 «Правила безпечної роботи з інструментом та пристроями»;

- при зварюванні дрібних та малогабаритних (масою до 15 кГ) виробів стаціонарні робочі місця не обладнані столами зварників, що є порушенням п. 8.1.22 НПАОП 0.00-1.30-01 «Правила безпечної роботи з інструментом та пристроями»;

- у механічному цеху балони з вуглекислотою та аргоном на робочому місці зберігається у вертикальному положенні не в гнізді спеціального стояка, що є порушенням п. 8.3.10 НПАОП 0.00-1.30-01 «Правила безпечної роботи з інструментом та пристроями»;

- до електрогазозварювальних робіт допускаються працівники, які не пройшли щорічну перевірку теоретичних знань та практичних навичок з конкретних способів зварювання і визначених видів зварювальних робіт, здали екзамен атестаційній комісії з оформленням його результатів у спеціальному посвідченні, що є порушенням п. 8.1.3 НПАОП 0.00-1.30-01 «Правила безпечної роботи з інструментом та пристроями»;

- на верстатах не зазначено інвентарні номери, не вивішено список працівників, які мають праов виконувати роботи на них, а також таблиці із зазначенням посадової особи зі складу спеціалістів, яка відповідає за утримання у справному стані верстатного обладнання та його безпечну експлуатацію, що є порушенням п.4.1.2 НПАОП 0.00-1.30-01 «Правил безпечної роботи з інструментами та пристроями»;

- під час виконання робіт робочі місця захаращені та не утримуються у належній чистоті, що є порушенням абз.1 п.4.1.31 НПАОП 0.00-1.30-01 «Правил безпечної роботи з інструментами та пристроями»;

- не призначено відповідальної особи, яка здійснює нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією вантажопідіймальних кранів і машин, знімних вантажозахоплювальних пристроїв, і відповідального за утримання в справному стані вантажопідіймальних кранів і машин, знімних вантажозахоплювальних пристроїв, що є порушенням абзаців а), б) п. 7.4.1 НПАОП 0.00-1.01-07 «Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів»;

- кран-балка (вантажопідіймальність 2,0 тн. без інв. №) не пройшла в установленому порядку періодичного технічного огляду, відсутній технічний паспорт, немає інвентарного номера, та дати наступного випробування, що є порушенням п. 7.3.3 НПАОП 0.00-1.01-07 «Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів»;

- при керуванні кран-балкою (пересувна таль) з підлоги вільний прохід для працівника, який керує ним, закладений металевими трубами, що є порушенням п. 4.17.2 НПАОП 0.00-1.01-07 «Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів;

- під час експлуатації знімні вантажозахоплювальні пристрої (стропи) не проходять періодичний огляд (кожні 10 днів) та результати огляду не заносяться до журналу обліку цих пристроїв, що є порушенням п. 7.3.26 НПАОП 0.00-1.01-07 «Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів»;

- до підвішування вантажу на гак вантажопідіймального крана (кран-балка вантажопідіймальність 2,0 тн. без інв. №) допущений слюсар-механік Юрчишин А.І., який не пройшов навчання за фахом, кваліфікаційною характеристикою якого передбачено виконання робіт зі стропування вантажу. Відсутнє посвідчення, в якому має бути зроблений запис про присвоєння йому суміжної професії стропальника, що є порушенням п. 7.4.10 НПАОП 0.00-1.01-07 «Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів»;

- у механічному цеху пасова передача пресового верстата (63 тн.) без інв. №, яка розміщена поза корпусом і становить небезпеку травмування людей, не огороджена захисним пристроєм, що є порушенням п. 4.1.13 НПАОП 0.00-1.30-01 «Правила безпечної роботи з інструментом і пристроями».

За наслідками перевірки складено акт № 10-5/45 від 07.11.2013 року яким відповідача попереджено про необхідність негайного зупинення виконання газо-електрозварювальних, стропальних, штампувальних робіт та експлуатацію у механічному цеху кран-балки (вантажопідіймальність 2,0 тн. без інв.№), преса кривошипного (63 тн. без інв..№), преса механічного типу KYORI завод № 766712 (10 тн. без інв. №). Гільйотинний ножиць (без інв. №), які знаходяться за адресою: м.Львів, вул.Городоцька, 174.

Відповідно до ст. 13 ЗУ «Про охорону праці», роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Згідно з положенням ч.1 ст.17«Про охорону праці» роботодавець зобов'язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року. За результатами періодичних медичних оглядів у разі потреби роботодавець повинен забезпечити проведення відповідних оздоровчих заходів. Медичні огляди проводяться відповідними закладами охорони здоров'я, працівники яких несуть відповідальність згідно із законодавством за відповідність медичного висновку фактичному стану здоров'я працівника. Порядок проведення медичних оглядів визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Відповідно до ст.21 вказаного вище Закону визначеного, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання.

Згідно з ч.5 ст. 4 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

Відповідно до ч.6 ст. 7 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Відповідно до ч.7 ст.7 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.

Враховуючи те, що наведені позивачем в позовній заяві обставини підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про підтверджується порушення відповідачем вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при проведенні робіт, які можуть спричинити ризик для життя і здоров'я працюючих, а також зважаючи на те, що відповідачем не надано заперечень і доказів з приводу даного позову, суд вважає, що позовні вимоги підставні, обґрунтовані, а відтак, підлягають до задоволення у повному обсязі.

З урахуванням ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 4, 7-11, 14, 69-71, 72, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Товариства з обмеженою відповідальністю НВП «МЕРТО ЛТД» невідкладно зупинити виконання зварювальних, стропальних, штампувальних робіт до усунення порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи

Постанову звернути до негайного виконання.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Мричко Н.І.