Рішення від 07.11.2006 по справі 8/5501

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 79-57-10, факс 79-58-82

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"07" листопада 2006 р.

Справа № 8/5501

За позовом Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного

комітету України м. Хмельницький

до відкритого акціонерного товариства „Домобудівний комбінат” м. Хмельницький

про стягнення 5600 грн.

Суддя Степанюк А.Г.

Представники сторін:

Від позивача - Ширяєв С.М. -представник по довіреності №07 від 02.10.06р.

Від відповідача -Жданкіна Л.К. -за довіреністю №171 від 10.07.06р.

Михайлюк М.Д. -за довіреністю №1/10 від 09.10.06р.

Суть спору: Позивач в своєму позові просить стягнути з відповідача 2800 грн. штрафу відповідно до рішення адміністративної колегії Хмельницького територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16.11.2004р. №33-рш за порушення законодавства про захист економічної конкуренції та 2800 грн. пені за прострочення сплати штрафу.

Відповідач у відзиві на позов зазначив, що позовні вимоги не визнає просить суд у позові відмовити. Свої заперечення відповідач обґрунтовує тим, що господарський кодекс України поширює свою дію на правовідносини, які виникли між позивачем та відповідачем. За положеннями ст.250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності. Відповідач вказав, що вчинив правопорушення, а саме допустив несвоєчасне подання передбаченої законом інформації територіальному відділенню АМКУ, в липні 2004 року. Виявлене це правопорушення було 16 листопада 2004 року шляхом прийняття рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення АМКУ №33-РШ у справі №41/04-19-04. Таким чином, передбачений законом шестимісячний строк з моменту виявлення порушення закінчився 16 травня 2005 року, а перебіг терміну в один рік з дня вчинення правопорушення завершився у липні 2005 року. Отже, на думку відповідача відсутні підстави для застосування до відповідача адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу за вчинене у липні 2004 року правопорушення. Закон України „Про захист від економічної конкуренції" та закон України „Про Антимонопольний комітет України", на які посилається позивач як на підставу для своїх вимог, відповідач вважає не встановлюють інших строків для застосування штрафів за порушення термінів надання суб'єктами господарювання інформації у територіальні відділення АКУ. Частиною 7 ст.56 закону України „Про захист економічної конкуренції" передбачено лише можливість їх стягнення в судовому порядку, не збільшуючи при цьому строків позовної давності.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:

Рішенням адміністративної колегії Хмельницького територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16 листопада 2004р. №33-рш за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене пунктом 13 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у справі №41/04-19-04 на ВАТ "Домобудівний комбінат" накладено штраф у розмірі 2800 гривень.

Рекомендованим листом від 17.11.04р. №51991 на адресу відповідача (супровідний лист від 17.11.04р. №19/2703-8) було відправлено копію рішення адміністративної колегії від 16.11.2004р. У листі відповідача було попереджено, що у разі несплати штрафу у встановлений в рішенні строк з дня отримання копії зазначеного рішення, буде додатково нараховуватись пеня у розмірі 1,5 % від суми штрафу за кожен день прострочення відповідно до частини п'ятої статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції".

Рішення адміністративної колегії Хмельницького територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16.11.2004р. № 33-рш відповідачем отримано 18.11.2004р., що підтверджується листом Хмельницької дирекції Поштамту -ЦПЗ №1 від 05.03.2005 р. №231.

Тридцятиденний строк, протягом якого відповідач зобов'язаний був сплатити штраф за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, розпочався з 19.11.2004р. і закінчився 18.12.2004 р. У зазначений строк відповідач штраф не сплатив. Відповідно до частини п'ятої статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", за прострочення сплати штрафу позивачем нараховано пеню за період з 21.12.2004р. по 04.07.2006р. : 1)розмір пені за один день прострочення сплати штрафу складає 42.00 грн. (2800 х 1,5% = 42 гривні, де: 2800 гривень - розмір штрафу, накладеного рішенням адміністративної колегії Хмельницького територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16.11.2004р. №33-рш за порушення законодавства про захист економічної конкуренції у справі № 41/04-19-04; 1,5% - розмір пені від суми штрафу за кожен день прострочення, відповідно до частини п'ятої статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції"); 2) за період з 21.12.2004 по 04.07.2006р. сума пені за прострочення сплати штрафу складає 23562 гривень (561 день х 42,00 гривні = 23562,00 гривень, де: 561 день - кількість прострочених днів за період з 21.12.2004 по 04.07.2006; 42,00 гривні - розмір пені за один день прострочення сплати штрафу). Згідно з частиною п'ятою статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Зважаючи на зазначене, позивач просить стягнути 5600 гривень, з них : 2800 грн. - не сплачений штраф та 2800 грн. - пеня за прострочення сплати штрафу.

Досліджуючи надані сторонами докази, наведені представниками сторін міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом приймається до уваги наступне:

Відповідно до ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Згідно ч. 1 ст. 241 ГК України грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності, розглядається як адміністративно-господарський штраф. Статтею 239 ГК цей штраф віднесено до групи адміністративно-господарських санкцій, які застосовуються органами державної влади чи органами місцевого самоврядування до суб'єктів господарювання, котрі порушили правила здійснення господарської діяльності.

Рішенням адміністративної колегії Хмельницького територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16 листопада 2004 №33-рш було встановлено тридцятиденний строк сплати штрафу з моменту отримання даного рішення. Строк сплати штрафу розпочався 19.11.2004р. і закінчився 18.12.2004р.

Відповідно до частини сьомої статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені у добровільному порядку, органи Антимонопольного комітету стягують штраф та пеню в судовому порядку.

Пунктом 1 ст. 223 ГК України встановлено, що при реалізації в судовому порядку відповідальності за правопорушення у сфері господарювання застосовуються загальний та скорочені строки позовної давності, передбачені Цивільним кодексом України, якщо інші строки не встановлено цим кодексом. Господарським кодексом України не передбачено інших строків позовної давності для стягнення адміністративно - господарських санкцій.

Відповідно до п.1 ч.2 ст. 258 Цивільного кодексу України до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені) застосовується позовна давність в один рік.

Згідно п.1 ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. Оскільки строк сплати штрафу закінчився 18.12.2004р., то з цього моменту у позивача з'явилось право на звернення з позов до суду для захисту свого порушеного права. Позивачем в свою чергу подано позов до суду лише 07.09.2006р. Виходячи з цього позивачем пропущено річний строк позовної давності, встановленого ст. 258 ЦК України, для звернення з позовом в суд про стягнення штрафу у розмірі 2800грн.00коп. на підставі рішення адміністративної колегії Хмельницького територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16 листопада 2004 №33-рш.

Відповідно до п.6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано. Строк нарахування штрафних санкцій (пені) в даному випадку закінчився 18.06.2005р. З врахуванням п.1 ст. 223 ГК України та п.1 ч.2 ст. 258 ЦК України, позивачем пропущено річний строк позовної давності для звернення з позовом в суд про стягнення пені у розмірі 2800грн.00коп.

Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне у позові відмовити.

Керуючись ст.ст. 258,261 ЦК України, ст. ст. 223,232,238,239,241 ГК України, ст.ст. 1, 2, 45, 12, 15, 33, 43, 49, 82-85,115 Господарського процесуального кодексу України, СУД-

ВИРІШИВ:

У позові Хмельницького територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Хмельницький до відкритого акціонерного товариства „Домобудівний комбінат” м. Хмельницький про стягнення 5600 грн. відмовити.

Суддя А.Г. Степанюк