29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 79-57-10, факс 79-58-82
"16" жовтня 2006 р. Справа №18/2843-А
За позовом Державного територіально-галузевого об'єднання „Південно-Західна залізниця” в особі структурного підрозділу Козятинської дирекції залізничних перевезень
до управління праці та соціального захисту населення Полонської райдержадміністрації м. Полонне
Треті особи без заявлених самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Державного казначейства у Хмельницькій області та відділення державного казначейства у Полонському районі.
про стягнення 62831, 08 грн.
Суддя Саврій В.А. Секретар судового засідання Сліпчук Н.В.
Представники сторін:
Від позивача - Маліновський А.І. -за довіреністю №619-ню від 15.06.2006 р.
Від відповідача - не з'явився
Треті особи - Заворотна О.Л. представник за довіреністю
Суть спору: Позивач в своєму позові просить стягнути із відповідача борг по розрахункам за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян на умовах передбачених чинним законодавством України загальною сумою 62831,08 грн.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав наполягав на їх задоволенні в повному обсязі.
Відповідач у відзиві на позов та його представник в судовому засіданні повідомили, що управління праці та соціального захисту населення Полонської райдержадміністрації з початку 2006 року залізницею надано послуг по пільговому перевезенню на суму 141571,01 грн. Відповідачем проведено відшкодування за надані послуги на суму 60431,79 грн. і станом на 15.09.2006 року заборгованість становить 81139,22 грн. Крім цього відповідач звертає увагу суду, що договором №1 від 01.01.2006 року між перевізником і платником передбачено здійснювати відшкодування по мірі надходження субвенцій з Державного бюджету України.
Ухвалою господарського суду від 20.09.2006 року залучено до участі у справі №18/2843-А в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Управління державного казначейства у Хмельницькій області та відділення державного казначейства в Полонському районі.
Представник третіх осіб в судове засідання з'явився, а також повідомив, що відповідно до ст. 49 Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 рік” передбачено перерахування субвенцій з загального фонду Державного бюджету відповідним бюджетам областей на надання пільг з послуг зв'язку та інших передбачених законодавством пільг та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Перерахування субвенцій здійснювалось відповідно до Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року №256. Зокрема, у відповідності до п.4 Порядку, щомісячні суми субвенції перераховувались на рахунок Головного фінансового управління Хмельницької обласної державної адміністрації, відкритий в управлінні Державного казначейства у Хмельницькій області. Головне фінансове управління ОДА протягом двох днів після отримання коштів субвенції надавало управлінню Державного казначейства платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів пропорційно нарахованим сумам і фактичній кредиторській заборгованості цих бюджетів. Отриманні місцевими бюджетами суми субвенції перераховувались протягом одного операційного дня з рахунків районних фінансових управлінь на рахунки головних розпорядників, коштів, відкриті у відділеннях Державного казначейства, для здійснення відповідних видатків.
Відповідно до ч.2 п.8 Порядку безпосередньо з постачальниками відповідних послуг розрахунки проводили головні розпорядники коштів у п'ятиденний термін. На виконання вищезазначених вимог Головним фінансовим управлінням Хмельницької ОДА перераховано протягом січня-березня 2006 року на рахунки місцевого бюджету Полонського району: 28700,00 грн. платіжне доручення від 31.01.2006 р., 23803,00 грн. платіжне доручення від 15.03.2006 року, 39230,00 грн. платіжне доручення від 31.03.2006 року.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
01.01.2006 року між Управлінням праці та соціального захисту населення Полонської райдержадміністрації та Державним територіально-галузевим об'єднанням „Південно-Західна залізниця” було укладено договір № ПЗ/ДН 2 -065497/НЮ.
Даний договір регламентує взаємовідносини сторін, щодо відшкодування витрат з перевезення громадян, які мають право на пільги з проїзду згідно Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, Закону України „Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ”, Закону України „Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” залізничним транспортом приміського сполучення.
Законом України "Про державний бюджет 2006 рік" передбачено виділення коштів на компенсацію підприємствам транспорту за надання послуг по пільговому перевезенню окремих категорій громадян. Зокрема, на виконання вказаної державної програми згідно додатку 7 до Закону України "Про державний бюджет 2006 рік" передбачена додаткова дотація з державного бюджету до обласного бюджету Хмельницької області в сумі 31 693,6 тис.грн. Пунктами 2, 3, 5-8 "Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.02 р. №25, передбачено, що фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення проводиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних та районних бюджетах на зазначені цілі. Згідно п.п. 3, 5-8 вказаного Порядку головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь та інших самостійних структурних підрозділів місцевих адміністрацій, виконавчих рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісячно готують дані про нараховані суми щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами-постачальниками відповідних соціальних послуг і направляють їх до фінансових органів місцевих державних адміністрацій. Фінансові органи місцевих виконавчих рад на підставі отриманих актів звіряння щомісячно готують реєстри нарахованих сум щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян та направляють їх фінансовим органам обласних державних адміністрацій, які після отримання коштів субвенцій надають органам Державного казначейства платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки місцевих бюджетів. Отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються на рахунки головних розпорядників коштів, які здійснюють розрахунки з постачальниками соціальних послуг. Таким чином належним відповідачем за даною заявою є Управління праці та соціального захисту населення Полонської райдержадміністрації.
У відповідності до ст.11 ЦК України цивільні права і обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства, якими в даному випадку є Закон України "Про державний бюджет 2006 рік", Закон України "Про залізничний транспорт" (ст.7 Закону), "Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.02 р. №256.
Згідно вищезазначеного, Державне територіально-галузеве об'єднання "Південно-Західна залізниця" в особі Козятинської дирекції залізничних перевезень щомісячно протягом 2006 року надсилало на адресу Управління праці та соціального захисту населення Полонської райдержадміністрації пакети документів на розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян, підготовлені згідно встановленого порядку.
З початку року залізницею станом на 01.04.2006 року послуги пільгового перевезення було надано 6103 пасажирам -пільговикам, які скористались послугами по пільговому перевезенню у приміському сполученні по залізничних станціях, розташованих у межах Полонського району на суму 62831,08 грн.
Заслухавши представників сторін та оцінивши матеріали справи в їх сукупності суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав:
Статтею 51 Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 рік" затверджено обсяги субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг ветеранам війни і праці, військової служби, органів внутрішніх справ з послуг зв'язку та інших передбачених законодавством послуг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло -, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот) та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Перерахування субвенцій здійснювалось відповідно до Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256.
Зокрема, у відповідності до п.4 Порядку, щомісячні суми субвенції перераховувались на рахунок Головного фінансового управління Хмельницької обласної державної адміністрації, відкритий в управлінні Державного казначейства у Хмельницькій області.
Головне фінансове управління ОДА протягом двох днів після отримання коштів субвенції надавало управлінню Державного казначейства платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів пропорційно нарахованим сумам і фактичній кредиторській заборгованості цих бюджетів.
Отримані місцевими бюджетами суми субвенції перераховувались протягом одного операційного дня з рахунків районних фінансових управлінь на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті у відділеннях Державного казначейства, для здійснення відповідних видатків.
Головним розпорядником коштів (субвенції на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян) визначено управління праці та соціального захисту населення Полонської райдержадміністрації.
Відповідно до ч.2 п.8 Порядку безпосередньо з постачальниками відповідних послуг розрахунки проводили головні розпорядники коштів у п'ятиденний термін. Відповідно до ст. 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Згідно п. 2.3 договору управління праці та соціального захисту населення зобов'язувалося проводити відшкодування витрат на пільгове перевезення окремих категорій громадян залізничним транспортом приміського сполучення на підставі поданих Козятинською дирекцією залізничних перевезень розрахунків по мірі надходження коштів на ці цілі, в межах бюджетних асигнувань.
Відповідно до ст. 71 кодексу Адміністративно судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.
Таким чином, позивач безпідставно звернувся з позовом до суду про стягнення з відповідача заборгованості за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян за період перших трьох місяців 2006 року на загальну суму 62831,08 грн.
Тому, враховуючи вище викладені обставини, суд вважає за необхідне у позові відмовити.
Керуючись ст.ст. 6, 14, 71, 86, 104, 158-163, 167, 254-259, п.п. 3,6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -СУД
У позові Державного територіально-галузевого об'єднання „Південно-Західна залізниця” в особі структурного підрозділу Козятинської дирекції залізничних перевезень до управління праці та соціального захисту населення Полонської райдержадміністрації м. Полонне відмовити.
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви по апеляційне оскарження. Подаються до Житомирського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАСУ Постанова , якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження , якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А. Саврій
Віддрук. прим. :
- до справи,
- позивачу,
- відповідачу.