Постанова від 17.04.2009 по справі 34-30/85-06-3263А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"17" квітня 2009 р.

Справа № 34-30/85-06-3263А

17.04.2009р. в 12 год.30хв. господарський суд Одеської області

у складі судді Фаєр Ю.Г.

при секретарі судового засідання Кулаковській С.А,

за участю представників від прокурора Одеської області: Лянної О.А., діючої на підставі посвідчення №98 від 04.11.1998р.;

від Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області: Губачової Д.В., діючої на підставі довіреності від 24.04.2009р. №83/03;

від Міністерства охорони здоров'я України: не з'явилися;

від Одеської обласної ради: не з'явилися;

від відповідачів: не з'явилися;

від третьої особи: не з'явилися.

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань господарського суду Одеської області №5 в м. Одесі адміністративну справу №34-30/85-06-3263А

за позовом Прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області, Міністерства охорони здоров'я України, Одеської обласної ради

до відповідачів Одеської міської ради

Виконавчого комітету Одеської міської ради

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Санаторію „Аркадія”

про скасування рішень

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Одеської області в інтересах держави в особі Державного управління екології та природних ресурсів в Одеській області, Міністерства охорони здоров'я України, Одеської обласної ради звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою та уточненням до відповідача Одеської міської ради про скасування рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 20.07.2004р. №448 „Про погодження реконструкції забудови за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 40” та рішення сесії Одеської міської ради від 26.08.2004р. №2923-IV „Про надання дозволу санаторію „Аркадія” на проектування, реконструкцію будівель санаторію та будівництво житлового комплексу з торговими та офісними приміщеннями по Французькому бульвару, 40”.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 30.03.06р. залучено до участі у справі у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Санаторій „Аркадія”.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 16.05.06р. залучено до участі у справі у якості другого відповідача Виконавчий комітет Одеської міської ради.

30.05.06р. ухвалою господарського суду Одеської області провадження у справі зупинено за клопотанням Санаторію „Аркадія” про зупинення провадження у адміністративній справі до набрання законної сили рішення по справі №25/258-05-8428 за позовом першого заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Міністерства охорони здоров'я України, Одеської обласної ради, Одеської міської ради до санаторію „Аркадія” Міністерства охорони здоров'я України, ТОВ „Берег-Стройінвест” про визнання недійсним з моменту укладення інвестиційного договору від 16.07.03р., укладеного між Санаторієм „Аркадія” Міністерства охорони здоров'я України та Товариством з обмеженою відповідальністю „Берег-Стройінвест”.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 04.12.07р. провадження у справі поновлено, у зв'язку з тим, що підстави для зупинення провадження у справі відпали, постановою Вищого господарського суду України від 25.09.07р. по справі №30-25/258-05-8428 касаційне подання заступника прокурора Одеської області залишено без задоволення, а постанову Одеського апеляційного господарського суду від 31.05.07р. по справі №30-25/258-05-8428 - без змін.

Приймаючи до уваги перебування судді господарського суду Одеської області Роги Н.В. з 17.01.2008р. на лікарняному, на підставі розпорядження Голови господарського суду Одеської області №24-р від 22.01.2008р. справа №30/85-06-3263А передана на розгляд судді Фаєр Ю.Г.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 25.01.08р. суддя Фаєр Ю.Г. прийняла справу № 30/85-06-3263А до свого провадження з присвоєнням справі №34-30/85-06-3263А.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 03.03.2008р. провадження у справі №34-30/85-06-3263А зупинено до розгляду господарським судом Одеської області пов'язаної з нею справи №6/327-07-8567.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 26.03.2009р. у зв'язку з усуненням обставин, що зумовили зупинення провадження у даній справі, провадження у справі №34-30/85-06-3263А поновлено.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 17.04.2009р. замінено назву Державного управління екології та природних ресурсів в Одеській області на Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області.

Позивач, Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області позов підтримував, надав суду пояснення (вх№11655 від 31.05.06р.) в якому зазначив, що відповідно до ст.11 Закону України „Про природно-заповідний фонд” спеціально-уповноваженим органом в галузі організації, охорони та використання природно-заповідного фонду є центральний орган виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища та його підрозділи, яким на території Одеської області є Державне управління екології та природних ресурсів в Одеській області, поряд з цим, останнім дозвіл на житлову забудову парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва не надавався.

Міністерство охорони здоров'я України просить суд задовольнити позовні вимоги прокурора Одеської області в повному обсязі (пояснення від 15.05.06р.), посилаючись на те, що наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.04.04р. №195 санаторій „Аркадія” включено до переліку спеціалізованих санаторних закладів, що перебувають у державній власності, підпорядковані МОЗ України та фінансуються за рахунок коштів державного бюджету з спеціалізацією: лікування хворих на туберкульоз, сечостатевої системи та очей. У відповідності до ст.26 Закону України „Про курорти” приватизація спеціалізованих санаторно-курортних закладів (дитячих, кардіологічних, пульмонологічних, гінекологічних, для лікування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для лікування хворих на туберкульоз, хворих з травмами і хворобами спинного мозку та хребта), що знаходяться на територіях курортів місцевого значення, використовують природні лікувальні ресурси зазначених територій і на момент прийняття цього Закону перебувають у державній або комунальній власності, забороняється. Частиною 3 ст.49 Конституції України встановлено, що держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування, у державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається безоплатно; існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена.

Позивач звертає увагу суду на те, що згідно з частиною 6 пункту 1 Указу Президента України від 14.02.06р. №132/2006 „Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 18.01.2006р. „Про заходи щодо підвищення ефективності боротьби з небезпечними інфекційними хворобами” Кабінету Міністрів України встановлено завдання щодо відновлення мережі спеціалізованих протитуберкульозних санаторіїв та протягом 2006р. здійснити заходи по поверненню таких санаторіїв у державну власність.

Позивач, Одеська обласна рада, заявлені прокурором позовні вимоги не підтримував, подав до суду пояснення (вх№205 від 10.01.2008р.) відповідно до яких, оскільки Санаторій „Аркадія” перебуває у державній власності, тому укладення інвестиційного договору на реконструкцію існуючих корпусів санаторію і будівництво нового корпусу між Санаторієм „Аркадія” та ТОВ „Берег-Стройінвест” від 16.07.03 р. не зачіпає інтересів Одеської обласної ради. З прийняттям 05.02.04р. Закону України „Про розмежування земель державної та комунальної власності” фактичне розмежування земель не було здійснено. Відповідно до п.10 перехідних положень Земельного кодексу України рішення про розмежування земель державної і комунальної власності в межах населених пунктів приймають відповідні сільські, селищні, міські ради за погодженням з органами виконавчої влади, а за межами населених пунктів -органи виконавчої влади за погодженням з відповідними органами місцевого самоврядування. Пунктом 12 перехідних положень ЗК України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів -відповідні органи виконавчої влади. При цьому, позивач зауважує на тому, що на сьогоднішній день жодного рішення про розмежування земель державної та комунальної власності на території м. Одеси Одеською міською радою не приймалось. Враховуючи наведене, позивач робить висновок, що права Одеської обласної ради жодним чином не порушені, тому просить суд розглянути дану справу без участі Одеської обласної ради.

Відповідачі Одеська міська рада та Виконавчий комітет Одеської міської ради проти позову усно заперечували, письмових пояснень по суті спору суду не надали.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Санаторій „Аркадія” Міністерства охорони здоров'я України проти позовних вимог усно заперечувала, письмових пояснень по суті спору суду не надала.

Згідно абз.1 п.6 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Після початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні позови, подані до відповідних місцевих господарських судів у справах, що підсудні окружному адміністративному суду, передаються цими судами до окружного адміністративного суду, якщо провадження у справі ще не відкрито (абз.3).

Адміністративні справи, провадження в яких було відкрито місцевими та апеляційними господарськими судами до початку діяльності відповідного адміністративного суду, розглядаються і вирішуються цими судами відповідно до абзацу першого цього пункту (абз.5).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін суд встановив.

Згідно статуту, затвердженого заступником міністра охорони здоров'я України 22.09.1997р., Санаторій „Аркадія” є державним санаторно-курортним закладом для лікування туберкульозу органів сечостатевої системи, хронічного простатиту, пієлонефриту, циститу у дорослих, хворих після оперативного втручання з приводу туберкульозу сечостатевої системи, туберкульозу очей, хворих після екстирпації катаракти та кератопластики у дорослих. Санаторій заснований на державній власності. Майно Санаторію є державною власністю, закріплене за ним і належить йому на праві оперативного управління. Санаторій володіє, користується на розпоряджається закріпленим за ним майном за своїм розсудом, вживаючи відносно нього будь-які дії, що не суперечать чинному законодавству і Статуту.

З матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка, розташована за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 40, зайнята будівлями спальних корпусів, корпусу приймального відділення, харчовим блоком зі столовою, пральнею, котельнею та іншими будівлями санаторію “Аркадія”.

На цій земельній ділянці знаходяться зелені насадження, що підтверджується Охоронним зобов'язанням, відповідно до якого об'явлений на підставі рішень облвиконкому від 18.05.1072р. №234 та від 02.10.1884р. №493 державний парк - пам'ятник садово-паркового мистецтва обласного значення площею 15га було надано під охорону та збереження санаторію “Аркадія”.

Відповідно до наявної в матеріалах справи довідки щодо парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення „Аркадія”, парк санаторію „Аркадія” є парком-пам'яткою садово-паркового мистецтва місцевого значення, створений рішеннями облвиконкому від 18.05.1972р. №234, від 02.10.1984р. №493, загальна площа якого 10,17га, що знаходиться в м.Одеса, за адресою Французький бульвар, 40.

В зазначеній довідці вказано, що це старовинний парк, створений в 70-х роках ХІХ сторіччя, закладений в класичному парковому стилі з живими огорожами, алеями, парковими групами. У складі дендрофлори більш ніж 50 видів, в т.ч. рідкісні та релікти. На території парку ростуть вікові дуби, а також тис ягідний, альбіція ленкоранська, маклюра жовтогаряча, павловінія звичайна, горіх чорний, самшит, сосна кримська тощо. Парк в останнє переданий під охорону 23.12.1985р. головному лікарю санаторію „Аркадія” Боршуляк І.Є. Охоронне зобов'язання зареєстроване за №72, МПП 9-569.

16.07.2003р. між Санаторієм „Аркадія” Міністерства охорони здоров'я України (замовник) та ТОВ „Берег-Стройінвест” (інвестор) укладено Інвестиційний договір на реконструкцію існуючих корпусів санаторію „Аркадія” і будівництво нового корпусу на 300 місць, згідно якого Інвестор за рахунок власних та залучених коштів здійснює фінансування об'єкту „реконструкція з розширенням санаторію „Аркадія” згідно затвердженої Замовником проектно-кошторисної документації, та витрат Замовника, пов'язаних з цим об'єктом. Сума інвестицій складає 30 мільйонів гривень. Після введення в експлуатацію Об'єкту замовник передає Інвестору частину спальних корпусів, які можуть використовуватися як житло, в кількості, визначеній цим договором.

Згідно п.5.3. цього договору після введення в експлуатацію Об'єкта Замовник отримує реконструйовані корпуси №4, 5, 6, 7, корпус приймального відділення, харчовий блок із столовою, пральнею та котельною, загальною площею 10000кв.м, збудований спальний корпус на 300 місць, загальною площею 5000кв.м і бере їх на баланс санаторію „Аркадія”.

Відповідно до п.5.4. названого договору Інвестор отримує у власність збудовані три корпуси для сімейного відпочинку, які можуть використовуватися як житло, загальною площею не більше 45000 кв.м і прибудинкову територію, визначену у встановленому порядку. Інвестор має право побудувати на відведеній земельній ділянці автомобільні гаражі в кількості до 80 одиниць.

В свою чергу, розглянувши клопотання санаторію „Аркадія” від 05.05.2004р. №0310/1101 виконавчий комітет Одеської міської ради визначив, що згідно з інвестиційним договором з реконструкції санаторію „Аркадія” з ТОВ „Берег-Будінвест”, затвердженим протокольним рішенням засідання Міжвідомчої робочої групи з удосконалення діяльності санаторно-курортних закладів, передбачена реконструкція будівель та споруд санаторію „Аркадія з передачею інвестору частини спальних корпусів, які можуть використовуватися як житло.

Згідно з „Містобудівним обґрунтуванням розробки правил використання і забудови прибрежних територій курорту „Аркадія” та І рекреаційного комплексу”, частина території санаторію „Аркадія” розміщена в діловій зоні, де можливе розміщення багатоповерхових жилих будинків з використанням перших поверхів для громадських функцій. Ескізний проект реконструкції санаторію „Аркадія” з будівництвом житлового комплексу узгоджено чинним порядком.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до ст.31 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.10 Закону України „Про планування і забудову територій”, рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 29.07.2004р. №448 „Про надання дозволу санаторію „Аркадія” на проектування, реконструкцію будівель і споруд санаторію та будівництво житлового комплексу з торговими та офісними приміщеннями по Французькому бульвару, 40” вирішено дозволити санаторію „Аркадія” проектування, реконструкцію будівель і споруд санаторію та будівництво житлового комплексу з торговими та офісними приміщеннями по Французькому бульвару, 40; зобов'язано санаторій «Аркадія»погодити й затвердити проектну документацію на реконструкцію та будівництво об'єкта чинним порядком у термін до 01.01.05р.; оформити документи, що посвідчують право на користування земельною ділянкою; оформити дозвіл на виконання будівельних робіт в інспекції Держбудконтролю; затверджено договір на право забудови земельної ділянки між виконавчим комітетом Одеської міської ради та санаторієм „Аркадія”; зобов'язано Одеське міське управління земельних ресурсів відповідно до чинного законодавства надати санаторію «Аркадія»документи, що посвідчують право користування земельною ділянкою; запропоновано Одеській міській раді затвердити проект комплексної реконструкції будівель та споруд санаторію „Аркадія” та будівництво житлового комплексу з торговими та офісними приміщеннями в діловій частині санаторію за адресою: Французький бульвар, 40.

Також, згідно з „Містобудівним обґрунтуванням розробки правил використання і забудови прибрежних територій курорту „Аркадія” та І рекреаційного комплексу”, частина території санаторію „Аркадія” розташована в ділові зоні, де можливе розміщення багатоповерхових жилих будинків з використанням перших поверхів для громадських функцій та згідно з інвестиційним договором з реконструкції санаторію „Аркадія” з ТОВ „Берег-Будінвест”, затвердженим протокольним рішенням засідання Міжвідомчої робочої групи з удосконалення діяльності санаторно-курортних закладів, передбачена реконструкція будівель та споруд санаторію „Аркадія з передачею інвестору частини спальних корпусів, які можуть використовуватися як житло, відповідно до ст.25 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, рішенням Одеської міської ради від 26.08.2004р. №2923-ХХІV погоджено реконструкцію будівель та споруд санаторію „Аркадія”, будівництво житлового комплексу з торговими та офісними приміщеннями за адресою: Французький бульвар, 40.

Таким чином, оскаржувані рішення ґрунтуються на Інвестиційному договорі на реконструкцію існуючих корпусів санаторію „Аркадія” і будівництво нового корпусу на 300 місць від 16.07.2003р.

Рішенням господарського суду Одеської області від 04.02.2008р. по справі №6/327-07-8567 позов прокурора Приморського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради та Міністерства охорони здоров'я України до відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю “Берег-Стройінвест”, Санаторію “Аркадія” Міністерства охорони здоров'я України про визнання недійсним інвестиційного договору на реконструкцію існуючих корпусів санаторію “Аркадія” і будівництво нового корпусу на 300місць від 16.07.2003р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю “Берег-Стройінвест” і Санаторієм “Аркадія” Міністерства охорони здоров'я задоволено у повному обсязі; Інвестиційний договір на реконструкцію існуючих корпусів санаторію “Аркадія”і будівництво нового корпусу на 300місць від 16.07.2003р., укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю “Берег-Стройінвест” і Санаторієм “Аркадія” Міністерства охорони здоров'я визнано недійсним з моменту його укладення на майбутнє; стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю “Берег-Стройінвест” до державного бюджету України витрати по сплаті держмита у сумі 44,50грн. та 59грн. витрат на ІТЗ судового процесу; стягнуто з Санаторію “Аркадія” Міністерства охорони здоров'я до державного бюджету України витрати по сплаті держмита у сумі 44,50грн. та 59грн. витрат на ІТЗ судового процесу.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 12.06.08р. апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Берег-Стройінвест” задоволено частково; рішення господарського суду Одеської області від 04.02.2008р. у справі №6/327-07-8567 скасовано, в позові відмовлено.

Постановою Вищого господарського суду України від 15.10.2008р. касаційне подання заступника прокурора Одеської області задоволено, постанову Одеського апеляційного господарського суду від 12.06.08р. у справі №6/327-07-8567 скасовано, рішення господарського суду Одеської області від 04.02.2008р. у зазначеній справі залишено в силі.

Під час розгляду справи №6/327-07-8567 судами встановлено, що земельна ділянка розташована за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 40, зайнята будівлями спальних корпусів, корпусу приймального відділення, харчовим блоком зі столовою, пральнею, котельнею та іншими будівлями санаторію “Аркадія”, та відповідно до вимог статті 51 Земельного кодексу України, незалежно від того, чи відводилась у встановленому порядку Санаторію “Аркадія” земельна ділянка, вона відноситься до земель рекреаційного призначення як земельна ділянка зайнята територіями будинків відпочинку, пансіонатів та інших аналогічних об'єктів.

Земельна ділянка, розташована за адресою: Французький бульвар, 40, санаторію “Аркадія” ні у власність, ні у користування уповноваженим органом -Одеською міською радою не надавалась; санаторій “Аркадія” не був наділений будь-якими повноваженнями щодо розпорядження земельною ділянкою, яка відноситься до комунальної власності територіальної громади міста Одеси.

Між тим, відповідно до умов спірного договору, санаторій “Аркадія" прийняв на себе зобов'язання про відчуження відповідної земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю “Берег-Стройінвест” (пункт 2.1.7 договору) та додатком №3 до договору визначив схему земельної ділянки, яка передається цьому товариству для будівництва трьох житлових багатоповерхових будинків та споруд для їх обслуговування.

Тобто, за відсутності будь-яких повноважень, в порушення інтересів територіальної громади міста Одеси, санаторій “Аркадія” Міністерства охорони здоров'я України розпорядився земельною ділянкою, яка у нього не знаходилась ні на праві власності, ні на праві постійного користування, ні на праві оренди.

Також, рішенням господарського суду Одеської області від 04.02.2008р. по справі №6/327-07-8567 визначено, що підставами для визнання недійним Інвестиційного договору на реконструкцію існуючих корпусів санаторію „Аркадія” і будівництво нового корпусу на 300 місць від 16.07.2003р. є порушення вимог Земельного кодексу України в частині вирішення питання неповноважними особами при укладенні цього договору про незаконне переведення земель рекреаційного призначення до земель житлової та громадської забудови і порушення норм Земельного кодексу України та Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” в частині вирішення неповноважними особами питань про передачу земельної ділянки, яка належить на праві комунальної власності територіальній громаді міста Одеси.

Статтею 51 Земельного кодексу України передбачено, що земельна ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації -належать до земель рекреаційного призначення.

Відповідно до вимог ст.52 названого кодексу на землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкодити використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель.

Статтею 19 цього кодексу землі розподілені по категоріям за основним цільовим призначенням. При цьому землі житлової та громадської забудови (п. “б” ч.1 вказаної статті) та землі рекреаційного призначення (п. “ґ” ч.1 вказаної статті) -віднесено до різних категорій земель.

Крім того, статтею 12 вказаного кодексу визначено повноваження міських рад у галузі земельних відносин, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності тощо.

Відповідно до ч.1 ст.116 названого кодексу - громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Пунктом а) ст.21 зазначеного кодексу визначено, що порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам.

Відповідно до ст.ст.8, 9 Закону України „Про природно-заповідний фонд” території та об'єкти природно-заповідного фонду перебувають під охороною держави, можуть використовуватись виключно у природоохоронних, науково-дослідних, оздоровчих, рекреаційних, освітньо-виховних цілях та для потреб моніторингу навколишнього природного середовища.

Згідно ст.11 цього закону спеціально уповноваженим органом державного управління в галузі організації, охорони та використання природно-заповідного фонду є центральний орган виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища. Для забезпечення державного управління територіями та об'єктами природно-заповідного фонду можуть створюватися спеціальні підрозділи центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища та його органів на місцях.

Статтею 38 зазначеного Закону визначено, що на території парків-пам'яток садово-паркового мистецтва забороняється будь-яка діяльність, що не пов'язана з виконанням покладених на них завдань і загрожує їх збереженню.

Відповідно до ч.4 цієї статті утримання та реконструкція парків-пам'яток садово-паркового мистецтва провадиться за проектами, що розробляються спеціалізованими науковими та проектними установами і затверджуються органами, у підпорядкуванні яких перебувають ці парки, за погодженням з: Центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища - щодо парків-пам'яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення; органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на місцях - щодо парків-пам'яток садово-паркового мистецтва місцевого значення.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.04.04р. №195 санаторій „Аркадія” включено до переліку спеціалізованих санаторних закладів, що перебувають у державній власності, підпорядковані МОЗ України та фінансуються за рахунок коштів державного бюджету з спеціалізацією: лікування хворих на туберкульоз, сечостатевої системи та очей.

Відповідно до ст.26 Закону України „Про курорти” приватизація спеціальних санаторно-курортних закладів (дитячих, кардіологічних, пульмонологічних, гінекологічних, для лікування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для лікування хворих на туберкульоз, хворих з травмами і хворобами спинного мозку та хребта), що знаходяться на територіях курортів місцевого значення, використовують природні лікувальні ресурси зазначених територій і на момент прийняття цього Закону перебувають у державній або комунальній власності, забороняється.

Частиною 3 ст.49 Конституції України встановлено, що держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування, у державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається безоплатно; існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена.

Згідно з ч.6 п.1 Указу Президента України від 14.02.06р. №132/2006 „Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 18.01.2006р. „Про заходи щодо підвищення ефективності боротьби з небезпечними інфекційними хворобами” Кабінету Міністрів України встановлено завдання щодо відновлення мережі спеціалізованих протитуберкульозних санаторіїв та протягом 2006р. здійснити заходи по поверненню таких санаторіїв у державну власність.

Згідно ч.3 ст.60 Закону України „Про природно-заповідний фонд України” органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи місцевого самоврядування сприяють охороні й збереженню територій та об'єктів природо-заповідного фонду, виконанню покладених на них завдань.

Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а згідно ч. 3 ст.105 Кодексу адміністративного судочинства України позивач має право вимагати скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень.

Згідно ч.5 ст.60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та й спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на вищевикладене, господарський суд дійшов висновку, що рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 29.07.2004р. №448 „Про надання дозволу санаторію „Аркадія” на проектування, реконструкцію будівель і споруд санаторію та будівництво житлового комплексу з торговими та офісними приміщеннями по Французькому бульвару, 40” та рішення Одеської міської ради від 26.08.2004р. №2923-ХХІV „Про надання дозволу санаторію „Аркадія” на проектування, реконструкцію будівель і споруд санаторію та будівництво житлового комплексу з торговими та офісними приміщеннями по Французькому бульвару, 40” підлягають скасуванню як такі, що прийняті з порушенням вимог вищезазначеного чинного законодавства та з огляду на визнання недійсним рішенням господарського суду Одеської області від 04.02.2008р. по справі №6/327-07-8567, залишеним без змін постановою Вищого господарського суду України від 15.10.2008р у цій справі, інвестиційного договору на реконструкцію існуючих корпусів санаторію “Аркадія” і будівництво нового корпусу на 300місць від 16.07.2003р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю “Берег-Стройінвест” і Санаторієм “Аркадія” Міністерства охорони здоров'я.

Оцінюючи надані докази в сукупності, господарський суд Одеської області вважає, що позовні вимоги цілком обґрунтовані та відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.71, 72, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Скасувати рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 29.07.2004р. №448 „Про надання дозволу санаторію „Аркадія” на проектування, реконструкцію будівель і споруд санаторію та будівництво житлового комплексу з торговими та офісними приміщеннями по Французькому бульвару, 40”.

3.Скасувати рішення Одеської міської ради від 26.08.2004р. №2923-ХХІV „Про надання дозволу санаторію „Аркадія” на проектування, реконструкцію будівель і споруд санаторію та будівництво житлового комплексу з торговими та офісними приміщеннями по Французькому бульвару, 40”.

Суддя Фаєр Ю.Г.

Постанова господарського суду, підписана 21.04.09р., набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого КАС України, якщо таку заяву не було подано, якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Про апеляційне оскарження рішення суду (постанови) першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.