Постанова від 29.04.2009 по справі 2а-3092/09/4/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

29.04.09Справа №2а-3092/09/4/0170

о 17:26

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю. , при секретарі судового засідання Заєвській Н.В.,

за участю представників сторін:

від позивача - не з'явився,

від відповідача - не з'явився,

прокурор - не з'явився,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Прокурора Нижньогірського району АР Крим в інтересах держави в особі Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втратипрацездатності в АР Крим

до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Єдність"

про стягнення заборгованості у розмірі 5508,83 грн

Суть спору: Прокурор в Нижньогірському районі в інтересах держави в особі Відділення Фонду соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності в АР Крим (далі - позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом до Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Єдність» (далі - відповідач) про стягнення заборгованості у сумі 5508,83 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач у порушення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності» не перерахував внески до Фонду за 2008 року у зв'язку з чим і утворилася дана заборгованість.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, направив на адресу суду клопотання про розгляд справи без участі його представника, позовні вимоги підтримали у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, направив на адресу суду письмове пояснення, у якому проти позовних вимог не заперечує, визнає наявність заборгованості в сумі 5508,83 грн., та пояснює, що заборгованість складалася у зв'язку з відсутністю грошових коштів, просить суд надати Сільськогосподарському виробничому кооперативу «Єдність» відстрочку виконання рішення строком до 01 липня 2009 року.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі суд вважає можливим розглядати справу у відсутності відповідача.

Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані прокурором, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Сільськогосподарський виробничий кооператив «Єдність» зареєстроване як платник страхових внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування у Відділення Фонду соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності в АР Крим з 26.02.2002р.

Статтею 67 Конституції України передбачено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку та розміру встановленому законом.

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. №2240-III із змінами і доповненнями (далі -Закон №2240).

Безпосередньо порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності визначений Інструкцією, яка затверджена постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.01р. №16.

Згідно зі статтею 5 цього Закону обов'язковість сплати страхових внесків є одним з основних принципів страхування і є джерелом формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.

Відповідно до статей 9, 10 Закону №2240 страхування від нещасного випадку здійснює Фонд - некомерційна самоврядна організація, що діє на підставі статуту, який затверджується її правлінням; управління Фондом здійснюється на паритетній основі державою, представниками застрахованих осіб і роботодавців; безпосереднє управління Фондом здійснюють його правління та виконавча дирекція Фонду; в Автономній Республіці Крим, областях та в містах Києві і Севастополі безпосередньо управління здійснюють правління та виконавча дирекція відповідних відділень Фонду.

Статтею 19 цього Закону встановлено, що Фонд проводить збір та акумулювання страхових внесків, має автономну, незалежну від будь-якої іншої, систему фінансування.

Відповідно до ст.23 Закону №2240 страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону. Перерахування зазначених внесків шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на рік -у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період.

Пунктом 2 статті 27 Закону №2240 передбачено обов'язок роботодавця як страхувальника нараховувати, своєчасно та повністю сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду.

Якщо страхувальники невчасно чи не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції в порядку і розмірі, встановленому статтею 30 цього Закону.

Відповідно до п.п. 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 30 Закону №2240 страхувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.

У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником (у тому числі фізичною особою, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, через ухилення від подання заяви про взяття на облік як платника страхових внесків) або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.

За несвоєчасність сплати страхувальником страхових внесків на нього накладається штраф у розмірі 50 відсотків суми належних до сплати страхових внесків за весь період, який минув з дня, коли страхувальника було взято на облік.

За неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.

За порушення порядку витрачання страхових коштів накладається штраф у розмірі 50 відсотків належної до сплати суми страхових внесків.

Відповідно до ч. 2 ст. 30 Закону №2240 не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку.

Згідно звіту про нараховані внески, перерахування і витрати, пов'язані з загальнообов'язковим соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності загальна сума заборгованості за відповідачем за 2008р. по виплаті загальнообов'язкового державного соціального страхування складає 21965,14 грн., вказана заборгованість є простроченою. Позивачем було подано позов до Господарського суду АР Крим у сумі 16456,31 грн., остання сума простроченої заборгованості складає 5508,83 грн.

Відповідно до розрахунку позовних вимог за відповідачем склалася заборгованість у сумі 5508,83 грн., на дату розгляду спору, відповідачем не подані докази сплати заборгованості.

Відповідно до статті 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” спори, які виникають між страхувальником та робочими органами виконавчої дирекції Фонду з приводу нарахування страхових внесків і пені, стягнення недоїмки, неприйняття до заліку витрат в рахунок страхових внесків, вирішуються в судовому порядку.

За вказаних обставинах, суд вважає, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими та підтверджуються матеріалами справи.

Відносно клопотання представника відповідача про надання відстрочки виконання судового рішення, суд зазначає наступне. Відповідно до вимог ст. 263 КАС України відстрочення або розстрочення виконання судового рішення може бути надано на стадії виконання рішення, тобто виключно після відкриття виконавчого провадження.

Виходячи з наведеного, заявлене представником відповідача на стадії судового розгляду клопотання про надання відстрочки виконання судового рішення є таким, що не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Єдність» (Нижньогіський район, с. Желябівка, вул. Придорожна,4, ЗКПО 30923552) на користь відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим в особі Красногвардійській міжрайонній виконавчій дирекції (р/р 2560724, КРД ВАТ «Райффайзен Банк Аваль», МФО 324021, ЗКПО 26085301) заборгованість в сумі 5508,83 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання постанови у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня отримання постанови через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Циганова Г.Ю.