28.11.2013 .
ЄУН 331/9419/13-а
провадження 2-а/331/182/13
28 листопада 2013 р. м. Запоріжжя
Суддя Жовтневого райсуду м. Запоріжжя Смолка І.О., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя на неправомірні дії Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя щодо не врахування у заробітку для призначення пенсії державного службовця середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, суми індексації заробітної плати та суми компенсації за невикористану відпустку, з яких справлялися страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, спонукання до вчинення певних дій,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя, в якому просить суд визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя щодо не включення в розрахунок пенсії ОСОБА_1 середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання, сум індексації заробітної плати та сум компенсації за невикористану відпустку, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, починаючи з 26 травня 2009 року з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання, сум індексації заробітної плати та суми компенсації за невикористану відпустку, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Ухвалою суду від 20.11.2013 р. відкрито скорочене провадження по справі.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України, суд розглядає справу в порядку скороченого провадження без судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідачем по справі надані заперечення.
Розглянувши матеріали справи, з»ясувавши всі обставини, та, перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав:
в позові ОСОБА_1 зазначила, що вийшла на пенсію державного службовця 23 травня 2009 року з посади заступника начальника управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя.
У листопаді 2013 року, позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя з проханням долучити до пенсійної справи нову довідку про складові заробітної плати та здійснити перерахунок пенсії з дати призначення з урахуванням у складі заробітної плати «інших виплат», до яких входять: суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, суми індексації заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Листом від 18.11.2013 № 152/С-9 у перерахунку пенсії відповідачем було відмовлено з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу» та запропоновано оскаржити це рішення в судовому порядку.
В результаті неврахування у складі заробітної плати «інших виплат» середньомісячна заробітна плата, з якої обрахована сума пенсії в односторонньому порядку зменшена відповідачем на 436,06 грн., зокрема: за рахунок неврахування у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання - на 385,00 грн.(9 239,85 грн. : 24 міс); за рахунок неврахування у складі заробітної плати індексації заробітної плати - на 51,06 грн.(1225,32грн. : 24 міс).
За таких обставин з частини заробітку, на який нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідачем, як зазначає позивач, не донараховано пенсії в сумі 392,45 грн. (436,06x90%).
Дії відповідача ОСОБА_1 вважає неправомірними і такими, що порушують конституційні права позивача на більший розмір пенсії.
Відповідач заперечує проти позову, зазначає, що, відповідно до ст.33 Закону України "Про державну службу" оплата праці складається із заробітної плати та інших доплат.
Матеріальна допомога носить разовий характер, та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу", а саме факт утримання із суми матеріальної допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Відповідно до ст.33 Закону України "Про державну службу" умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" визначено заробіток для обчислення пенсій державним службовцям при призначенні та у разі проведення перерахунку пенсії зазначеній категорії осіб. При цьому цією постановою матеріальна допомога, як складова заробітку для обчислення пенсії державним службовцям, не передбачається.
Але, пенсійні відносини між сторонами врегульовані статтею 37 Закону України «Про державну службу».
Частиною другою статті 37 Закону України «Про державну службу» встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Тобто, об'єктом обчислення розміру пенсії при призначенні пенсії для відповідача є сума заробітної плати, з якої справлявся збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, грошовою винагородою державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, матеріальною допомогою на оздоровлення та соціально-побутові питання входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з п.2.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №Ц4/8713.
Відповідно до абз.4 п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою доход, з якого відповідно до ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).
Відповідно п.4. постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №212 «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків» сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-ІУ не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на відповідний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи або за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Таким, чином, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати «інші виплати». При цьому слід враховувати, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, належить до додаткових видів грошового пенсійного забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/09/2670» затверджена форма довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» відповідно до якої матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові, індексація заробітної плати та винагорода державним службовцям по постанові КМУ від 24.02.2003 №212, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, потреби входить до складу заробітної плати у вигляді «Інші виплати».
Як вказує довідка про складові заробітної плати позивача від 14.11.2013 №94/04 на усі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Показники складових заробітної плати, поданих позивачем в адресу відповідача для призначення пенсії повністю узгоджується з формою довідки, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 №5-1.
Таким чином, неврахування відповідачем у складі заробітної плати повної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків по постанові КМУ від 24.02.2003 №212, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є діями протиправними і такими що порушують право позивача на більший розмір пенсії.
Згідно частини другої статті 35 цього Закону України «Про державну службу» державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
З огляду на положення частини сьомої статті 33 та частини другої статті 35 цього Закону, виплата матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання визначена законом, а повноваження щодо встановлення конкретних розмірів посадових окладів, матеріальної допомоги, доплат делеговані Уряду України.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові питання, індексація заробітної плати та винагорода державним службовцям по постанові КМУ від 24.02.2003 №212 входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця усі виплати, без винятку, з яких справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Суд вважає позов обґрунтованим, доказаним, вимоги законними, тому підлеглими задоволенню.
Керуючись ст..ст.159-163 КАС України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя щодо не включення в розрахунок пенсії ОСОБА_1 середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання, сум індексації заробітної плати та сум компенсації за невикористану відпустку, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, починаючи з 26 травня 2009 року з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання, сум індексації заробітної плати та суми компенсації за невикористану відпустку, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Смолка І.О.