248/9509/13-а
2-а/248/214/2013
02 грудня 2013 року Харцизький міський суд Донецької області у складі :
Головуючої судді- Труханової Л.М.,
при секретарі- Медведєвої С.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Харцизьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років,третя особа-управління Державної казначейської служби України у м.Харцизьку Донецької області,
07 листопада 2013 року позивач ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Харцизької міської ради (далі-УПСЗН) про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року, вона народила сина-ОСОБА_5,у зв'язку з чим перебуває на обліку у відповідача та з ІНФОРМАЦІЯ_1 року отримує грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 гривен на дитину, та додатково з урахуванням доходів з 01.07.2013 р. по 30.11.2013 р. у розмірі 297,35 грн. щомісячно, з 01.12.2013 р. по 31.12.2013 р. у розмірі 368,35 грн., виплату якої здійснює Управління праці та соціального захисту населення Харцизької міської ради.
24 вересня 2013 року вона звернулася до УПСЗН Харцизької міської ради з заявою про проведення перерахунку та виплати недоотриманих коштів щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
03 жовтня 2013 року їй було надано відповідь про відсутність підстав для перерахунку допомоги.
З цих підстав просить визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Харцизької міської ради неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок і виплату допомоги по догляду за дитиною за період з - 15.04.2013 року до досягнення дитиною трирічного віку, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилася, однак, заявляючи позовні вимоги, просила задоволити позов, розглянувши справу в її відсутності, що слідує з позовної заяви.
Представник відповідача Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради Дикун А.С. у судове засідання не прибула, подала заяву про розгляд справи у її відсутності та письмові заперечення на позов, згідно з якими вважає позов безпідставним, оскільки нарахування та виплата позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства.
Протоколом управління призначена допомога позивачу з 15.04.2013 по ІНФОРМАЦІЯ_3 у мінімальному гарантованому державою розмірі 130.00 гри. щомісячно та додатково з урахуванням доходів з 01.07.2013 по 30.11.2013 у розмірі 297.35 гри. щомісячно, з 01.12.2013 по
31.12.2013 у розмірі 368.35 гри. щомісячно.
Виплата державної допомоги по догляду за дитиною до 3-х років у 2008 році регламентується у II розділі п.23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким передбачені в п.8 зміни до п.З розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а саме «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008року 50%. з 01.01.2009р. - 75%. з 01.01.2010р. 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім і в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців», та в и.7 частину першу ст. 15 викласти в такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, га середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку па одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130грн.».
Згідно гі.18 Постанови КМУ від 27.12.2001р. №1751 (зі змінами, внесеними згідно з Постановами КМУ) «Про Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» днем звернення за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вважається день прийняття органами праці та соціального захисту населення відповідної заяви усіма необхідними документами.
Відповідно п.19 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» допомога у розмірі, що перевищує мінімальний розмір призначається з місяця звернення та здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі.
Згідно до п.22 «Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в
Установл установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
Відповідно до внесених змін до ст.13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачається право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом мас особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, діл або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Як свідчить Рішення Конституційного суду від 22.05.2008 року №10-рш/2008 ці положення не визнанні неконституційними.
Вважає , що дія управління в частині проведення нарахування та виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення 3-х річного віку відповідає чинному законодавству.
Представник третьої особи - управління Державної казначейської служби України у м.Харцизьку Донецької області- Дехтеренко К.В. в судове засідання не з*явилася,про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином та у письмовій заяві просила розглянути справу без її участі.
За вказаних обставин неприбуття сторін, зважаючи на наявність поданих ними заяв про розгляд справи в їхній відсутності, відповідно до ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України не є перешкодою для розгляду справи на підставі наявних у ній доказів.
Суд, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази у справі, встановив такі обставини:
Позивач ОСОБА_1 є матір'ю дитини ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, що слідує зі свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 від 14 березня 2013 року, актовий запис № 129 відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харцизького міського управління юстиції у Донецькій області.
Згідно з довідкою від 29 жовтня 2013 року, виданою Управлінням праці та соціального захисту населення м. Харцизька, ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Харцизькому УПСЗН і отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку: за квітень 2013 року
в розмірі 69,33, з травня по червень 2013 року в розмірі 130, 00 гривень щомісяця, з липня по жовтень 2013 року - по 427,35 гривень щомісяця.
24 вересня 2013 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення м. Харцизька з письмовою заявою про перерахунок допомоги по догляду за дитиною - сином ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 року до досягнення ним трирічного віку з часу призначення та виплати допомоги.
Як слідує з відповіді № Л-54-5.1-6.2 від 24.09.2013 року, ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку допомоги, оскільки відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» їй призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 15.04.2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 року в мінімальному гарантованому державою розмірі - 130 гривень щомісячно, та додатково з урахуванням доходів з 01.07.2013 року по 30.11.2013 року в розмірі 297,35 гривень щомісячно, з 01.12.2013 року по 31.12.2013 року - 368,35 гривень щомісячно. Як вбачається з відповіді позивач звернулась до УПСЗН 15.07.2013 року за призначенням вищевказаної допомоги.
Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створення мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст..15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» при народженні дитини,повинна виплачуватись допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму.
До 1 січня 2008 року -дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-У1 «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України « (далі-Закон №107-У1) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом №2811-Х11,дія якого поширювалася на осіб,не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом № 2240-111,який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.Розмір допомоги також визначався цими Законами .Зокрема,статтею 43 Закону №2240-111 передбачено,що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі ,що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності,але не менше розміру прожиткового мінімуму,встановленого законом.
Пунктами 23,25 розділу 11 Закону №107-У1 були внесені відповідні зміни до Закону №2811-Х11 та Закону №2240-111. Зокрема,змінами до статті 13 Закону України №2811-Х11 його дію поширено на застрахованих осіб,а із Закону №2240-111 було виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону №107-У1,в тому числі й пункт 25 розділу 11 Закону №107-Уі щодо виключення статей 40-44 Закону №2240-111.
Пунктом 2 розділу 111 Закону №107-У1 було передбачено,що розділ 11 цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином,з часу проголошення Рішення №10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону №2240-111,а з січня 2009 року-статті 13,15 Закону №2811-Х11.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 року №835-У1 «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року №2154-У1 «Про Державний бюджет України на 2010 рік» (далі-Закон №2154-У1) передбачено,щоу 2009,2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону №2240-111 призначається і здійснюється в розмірах і порядку,визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року №1751 саме на виконання Закону №2811-Х11 (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону №2154-У1 не приймався.
Розмір і порядок виплати допомоги відповідно до Закону №2240-111 на виконання статті 45 Закону №2154-У1 Кабінетом Міністрів України не визначалися.
В подальшому Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік»,ані іншими законами не встановлювався інший розмір допомоги,ніж в Законах №2811-Х11 та №2240-111.
Оскільки спір виник щодо виплати допомоги з 15 квітня 2013 року особі,яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування,тому на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон №2240-111) ,відповідно до ст..43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі,що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності,але не менше розміру прожиткового мінімуму,встановленого законом.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 25 грудня 2012 року у справі №21-410а12.
Відповідно до ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України,прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах,є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень,які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт,що містить зазначені норми права,та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Крім того,таке кореспондується із вимогами статті 46 Конституції України,якою встановлено,що громадянам гарантовано право на соціальний захист,що включає,зокрема,право на забезпечення їх у разі повної,часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян,підприємств ,установ і організацій,а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення,створенням мережі державних,комунальних,приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії,інші види соціальних виплат та допомоги,що є основним джерелом існування,мають забезпечувати рівень життя,не нижчий від прожиткового мінімуму,встановленого законом.
Таким чином,встановлені судом обставини спростовують доводи відповідача,викладені у запереченнях проти позову та дають суду підстави для задоволення позовних вимог позивача відносно визнання неправомірними дії відповідача щодо відмови перерахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 1 травня 2013 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
З урахуванням викладеного суд прийшов до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог за період з 15 квітня 2013 року по 30 квітня 2013 року , суд виходить з наступного:
Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк , який не встановлено інше , обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав , свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст. 100 адміністративний позов , поданий після закінчення строків , установлених законом , залишається без розгляду , якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними , про що постановляється ухвала.
У відповідності до ст..94 КАС України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись ст..46 Конституції України, ст..ст.13,15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»,ст..ст.1,4,5,29,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами ,зумовленими
народженням та похованням»,ст..ст.2,7,17,19,70,71,94,100,159-163 КАС України,суд,
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Харцизької міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років,третя особа-управління Державної казначейської служби України у м.Харцизьку Донецької області -задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Харцизької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Харцизької міської ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з 01 травня 2013 року по 02 грудня 2013 року з урахуванням фактично виплачених сум.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка народилась в м. Шилка, Читинської області, ІПН: НОМЕР_1 судові витрати в розмірі 68 гривні 82 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Харцизький міський суд Донецької області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня отримання сторонами копії постанови суду.
Суддя :