Справа№ 242/5229/13-а
Провадження № 2а/242/259/13
19 листопада 2013 року Селидівський міський суд Донецької області в складі:
головуючого судді Черкова В.Г., при секретарі Кідрон О.Мю, за участю представника відповідача Стельник Д.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Селидове справу за адміністративним позовом ОСОБА_2до Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області про визнання дій Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області протиправними та зобов,язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області про визнання дій Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області протиправними та зобов,язання вчинити певні дії. У позові вказав, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29.11.2007 р., яка була залишена в силі ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.05.2008 р. йому була призначена основна та додаткова пенсія згідно ст..ст.50,54 п.4 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи». На даний час він отримує пенсію в неналежних розмірах, визначених судом, що порушує його права. Просив визнати дії УПФУ в м.Селидове про припинення виконання рішень Донецького окружного адміністративного суду від 29.11.2007 р. справа № 2-а-4385/07, Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.05.2008 р. справа № 22а-2209/08, незаконними; зобов'язатиУПФУ в м.Селидове Донецької області виконувати рішення судів від 29.11.2007 р. № 2-а-4385/07 від 07.05.2008 р. № 22а-2209/08 у повному обсязі.
Позивач у судове засідання не з'явився. Про день слухання справи повідомлявся належним чином. В матеріалах справи є заява, в якій позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить розглянути справу в його відсутності.
Представник відповідача всудовому засіданніпозовні вимоги не визнав, надав суду письмові заперечення, в яких зазначив, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ в м.Селидове з 02.11.1995 р. та отримував пенсію по інвалідності, яка була призначена внаслідок загального захворювання. Відповідно до заяви позивача від 06.02.2006 р. позивач отримує пенсію по інвалідності, призначену за нормами ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.01.2006 р. Згідно постанови Донецького окружного адміністративного суду від 29.11.2007 р. були частково задоволені позовні вимоги ОСОБА_2 щодо перерахунку пенсії по інвалідності(основної та додаткової). Зазначена постанова була залишена без змін ухвалами Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.05.2008 р. та вищого адміністративного суду України від 22.09.2009 р. Управлінням ПФУ в м.Селидове зазначена постанова виконана 29.07.2008 р. і пенсія виплачується з вересня 2008 р. у розмірах, передбачених законодавством. Предмет позовних вимог, з якими звернувся ОСОБА_2 полягає у спонуканні УПФУ в м.Селидове виконувати рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.11.2007 р. Предмет позовних вимог, з яким звернувся ОСОБА_2, полягає у спонуканні УПФУ в м.Селидове виконувати зазначене рішення суду, однак рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Цибулько та інші проти України» полягає у тривалому невиконанні судового рішення або відсутності ефективних засобів правового захисту для відшкодування збитку, створеного таким невиконанням. Органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України реалізуються бюджетні асигнування у відповідному бюджетному розмірі. Згідно з п.4 Прикінцевих положень ЗУ «Про державний бюджет України на 2013 р.», у 2013 р. норми і положення ст..ст.20-23, 30,31,37,39,48,50,51,52 та 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених КМУ виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету ПФУ на 2013 р.». 26.12.2011 р. Конституційним Судом України прийнято рішення № 20-рп, яким було визначено, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень. Конституційний Суд України також зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, зо, згідно з ч.1 ст.17 Конституції України, є найважливішою функцією держави. Позивач звертався до підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби головного управління юстиції у Донецькій області, на підставі чого було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 04.06.2008 р., а 04.09.2008 р. було закінчено виконавче провадження. Наведене свідчить про те, що після прийняття судового рішення, яке набуло законної сили, усі питання, які пов»язані з його виконанням, перебувають у площині відносин та є стадією виконання такого рішення, що врегульовано ЗУ «Про виконавче провадження». На підставі вищезазначеного УПФУ в м.Селидове зазначає, що діяло у спосіб та у межах повноважень, передбачених Конституцією та Законами України і вважає, що це не порушило прав позивача, а тому просило відмовити у задоволені позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, перевірившиматеріалисправи і обговоривши доводи адміністративного позову та запереченьпротинього, встановивнаступне.
Позивач дійсноперебуває на обліку у відповідача. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29.11.2007 р. було частково задоволено його позовні вимоги: визнані неправомірними дії УПФУ в м.Селидове щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії по інвалідності (основної та додаткової) відповідно до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та зобов»язано перерахувати пенсію по інвалідності у відповідності із ст..ст.50,54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», ЗУ «Про прожитковий мінімум» з 01.09.2007 р. Зазначена постанова була залишена без змін ухвалами Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.05.2008 р. та Вищого адміністративного суду України від 22.09.2009 р. Позивач звертався до відповідного підрозділу державної виконавчої служби з приводу виконання даної постанови, на підставі чого 04.06.2008 р.було відкрито виконавче провадження, а 04.09.2008 р. - закінчено. Дана постанова була виконана УПФУ в м.Селдиове 29.07.2008 р. і з вересня 2008 р. пенсія позивачу виплачується у розмірах, передбачених законодавством.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки відповідач є державною бюджетною установою і діє у спосіб та у межах повноважень, передбачених Конституцією та Законами України.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 88, 94, 99, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративногосудочинстваУкраїни, Законом України «Про загальнообов'язковедержавнепенсійнестрахування», суд, -
Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м.Селидове про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщоскаргу не було подано. Якщобуло подано апеляційнускаргу, постанова, якщоїї не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційнаскарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду Донецькоїобласті через Селидівськийміський суд Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Копіяапеляційноїскаргиодночаснонадсилаєтьсяособою, яка їїподає до суду апеляційноїінстанції.
Суддя