Постанова від 22.11.2013 по справі 262/6638/13-а

262/6638/13-а

2-а/262/207/2013

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.11.2013 року Пролетарський районний суд міста Донецька у складі:

головуючого - Масендич В.В.

при секретарі - Крисановій О.С.

за участю позивача - ОСОБА_1

та представника відповідача - Конопля І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

26 вересня 2013 року позивач звернулася до суду з позовом де вказує, вона відповідно до ЗУ «Про держану службу», отримує пенсію за віком державного службовця. Згідно довідки про складові заробітної плати що подається для призначення пенсії відповідно до закону України «Про державну службу» від 08 серпня 2013 року виданого Державною податковою інспекцією у Пролетарському районі м. Донецька Донецької області ДПС за № 1783/13/05-69-05 її заробітна плата станом на 31.07.2013 року становить: посадовий оклад - 1147,00 грн., надбавка за ранг - 120,00 грн., надбавка за вислугу років 25% за стаж державної служби 15 років - 316,75 грн., а всього - 1583,75 грн. Відповідно довідки від 08.08.2013 року № 1782/13/05-69-05 про складові заробітної плати за останні 60 календарних місяця роботи, що подаються для призначення пенсії до складу заробітної плати за період з 01 січня 2008 року до 31грудня 2012 року увійшли інші виплати: надбавки, премії, матеріальна допомога на оздоровлення, за виконання обов'язків тимчасово відсутнього керівника і індексація заробітної плати. При цьому в вищевказаних довідках вказано, що на всі виплати, включені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок загальнообов'язкове державне соціальне страхування. 09 серпня 2013 року позивачка звернулась до Управління Пенсійного фонду в Пролетарському районі м. Донецька з заявою про призначення пенсії за віком з врахуванням наданих довідок, з включенням додатково до складу заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально - побутових питань, за виконання обов'язків тимчасово відсутнього керівника, а також індексацію заробітної плати, з яки сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. 23.08.2013 року позивачка отримала листа № 105/8-19-01-15 у якому їй було повідомлено, що у розмір пенсії матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, за виконання обов'язків тимчасово відсутнього керівника, а також індексацію заробітної плати не враховується, так як відсутні законні підстави. Позивач вважає що дії Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька щодо відмови провести нарахування пенсії з врахуванням інших виплат незаконними та такими, що порушують права позивача. Просила визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька щодо відмови при призначенні пенсії з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, за виконання обов'язків тимчасово відсутнього керівника і грошової індексації заробітної плати неправомірними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька здійснити перерахунок призначеної пенсії і здійснити виплату з урахуванням в складі заробітної плати відповідно представлених довідок про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії, відповідно до ЗУ «Про державну службу» , з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань виконання обов'язків тимчасово відсутнього керівника і грошової індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням фактично отриманих сум з моменту звернення із заявою про нарахування пенсії - 08 серпня 2013 року.

У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 надала пояснення, аналогічні викладеним у адміністративному позові, позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.

У судовому засіданні представник відповідача Конопля І.О. надала пояснення, аналогічні викладеним у запереченнях на адміністративний позов, просила відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Згідно наданих письмових заперечень, які долучені до матеріалів справи, при прийнятті рішення про відмову в перерахунку позивачці пенсії УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька було враховано до уваги наступне.

Відповідно до ст. 37 ЗУ "Про Державну службу" (далі Закон № 3723) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, із якої був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особи, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу. Частиною 2 ст. 33 Закону № 3723 визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Відповідно до ч. 3 ст. 37 Закону № 3723 пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України та обчислена згідно Закону № 3723. Відповідно до вказаної норми та даних персоніфікованого обліку при призначенні пенсії враховуються суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення для обчислення частки пенсії за Законом № 1058 та яка виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

В свою чергу, відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. А тому є підстави вважати, що загальним є саме цей закон, який визначає загальні підстави пенсійного забезпечення, а вже у Законі України "Про державну службу" конкретизується порядок призначення та виплати пенсії особам, які підпадають під дію цього Закону. Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону № 3723, визначається за вибором того, хто звертається за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарні місці такої роботи підряд. Зважаючи на те, що до чинного законодавства, зокрема, до Закону № 3723 та постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 не вносились зміни щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до Закону № 3723, відповідно, при призначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбаченої вищезгаданими нормативно-правовими актами. Крім того, премію з економії заробітної плати, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, суми індексації заробітної плати не можна віднести до надбавок, передбачених ст. 33 Закону № 3723 до заробітної плати, оскільки дані виплати носять не регулярний, а разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Враховуючи вищенаведене, підстав для врахування при розрахунку пенсії матеріальної допомоги на соціально - побутові питання та на оздоровлення відсутні, та вважають що вони діяли при відмові в перерахунку пенсії для позивача в межах свої повноважень, наданих їм законами України та підзаконними нормативно - правовим актами та не порушив вимог чинного законодавства України . Просили відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши сторони, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.

У відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування. їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.З КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб»єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1 статті 5 КАС України передбачається здійснення адміністративного судочинства відповідно до конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

В судовому засіданні встановлено, що згідно копії трудової книжки позивач працював на державній службі та 31.07.2013 року звільнена з займаної посади відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України за скороченням штату. (а.с. 10-16).

З 08.08.2007 року позивач перебуває на обліку в Управлінні як одержувач пенсії по інвалідності і з 08.08.2013 року як одержувач пенсії за віком згідно ЗУ «Про державну службу». Загальний стаж складає 35 років 11 місяців 4 дні, в тому числі стаж державної служби - 15 років 3 місяці 17 днів, проти чого не заперечували сторони у судовому засіданні.

Довідкою від 08.08.2013 року № 1782/13/05-69-05, виданою Державною податковою інспекцією в Пролетарському районі м. Донецька, підтверджено виплату позивачці суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, а також сум індексації за період роботи з 01 січня 2008 року до 31 грудень 2012 року. На всі виплати, включені в довідці, нараховувалися страхові внески (а.с.7,8).

Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 цього ж Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч. 7 ст. 33 Закону № 3723-ХІІ, державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 2 статті 2 Закону України "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Відповідно до статті 2 Закону № 108/95-ВР, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV) не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону видно, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Таким чином, суд вважає, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за N 1161/15852, дійсно було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852.

Однак, постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 "Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670" затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (далі - форма № 5-1), якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 66 Закону України від 05.11.1991 року "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону № 1058-ІV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11).

За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Частиною 4 статті 45 Закону № 1058-ІV передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідні документи про заробітну плату позивач надала до відповідача разом із заявою про перерахунок пенсії 09 серпня 2013 року.

На підставі ст. 94 КАС України суд вважає можливим віднести судові витрати за рахунок держави, оскільки УПФУ є бюджетною організацією.

На підставі викладеного, керуючись ст. 9, 10, 11, 69, 94, 128, 158-163, 186 Кодексу Адміністративного Судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька «про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії» - задовольнити.

Визнати протиправним дії Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про відмову врахувати при перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, та суми індексації заробітної плати, які враховуються при розрахунку пенсії та із яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька здійснити з 08 серпня 2013 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1, з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від скупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Пролетарський районний суд міста Донецька.

Апеляційна скарга на постанову суду подається у письмовій формі протягом десяти днів з дня її проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя В.В. Масендич

22.11.2013