Постанова від 29.11.2013 по справі 413/6027/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Бойко С.Л.

Суддя-доповідач - Шальєва В. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2013 року справа № 413/6027/13-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецькій апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого - судді Шальєвої В.А.

суддів Компанієць І.Д., Бишова М.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Донецького апеляційного адміністративного суду за адресою: м. Донецьк, б. Шевченка, 26, апеляційні скарги ОСОБА_2 та управління Пенсійного фонду в м. Красній Луч Луганської області на постанову Краснолуцького міського суду Луганської області від 14.10.2013 р. в справі № 413/6027/13-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась до Краснолуцького міського суду Луганської області з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області (далі - УПФУ) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, просила визнати неправомірними дії УПФУ, зобов'язати УПФУ провести з 04.11.2008 р. перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів та матеріальної допомоги при виході на пенсію в розмірі 10 окладів.

Постановою Краснолуцького міського суду Луганської області від 14.10.2013 р. позов задоволено частково, визнані неправомірними дії УПФУ в частині відмови позивачу у включенні до перерахунку пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання, індексації заробітної плати, зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням включення до розрахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання та суми індексації заробітної плати, починаючи з 13.03.2013 р. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач просить скасувати постанову в частині встановлення дати перерахунку, ухвалити нове рішення про встановлення дати початку перерахунку 04.11.2008 р. - день призначення пенсії, зазначає про неврахування судом, що розмір пенсії неправильно обрахований з дати її призначення, а тому з посиланням на ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» вказує, що сума пенсії, одержана несвоєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, повинна бути виплачена за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. Апеляційна скарга мотивована тим, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права, яке полягає в тому, що судом першої інстанції не вірно застосований Закон України «Про державну службу». Апелянт зазначає, що відповідно до ст. 33 цього Закону матеріальна допомога не відноситься до надбавок та доплат, які включаються до заробітку для перерахунку пенсії. Крім того, апелянт посилається до постанову Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», яка встановлює, що до видів виплат, які включаються для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», відносяться виплати, що мають систематичний характер. Матеріальна допомога на оздоровлення не носить систематичного характеру, а відноситься до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, тому відсутні правові підстави для включення матеріальної допомоги до заробітку для обчислення пенсії. Крім того, зазначає про порушення позивачем строку звернення до суду.

Особи, які беруть участь у справі, до судового засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, у зв'язку з чим у відповідності до вимог ст. 197 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, приходить до висновку, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_2 є отримувачем пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 04.11.2008 р. 06.08.2013 р. позивач звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії, в яку включені нараховані та виплачені позивачу матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація грошових доходів. На усі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Листом відповідача № 167/М-11 від 09.08.2013 р. позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що при здійсненні перерахунку пенсії повинні враховуватися інші виплати, на які нараховувались страхові внески та які отримувались позивачем, зокрема, суми матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також індексація доходів. Відмовляючи у задоволенні позову в частині зобов'язання включити до розміру заробітної плати суми одноразової допомоги при виході на пенсію, суд першої інстанції виходив з того, що на даний вид виплати не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тому сума допомоги не враховується при обчисленні пенсії. Крім того, з урахуванням звернення позивача до суду з даним позовом 13.09.2013 р., суд визначив дату перерахунку пенсії 13.03.2013 р.

Розглядаючи справу в межах апеляційного оскарження, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, проте, вважає, що судом неправильна визначена дата здійснення перерахунку пенсії.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 з 04.11.2008 р. є отримувачем пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». 06.08.2013 р. позивач звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області про складові заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії без дати та номеру, в яку включені нараховані та виплачені позивачу матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація. На усі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Листом відповідача № 167/М-11 від 09.08.2013 р. позивачу відмовлено у перерахунку пенсії. Підставою для відмови у перерахунку пенсії є неврахування при обчисленні пенсії нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги та індексації.

В довідці, виданій позивачу управлінням Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області, про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зазначено про нарахування та виплату позивачу матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, а також індексації заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу», у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, (далі - Закон № 3723-XII) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, дії відповідача з відмови у врахуванні суми матеріальних допомог на оздоровлення, вирішення соціально-побутових потреб та індексації у сумі заробітку, з якої обчислюється пенсія, є протиправними.

Колегія суддів вважає, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Такої позиції дотримується й Верховний Суд України в постанові від 20.02.2012 р. в справі № 21-430а11.

Доводи апеляційної скарги відповідача спростовуються приведеними вище обставинами.

Разом з тим, судом апеляційної інстанції встановлено, що судом першої інстанції неправильно визначена дата перерахунку пенсії.

У відповідності до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки позивач із заявою про здійснення перерахунку пенсії звернулась до органу Пенсійного фонду 06.08.2013 р., перерахунок повинен здійснюватися з 01.08.2013 р., а не з 13.03.2013 р., як зазначив суд першої інстанції, застосувавши строк звернення до суду та задовольнивши позовні вимоги в межах такого строку.

Колегія суддів вважає необґрунтованими доводи позивача, викладені в апеляційній скарзі, з тих підстав, що приписи 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» щодо виплати пенсій за минулий час без обмеження строком стосуються нарахованих сум пенсії, не одержаних пенсіонером своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію. В даному випадку позивачу не нараховувалась пенсія з урахуванням сум матеріальних допомог та індексації, а тому дані правові норми не можуть бути застосовані в даному випадку.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно по суті вирішена справа, але з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для зміни судового рішення.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 197, 198, 201, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_2 та управління Пенсійного фонду в м. Красній Луч Луганської області на постанову Краснолуцького міського суду Луганської області від 14.10.2013 р. в справі № 413/6027/13-а задовольнити частково.

Постанову Краснолуцького міського суду Луганської області від 14.10.2013 р. в справі № 413/6027/13-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії змінити.

В абзаці третьому резолютивної частини постанови слова та цифри «починаючи з 13.03.2013 року» замінити словами та цифрами «починаючи з 01.08.2013 р.».

В іншій частині постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя: Шальєва В.А.

Судді: Компанієць І.Д.

Бишов М.В.