Ухвала від 27.11.2013 по справі 262/5269/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Семіряд І.В.

Суддя-доповідач - Ханова Р.Ф.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2013 року справа №262/5269/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Ханової Р.Ф.

суддів: Гайдара А.В.

Яковенка М.М.

при секретарі судового

засідання:

за участю представників:

від позивача:

від відповідача:

розглянувши у відкритому судовому засідання

апеляційну скаргу

ОСОБА_3

ОСОБА_4 - особисто

Круглова С.О. - за дов. від 26 листопада 2013 року

ОСОБА_4

на постанову Пролетарського районного суду м. Донецька

від 29 жовтня 2013 року

по адміністративній справі № 262/5269/13-а (2-а/262/146/2013) (суддя Семіряд І.В.)

за позовом ОСОБА_4

до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька

про

визнання дій відповідача протиправними, зобов'язання відповідача до вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 (позивач у справі) 1 серпня 2013 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька (надалі управління, відповідач у справі), яким просив визнати дії управління з припинення виконання рішення суду, яке набрало законної сили 22 вересня 2008 року незаконними, зобов'язати відповідача виконати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2008 року у справі № 2-а-14392/08 у повному обсязі, відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, просив зобов'язати негайно виконати постанову суду (арк. справи 1).

Постановою суду першої інстанції від 29 жовтня 2013 року у задоволені позову ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними та спонукання до виконання рішення суду відмовлено (арк. справи 44-45).

Вирішуючи спір та ухвалюючи рішення у справі суд першої інстанції виходив з відсутності правових підстав, на момент звернення позивача із заявою до управління та вирішення справи, для перерахунку пенсії про який просить позивач.

ОСОБА_4 в апеляційній скарзі посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права просить рішення суду скасувати, постановити нове рішення яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі (арк. справи 48).

За правилами частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний перегляд постанови суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційної скарги. Частиною четвертою цієї статті передбачено, що суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги, що не були заявлені в суді першої інстанції.

Апеляційний розгляд справи здійснювався із застосуванням засобів технічної фіксації судового процесу відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2008 року зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька здійснити з 1 липня 2008 року перерахунок пенсії ОСОБА_4 за інвалідністю відповідно до частини 4 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до статті 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для відповідної категорії населення (арк. справи 2-5). Постанова набрала законної сили 22 вересня 2008 року, 30 вересня 2008 року судом виданий виконавчий лист на її виконання (арк. справи 37).

Позивач віднесений до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1, є інвалідом 2 групи, що підтверджено довідкою МСЕК від 7 червня 2006 року (арк. справи 11, 34). Перебуває на обліку управління (відповідача у справі), з 31 березня 2006 року отримував пенсію по інвалідності як інвалід 3 групи, а з 7 червня 2006 року отримує пенсію по інвалідності призначену відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як інвалід 2 групи (арк. справи 14-17).

Право вибору пенсійних виплат пенсіонером передбачене статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 9 липня 2003 року і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається один із цих видів пенсії за його вибором.

Пунктом 13 розділу XV вказаного закону встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та цього Закону, призначається одна пенсія за його вибором. Позивачу призначена за його вибором пенсія по інвалідності.

ОСОБА_4 8 липня 2013 року звернувся до управління з заявою про перерахунок додаткової пенсії згідно статей 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розгляд заяви здійснений шляхом надання відповіді управління у листі від 15 липня 2013 року, що пенсія позивачу виплачується у відповідності до діючого законодавства (арк. справи 9-10).

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року в редакції Закону України № 2001-ХІІ від 19 грудня 1991 року, зі змінами та доповненнями станом на час існування спірних правовідносин, визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1 категорії встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що особам, віднесеним до першої категорії, інвалідам 2 групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Згідно статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина.

Законом України від 14 червня 2011 року № 3491-6 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнені прикінцеві положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Зазначені норми набрали чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а саме з 19 червня 2011 року, оскільки опублікуванні в газеті «Голос України» за 18 червня 2011 року №110 (5110).

На виконання пункту 7 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14 червня 2011 року № 3491-6 Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 6 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка відповідно до пункту 5 Указу Президента України «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» від 10 червня 1997 року № 503/97 набрала чинності з 23 липня 2011 року. У зв'язку з прийняттям зазначеного нормативно-правового акту терміни застосування положень статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до 23 липня 2011 року здійснюються у порядку та розмірах встановлених наведеним законом, а з 23 липня 2011 року у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Як вбачається із листа управління від 30 грудня 2011 року позивачу з 1 листопада 2011 року виплата пенсії здійснюється відповідно до Закону України 3491-6 від 6 липня 2011 року та постанови Кабінету Міністрів України № 745, що посвідчується долученим до матеріалів справи розпорядженням № 172595 від 29 березня 2012 року, яке позивачем не оскаржене.

З урахуванням зазначеного на момент звернення з заявою до управління 8 липня 2013 року, вирішення справи судом першої інстанції, та впродовж апеляційного перегляду підстави для виплати пенсії у розмірах встановлених Законом України № 796 відсутні. Встановлення будь-яких виплат на майбутнє не узгоджується зі способом судового захисту, оскільки прийняття рішення під умовою не можливе, в момент звернення з позовом відсутній об'єкт судового захисту.

Посилання на рішення Європейського суду з прав людини у справі «Цибулько та інші проти України» від 20 червня 2013 року є безпідставним з огляду на те, що предметом його є невиплата належних до сплати сум особі, тобто присуджених сум, а не спірних, як у межах цього спору.

З врахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла до висновку, що судом першої інстанції постанову прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що обумовлює залишення апеляційної скарги відповідача без задоволення.

Керуючись статтями 24, 160, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Пролетарського районного суду м. Донецька від 29 жовтня 2013 року по адміністративній справі № 262/5269/13-а - залишити без задоволення.

Постанову Пролетарського районного суду м. Донецька від 29 жовтня 2013 року по адміністративній справі № 262/5269/13-а - залишити без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали постановлені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 27 листопада 2013 року. Ухвала у повному обсязі складена та підписана у нарадчій кімнаті 27 листопада 2013 року.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Р.Ф. Ханова

Судді: А.В. Гайдар

М.М. Яковенко