Постанова від 19.11.2013 по справі 668/9307/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №668/9307/13-а

Пров. №2-а/668/343/13

19.11.2013 р.

Суворовський районний суд м. Херсона у складі:

головуючого судді - Гаврилова Д.В.,

при секретарі - Беріл А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Виконавчого комітету Херсонської міської ради, треті особи без самостійних вимог щодо предмету спору: Департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради та Комунальне підприємство «Центр» Виконавчого комітету Херсонської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Мешканці будинку АДРЕСА_1 ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 звернулись до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Херсонської міської ради, в якому заявили наступні вимоги:

- визнати протиправною бездіяльність виконкому Херсонської міської ради, що полягає у невиконанні ним власних самоврядних повноважень з належного утримання жилого будинку АДРЕСА_1, у невжитті визначених чинним законодавством заходів з попередження подальшого розвитку деформацій його будівельних конструкцій, що руйнуються, та у не проведенні капітального ремонту фасаду і систем тепло-, водо- та електропостачання.

- зобов'язати виконком Херсонської міської ради забезпечити належне утримання жилого будинку АДРЕСА_1 шляхом: встановлення «маяків» на тріщинах зовнішнього фасаду будинку збоку провулку Комбайнового і постійного моніторингу їх стану; проведення аварійно-відновлювальних робіт для попередження подальшого розвитку деформації житлового будинку; проведення капітального ремонту фасаду і систем тепло-, водо- та електропостачання з залученням НДІ «Проектреконструкція» для проведення технічної експертизи його будівельних конструкцій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що будинок, в якому мешкають позивачі, потребує негайного капітального ремонту. З цього приводу позивачі неодноразово звертались до відповідача, Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради та Комунального підприємства «Центр» Виконавчого комітету Херсонської міської ради. Декілька разів проводились комісійні обстеження, які підтвердили неналежний стан будинку, однак будь-яких дієвих заходів на виправлення ситуації не вживалось, що змусило їх звернутись до суду.

У судовому засіданні позивачі заявлені позовні вимоги підтримали повністю, просили суд їх задовольнити з підстав зазначених у позові.

Представники відповідача та третіх осіб позовні вимоги не визнали, просили суд відмовити у їх задоволенні з підстав необґрунтованості та не відповідності вимогам чинного законодавства.

Заслухавши учасників процесу, повно та всебічно з'ясувавши обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з урахуванням наступного.

Судом встановлено, що позивачі є мешканцями будинку АДРЕСА_1.

При обстеженні зазначеного будинку комісіями у складі представників третіх осіб встановлено, що карнизи будинку, стіни будинку (фасад), система опалення, система водопостачання, внутрішньобудинкова система електропостачання потребують капітального ремонту, також було виявлено незначне відхилення стін від вертикалі.

На неодноразові звернення мешканців будинку до відповідача щодо проведення капітального ремонту будинку, останнім повідомлялось, що на тріщинах фасаду обслуговуючою організацією КП «Центр» встановлені «маяки» спостереження, за якими ведеться постійне спостереження, у разі виявлення продовження деформації стін будинку буде скликатись комісія за участю представників НДІ «Проектреконструкція» для визначення шляхів подальшої експлуатації конструктивних елементів будівлі. При формуванні титульного списку капітального ремонту житлового фонду на 2013 рік, планується розглянути можливість включення до нього зазначеного будинку за видом робіт «Ремонт покрівлі» та «Ремонт фасаду».

Виконавцем послуг з утримання будинку АДРЕСА_1 згідно договору № 1 від 01.10.2008 року є КП «Центр» Виконавчого комітету Херсонської міської ради.

На запит суду Виконавчим комітетом Херсонської міської ради повідомлено, що житловий будинок АДРЕСА_1 перебував на балансі підприємства «Херсонбуд» до 2000 року. В 2000 році був переданий до комунальної власності міської територіальної громади без проведеного капітального ремонту, який передбачено Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності».

КП «Центр» періодично здійснюється обстеження будинку за вищевказаною адресою. За результатами останнього обстеження встановлено, що маяки на фасаді будинку не порушені, їх деформація відсутня. Відповідні записи виконавцем послуг внесено до журналу обліку результатів огляду жилих будинків. Оскільки деформація маяків відсутня, представники НДІ «Проектреконструкція» не залучалися для проведення технічної експертизи.

Питання щодо включення будинку до титульного списку капітального ремонту житлового фонду на 2013 рік виконавчими органами міської ради не розглядалося у зв'язку із не включенням виконавцем послуг КП «Центр» будинку до переліку об'єктів, на яких необхідно провести першочергові капітальні ремонти.

При формуванні титульного списку капітального ремонту житлового фонду на 2014 рік розглядатиметься можливість внесення до нього вказаного будинку.

Відповідно до положень ст.ст. 51-53 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень.

Виконавчий комітет ради попередньо розглядає проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань; координує діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної територіальної громади.

Основною формою роботи виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради є його засідання, а формою діяльності є прийняття відповідних рішень.

Відповідно до Положення про Департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради, затвердженого рішенням Херсонської міської ради від 25.10.2012 року №832, до повноважень Департаменту віднесено: управління об'єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста, контроль за діяльністю підприємств житлово-комунального господарства в частині надання житлово-комунальних послуг; розроблення перспективних планів капітального ремонту житлового фонду; організація виготовлення проектно-кошторисної документації з капітального ремонту; розроблення проектів рішень міської ради, виконавчого комітету; визначення фінансування робіт у сфері житлово-комунального господарства та визначення розпорядника коштів, що виділяються на ці цілі і таке інше.

Рішенням Виконавчого комітету Херсонської міської ради № 373 від 15.08.06 «Про погодження переліків видів робіт і вартості послуг для підприємств-виконавців послуг із обслуговування будинків і споруд та прибудинкових територій по кожному будинку, що належить до комунальної власності територіальної громади міста» та додатку № 1 до нього визначено перелік робіт по утриманню будинків, які повинні виконувати обслуговуючі організації (зокрема, встановлення маяків на конструктивних елементах для спостереження за деформаціями; укріплення парапетних огороджень; проведення ремонту дахів, їх підготовка до сезонної експлуатації і таке інше).

Таким чином, Виконавчий комітет Херсонської міської ради в сфері житлово-комунального господарства має виключно організаційні та координаційні повноваження та здійснює свою діяльність на підставі проектів та пропозицій Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради. Виконавцем робіт по утриманню будинку в належному стані є обслуговуюча організація КП «Центр»

Враховуючи зазначене, вимоги позивачів щодо зобов'язання виконкому забезпечити належне утримання жилого будинку шляхом встановлення «маяків» на тріщинах зовнішнього фасаду будинку і постійного моніторингу їх стану, проведення аварійно-відновлювальних робіт для попередження подальшого розвитку деформації, житлового будинку; проведення капітального ремонту фасаду і систем тепло-, водо- та електропостачання з залученням НДІ «Проектреконструкція» для проведення технічної експертизи його будівельних конструкцій не підлягають задоволенню, оскільки вчинення зазначених конкретних заходів законодавством не віднесено до компетенції відповідача.

У зв'язку з чим, вимоги щодо визнання бездіяльності відповідача протиправною також не є необґрунтованими.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту, прав, свобод та інтересів сторін чи третіх сторін яких вони просять.

Разом з тим, суд вважає, що права позивачів можуть бути захищені шляхом зобов'язання Виконавчого комітету Херсонської міської ради розглянути питання щодо можливості включення будинку АДРЕСА_1 до титульного списку капітального ремонту житлового фонду за відповідним видом робіт (ремонт фасаду, систем тепло-, водо- та електропостачання) та шляхом зобов'язання відповідача розглянути питання щодо необхідності залучення представників НДІ «Проектреконструція» для проведення технічної експертизи для визначення шляхів подальшої експлуатації конструктивних елементів будинку.

Зобов'язання відповідача розглянути зазначені питання повністю відповідає характеру і обсягу його компетенції та повноважень, що визнається самим відповідачем в листах на ім'я позивачів, та сприятиме захисту порушених прав позивачів.

Крім того, позивачами заявлені вимоги щодо зобов'язання відповідача провести капітальний ремонт фасаду і систем тепло-, водо- та електропостачання з залученням НДІ «Проектреконструкція» для проведення технічної експертизи його будівельних конструкцій, вирішити які можливо лише шляхом зобов'язання відповідача розглянути відповідні питання, що відповідатиме визначеному законодавством адміністративному порядку прийняття відповідачем відповідних рішень.

Керуючись ст.ст. 51-53 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 11, 159-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Виконавчий комітет Херсонської міської ради відповідно до компетенції та повноважень розглянути питання щодо можливості включення будинку АДРЕСА_1 до титульного списку капітального ремонту житлового фонду за відповідним видом робіт (ремонт фасаду, систем тепло-, водо- та електропостачання).

Зобов'язати Виконавчий комітет Херсонської міської ради відповідно до компетенції та повноважень розглянути питання щодо необхідності залучення представників НДІ «Проектреконструція» для проведення технічної експертизи для визначення шляхів подальшої експлуатації конструктивних елементів будинку АДРЕСА_1.

В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії даної постанови.

СуддяГаврилов Д. В.