Постанова від 27.11.2013 по справі 252/10858/13-а

27.11.2013

Справа № 252/10858/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2013 року Суддя Микитівського районного суду м. Горлівки Донецької області ОСОБА_1, розглянувши у скороченому провадженні в м. Горлівці справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Микитівському районі м. Горлівки про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Звернувшись до суду з адміністративним позовом та уточнивши заявлені позовні вимоги, ОСОБА_2 в позовні заяві від 30 жовтня 2013 року просить:

- зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у Микитівському районі м. Горлівки Донецької області перерахувати їй пенсію, як державному службовцю з моменту її призначення на виконання вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу», статті 41 Закону № 1058-1У від 09.07.2003 року та статті 66 Закону № 1788-ХП від 05 листопада 1991 року і включити індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки до перерахунку пенсії з дати її призначення згідно довідки по заробітній платі № 8329/05 від 10.10.2013 року,

посилаючись на те, що з 09 червня 2010 року відповідачем їй призначена пенсія, як державному службовцю, у відповідності до ст. 37 ЗУ «Про державну службу», в редакції Закону, що діяла на дату призначення їй пенсії.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії, включаються всі види оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В довідку УПФУ в Микитівському районі м. Горлівки від 08 червня 2010 року № 662/02 не була включена індексація грошових доходів громадян (яка проводиться в випадках коли величина цін ісчислених наростаючим підсумком перевищую поріг індексації встановленої в розмірі 101%) у сумі 3594,07 грн. та матеріальна допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки у сумі 7231,91 грн.

На її заяву УПФУ в Микитівському районі м. Горлівки Донецької області 10.10.2013 року була надана довідка за № 8329/05 про складові заробітної плати, де була включена індексація грошових доходів громадян (яка проводиться в випадках коли величина цін ісчисленого наростаючим підсумком перевищує поріг індексації встановленої в розмірі 101%) у сумі 3594,07 грн. та матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки у сумі 7231,91 грн.

11 жовтня 2013 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі, надавши довідку УПФУ в Микитівському районі м. Горлівки № 8329/05 від 10.10.2013 року про виплати за період з 01.06.2008 року до 11.05.2010 року із збільшеною на 10825,98 грн. сумою виплат, в яку включено індексацію заробітної плати та матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки.

На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В порушення вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХП від 05.11.1991 року та спеціальних норм, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1У від 09.07.2003 року, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХП від 05.11.1991 - рішенням відповідача № 84/03 від 11.10.2013 року їй було відмовлено у перерахунку пенсії по заробітній платі з тих підстав, що відповідно до ст. 37-1 Закону перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється у разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям. Матеріальну допомогу на оздоровлення, суми індексації заробітної плати не можна віднести до надбавок, передбачених ст. 33 Закону № 3723 до заробітної плати, оскільки дані виплати носять разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсій державного службовця.

Вважає, що відмова відповідача щодо включення суми індексації грошових доходів громадян, матеріальної допомоги на оздоровлення в перерахунок пенсії, як державному службовцю є наслідком порушення вимог чинного законодавства.

Відповідачем надані письмові заперечення на позовну заяву ОСОБА_2, в яких відповідач зазначив, що 09.06.2010 року позивачу було призначено пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (далі Закон № 3723). Пенсія призначена при наявності стажу роботи 36 років 11 місяців 18 днів, в тому числі 18 років 3 місяці 15 днів стажу державної служби і заробітної плати (окладу) визначеної відповідно до ст. ЗЗ Закону № 3723. Відповідно до ст. 37 Закону №3723 пенсія державним службовцям виплачується в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу. Частиною 2 ст. 33 Закону №3723 визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Відповідно до ч.3 ст. 37 Закону № 3723 пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розмір пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-1У «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплачується за рахунок коштів Пенсійного Фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України та обчислена згідно Закону № 3723. Відповідно до вказаної норми та даних персоніфікованого обліку при призначенні пенсії враховуються суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення для обчислення частки пенсії за Законом № 1058 та яка виплачується за рахунок коштів Пенсійного Фонду України.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно - правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. Отже, з цих підстав, можна вважати, що загальним є саме цей закон, який визначає загальні підстави пенсійного забезпечення, а вже Законом України «Про державну службу» конкретизується порядок призначення та виплати пенсії осіб, які підпадають під дію цього Закону.

Крім того, згідно ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року № 108/95-ВР визначено заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Стаття 2 цього Закону визначає структуру заробітної плати та не містить вказівки на те, що матеріальна допомоги входить до складу заробітної плати. У зазначений нормі закону відсутнє таке поняття як матеріальна допомога. Матеріальні виплати визначені в цій нормі і матеріальна допомога не є ідентичними поняттями, а тому законних підстав для віднесення матеріальної допомоги до складу (структури) заробітної плати державного службовця не має. Питання визначення заробітної плати, яка зараховується для обчислення пенсії державного службовця, врегульовано Постановою КМУ від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання удосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме: встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячні сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно.

Посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом № 3723 враховуються в розмірах установлених на день призначення пенсії. Зважаючи на те, що до вищенаведених нормативних актів не вносились зміни щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до Закону № 3723, відповідно при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати передбачені цими нормативними актами. Матеріальну допомогу на оздоровлення, суми індексації заробітної плати не можна віднести до надбавок, передбачених ст. 33 Закону № 3723 до заробітної плати, оскільки дані виплати носять не регулярний, а одноразовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Згідно наданих в 2010 році Управлінням ПФУ в Микитівському районі м. Горлівки документам заробітна плата склала:

884,00 грн. - посадовий оклад;

60,00 грн. - надбавка за 12 ранг держслужбовця;

236,60 грн. - надбавка за вислугу років згідно ст. 33 Закону (25%);

1071,63 грн. - середньомісячна сума виплат (надбавка за високі досягнення у праці та премія за період з 01.06.2008 по 31.05.2010);

2251,63 грн. - заробіток для обчислення пенсії держслужбовця.

11.10.2013 року ОСОБА_2 звернулась до відділу з призначення пенсій із заявою про перерахунок по заробітній платі, надавши, зокрема:

- довідку про виплати № 8329/05 від 10.10.2013 року за період з 01.06.2008 року по 31.05.2010 року із збільшеною на 10825,98 грн. сумою виплат (в довідку включено матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію).

Відповідно до ст. 37- 1 Закону №3723 перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється у разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям. Матеріальну допомогу на оздоровлення, суми індексації заробітної плати не можна віднести до надбавок, передбачених ст. 33 Закону № 3723 до заробітної плати, оскільки дані виплати носять не регулярний, а одноразовий характер; вищевказані виплати не є складовою частиною заробітної плати, а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсій державного службовця. За таких обставин, рішенням управління від 11.10.2013 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії по заробітній платі. З огляду на вищесказане, УПФУ в Микитівському районі м. Горлівки вважає, що не порушило прав позивача, діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституції та законами України, та просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:

Судом встановлено, що з 09.06.2010 року позивачу призначено пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». Пенсія призначена за наявності стажу роботи 36 років 11 місяців 18 днів, в тому числі 18 років 3 місяці 15 днів стажу державної служби і заробітної плати (окладу), визначеної відповідно до ст. 33 Закону №3723.

11.10.2013 року позивач звернулась до Управління пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки з заявою про перерахунок пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки.

Відповідач, своїм Рішенням №84/03 від 11 жовтня 2013 року відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ч. 2 ст. 33 Закону №3723 заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частина 7 ст. 33 Закону №3723 встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.

Крім того, згідно ч. 6 ст. 33 Закону №3723 державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону №3723 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Із довідки Управління Пенсійного Фонду України в Микитівському районі м. Горлівки № 8329/05 від 10.10.2013 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців підряд перед звернення за пенсією), що подається для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» вбачається, що ОСОБА_2 в період з 01.06.2008 року по 31.05.2010 року були виплачені:

- індексація заробітної плати у загальному розмірі 3594,07 грн.

- матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки: липень 2008 року в сумі 2111,28 грн., червень 2009 року у сумі 2375,69 грн., січень 2010 року в сумі 2744,94 грн., а всього в сумі 7231,91 грн.

На всі виплати, що включені в цю довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Таким чином, вони повинні були прийматися в розрахунок пенсії позивача.

Зважаючи на викладене, суд прийшов до висновку про те, що види оплати праці та інші виплати, які враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для перерахунку пенсії, не повинні виходити із складової заробітної плати, яку отримував державний службовець на час виходу на пенсію, оскільки таке звуження суперечить ст. 37-1 Закону №3723.

Крім того, матеріальна допомога на оздоровлення має систематичний характер, видавалась щорічно і являлась об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до пенсійного фонду. А матеріальна допомога разового характеру надається роботодавцем у непередбачених (екстрених) випадках окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання і не є об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до пенсійного фонду.

Таким чином, відповідна матеріальна допомога, що була виплачена позивачеві згідно наданої довідки, входить до складу фонду оплати праці.

За таких обставин, суд, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, вважає необхідним визнати протиправним рішення Управління пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки №84/03 від 11 жовтня 2013 року щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії державного службовця, скасувавши його, та зобов'язати відповідача перерахувати позивачу із першого числа місяця звернення за перерахунком, тобто з 01 жовтня 2013 року, пенсію державного службовця з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки.

Одночасно, суд вважає безпідставними вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії державного службовця з дати її призначення, а саме з 09 червня 2010 року, оскільки на момент призначення пенсії позивачем не надавалася відповідачу довідка, яка б містила інформацію щодо нарахування та виплати їй індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення. Така довідка та звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії були надані відповідачу лише 11 жовтня 2013 року, тож перерахунок пенсії слід провадити із першого числа місяця звернення за перерахунком.

Тож позов слід задовольнити частково.

Керуючись ст. 183-2 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Рішення Управління Пенсійного Фонду України в Микитівському районі м. Горлівки № 84/03 від 11 жовтня 2013 року про відмову ОСОБА_2 в перерахунку пенсії державного службовця визнати протиправним, скасувавши його.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Микитівському районі м. Горлівки перерахувати ОСОБА_2 з 01 жовтня 2013 року пенсію державного службовця з урахуванням фактично нарахованих та виплачених за період з 01 червня 2008 року по 31 травня 2010 року сум матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 7231,91 грн., та індексації заробітної плати у розмірі 3594,07 грн.

На постанову до Донецького апеляційного адміністративного суду через Микитівський районний суд м. Горлівки може бути подана апеляція протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: О.В. Каліуш