ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД справа № 2-а-11/09/0470
категорія статобліку-2.31
21 квітня 2009 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В.М.
при секретарі Середа А.О.
без участі представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та стягнення боргу,-
08 січня 2009 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, в якому позивач просить: визнати дії відповідача по нарахуванню і виплаті ОСОБА_1 соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2007-2008 роках неправомірними; стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 суму недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 6203,38 грн.; зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1, відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», та статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» - щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 01.12.2008 року до закінчення строку передбаченої законом виплати, у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років; стягнути судові витрати з відповідача.
В обґрунтування позову позивач зазначила, що відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» позивачу щомісячно повинна надаватися грошова допомога в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, як особам, що фактично здійснюють догляд за дітьми до досягнення ними трирічного віку. Всупереч вимог ст. 15 зазначеного Закону та ст.22 Конституції України щомісячна грошова допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у 2007-2008 роках виплачувалася не в повному обсязі. Позивач вважає, що розміри прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років передбачені Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік» та Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік», а тому просить стягнути недоплачені суми щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007-2008 роки.
В судове засідання позивач не з'явилась, але подала заяву про розгляд справи без її участі та позов просила задовольнити.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області надав до суду заперечення на адміністративний позов, у якому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Відповідно до ст. 4 вказаного Закону, а також ст. 95 Конституції України, будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, а також розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно Законом України про Державний бюджет. Так, згідно ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» виплата зазначеної допомоги здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам. Що стосується розміру зазначених виплат, то він дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Враховуючи викладене, Управлінням праці та соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області нараховано та здійснюється позивачу допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». В 2008 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нараховується та виплачується позивачці відповідно до вимог Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» із змінами, внесеними Законом України від 28.12.2007 р., який набрав чинності з 01.01.2008 р. і яким встановлено новий порядок і нові розміри виплати такої допомоги, у повному обсязі. За таких підстав, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову. Крім того, представник відповідача зазначив, що позивачем пропущений строк для звернення до суду у відповідності до ст.ст. 99, 100 КАС України.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги не визнає та просить розглянути справу у відсутності представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд доходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно свідоцтва про народження від 06.03.07 р. ОСОБА_1 являється матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження.
Судом встановлено, що позивачка є особою, на яку поширюється дія статті 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі Закон № 2811-ХІІ), та має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленому законом.
У відповідності до ст.ст. 12, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» ОСОБА_1 отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з червня 2007 р. в наступних розмірах: за червень 2007 р. - 77,72 грн.; за липень 2007 р. - 129,03 грн.; за серпень 2007 р. - 132,64 грн.; за вересень 2007 р. - 134,45 грн.; за жовтень 2007 р. - 136,13 грн.; за листопад 2007 р. -140,05 грн.; за грудень 2007 р. - 144,10 грн.; січень-серпень 2008 р. - по 144,10 грн.; вересень-листопад 2008 р. - 254,00 грн.
Відповідно до Конституції України гарантований державою рівень грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей встановлений Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Ч. 1 ст. 1 цього Закону передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно ст. 3 вказаного Закону, одним з видів державної допомоги сім'ям з дитиною є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений у ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років визначений в ст. 62 Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 р.» і становить з 1 жовтня - 470 гривень.
Відповідно до п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зупинено з метою приведення окремих норм законів у відповідність з Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення абзацу третього частини другої статті 56 та пункту 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Відповідно до ч. 2 ст. 73 Закону України «Про Конституційний Суд України», якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
У ст. 74 зазначеного Закону передбачено, що Конституційний Суд України може вказати на преюдиціальність свого рішення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв'язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта.
Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 рок № 6-рп/2007 має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, які визнані неконституційними, що передбачено у самому рішенні.
Положення абзацу третього частини другої статті 56 та пункту 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня прийняття Конституційним Судом України відповідного рішення.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
Починаючи з 9 липня 2007 року Управління праці та соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області повинно було виплачувати позивачу, передбачену законодавством державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та відповідно до розмірів прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, затвердженого ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Разом з тим, суд доходить висновку про безпідставність позовних вимог щодо здійснення перерахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008 році (з січня по листопад 2008 року), оскільки позивачем не взято до уваги внесення 28.12.2007 р. Верховною Радою України відповідних змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», які набрали чинності з 01.01.2008 р.
Відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції Закону України від 27.12.2007 р., який набрав чинності з 01.01.2008 р., допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Таким чином, протягом 2008 р. щомісячна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, нараховувалась та виплачувалась позивачці відповідно до вимог діючого на той час законодавства.
Щодо вимоги позивачки призначити їй відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, умовленими народженням та похованням» - щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 01.12.2008 року до закінчення строку передбаченої законом виплати, у розмірах які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 104 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Отже, необхідною умовою для звернення особи до суду з адміністративним позовом є обов'язкова наявність порушення прав, свобод чи інтересів цієї особи у сфері публічно-правових відносин. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у адміністративного суду немає правових підстав для задоволення позову.
При цьому суд зазначає, що оскільки правовою підставою для звернення до адміністративного суду є захист порушених прав, свобод чи інтересів, то право на позов у особи виникає лише після порушення відповідачем її права, тобто захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, буде воно порушено чи ні.
Згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У письмових запереченнях представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області наполягав на застосуванні наслідків пропуску строків звернення до адміністративного суду стосовно позовних вимог позивача щодо нарахування і виплати соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за червень-грудень 2007 р.
Статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду встановлені частинами 1 та 2 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Суд вважає, що позивачем безпідставно пропущено строк звернення до адміністративного суду по позовним вимогам з 9 липня по 11 грудня 2007 року, так як позивач звернувся із адміністративним позовом 11 грудня 2008 року, з клопотанням про поновлення строку звернення до суду не звернувся, не зазначив причини пропуску вищевказаного строку.
Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд дійшов висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання відповідача призначити та виплатити позивачу недоплачену щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 11 по 31 грудня 2007 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне конкретніше сформулювати резолютивну частину постанови з метою можливості її виконання в подальшому.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд керується вимогами ч.3 ст.94 КАС України, згідно з якими, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
У зв'язку з цим суд вважає за необхідне присудити з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати у розмірі 1 грн. 70 коп.
На підставі вищевказаного, керуючись ст.ст. 122, 162 КАС України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області по нездійсненню перерахунку та виплати ОСОБА_1 соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 11 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року неправомірними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області призначити та виплатити ОСОБА_1, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з 11 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, з урахуванням сум, що отримані нею згідно ст. 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік».
Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1 грн. 70 коп.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складений 24 квітня 2009 року.
Суддя В.М.Олійник