Постанова від 11.12.2008 по справі 2-а-12335/08

а

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Вінниця, вул. Островського, 14

тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2008 р. Справа № 2-а-12335/08

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Загороднюка Андрія Григоровича,

При секретарі судового засідання: Подолян Наталії Вікторівні

За участю представників сторін:

позивача : ОСОБА_1

відповідача 1- Вінницької районної державної адміністрації: ОСОБА_2

відповідача 2- управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці: ОСОБА_3

розглянувши матеріали справи

за позовом: ОСОБА_1

до: Вінницької районної державної адміністрації, управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці

про: визнання протиправної довідки та її скасування, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ :

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Вінницької районної державної адміністрації, управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці про визнання протиправної довідки № 1567 від 07.08.2008 р. та її скасування, зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач отримує пенсію по віку, як державний службовець з 22.03.2007 р. згідно Закону України “Про державну службу”.

Розмір його пенсії обчислено з урахуванням заробітної плати на день звільнення, станом на 03.03.2007 р. з окладу 880 грн.00 коп., надбавки за ранг - 80 грн. 00 коп., надбавки за вислугу років 40% - 384 грн.00 коп., і з середніх надбавок по постановах Кабінету Міністрів України (КМУ) №783 від 04.10.1995 р., №2288 від 13.12.1999 р.; № 268 від 09.03.2006 р. квартальних та одноразових премій виплачених з фонду оплати праці за останні 24 місяці (з 01.01.2005 р. по 31.12.2006 р.).

Середній розмір надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від № 268 від 09.03.2006 р., по посаді начальника відділу містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури райдержадміністрації (посада, з якої позивач вийшов на пенсію) становила 25% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та вислугу років.

Вищевказану надбавку (за високі досягнення у праці) позивач отримував по січень 2007 року (включно).

З дня виходу на пенсію по травень 2008 року посаду начальника відділу містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури Вінницької райдержадміністрації ніхто не обіймав, тому надбавка за високі досягнення у праці не встановлювалась.

В травні 2008 року на вказану посаду прийнятий працівник і встановлено середній розмір надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від № 268 від 09.03.2006 р., по посаді начальника відділу містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури Вінницької райдержадміністрації, який становить 25% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та вислугу років.

08.08.2008 р. позивач звернувся в управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці про перерахунок пенсії з врахуванням середнього розміру надбавки за високі досягнення у праці з 11.05.2008 р., що становить 25% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та вислугу років.

Однак, листом за № 237/с від 19.08.2008 р. управління Пенсійного фонду відмовило, посилаючись на те, що підстав для проведення перерахунку пенсії немає, так як при визначенні заробітку для обчислення пенсії необхідно виходити з того, що премії та надбавки включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату.

У судовому засіданні позивач уточнив позовні вимоги, посилаючись на обставини, що з'ясовані під час розгляду справи. Так, позивач вказав, що управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці перерахунок пенсії проводився у 2007 та 2008 роках на підставі довідок, наданих Вінницькою райдержадміністрацією № 953 від 24.05.2007 р. та № 1567 від 07.08.2008 р. У вказаних довідках не відображений середній розмір надбавки за високі досягнення у праці, а тому пенсійним фондом вказаний розмір не враховувався, а відповідно виплачувалась пенсія у меншому розмірі. Просив позов задовольнити, зобов'язати відповідачів вжити заходів щодо поновлення права на належне пенсійне забезпечення шляхом надання Вінницькою РДА до органів Пенсійного фонду України достовірної інформації про розмір отриманої надбавки за високі досягнення у праці та зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням такої інформації.

Представник Вінницької районної державної адміністрації проти задоволення позовних вимог заперечувала та зазначила, що на підставі постанов Кабінету Міністрів України № 700 від 12.05.2007 р. та №34 від 06.02.2008 р., для проведення перерахунку розміру пенсії, до органів Пенсійного фонду України надавались довідки, зокрема, для перерахунку розміру пенсії позивачу за № 953 від 24.05.2007 р. та за № 1567 від 07.08.2008 р. У вказаних довідках розмір надбавки за високі досягнення у праці позивача не вказувався, оскільки у довідках вказувались лише ті види грошового утримання за відповідною посадою, які були чинні на час виготовлення довідок. На момент виготовлення довідок для перерахунку пенсії позивачу за № 953 від 24.05.2007 р. та за № 1567 від 07.08.2008 р. посада начальника відділу містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури Вінницької районної державної адміністрації, з якої позивачу призначена пенсія, була вакантна, відповідно розмір надбавки за високі досягнення у праці не визначався, а тому і не відображений у довідках. Свої висновки представник відповідача підтвердила з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.200 р. відповідно до якої премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Представник управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці проти задоволення позовних вимог заперечувала та зазначила, що перерахунок розміру пенсії позивача проведено у 2007 та 2008 році у відповідності до вимог законодавства з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України № 700 від 12.05.2007 р. та №34 від 06.02.2008 р. та наданої інформації(довідки № 953 від 24.05.2007 р. та № 1567 від 07.08.2008 р.) Вінницькою районною державною адміністрацією. Чому у вказаних довідках не відображений розмір надбавки за високі досягнення Пенсійному фонду не відомо, однак, у зв'язку із відсутністю такої інформації вказаний розмір надбавки до уваги при перерахунку пенсії позивачу не брався.

Заслухавши учасників процесу, розглянувши матеріали справи, дослідивши наданні докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 22.03.2007 р. вийшов на пенсію як державний службовець з посади начальника відділу містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури райдержадміністрації Вінницької районної державної адміністрації.

Відповідно до п. 2. п. "в" постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" від 09.03.2006 р. № 268 надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи на посаді, яку займав позивач становить 25 % посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та вислугу років.

Вищевказану надбавку позивач отримував по січень 2007р. (включно).

З дня виходу на пенсію позивачем по травень 2008р. посаду начальника відділу містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури Вінницької райдержадміністрації ніхто не обіймав, тому надбавка за високі досягнення у праці не встановлювалась.

Після прийняття на вищевказану посаду нового працівника, йому встановлена надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи на посаді, яку займав позивач у розмірі 25 % посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та вислугу років.

Згідно ст. 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників тощо) . Скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення посадових окладів, надбавок до них та фінансування інших, передбачених цим Законом гарантій, пільг та компенсацій.

Відповідно до ст.37-1 вищезазначеного Закону у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Розміри посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановами Кабінету Міністрів України № 700 від 12.05.2007 р. та №34 від 06.02.2008 р. змінювались розміри посадових окладів державних службовців, у тому числі за посадою, що займав позивач, а тому проведено перерахунки розмірів пенсій.

Управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідок наданих Вінницькою районною державною адміністрацією № 953 від 24.05.2007 р. та № 1567 від 07.08.2008 р.

При огляді наданих довідок № 953 від 24.05.2007 р. та № 1567 від 07.08.2008 р. встановлено, що в них відсутній запис в графі "надбавка за високі досягнення у праці(%)", а відповідно, при перерахунку пенсії позивачу надбавка не врахована.

При цьому, з пояснень представника Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Вінниці у судовому засіданні встановлено, що раніше така надбавка позивачу враховувалась у розмірі 25 % від визначеного посадового окладу.

Посилання представника відповідача - Вінницької райдержадміністрації на абз. 4 п.п. 2 п. 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р., в якому вказано, що премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. суд оцінює критично з наступних підстав.

Відсутність призначеної особи на посаді, з якої позивач виходив на пенсію та не визначення у зв'язку із цим розміру надбавки за високі досягнення не може впливати на розмір пенсії позивача, оскільки вирішення питань про заміщення вакантних посад не залежить від волевиявлення позивача.

Крім того, відповідно до абз. 5 п.п. 2 п. 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. за бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.

Абзацами 1, 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. визначено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

У разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно з пунктом 2 цієї постанови.

Таким чином, досліджена у судовому засіданні процедура перерахунку пенсії є протиправною, оскільки не врахувала побажань позивача щодо порядку визначення розміру надбавки за високі досягнення.

Відповідно до п. 2. п. "в" постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" від 09.03.2006р. № 268 надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи на посаді, яку займав позивач встановлюється у розмірі до 50 % посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та вислугу років.

Як вбачається з п.2 пп. "в" ч. 3 вищевказаної постанови у разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи і порушення трудової дисципліни зазначена надбавка скасовується або розмір її зменшується.

Таким чином, є чітко визначені підстави скасування надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, тому скасування її на період з моменту виходу на пенсію позивача до травні 2008р. є неправомірним та безпідставним.

Згідно із п. 5 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000р. № 865 перерахунок пенсії проводиться з місця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Згідно п. 5 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000р. № 865 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики.

Листом Міністерством праці та соціальної політики та Пенсійного фонду України № 282/0/7-06 / № 3652/02-30 від 28.03.2006 р. рекомендована форма довідки для здійснення перерахунку пенсії. У той же час, не зважаючи на вказані рекомендації, довідка в графі "надбавка за високі досягнення у праці(%)" відповідачем не заповнена.

Стаття 3 Конституції України закріпила, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Таким чином дії Вінницької районної державної адміністрації щодо не включення інформації до довідок про перерахунок пенсії у 2007 та 2008 роках про розмір надбавки за високі досягнення є неправомірними та такими, що суперечать законодавству України.

Що стосується дій управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Вінниці, то вони здійснені на підставі інформації, наданої Вінницькою районною державною адміністрацією в межах чинного законодавства.

В силу ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а суд згідно ст. 86 зазначеного Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.

Керуючись ст.ст. 11, 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Позов ОСОБА_1 до Вінницької районної державної адміністрації, управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці про визнання протиправної довідки № 1567 від 07.08.2008 року та її скасування, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати дії Вінницької райдержадміністрації щодо не відображення інформації про розмір надбавки за високі досягнення у довідках № 953 від 24.05. 2007 р. та № 1567 від 07.08.2008 р., наданих органам Пенсійного фонду України для перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1, протиправними.

Зобов'язати Вінницьку райдержадміністрацію надати в органи Пенсійного фонду України довідку встановленого зразка для проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.05.2007 року, зазначивши в ній всі необхідні суми грошового утримання, з яких розраховується розмір пенсії, у тому числі, вказавши середній розмір надбавки за високі досягнення у праці.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці згідно виданої довідки Вінницької райдержадміністрації з вказаним середнім розміром надбавки за високі досягнення у праці перерахувати та виплатити пенсію з 01.05.2007 р.

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено: 15.12.08

Суддя Загороднюк Андрій Григорович