Ухвала від 21.11.2013 по справі 279/6058/13-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Лешко С.М.

Суддя-доповідач: Котік Т.С.

УХВАЛА

іменем України

21 листопада 2013 року Справа № 279/6058/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого-судді Котік Т.С.

суддів: Бучик А.Ю.

Малахової Н.М.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області на ухвалу Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 27 вересня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення за поданням державного виконавця відділу державної виконавчої служби Коростенського міськрайонного управління юстиції у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 27 вересня 2013 року подання державного виконавця відділу державної виконавчої служби Коростенського міськрайонного управління юстиції про зміну способу і порядку виконання рішення задоволено.

Змінено спосіб виконання постанови по адміністративній справі № 2-а - 5802/11 за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м.Коростень та Коростенському районі (далі -УПФ) про визнання дій неправомірними та зобов"язання здійснити перерахунок і виплату доплати до пенсії - із зобов"язання здійснити перерахунок та виплату доплати до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, що постійно проживає на території радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення, згідно ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - в розмірі двох мінімальних заробітних плат щомісячно, за період з 07.10.2010 року по 28.02.2011 року, з врахуванням проведених виплат та зміни розміру мінімальної заробітної плати у відповідний період на стягнення із управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі на користь позивача - 8834 (восьми тисяч вісімсот тридцяти чотирьох) гривень 43 копійок - за період з 07.10.2010 року по 28.02.2011 року, у відповідності до ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області, посилаючись на незаконність та невідповідність нормам чинного законодавства, просить скасувати зазначену ухвалу суду та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні заяви за безпідставністю.

Розглянувши справу в порядку, визначеному п.2 ч.1 ст.197 КАС України, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення в межах, передбачених ст.195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, враховуючи наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 07 грудня 2012 року позов ОСОБА_3 було задоволено частково. Дії відповідача, що порушують право на отримання в повному обсязі коштів, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнано неправомірними. УПФ зобов"язано нарахувати та виплатити позивачу кошти, передбачені ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Дана постанова суду набрала чинності, але не виконана до цього часу, через відсутність джерела фінансування, хоча відповідна сума нарахування позивачу за ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проведена та визначена в сумі 8834,43 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

09 вересня 2013 року до суду першої інстанції надійшло подання державного виконавця відділу державної виконавчої служби Коростенського міськрайонного управління юстиції про зміну способу і порядку виконання у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №2а-5802/11 від 10.04.2013 року, виданого Коростенським міськрайонним судом Житомирської області про зобов'язання УПФ здійснити нарахування та виплату позивачу доплати до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як пенсіонеру, що проживає на радіоактивно забрудненій території у зоні гарантованого добровільного відселення - в розмірі двох мінімальних заробітних плат, щомісячно за період з 07.10.2010 року по 28.02.2011 року, з врахуванням проведених виплат та зміни розміру мінімальної заробітної плати у відповідний період - на стягнення з боржника за цей період у відповідності до ст.39 цього Закону суму у розмірі 8834,43 грн., посилаючись на те, що згідно Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" стягнення коштів проводиться органами державного казначейства.

Як на підставу для звернення з даною заявою, державний виконавець зазначив, що відповідачем частково виконано зазначене судове рішення, оскільки проведено перерахунок пенсії у відповідності до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та буде проведено виплату доплати в сумі 8834,43 при виділенні коштів з Державного бюджету.

Задовольняючи подання державного виконавця, суд першої інстанції виходив з того, що з урахуванням приписів ст.263 КАС України, виконання постанови Коростенського міськрайонного суду Житомирської області області можливе лише шляхом зміни способу виконання судового рішення про стягнення коштів передбачених ст. 39 Закону в сумі 8834,43 грн., яка не є спірною між сторонами.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

З матеріалів справи убачається, що на виконанні у відділі державної виконавчої служби Коростенського міськрайонного управління юстиції перебуває виконавчий лист №2а-5802/11, виданий 10.04.2013 року. Управлінням Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області проведено перерахунок пенсії у відповідності до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розрахунок недоотриманої суми складає 8834,43 грн. Проте, виплату зазначених коштів не проведено у зв"язку з відсутністю коштів на відповідних рахунках відповідача.

Відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Зазначена норма кореспондується із приписами статті 36 Закону України "Про виконавче провадження". Так, частиною першою статті 36 цього Закону встановлено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.

Наведені правові норми визначають підстави та порядок відстрочення і розстрочення виконання, зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі з метою створення оптимальних умов для належного та якісного його виконання в процесі виконавчого провадження.

Проте, не містять виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.

Окрім того, слід зазначити, що відповідно до ч.2 ст.7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", який набрав чинності з 01.01.2013 року, у разі, якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягував перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов"язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

За змістом статті 2 вказаного Закону України держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.

Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.

З огляду на викладене, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання, отже, така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення, які забезпечать виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.

У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат.

З матеріалів справи убачається, що відповідачем здійснено перерахунок спірних суми, передбачених ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про можливість зміни способу виконання судового рішення.

Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують та не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права.

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення, підстави для скасування якого відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 199, 205, 206, 212 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області залишити без задоволення, а ухвалу Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 27 вересня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: А.Ю.Бучик

Н.М. Малахова

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11500

3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області вул.Грушевського, 16/1,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11501

4 - відділ державної виконавчої служби Коростенського міськрайонного управління юстиції вул. Сосновського, 28 Г, м. Коростень, Житомирська область, 11500