10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Черноліхов С.В.
Суддя-доповідач: Капустинський М.М.
іменем України
19 листопада 2013 року Справа № 2-а-28978/08
Житомирський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого-судді Капустинського М.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області на ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення заявою ОСОБА_3 у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області, Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення коштів,-
30 вересня 2013 року ОСОБА_3 звернувся в суд з заявою про зміну способу і порядку виконання рішення, просив змінити спосіб і порядок виконання рішення, визначений судом, на спосіб стягнення з боржника щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, відповідно до вимог статті 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та доплати до пенсії за проживання на території посиленого радіологічного контролю, відповідно до вимог статті 39 вказаного Закону, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 30 вересня 2008 року.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2013 року заяву ОСОБА_3 задоволено.
Змінено спосіб та порядок виконання постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2008 року по справі № 2-а-28978/08 за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області, Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області, шляхом стягнення з боржників на користь ОСОБА_3 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, відповідно до вимог статті 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі 1949,22 грн., та доплати до пенсії за проживання на території посиленого радіологічного контролю відповідно до вимог статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в сумі 9466,62 грн., починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 30 вересня 2008 року.
Не погоджуючись з даним рішенням, Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, просить скасувати вказану ухвалу та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Позивач та представник відповідача в судове засідання не з"явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
З врахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд апеляційної скарги здійснюється судовою колегією за відсутності позивача та представника відповідача, в порядку письмового провадження.
Розглянувши доводи апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази та проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, зобов'язальна частина судового рішення по даній справі у частині здійснення перерахунку допомоги і доплати за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 30 вересня 2008 року відповідачами була виконана, а саме: Управлінням праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області здійснено перерахунок допомоги, передбаченої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі 1949,22 грн., Управлінням Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області - 9466,62 грн. доплати, передбаченої статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Виплата зазначених коштів здійснена не була у зв'язку з відсутністю фінансування.
Вказані обставини підтверджуються довідками відповідачів, копії яких є у матеріалах справи, та запереченнями Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області.
Частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
З 01 січня 2013 року набрав чинності Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень". Цей закон встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження", та особливості їх виконання.
Згідно зі статтею 2 вказаного Закону України держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.
Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
Відповідно до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат.
Крім того, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення можлива лише коли виконавче провадження відкрите.
Судом встановлено, що на час прийняття ухвали про зміну способу і порядку виконання судового рішення у Відділі державної виконавчої служби Лугинського районного управління юстиції на примусовому виконанні перебуває виконавчий лист №2а/28978/08 виданий 31 травня 2011 року Житомирським окружним адміністративним судом про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_3 доплату до пенсії за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 30 вересня 2008 року, що виключає можливість відмови у зміні способу і порядку виконання рішення суду.
З огляду на викладене, суд першої інстанції дослідив належним чином представлені докази, встановив обставини, що мають значення для справи та зробив вірний висновок про наявність підстав для зміни способу і порядку виконання судового рішення.
Відтак, ухвалу судом прийнято з додержанням вимог закону, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 199, 200, 205-206, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області залишити без задоволення, а ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Є.М. Мацький
В.Б. Шидловський
З оригіналом згідно: суддя ________________________________ М.М. Капустинський
Роздруковано та надіслано: (рек. з пов. про вруч.)
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області вул.К.Маркса, 2-а, смт.Лугини, Лугинський район, Житомирська область, 11301
4- Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області вул.Червона Гірка,21, смт.Лугини, Лугинський район, Житомирська область, 11301
5- Відділ державної виконавчої служби Лугинського районного управління юстиції , вул.Кірова,6, смт.Лугини, Лугинський район, Житомирська область, 11301