Ухвала від 11.11.2013 по справі 607/15644/13-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.11.2013 Справа №607/15644/13-а

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого-судді Вийванко О.М.

при секретарі с/з ОСОБА_1

розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом прокурора міста Тернополя в інтересах територіальної громади міста Тернополя до ОСОБА_2 міської ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_3, треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Департамент екології та природних ресурсів ОСОБА_2 обласної державної адміністрації, ОСОБА_2 обласне управління водних ресурсів, Головне управління Держземагенства у Тернопільській області, про визнання незаконним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач прокурор міста Тернополя в інтересах територіальної громади міста Тернополя звернувся в суд із позовом до відповідача ОСОБА_2 міської ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_3, треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Департамент екології та природних ресурсів ОСОБА_2 обласної державної адміністрації, ОСОБА_2 обласне управління водних ресурсів, Головне управління Держземагенства у Тернопільській області, про визнання незаконним та скасування рішення.

Представник позивача у судовому засіданні заявив клопотання про закриття провадження у справі, оскільки розгляд даної справи має здійснюватися в порядку господарського судочинства.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення клопотання про закриття провадження у справі не заперечив.

Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився із невідомої суду причини, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причин неявки у судове засідання відповідач суду не повідомив та не подав клопотання про розгляд справи у його відсутності.

Представники третіх осіб на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Департамента екології та природних ресурсів ОСОБА_2 обласної державної адміністрації, ОСОБА_2 обласного управління водних ресурсів, Головного управління Держземагенства у Тернопільській області у судове засідання не з'явилися із невідомої суду причини, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, причин неявки у судове засідання представники третіх осіб суду не повідомили та не подали клопотання про розгляд справи у їх відсутності.

Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши та оглянувши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст.104 КАС України, до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.

Згідно п.1 ч.1 ст.3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі нас виконання делегованих повноважень.

Пунктом 3 частини 1 статті 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори з приводу укладення та виконання адміністративних договорів.

ОСОБА_2 міська рада прийняла рішення № 6/31/77 від 26 квітня 2013 року «Про надання суб'єкту підприємницької діяльності ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,0868 га в оренду терміном на п'ять років для будівництва та обслуговування міні гідроелектростанції на річці Серет поблизу шлюзів ОСОБА_2 ставу».

Частиною 1 статті 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам. Усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Згідно статті 1 ЦК України, статті 2, 5 Земельного кодексу України, земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю.

Статтею 1 ГПК України, передбачено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.

Згідно статті 12 ГПК України, господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.

Згідно п.7 постанови Пленум Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» від 1 березня 2013 року № 3, захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК, статтею 152 ЗК, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК розглядаються в порядку цивільного судочинства. Це стосується, наприклад, позовів про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо видання дозволу на виготовлення (розроблення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вирішення інших питань, що відповідно до закону необхідні для набуття і реалізації права на землю, про надання чи передачу земельної ділянки у власність або користування чи невирішення цих питань, припинення права власності чи користування землею (статті 116, 118, 123, 128, 131, 144, 146, 147, 149, 151 ЗК та інші), крім спорів, передбачених частиною першою статті 16 Закону України від 17 листопада 2009 року N 1559-VI "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності", про цивільну відповідальність за порушення земельного законодавства (статті 210, 211 ЗК), про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок (стаття 212 ЗК).

За таких обставин, враховуючи, що спірні правовідносини виникли із земельних правовідносин, суд приходить до висновку, що в даному випадку між сторонами існує спір про право, що виник із земельних та цивільних правовідносинах, що в свою чергу виключає розгляд справи у порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.157 КАС України, провадження у справі підлягає закриттю, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

За таких обставин, суд вважає, що слід закрити провадження у справі за позовом прокурора міста Тернополя в інтересах територіальної громади міста Тернополя до ОСОБА_2 міської ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_3, треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Департамент екології та природних ресурсів ОСОБА_2 обласної державної адміністрації, ОСОБА_2 обласне управління водних ресурсів, Головне управління Держземагенства у Тернопільській області, про визнання незаконним та скасування рішення, у зв'язку з тим, що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Роз'яснити позивачу, що вирішення даного спору відноситься до компетенції господарського суду.

На підставі наведеного, керуючись ст. 3, 17, 18, 104, 157, 185, 186 КАС України, ст. ст. 1, 12 ГПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі за позовом прокурора міста Тернополя в інтересах територіальної громади міста Тернополя до ОСОБА_2 міської ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_3, треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Департамент екології та природних ресурсів ОСОБА_2 обласної державної адміністрації, ОСОБА_2 обласне управління водних ресурсів, Головне управління Держземагенства у Тернопільській області, про визнання незаконним та скасування рішення, у зв'язку з тим, що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Ухвала суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом пяти днів з дня її проголошення, за правилами, встановленими статтями 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Головуючий суддяОСОБА_4