07 листопада 2013 року м. Київ К/9991/28078/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого Степашка О.І.
суддів: Бившевої Л.І.
Федорова М.О.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим
на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.11.2010
та постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2011
у справі № 2а-10647/10/18/0170
за позовомЗакритого акціонерного товариства «Рубін»
доКрасноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим
проскасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій
Закрите акціонерне товариство «Рубін» (далі по тексту - позивач, ЗАТ «Рубін») звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з позовом до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим (далі по тексту - відповідач, Красноперекопська ОДПІ) про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.07.2010 № 0000632308 та № 0000642308.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.11.2010 позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Красноперекопської ОДПІ № 0000642308 від 21.07.2010 про застосування до ЗАТ «Рубін» штрафних (фінансових) санкцій в сумі 19533,80 грн., в решті позову відмовлено.
Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2011 скасовано постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.11.2010 та прийнято нове рішення про задоволення позову.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції про задоволення позову і прийняти нове рішення, яким в позові відмовити повністю, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 16.07.2010 головним державним податковим ревізором-інспектором Муратовим Р.С. та головним державним податковим ревізором-інспектором Монічем О.П. на підставі направлення на перевірку № 382/23-30 від 15.07.2010 було проведено перевірку господарської одиниці-відділу в пансіонаті «Рубін», що розташований за адресою: вул. Миру, 5 в с. Стерегуші, Роздольненського району, Автономна Республіка Крим з питань дотримання вимог Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», за результатами якої складено акт № 0168/01/0723/31892211 від 16.07.2010.
Перевіркою встановлені порушення п. 1 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п. 2.6 ст. 2, п. п. 3.1, 3.3 ст. 3 Постанови Національного банку від 15.12.2004 № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні».
На підставі акту перевірки 21.07.2010 відповідачем прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій: № 0000632308 за порушення п. 1 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовані штрафні (фінансові) санкції на підставі п. 7 ст. 17 зазначеного Закону, у розмірі 170,00 грн. та № 0000642308 за порушення п. 2.6 ст. 2, п.п. 3.1, 3.3 ст. 3 Постанови Національного банку від 15.12.2004 № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» застосовані штрафні (фінансові) санкції на підставі абз. 3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 №436/95 у розмірі 53783,80 грн.
Оцінюючи правомірність дій відповідача щодо прийняття спірних рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій колегія суддів виходить з наступного.
Згідно ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Відповідно до п. 1 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
Згідно п. 7.5 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженим наказом ДПА України № 614 від 01.12.2000 (із змінами і доповненнями) та абз. 3 п. 2.6 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» № 637 від 15.12.2004, затвердженим постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320, при проведенні готівкових розрахунків із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використання розрахункових книжок оприбутковуванням готівки є здійснення обліку вказаних готівкових коштів в повній сумі їх фактичних надходжень в книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій (даних розрахункових книжок).
Відповідно до п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Як вбачається з матеріалів справи, сума 6850,00 грн. була отримана керівником підприємства, однак, відповідачем не надано жодного належного та допустимого доказу того, що вказана сума була передана бухгалтеру підприємства для здійснення її оприбуткування та видачі відповідних квитанцій та до кінця робочого дня вона не могла бути оприбуткована у повному обсязі, що не сталося в зв'язку зі здійсненням перевірки і вилученням цієї суми перевіряючими.
Таким чином, колегія суддів погоджується з судом апеляційної інстанції, на думку якого, помилковим є висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000642308 в частині застосування штрафних санкцій на суму 34250,00 грн.
Суд апеляційної інстанції правомірно взяв до уваги доводи позивача, що 16.07.2010 в касу ЗАТ «Рубін» були прийняті готівкові кошти від осіб, які бажали придбати послуги відпочинку за приходними касовими ордерами № 71 на суму 4140,00 грн., № 72 на суму 2510,00 грн., № 73 на суму 40,00 грн., № 74 на суму 2805,00 грн., № 75 на суму 1100,00 грн., які знайшли своє відображення в касовій книзі та залишок на кінець дня 16.07.2010 склав 36204,24 грн.
Крім того, згідно Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» № 436/95, у разі порушення юридичними особами норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.
Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320 встановлено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункової книжки оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій (даних розрахункової книжки). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах (пункт 2.6 Положення).
Пунктами 3.1, 3.3 ст. 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні встановлено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Підприємствам, яким Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Приймання готівки в каси проводиться за прибутковими касовими ордерами (додаток 2), підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства.
Про приймання підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником.
Згідно даних позивача, готівкові грошові кошти в сумі 36204,24 грн., на яку виписані розрахункові квитанції оприбутковані 16.07.2010 в повному об'ємі в касу підприємства прибутковими ордерами, що підтверджується касовими документами.
Відповідно до покупюрного опису з каси вилучено 43056,00 грн., тобто різниця з оприбуткованою сумою складає 6851,76 грн., 6850,00 грн. з яких передані керівникові перевіряючими.
Викладені обставини свідчать про те, що висновки перевіряючих, викладені в акті перевірки про порушення позивачем вищезазначених норм законодавства були передчасними, оскільки позивач ще мав час на здійснення оприбуткування у повному обсязі, що ним і було здійснено після закінчення перевірки в 16:45 годин. Отже, реєстр від 16.07.2010 по касі, складений до 16:45 годин не має правового та доказового значення.
Таким чином, судова колегія погоджується із судом апеляційної інстанції, що відповідачем не доведено належними та допустимими доказами порушення позивачем Положення № 637 у вигляді не оприбуткування готівкових коштів, що підтверджує необґрунтованість рішення відповідача від 21.07.2010 № 0000642308 про застосування фінансових санкцій на суму 53783,80 грн. та № 0000632308 за порушення п. 1 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовані штрафні (фінансові) санкції на підставі п. 7 ст. 17 зазначеного Закону, у розмірі 170,00 грн., так як об'єктом перевірки була каса підприємства, а не реєстратор розрахункових операцій, який на підприємстві відсутній.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судом апеляційної інстанції належним чином з'ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішення суду не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим відхилити.
Постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2011 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)О.І. Степашко
Судді(підпис)Л.І. Бившева
(підпис)М.О. Федоров