"07" листопада 2013 р. м. Київ К/9991/17243/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)
СуддівДонця О.Є.
Мороз Л.Л.
провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Чернівецької міської ради про визнання нечинним та скасування рішення за касаційною скаргою Чернівецької міської ради на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 лютого 2011 року
У липні 2010 року ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у Шевченківському районному суді м. Чернівці пред'явили позов до Чернівецької міської ради про визнання нечинним та скасування рішення.
В обґрунтування позову вказали на те, що рішенням Чернівецької міської ради від 24 грудня 2009 року № 1192 "Про визначення порядку організації та проведення у м. Чернівцях мирних зібрань та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення з цього питання" було затверджене "Положення про порядок організації та проведення в м. Чернівцях мирних зібрань".
Вважають, що зазначене "Положення про порядок організації та проведення в м. Чернівцях мирних зібрань" майже у всіх своїх пунктах не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, а саме Конституції України, Європейській конвенції про захист прав людини та основних свобод.
Просили:
- визнати незаконним та таким, що не відповідає актам вищої юридичної сили "Положення про порядок організації та проведення в м. Чернівцях мирних зібрань";
- скасувати рішення Чернівецької міської ради від 24 грудня 2009 року № 1192 "Про визначення порядку організації та проведення у м. Чернівцях мирних зібрань та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення з цього питання";
- зупинити дію рішення Чернівецької міської ради від 24 грудня 2009 року
№ 1192 "Про визначення порядку організації та проведення у м. Чернівцях мирних зібрань та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення з цього питання";
- зобов'язати відповідача після набрання постанови суду законної сили опублікувати резолютивну частину постанови суду в газеті Чернівецької міської ради "Чернівці".
Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 12 жовтня 2010 року у задоволенні позову ОСОБА_4 та ОСОБА_5 відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 лютого 2011 року апеляційну скаргу ОСОБА_4 та ОСОБА_5 задоволено частково.
Постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 12 жовтня 2010 року скасовано.
Прийнято нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до Чернівецької міської ради про визнання незаконним, невідповідним актам вищої юридичної сили та скасування рішення задоволено частково.
Визнано нечинним рішення Чернівецької міської ради від 24 грудня 2009 року № 1192 "Про визначення порядку організації та проведення у
м. Чернівцях мирних зібрань та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення з цього питання", яким затверджено "Положення про порядок організації та проведення в м. Чернівцях мирних зібрань".
Зобов'язано Чернівецьку міську раду невідкладно опублікувати резолютивну частину даної постанови у виданні, в якому було офіційно оприлюднене рішення ради від 24 грудня 2009 року № 1192 "Про визначення порядку організації та проведення у місті Чернівцях мирних зібрань та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення з цього питання".
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
З судовим рішенням суду апеляційної інстанції не погодилася Чернівецька міська рада. У касаційній скарзі рада просить скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 лютого 2011 року та залишити в силі постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 12 жовтня 2010 року.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що рішенням Чернівецької міської ради від 24 грудня 2009 року № 1192 "Про визначення порядку організації та проведення у м. Чернівцях мирних зібрань та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення з цього питання" затверджено "Положення про порядок організації та проведення в м. Чернівцях мирних зібрань".
Зазначеним Положенням встановлено місця та час проведення масових заходів у м. Чернівці, строки повідомлення органів місцевої влади про намір проведення таких заходів та покладено на організаторів масових заходів обов'язки щодо організації та погодження їх проведення.
ОСОБА_4 та ОСОБА_5 є громадянами України, мешканцями м. Чернівці, яким статтею 39 Конституції України гарантовано право на мирні зібрання, тобто, вони є суб'єктами правовідносин, в яких може бути застосовано Положення про порядок організації та проведення в м. Чернівцях мирних зібрань.
Суд апеляційної інстанції, задовольняючи частково позов ОСОБА_4 та ОСОБА_5, виходив із того, що рішення Чернівецької міської ради від 24 грудня 2009 року № 1192 "Про визначення порядку організації та проведення у м. Чернівцях мирних зібрань та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення з цього питання", яким затверджено Положення про порядок організації та проведення в м. Чернівцях мирних зібрань є незаконним та таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили.
Такий висновок, на думку колегії суддів, є обґрунтованим з огляду на таке.
Згідно з частинами другою та третьою статті 8 Основного Закону Конституція України має найвищу юридичну силу, норми Конституції України є нормами прямої дії. Тобто, вони застосовуються безпосередньо та незалежно від того чи прийнято на їх розвиток відповідні закони або інші нормативно правові акти.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням вказаних конституційних положень частиною третьою статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" також передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно з підпунктом 3 пункту "б" частини першої статті 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку віднесено до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Право громадян збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, закріплене в статті 39 Конституції України, є однією з конституційних гарантій права громадянина на свободу свого світогляду і віросповідання, думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань, на використання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб на свій вибір, права на вільний розвиток своєї особистості тощо. При здійсненні цих прав і свобод не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Конституційним Судом України в рішенні від 19 квітня 2001 року № 4-рп/2001 визначено, що лише суд відповідно до закону може встановлювати обмеження щодо реалізації права громадян на проведення масових зібрань та, що визначення строків завчасного сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування з урахуванням особливостей мирних зібрань, їх форм, масовості, місця і часу проведення тощо є предметом законодавчого регулювання.
Реалізація органами місцевого самоврядування повноважень щодо забезпечення проведення, зокрема, мирних заходів - зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій - має здійснюватися виключно у межах повноважень, на підставі і у спосіб, визначений законом.
Суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що оскільки порядок здійснення права на свободу мітингів, демонстрацій і мирних зборів та порядок і підстави обмеження цього права законами України не врегульовано, у Чернівецької міської ради не було підстав для встановлення місць та часу проведення масових заходів, строків повідомлення про проведення таких заходів і відповідно підстав для втручання в права громадян, які гарантовано Конституцією України та міжнародними нормативними актами.
Так, звуження змісту прав і свобод, зокрема шляхом зменшення часу, визначенням місця реалізації гарантованих прав чи іншими способами, у розумінні статті 22 Конституції, є обмеженням прав і свобод громадян, гарантованих Конституцією України.
Судове рішення апеляційного суду є законним і обґрунтованим.
Доводи касаційної скарги правильність висновків суду апеляційної інстанції не спростовують.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без зміни, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Оскільки апеляційним судом не допущено порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскаржуваного судового рішення, то підстав для його скасування чи зміни немає.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу Чернівецької міської ради залишити без задоволення, а оскаржувану постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 лютого 2011 року у справі за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Чернівецької міської ради про визнання нечинним та скасування рішення - без зміни.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді Горбатюк С.А.
Донець О.Є.
Мороз Л.Л.