Ухвала від 08.11.2013 по справі 499/1530/13-а

Іванівський районний суд Одеської області

Іванівський районний суд Одеської області

Справа № 499/1530/13-а

Провадження № 2-а/499/40/13

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі

"08" листопада 2013 р. смт.Іванівка

Суддя Іванівського районного суду Одеської області Кравчук О.О., розглянувши позовну заяву управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області до ОСОБА_1 про стягнення сум переплати пенсійних виплат,

ВСТАНОВИВ:

16.10.2013 Пенсійний фонд України в Іванівському районі Одеської області звернувся до суду в порядку адміністративного судочинства з позовом до ОСОБА_1 в якому просить стягнути з відповідача суму переплати пенсійних виплат.

Відповідно до ч.1, 2 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно із ч.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Законами України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлені випадки можливості стягнення заборгованості в судовому порядку.

Так ч.1, 2 ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

З ч.1, 3 ст.103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» вбачається, що суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії. У разі припинення виплати пенсії (внаслідок відновлення здоров'я тощо) до повного погашення заборгованості решта заборгованості стягується в судовому порядку.

Таким чином, норми наведених законів не включають відомостей щодо права звернення позивача до суду в порядку визначеному КАС України, а вказують лише на загальне право звернення в судовому порядку.

Згідно п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого указом Президента України від 06.04.2011 №384/2011 (далі - Положення), пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Норми п.1 та інших пунктів Положення дозволяють зробити висновок, що позивач є суб'єктом владних повноважень та має право на звернення до суду виходячи з повноважень визначених в Положенні.

Однак слід констатувати, що виходячи з наведених положень КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на правовідносини за позовом суб'єкта владних повноважень до фізичної особи. Оскільки позивач по справі є управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області, а відповідач фізична особа ОСОБА_1, тому такий спір не може розглядатися за правилами КАС України та віднесений до юрисдикції іншого суду.

Так, зі змісту ч.1 ст.1 ЦПК України вбачається, що завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

За ст.4 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.

Відповідно до п.1 ч.1, ч.2, ч.6 ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі суддя постановляє ухвалу. У разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.

З огляду на викладене слід прийти до висновку, що спір за вимогами зазначеними в позовній заяві не належить розгляду в порядку адміністративного судочинства.

За таких обставин суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі та роз'яснює позивачу, що зазначений в позові розгляд спору віднесений до юрисдикції суду в порядку цивільного судочинства.

Керуючись ст.ст. 17, 109 ч.1 п.1 КАС України, суддя,

УХВАЛИВ:

У відкриті провадження по справі за позовною заявою управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області до ОСОБА_1 про стягнення сум переплати пенсійних виплат - відмовити.

Роз'яснити позивачу про його право звернення до суду з позовною заявою в порядку цивільного судочинства.

Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Іванівський районний суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її отримання.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги. Якщо таку скаргу було подано, з моменту проголошення рішення судом апеляційної інстанції.

СуддяО. О. Кравчук