Головуючий у 1-й інстанції: Зозуля Д.П.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
іменем України
"20" листопада 2013 р. Справа № 817/2987/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Мацького Є.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "23" вересня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області про визнання протиправною та скасування вимоги ,
ОСОБА_3 20.08.2013 звернулась до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у Сарненському районі про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату заборгованості зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені № Ф 965 від 09.08.2013.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2013 року позов задоволено повністю.
Визнано протиправною та скасовано вимогу управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області № Ф 965 від 09.08.2013 року про сплату заборгованості зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені в сумі 1194, 03 грн.
Присуджено на користь позивача ОСОБА_3 із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 114 (сто чотирнадцять) грн. 70 коп.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову. В своїй апеляційній скарзі посилається на те, що позивачу призначена пенсія за віком як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому звільнення від сплати єдиного внеску на позивача не поширюється, оскільки вона отримує інші види пенсійних виплат, не передбачених ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вважають, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Позивач та представник відповідача в судове засідання не з"явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
З врахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України, розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією за відсутності позивача та представника відповідача, в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Встановлено, що ОСОБА_3 зареєстрована як фізична особа-підприємець 20.05.2004.
Позивач з 01 січня 2012 року та по даний час є платником єдиного податку, що підтверджується свідоцтвом серії НОМЕР_1 від 25.05.2012 та здійснює господарську діяльність з роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах.
09.08.2013 УПФУ в Сарненському районі прийнято вимогу №Ф965 про сплату позивачем боргу з єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування в сумі 1194,03 грн. за період з квітня по червень 2013 року.
Суд першої інстанції прийшов до висновку про протиправність вказаної вимоги та її скасування.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком з огляду на наступне.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з п.4. ч.1. ст.4 Закону платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Відповідно до ч.4 ст.4 Закону особи, зазначені у пункті 4 частини 1 цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Встановлено, що ОСОБА_3 є пенсіонеркою та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області.
Позивач ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, з 21.05.2009 року отримує пенсію згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зі зниженням пенсійного віку, що підтверджується довідкою №2639/03-24/1 від 29.08.2013.
Згідно зі ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Разом з тим, статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, пенсія за віком може бути надана особі, яка не досягла пенсійного віку, встановленого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за умови, якщо остання працювала або проживала на територіях радіоактивного забруднення.
Встановлено, що позивачу, відповідно до вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" була призначена пенсія за віком із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Отже, позивач відповідно до ч.4 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" має необхідні умови для звільнення від сплати єдиного внеску, оскільки перебуває на спрощеній системі оподаткування та є пенсіонером за віком.
Призначення пільгової пенсії, як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС при повному стажі, жодним чином не позбавляє позивача права бути звільненим від сплати єдиного внеску.
Вказана пільгова пенсія є пенсією за віком, лише з його зниженням, а ч.4 ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" не визначено обов'язковою умовою звільнення від сплати єдиного внеску призначення особі пенсії за віком саме на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що обов'язок сплачувати єдиний внесок у ФОП ОСОБА_3 відсутній, а вимога УПФ України в Сарненському районі №Ф965 від 09.08.2013 є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "23" вересня 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
Є.М. Мацький
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області вул. Суворова, 8,м.Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34500