Ухвала від 19.11.2013 по справі 817/4069/13-а

УХВАЛА

про залишення подання без руху

Справа № 817/4069/13-а

19 листопада 2013 року м. Рівне

Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Кравчук Т.О., розглянувши подання

Державної податкової інспекції у Рівненському районі Головного управління Міндоходів у Рівненській області

про стягнення коштів за податковим боргом

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду звернулась Державна податкова інспекція у Рівненському районі Головного управління Міндоходів у Рівненській області з поданням про стягнення коштів за податковим боргом Костопільського військового лісгоспу Державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" по збору за спеціальне використання лісових ресурсів у загальній сумі 42734,62 грн.

Податкова заборгованість Костопільського військового лісгоспу Державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" по збору за спеціальне використання лісових ресурсів у сумі 42734,62 грн. виникла наступним чином та складається з таких платежів:

- збір за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення та користування земельними ділянками лісового фонду (5113010200): 41744,25 грн. - сума грошового зобов'язання за три квартали 2013 року, самостійно визначена платником згідно податкового розрахунку №9048487059 від 08.08.2013 року. З урахуванням переплати станом на 19.08.2013 року на суму 688,77 грн. сума заборгованості складає 41055,48 грн. (41744,25 грн. - 688,77 грн. = 41055,48 грн.);

- збір за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок: 1625,00 грн. - сума грошового зобов'язання за три квартали 2013 року, самостійно визначена платником згідно податкового розрахунку №9048486545 від 08.08.2013 року. З урахуванням недоїмки станом на 19.08.2013 року у сумі 54,14 грн. сума заборгованості складає 1679,14 грн. (1625,00 грн. + 54,14 грн. = 1679,14 грн.).

Таким чином, загальна сума заборгованості Костопільського військового лісгоспу Державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" по збору за спеціальне використання лісових ресурсів складає суму 42734,62 грн. (41055,48 грн. + 1679,14 грн. = 42734,62 грн.).

Вирішуючи питання про відкриття провадження за поданням, суд перевіряє дотримання податковим органом вимог частини третьої статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, а також наявність підстав для відмови у прийнятті подання, що передбачені частиною п'ятою статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, відповідно до частини третьої статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України подання подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.

Порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється статтями 95 - 99 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з моменту надіслання такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI).

Отже, право на стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу виникає у контролюючого органу на наступний день після закінчення 60 днів з дня надіслання платникові податків податкової вимоги.

При цьому відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI порядок надіслання платникові податків податкової вимоги є тотожним порядку надіслання податкового повідомлення-рішення.

У свою чергу, відповідно до пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Таким чином, наведена норма Кодексу передбачає два альтернативні способи інформування платника про наявність податкового повідомлення-рішення, а саме:

- безпосереднє вручення такого рішення під розписку;

- надіслання листом з повідомленням про вручення.

При цьому правова конструкція цієї норми жодним чином не визначає черговості або не надає переваг у застосуванні податковим органом будь-якого із зазначених способів. Вживання у наведеному законодавчому приписі сполучника "або" вказує на рівнозначність зазначених способів та можливість використання будь-якого із них за вибором податкового органу.

Власне ж надіслання у розумінні цієї норми передбачає направлення адресатові (платникові) листа з повідомленням про вручення. Тобто для факту надіслання достатньою є передача податковим органом відповідного виду поштової кореспонденції на пошту, тоді як подальше вручення (отримання) адресатом (платником) такого листа є окремою дією, яка не впливає на початок відліку 60-денного строку в порядку пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI.

Крім того, відповідно до пункту 42.2 статті 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Ураховуючи викладене, термін "надіслання" податкової вимоги в контексті норми пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI означає відправлення податкової вимоги платникові податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адресу такого платника податків.

Відповідно, подання органу державної податкової служби про стягнення коштів за податковим боргом у порядку статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України може бути внесено протягом двадцяти чотирьох годин з моменту спливу 60 днів, наступних за днем відправлення платнику податків податкової вимоги рекомендованим листом із повідомленням про вручення, незалежно від дати фактичного отримання цієї податкової вимоги платником податків, вказаної в повідомленні про вручення.

Строк у 24 години, протягом яких до суду повинно бути внесено подання про стягнення коштів за податковим боргом, починає перебіг з нуля годин дня, наступного за тим, у який сплинули 60 днів із дня надіслання податкової вимоги.

Як вбачається з матеріалів подання, податкова вимога від 04.09.2013 року №45-15 на суму податкового боргу 41109,62 грн. надіслана (відправлена) Костопільському військовому лісгоспу Державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" рекомендованим листом із повідомленням про вручення 05.09.2013 року, що підтверджується копією поштової квитанції про відправлення №8411 (час 13:16:40).

Таким чином, обчислення 60-денного строку, встановленого пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, у даному випадку слід пов'язувати саме з днем відправлення платнику податкової вимоги.

Отже, 60-денний строк з моменту надіслання платнику податків податкової вимоги сплинув о 24:00 год. 04.11.2013 року, а право на звернення з поданням в порядку статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України у податкового органу виникло з 0:00 год. 05.11.2013 року.

Як вбачається з штампу вхідної документації Рівненського окружного адміністративного суду подання до суду внесене 18.11.2013 року, тобто орган державної податкової служби звернувся до суду з поданням щодо стягнення коштів за податковим боргом за сплином двадцяти чотирьох годинного терміну по закінченню 60 календарних днів з моменту надіслання боржнику податкової вимоги, встановленого частиною третьою статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини четвертої статі 1833 Кодексу адміністративного судочинства України у разі недотримання вимог частини третьої цієї статті суд повідомляє про це заявника та надає йому строк, але не більше ніж 24 години, для усунення недоліків.

При цьому, в силу статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, яка субсидіарно застосовується до провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень, суддя постановляє ухвалу про залишення подання без руху, у якій зазначає недоліки подання, спосіб їх усунення і встановлює строк, достатній для усунення недоліків.

Враховуючи викладене, заявнику слід надати строк для усунення недоліків подання у спосіб надання суду доказів підтвердження обставин, що зумовлюють внесення даного подання у межах двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення відповідних обставин.

Керуючись статтями 108, 160, 165, 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Надати Державній податковій інспекції у Рівненському районі Головного управління Міндоходів у Рівненській області строк для усунення недоліків подання про стягнення коштів за податковим боргом Костопільського військового лісгоспу Державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" у сумі 42734,62 грн. до 13 год. 00 хв. 20 листопада 2013 року

3. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась з поданням.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Кравчук Т.О.