21 жовтня 2013 р.Справа № 816/4426/13-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Донець Л.О.
Суддів: Кононенко З.О. , Бондара В.О.
за участю секретаря судового засідання Вовченко І.В
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Акціонерного комерційного банку "Східно-Європейський банк" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 06.08.2013р. по справі № 816/4426/13-а
за позовом Акціонерного комерційного банку "Східно-Європейський банк"
до Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості Полтавської області
про визнання протиправним та скасування рішення,
24.07.2013 року, Акціонерний комерційний банк «Східно-Европейський банк» (далі - позивач), звернувся до суду з позовом до Фонду загальнобов»язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - відповідач), в якому просить, визнати протиправним та скасувати рішення №03/12 від 18.12.2012 року Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.08.2013 року у задоволенні позову було відмовлено.
Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 6 серпня 2013 року скасувати та постановити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилаються на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм чинного законодавства.
Зазначає, що задовольняючи позов, суд першої інстанції не врахував, положення Кодексу адміністративного судочинства України, Законів України «Про банки і банківську діяльність», «Про відновлення платоспроможності боржника та визнання його банкрутом», фактичні обставини справи, що призвело до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги постанову суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що працівниками Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості було проведено Кременчуцьку філію АКБ «Східно - Европейський банк» перевірка з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнобов»язкового державного страхування України на випадок безробіття за період з 23.12.2005 року по 04.12.2012 року, про що був складений акт №420 від 04.12.2012 року.
Порушення виявлені під час перевірки склали у порушенні п.2 ч.2 ст.35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття » та прострочення заборгованості зі сплати страхових внесків на випадок безробіття протягом 2009 року.
За результатами перевірки було прийнято рішення №03/12 від 18.12.2012 року про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу, яким стягнуто пеню у сумі 122,95 грн.
За результатами адміністративного оскарження рішення від 18.12.2012 року було залишено без змін.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, виходив із приписів Закону України «Про зайнятість населення»; «Про банки і банківську діяльність», наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 року №339 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття».
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Підпунктом 7.1 п.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальноообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття» наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 року №339 у зв'язку з набранням чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків та сум фінансових санкцій, нарахованих та/або несплачених у період до 1 січня 2011 року, територіальні органи Державної служби зайнятості в районах, містах, районах у містах мають право перевіряти правильність нарахування, своєчасність і повноту перерахування страхових внесків, у тому числі, коли за даними перевірки була підтверджена наявність заборгованості зі сплати страхових внесків, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та застосувати фінансові санкції у порядку, який діяв до набрання чинності цим Законом.
Пунктом 7 Прикінцевих положень Закону України «Про збір та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнобов"язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.
Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених період до 01.01.2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 01.01.2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або несплачених у період до 01.01.2011 року, в тому числі нарахованих внесків. Строк сплати яких на 0101.2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності Законом.
У відповідності до ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» своєчасно не сплачені фінансові санкції та адміністративні штрафи стягуються із страхувальника в дохід Фонду в порядку, встановленому законом. Строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом, адміністративних штрафів, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.
Матеріали справи свідчать про те, що позивач має прострочену заборгованість зі сплати страхових внесків протягом 2009 року, на яку до початку ліквідаційної процедури банку були нарахована пеня.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позову, та правильність відмову у задоволенні позову.
Апеляційна скарга містить посилання на проведення процедури ліквідації банку, тому безпідставності ухвалення оскаржуваного рішення.
Колегія суддів зауважує, що Прикінцеві положення Закону України «Про збір та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не містить виключень щодо стягнення сум, та банк не було виключено із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповідно ч.1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановленні під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Згідно до п.1 ч.1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Колегія суддів, дійшла до висновку, що постанова суду першої інстанції не підлягає скасуванню, а апеляційна скарга - задоволенню.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, ст. 198, ст.200, ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Акціонерного комерційного банку "Східно-Європейський банк" залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 06.08.2013р. по справі № 816/4426/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Донець Л.О.
Судді Кононенко З.О. Бондар В.О.
Повний текст ухвали виготовлений 25.10.2013 р.