Ухвала від 14.11.2013 по справі 805/11435/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Ткаченко Т.С.

Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2013 року справа №805/11435/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецькій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:судді-доповідача Ляшенка Д.В., суддів Ястребової Л.В., Попова В.В., при секретарі Копиці С.В., за участі представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача Пожидаєвої О.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного Управління Міндоходів Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2013 р. у справі № 805/11435/13-а за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного Управління Міндоходів Донецької області про часткове скасування податкового повідомлення-рішення від 11.04.2013 р. №8546/17-3,-

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2013 року ФОП ОСОБА_4 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекцї у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області про часткове скасування податкового повідомлення-рішення від 11.04.2013 р. №8546/17-3.

В обґрунтування позовних вимог, ОСОБА_4 зазначив, що при розрахунку земельного податку за ділянки за адресою: АДРЕСА_1, податковим органом безпідставно взято до уваги нормативну грошову оцінку земельних ділянок, зазначену у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 06.06.2013 року № 04-1675 та № 04-1676, виданих управлінням Держземагенства у м. Краматорську Донецької області, оскільки станом на час прийняття спірного податкового повідомлення-рішення залишалося чинним Рішення Краматорської міської ради від 24.02.2010 року № 34/V-47 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Краматорська", яким визначено нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 141290000:00:003:0258 у розмірі 2050088,32 гривень, а земельної ділянки кадастровий номер 141290000:00:003:0259 - 21491,59 гривень, а не 2747118,35 гривень та 28798,73 гривень відповідно.

Вважаючи, що податковим органом невірно розраховано суму податкових зобов'язань з земельного податку, позивач просив суд скасувати податкове повідомлення рішення від 11.04.2013 року № 8546/17-3, яким йому було визначено суму податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб на суму 19431,19 гривень, в частині визначення податкового зобов'язання на суму 4930,03 гривень.

Постановою суду 1 інстанції позов задоволено.

Відповідач вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просив постанову суду скасувати і прийняти нову постанову якою у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

В судовому засіданні представник відповідача на задоволенні скарги наполягав, представник позивача проти задоволення скарги заперечував.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи колегія суддів встановила наступне.

Згідно актів на право власності на земельну ділянку Серії ЯИ № 439837 та № 439838, земельні ділянки за адресою: АДРЕСА_1 площею 0,7822 га та 0,0082 га належать на праві власності ОСОБА_4.

11 квітня 2011 року Державною податковою інспекцією у м. Краматорську Донецької області згідно з п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 розділу ІІ та п. 286.5 ст. 286, п. 287.6 ст. 287 розділу ХІІІ Податкового кодексу України було прийнято податкове повідомлення-рішення № 8546/17-3, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб у розмірі 19431,19 грн. Визначена сума підлягає сплаті у строк протягом 60 днів, визначений у графі "Граничний строк сплати" відповідно до п. 287.5 ст. 287 розділу ХІІІ Податкового кодексу України.

Підставою для нарахування позивачу вказаної вище суми земельного податку за ділянки за адресою: АДРЕСА_1, стали витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 06.06.2013 року № 04-1675 та № 04-1676, видані управлінням Держземагенства у м. Краматорську Донецької області, (площа земельної ділянки кадастровий номер 141290000:00:003:0258 - 0,7822 га, грошова оцінка - 2747118,35 грн., коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки 1,22; площа земельної ділянки кадастровий номер 141290000:00:003:0259 - 0,0082 га, грошова оцінка - 28798,73 грн., коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки 1,22).

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Податковий кодекс України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно з підпунктом 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України земельний податок - це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Відповідно до ст. 269 Податкового кодексу України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ст. 287 ПКУ).

Об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Згідно з підпунктом 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оцінку земель», підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативно-грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від іх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Відповідно до ст.20 Закону України «Про оцінку земель» за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Так, відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

У відповідності до п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Порядок обчислення плати за землю встановлений статтею 286 Податкового кодексу України.

Так, згідно п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Нормативну грошову оцінку земель міста Краматорська затверджено рішенням Краматорської міської ради від 24.02.2010 року № 34/V-47 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Краматорська".

Так, згідно вказаного рішення нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 141290000:00:003:0258 становить 2050088,32 гривень, а земельної ділянки кадастровий номер 141290000:00:003:0259 становить 21491,59 гривень.

Як вбачається з відповіді Виконавчого комітету Краматорської міської ради від 26.09.2013 року № 01.01-51/4287, наданої на запит суду, станом на 24.09.2013 року рішення Краматорської міської ради від 24.02.2010 року № 34/V-47 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Краматорська" є чинним.

Проте, ставка земельного податку, який підлягає сплаті позивачем, податковим органом визначалася з урахуванням нормативної грошової оцінки, зазначеної у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданих 06.06.2013 року управлінням Держземагенства у м. Краматорську Донецької області, згідно яких нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 141290000:00:003:0258 становить 2747118,35 гривень, а земельної ділянки кадастровий номер 141290000:00:003:0259 - 28798,73 гривень.

Отже, відповідач при розрахунку позивачу земельного податку за ділянки за адресою: АДРЕСА_1, користуючись витягами з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 06.06.2013 року № 04-1675 та № 04-1676, виданими управлінням Держземагенства у м. Краматорську Донецької області, не вірно нарахував грошове зобов'язання з земельного податку, оскільки станом на час прийняття спірного податкового повідомлення-рішення залишалося чинним Рішенням Краматорської міської ради від 24.02.2010 року № 34/V-47 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Краматорська", згідно якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 141290000:00:003:0258 становить 2050088,32 гривень, а земельної ділянки кадастровий номер 141290000:00:003:0259 - 21491,59 гривень, а не 2747118,35 гривень та 28798,73 гривень відповідно.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду 1 інстанції про обґрунтованість вимог позивача та наявності підстав для скасування податкового повідомлення рішення від 11.04.2013 року № 8546/17-3, яким йому було визначено суму податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб на суму 19431,19 гривень, в частині визначення податкового зобов'язання на суму 4930,03 гривень.

Доводи викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду.

Колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції постанову ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, і підстави для скасування рішення відсутні.

Керуючись статтями 184, 195-196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного Управління Міндоходів Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2013 р. у справі № 805/11435/13-а - залишити без задоволення, а постанову суду без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення ухвали в повному обсязі.

Суддя - доповідач Ляшенко Д.В.

Судді Ястребова Л.В.

Попов В.В.