Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
07 листопада 2013 р. № 820/9454/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мороко А.С.,
при секретарі судового засідання - Пшеничному В.О.,
за участю представників відповідача - Сидоренко О.В., Топоркова Д.В. за довіреностями,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Комінтернівського району м. Харкова про визнання дій протиправними,
ОСОБА_3 звернувся до Комінтернівського районного суду м. Харкова з позовом, в якому просив суд визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Комінтернівської районної ради в м. Харків щодо відмови у включенні його до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги; зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Комінтернівської районної ради в м. Харків включити його до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, з 01.01.08 року.
Постановою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 21.06.2011 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2011 року апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишено без задоволення, постанову Комінтернівського районного суду м. Харкова від 21.06.2011 року - без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду від 18.07.2013 року касаційну скаргу ОСОБА_3 задоволено частково, постанову Комінтернівського районного суду м. Харкова від 21.06.2011 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2011 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 22.08.2013 року позовну заяву ОСОБА_3 передано на розгляд до Харківського окружного адміністративного суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 13.09.2004 року він проходить службу в органах внутрішніх справ України, а отже, відповідно до статті 22 Закону України "Про міліцію", йому повинна надаватися 50% знижка по оплаті житлової площі, комунальних послуг. 02.04.2010 року він звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Комінтернівської районної в м. Харкові ради з заявою про внесення його до Єдиного реєстру пільговиків, проте в 20.04.2010 року отримав відмову у включенні його до реєстру.
Позивач в судове засідання не з'явився, звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи без його участі.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували, зазначивши, що позивач у своїй заяві про внесення його до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, не навів належних доказів, не надав підтверджуючих документів на 50-процентну знижку по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива, тому відмова у включенні позивача до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги є законною.
Вислухавши пояснення представників відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 з 13.09.2004 року по теперішній час проходить службу в ГУМВС України в Харківській області.
02.04.2010 року ОСОБА_3 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Комінтернівської районної в м. Харкові ради з заявою про внесення його до Єдиного реєстру пільговиків.
В обґрунтування зазначеної заяви позивач посилається на приписи статті 22 Закону України "Про міліцію", де зазначено, що працівникам міліції та членам їх сімей надається 50% знижка по оплаті житлової площі, комунальних послуг, та постанову КМУ № 117 від 29.01.2003 року "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги".
Листом від 20.04.2010 року за вих. № 1300/4-16 Управління праці та соціального захисту населення Комінтернівської районної в м. Харкові ради повідомило ОСОБА_3 про відмову в наданні йому пільг відповідно статті 39 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік".
Суд вважає відмову Управління праці та соціального захисту населення Комінтернівської районної в м. Харкові ради в наданні пільг ОСОБА_3 законною, з наступних підстав.
Постановою КМУ № 256 від 04.03.2002 року "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" визначено, що управління праці та соціального захисту населення, як головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів за видами пільг пільгової категорії населення, відповідно до порядку, що визначений Положенням "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги".
Згідно приписів Положення "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги - це автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України.
Єдиний реєстр отримувачів пільг забезпечує контроль за використанням бюджетних коштів, передбачених на оплату послуг, які надаються пільговикам підприємствами - постачальниками відповідно до діючих норм і тарифів.
Пільги виділяють за їх галузевою належністю на пільги за соціальною ознакою (соціальні) та пільги за професіональною ознакою (професійні пільги).
Соціальна пільга - це законодавче звільнення (повне чи часткове) особи від виконання нею свого обов'язку або надання їй додаткових прав при настанні соціального ризику чи за наявності у такої особи значних заслуг перед державою, пов'язаних з певними публічними подіями. Соціальні пільги є додатковим видом соціального забезпечення; вони надаються незалежно від того, одержує особа пенсію, допомоги чи заробітну плату. їх роль полягає у забезпеченні додаткової підтримки особам, у яких пенсія та заробітна плата є меншими від прожиткового мінімуму. Соціальні пільги спрямовані на реалізацію конституційного права кожного громадянина на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї. Збереження соціальних пільг є обов'язком держави. Вона повинна забезпечити громадянам доходи не нижче від базового державного соціального стандарту - прожиткового мінімуму. Якщо ж сукупний дохід громадян перевищує вартісну величину прожиткового мінімуму, держава звільняється від такого обов'язку.
Як вбачається з ухвали Вищого адміністративного суду України від 18.07.2013 року по справі № К/9991/3975/12, колегія суддів дійшла до висновку, що пільги працівникам міліції передбачені соціальною ознакою, оскільки, власне з назви статті 4 Закону України "Про міліцію" слідує, що йдеться про соціальний захист працівників міліції.
Частиною 2 статті 95 Конституції України визначено, що будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, а також розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються Законом «Про Державний бюджет України». Норми, які вводяться Законом про Державний бюджет, діють протягом бюджетного року, є безумовними та пріоритетними відносно інших законів.
Відповідно до Постанови КМУ № 117 від 29.01.2003 року "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", для включення до Реєстру інформації про пільговика останній подає уповноваженому органу довідку про склад сім'ї, копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім'ї на пільги (з пред'явленням оригіналів цих документів), копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, пред'являє паспорт та надає інформацію про характеристику житла та послуги, щодо отримання яких він має пільги та реально ними користується.
Відповідно Порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, затвердженого постановою КМУ № 426 від 31.03.2003 року, яка регулює застосування соціальних гарантій для працівників бюджетних установ, в т.ч. органів МВС України, видатки на відшкодування витрат за надані пільговику послуги здійснюються за рахунок і в межах бюджетних асигнувань на утримання цих установ.
Таким чином, виконання приписів статті 22 Закону України "Про міліцію" залежить від фінансових ресурсів доходної частини Державного бюджету України.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 звернувся із заявою до Управління праці та соціального захисту населення Комінтернівської районної в м. Харкові ради 02.04.2010 року.
Згідно статті 38 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", фінансування витрат на надання пільг з оплати житлово-комунальних послуг працюючим міліціонерам не передбачено, а тому відсутні підстави і для внесення інформації про нього до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Таким чином, суд приходить до висновку, що дії управління праці та соціального захисту населення Комінтернівської районної ради в м. Харків щодо відмови у включенні його до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, є такими, що відповідають чинному законодавству України.
Керуючись статтями 14, 160-163, 164, 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України,
В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 11.11.2013 року.
Суддя А.С. Мороко