Ухвала від 06.11.2013 по справі 1570/4034/2012

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2013 р.Справа № 1570/4034/2012

Категорія: 6.2 Головуючий в 1 інстанції: Корой С. М.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Кравець О.О.

судді -Домусчі С.Д.

судді -Шеметенко Л.П.

за участю секретарів Левицької З.С. та Тутової Л.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комісії з проведення реорганізації Відділу Держкомзему у місті Іллічівськ Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22.11.2012 р. за позовом "Іллічівський судноремонтний завод"у формі товариства з обмеженою відповідальністю до Відділу Держкомзему у місті Іллічівськ Одеської області, за участю третіх осіб, - Іллічівської міської ради Одеської області, Державної податкової інспекції у місті Іллічівськ Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

"Іллічівського судноремонтного заводу" у формі товариства з обмеженою відповідальністю звернувся до суду із позовом до Відділу Держкомзему у місті Іллічівськ Одеської області, та просив - визнати протиправною бездіяльність відділу Держкомзему у місті Іллічівськ Одеської області з ненадання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок площею 31,7479 га, кадастровий номер 5110800000:03:002:0036, площею 56,4995 га, кадастровий номер 5110800000:03:001:0260, площею 1,2 га, кадастровий номер 5110800000:03:001:0157, площею 0,7531 га, кадастровий номер 5110800000:04:006:0016, площею 0,0081 га кадастровий номер 5110800000:03:001:0259, розрахованих із застосуванням коефіцієнту функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання; - зобов'язати відділ Держкомзему у місті Іллічівськ Одеської області надати "Іллічівський судноремонтний завод"у формі товариства з обмеженою відповідальністю витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок площею 31,7479 га, кадастровий номер 5110800000:03:002:0036, площею 56,4995 га, кадастровий номер 5110800000:03:001:0260, площею 1,2 га, кадастровий номер 5110800000:03:001:0157, площею 0,7531 га, кадастровий номер 5110800000:04:006:0016, площею 0,0081 га кадастровий номер 5110800000:03:001:0259, розрахованих із застосуванням коефіцієнту функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 22.11.2012 року позов був задоволений .

Не погоджуючись з постановою суду Голова Комісії з проведення реорганізації Відділу Держкомзему у місті Іллічівськ Одеської області подав апеляційну скаргу, в якій вважає вказану постанову прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.

25.09.2013 року ухвалами Одеського апеляційного адміністративного суду замість відповідача було залучено правонаступника відділ Держземагенства у місті Іллічівськ Одеської області та замість 3-ої особи - ДПІ у місті Іллічівськ Одеської області Державної податкової служби було залучено правонаступника ДПІ у місті Іллічівськ ГУ Міндоходів Одеської області

Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.34 -39 КАС України.

Апеляційний суд, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скаргу, вважає, що вона не підлягає задоволенню з наступних підстав:

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування зобов'язані діяти тільки на підставі ,в межах повноважень та у спосіб ,що передбачені Конституцією й законами України

Судом 1-ої інстанції було встановлено, що 09.07.2008 року між "ІСРЗ"(орендар) у формі ТОВ та Іллічівською міською радою (орендодавець) на підставі рішення Іллічівської міської ради Одеської області від 11.04.2008 року № 408/41- V було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого орендодавець на підставі рішення Іллічівської міської ради від 11.04.2008 року № 408/141-v орендодавець передає, а орендар приймає в довгострокове платне володіння і користування земельну ділянку площею 90,2086 га для розміщення та експлуатації виробничих приміщень, які розташовані на території сел. Олександрівка, с. Малодолинське, м. Іллічівськ Одеської області . Предметом договору також передбачено, що земельна ділянка, що передається в оренду, складається з земельної ділянки, площею 31,411 га, кадастровий номер 5110800000:03:002:0008, земельної ділянки, площею 56,8445 га, кадастровий номер 5110800000:03:001:0156, земельної ділянки, площею 1,2 га, кадастровий номер 5110800000:03:001:0157, земельної ділянки, площею 0,7531 га, кадастровий номер 5110800000:04:006:0016.

При цьому у згаданому договорі визначалась характеристика об'єкта оренди, в тому числі його нормативно-грошова оцінка.

На підставі рішення Іллічівської міської ради Одеської області від 15.04.2011 року № 63/12-VІ було проведено інвентаризацію зазначеної земельної ділянки, за результатом якої складено технічний звіт із інвентаризації земельних ділянок "ІСРЗ"у формі ТОВ для розміщення та експлуатації виробничих приміщень за адресою: Одеська область, м.Іллічівськ, сел.Олександрівка, с. Малодолинське, який був погоджений відділом Держкомзему у м. Іллічівськ Одеської області, згідно із висновком від 08.06.2011 року № 30-30-2/354 , та управлінням архітектури і містобудування Іллічівської міської ради Одеської області, згідно із висновком від 08.06.2011 року № 013-15-47.

Згідно звіту, за результатом обстеження земельних ділянок було встановлено, що земельні ділянки загальною площею 90,2086 га конфігурації, в якій вони передавались позивачеві в оренду, не існують. Після проведення інвентаризації встановлено, що межі змінилися, а вся територія складається з п'яти земельних ділянок, загальною площею 90,2086 га, в тому числі: ділянка № 1 - 31, 7479 га, в тому числі: капітальна одноповерхова - 4,645 га, капітальна трьох і більше поверхова - 0, 1276 га, під спорудами - 1,8200 га, під проїздами, проходами та площадками - 14,4134 га, під зеленими насадженнями - 9,8622, інші - 0,8602; ділянка № 2 - 56,4995 га, в тому числі: капітальна одноповерхова - 6,291 га, капітальна трьох і більше поверхова - 0,6399 га, тимчасова - 0,0010 га, під спорудами - 1,8785 га, під проїздами, проходами та площадками - 21,9399 га, під зеленими насадженнями - 12,0395 га, інші - 2,8845 га, під гідротехнічними спорудами - 3, 9194 га, під ставками - 6, 1148 га; ділянка № 3 - 1,200 га, в тому числі: капітальна одноповерхова - 0,0060 га, капітальна трьох і більше поверхова - 0,0894 га, під проїздами, проходами та площадками - 0,2185га, під зеленими насадженнями - 0,3937 га, інші - 0,4924 га; ділянка № 4 - 0,7531 га, в тому числі: капітальна одноповерхова - 0,0234 га, під проїздами, проходами та площадками - 0,0542 га, під зеленими насадженнями - 0,5996, під штучними водосховищами - 0,0759 га; ділянка № 5 - 0,081 га, в тому числі: капітальна одноповерхова - 0,081 га.

10.06.2011 року Іллічівська міська рада Одеської області, розглянувши клопотання позивача про затвердження матеріалів інвентаризації та укладання нового договору оренди, рішенням № 77/23- VІ затвердила вказаний технічний звіт, скасувала рішення Іллічівської міської ради Одеської області від 11.04.2008 року № 408/141- V "Про передачу в оренду "ІСРЗ"у формі ТОВ земельної ділянки площею 90,2086 га", розірвала договір оренди земельної ділянки від 09.07.2008 року, укладений між позивачем та Іллічівською міською радою Одеської області та зареєстрований в Одеській регіональній філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" 24.07.2008 року № 040850800104, а також вирішила передати позивачеві у довгострокову оренду, терміном на 49 років земельні ділянки загальною площею 90,2086 га для розміщення та експлуатації виробничих приміщень за адресою: Одеська область, м. Іллічівськ, сел. Олександрівка, с. Малодолинське .

На виконання рішення Іллічівської міської ради Одеської області від 10.06.2011 року № 77/23- VІ за замовленням позивача ТОВ "Проекти, технічні документи, кадастр"була розроблена технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі .

Згідно ч.1 ст.19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення;є) землі водного фонду;ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Згідно ст.20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Відповідно до вимог статті 21 ЗК України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: а) визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок; в) відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною; г) притягнення до відповідальності відповідно до закону громадян та юридичних осіб, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель.

Згідно пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII вищевказаного кодексу.

Згідно ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та відповідно до статті 6 цього ж Закону витяг з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки, виданий уповноваженим органом виконавчої влади, містить інформацію про грошову оцінку орендованої земельної ділянки, обов'язкову для врахування й сплати орендарем орендної плати.

Відповідно до ст. 201 ЗК України залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.95 №213 затверджена методика нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів.

На підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.95 №213 „Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" спільним наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.06 №18/15/21/11 затверджено „Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів".

Відповідно до п. 3.3. „Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою: Цн =В х Нп:Нк х Кф х Км,

де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях);

В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях);

Нп - норма прибутку (6%);

Нк - норма капіталізації (3%);

Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо);

Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.

Додатком №1 до „Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" затверджені коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф).

Згідно із пунктом 3.5 розділу 3 Порядку, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.

Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 N 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 за N 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики

Разом з тим, відповідно до статті 1 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний доход від земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами. Рентний доход (земельна рента) - це доход, який може бути отриманий від землі як фактора виробництва у залежності від її якості і місця розташування земельної ділянки, а не в залежності від видів економічної діяльності підприємства.

Згідно ст. 18 вказаного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.

Відповідно до ст. 23 вказаного Закону технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Судом 1-ої інстанції було встановлено, що за замовленням позивача ДП "Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", який має ліцензію на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт серії АГ № 579163 , було проведено нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, наданої у довгострокову оренду терміном на 49 років "ІСРЗ"у формі ТОВ для розміщення та експлуатації виробничих приміщень, розташованих за адресою: Одеська області, м. Іллічівськ, сел.. Олександрівка, с. Малодолинське, за результатами якої складено витяг із технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельних ділянок .

При розрахунку нормативно-грошової оцінки було використано коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання, який розраховується як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки змішаного використання.

21.09.2011 року "ІСРЗ"у формі ТОВ звернулося до відділу Держкомзему у м. Іллічівськ Одеської області з листом про отримання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок площею 1, 2 га та 0, 7531 га, які розташовані по вул. Перемоги у с. Олександрівка м. Іллічівськ, а 17.01.2012 року із заявою про видачу витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 90,2086 га, розташованої за адресою: м. Іллічівськ, с. Малодолинське, вул. Космонавтів .

30.01.2011 року відділом Держкомзему у м. Іллічівськ Одеської області було надано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 90,2086 га, розташованої за адресою: м. Іллічівськ, с. Малодолинське, вул. Космонавтів , із застосуванням Кф -1 .00.

25.06.2011 року відділом Держкомзему у м. Іллічівськ Одеської області було надано витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок площею 80 кв.м., 317479 кв.м.,564 995 кв.м.,12000 кв.м., 7531 кв.м., розташованих за адресою: м. Іллічівськ, с. Малодолинське, вул. Космонавтів , із застосуванням Кф -1 .00.

23.07.2012 року відділом Держкомзему у м. Іллічівськ Одеської області витяг розроблений ДП "Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" був повернутий без розгляду,

Відповідно до п.п. 4.1.4. п.4.1. ст. 4 ПК України (в редакції, діючої на момент прийняття рішення податковим органом), основним принципом податкового законодавства є презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Крім того, відповідно до п.56.21 ст.56ПК України у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Апеляційний суд погоджується із висновком суду 1-ої інстанції ,щодо наявності підстав для задоволення позову, так як за результатами проведеної інвентаризації земельної ділянки, затвердженими рішенням Іллічівської міської ради Одеської області № 77/23- VІ від 10.06.2011 року , частина вказаних земельних ділянок використовується для розміщення виробничих приміщень згідно з Додатком 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку (Таблиця 1.1) відноситься до земель промисловості за кодом розділу КВЕД - землі виробництва машин та устаткування, до яких застосовується коефіцієнт функціонального використання 1,2, а частина - відноситься до категорії інші землі, зокрема, до земель, зайнятих зеленими насадженнями спеціального користування, земель, зайнятих водними об'єктами, до яких застосовується коефіцієнт функціонального користування 0,5; зазначені частини земельних ділянок не використовуються для розміщення виробничих приміщень позивача, та жодним чином не впливають на прибутковість роботи підприємства, що чинними законодавством України покладено в основу методики визначення коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки та вважає ,що застосуванню підлягав коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання та підлягає застосуванню нормативно-правовий акт, який надає можливість прийняти рішення на користь платника податків.

Апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана правова оцінка, постановлене рішення суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми законів України та відповідає чинному законодавству.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні позивачем фактичних обставин і норм матеріального права.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Виходячи з цього, апеляційний суд доходить до висновку, що не має підстав в межах доводів апеляційної скарги для скасування чи зміни постанови суду 1-ої інстанції .

Керуючись ч.1 ст. 195, ст.196, п.1 ч.1. ст.198, 200, п.1 ч.1 ст. 205,ст. 206,210, 211, 212 , ч. 5 ст. 254 КАС України, апеляційний суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Комісії з проведення реорганізації Відділу Держкомзему у місті Іллічівськ Одеської області залишити без задоволення , а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2012 року - без змін .

Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого Адміністративного Суду України шляхом подання касаційної скарги протягом 20 днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя пис/

Судді: