Постанова від 31.10.2013 по справі 808/7092/13-а

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2013 року 12:59Справа № 808/7092/13-а м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді - Чернової Ж.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Батигіна О.В.,

від позивача: Попович А.О.,

від відповідача: Таболовської О.С.,

від третіх осіб: ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Запоріжжя адміністративну справу

за позовом: Прокурора Запорізького району Запорізької області

до: Запорізької районної державної адміністрації

третіх осіб: Головного управління Держземагенства у Запорізькій області, ОСОБА_5, ОСОБА_6

про: визнання розпорядження недійсним та його скасування

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Прокурора Запорізького району Запорізької області до Запорізької районної державної адміністрації, треті особи: Головне управління Держземагенства у Запорізькій області, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Запорізької районної державної адміністрації від 29.12.2012 №1323 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок громадянам для ведення особистого селянського господарства, розташованих на території Розумівської сільської ради».

Представник позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві. Зазначає, що під час здійснення перевірки в порядку нагляду за додержанням та застосуванням законів, прокуратурою району встановлено, що в порушення вимог ст.ст. 20, 23, 55, 118 Земельного кодексу України, спірним розпорядженням затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства із земель лісогосподарського призначення. Вважає, що спірне розпорядження є незаконним та таким, що прийняте з перевищенням райдержадміністрацією своїх повноважень, порушенням діючого земельного законодавства та підлягає скасуванню, оскільки зазначені у спірному розпорядженні земельні ділянки є землями лісового фонду та відноситься до земель лісогосподарського призначення. Відповідачем здійснено розпорядження землями лісогосподарського призначення всупереч правового режиму земель цієї категорії, а саме надано третім особам для ведення садівництва без зміни у встановленому законодавством порядку первісного цільового призначення. На підставі вищевикладеного, просить позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача з позовними вимогами не погодився з підстав, викладених у наданих запереченнях. Зазначає, оскільки, проектом землеустрою, який було затверджено розпорядженням голови райдержадміністрації від 29.12.2012 №1323 передбачалося відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих на території Розумівської сільської ради за межами населених пунктів то відповідно даний проект землеустрою не передбачав погодження інших органів виконавчої влади окрім відділу Держкомзему у Запорізькому районі. Поданий на затвердження проект землеустрою містив позитивний висновок про погодження документації із землеустрою щодо відведення у власність громадянам земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства. Відтак правових підстав для відмови у його затвердженні та передачі цих земельних ділянок у власність громадян у райдержадміністрації не було. Крім того, згідно з листом Запорізького обласного управління лісового та мисливського господарства від 04.09.2013 земельні ділянки, які є предметом розгляду, не є в користуванні та не перебувають на обліку в лісогосподарських підприємствах Запорізького обласного управління лісового та мисливського господарства. Вважає спірне розпорядження правомірним. На підставі вищевикладеного, просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Представник третьої особи Головного управління Держземагенства у Запорізькій області у судовому засіданні надав пояснення. Зазначив, що відповідно до державного акту на право колективної власності на землю, виданому КСП ім.Орджонікідзе, земельні ділянки за кадастровими номерами 2322188400:01:001:0187 та 2322188400:04:001:0184 віднесені до земель лісогосподарського призначення. Проте, станом на даний час не є зрозумілим до якої категорії належать зазначені ділянки. Так, у листі Головного управління Держземагенства у Запорізькій області від 18.07.2013 №09-02-12/5090 зазначено, що земельні ділянки з кадастровими номерами 2322188400:04:001:0187 та 2322188400:04:001:0184 віднесені до земель лісогосподарського призначення. Далі у листі зазначено: «Згідно ст.20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії проводиться на підставі рішень органів державної влади, Верховної ради АР Крим, ради Міністрів АР Крим і органів місцевого самоврядування у відповідності з їх повноваженнями, враховуючи розпорядження голови Запорізької районної державної адміністрації від 26.12.2012 №1253 згідно якого вказані земельні ділянки віднесені до земель сільськогосподарського призначення». Враховуючи лист ДП «Запорізького лісомисливського господарства» від 04.12.2012 №1019 вказані земельні ділянки не знаходяться у їх користуванні».

Треті особи ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у судове засідання не з'явились, про причини неявки суду не повідомили, про час та дату судового засідання були повідомленні належним чином.

Відповідно до ст.160 КАС України, 31.10.2013 сторонам проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Відповідно до ст. 41 КАС України, в ході судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».

Як вбачається з матеріалів справи, під час здійснення перевірки в порядку нагляду за додержанням та застосуванням законів прокуратурою району виявлені порушення вимог ст.ст. 20, 23, 55, 118 Земельного кодексу України під час передачі земельних ділянок лісового фонду у власність громадян для ведення індивідуального садівництва та ведення особистого селянського господарства.

За вказаним фактом прокуратурою району внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42013080230000025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України та розпочате досудове розслідування.

Проведеною прокуратурою перевіркою встановлено, що розпорядженням голови Запорізької районної державної адміністрації від 29.12.2012 №1323 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок громадянам для ведення особистого селянського господарства, розташованим на території Розумівської сільської ради» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства загальною площею 3,0000га із земель сільськогосподарського призначення розташованих на території Розумівської сільської ради за межами населеного пункту та передано їх у власність громадянам ОСОБА_6 та ОСОБА_5 Зазначеним розпорядженням вилучено із земель державної власності та передано у власність зазначеним громадянам земельні ділянки, вкриті лісовими насадженнями (сосна звичайна, сосна Кримська, приблизний вік насаджень 43-46 років) загальною площею 3,0000га на території Розумівської сільської ради Запорізького району за межами населених пунктів (кадастрові номери земельних ділянок: 2322188400:04:001:0187, 2322188400:04:001:0184).

Відповідно до державного акта на право колективної власності КСП ім.Орджонікідзе серії ЗП 00442 від 27.12.1995, виданого на підставі рішення №2 Розумівської сільської ради від 12.10.1995, земельні ділянки, передані у власність фізичних осіб для ведення особистого селянського господарства на підставі розпорядження Запорізької районної державної адміністрації №1323 від 29.12.2012, віднесені до земель лісного фонду.

Оглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.3 ст.122 Земельного кодексу України, районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування за межами населених пунктів для обмеженого переліку потреб у т.ч. для сільськогосподарського використання.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянам визначений статтею 118 Земельного кодексу України.

Так, відповідно до частини 8 та 9 статті 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Таким чином, у відповідності до вищезазначених норм обов'язковою підставою для прийняття райдержадміністрацією рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність є погоджений у встановленому законом порядку проект землеустрою.

Статтею 186-1 Земельного кодексу України визначені повноваження органів виконавчої влади в частині погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Так, приписами частини 1 цієї статті встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягають обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.

Відповідно до п.1 спірного розпорядження від 29.12.2012 №1323 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 3,0000га, із земель сільськогосподарського призначення розташованих на території Розумівської сільської ради за межами населеного пункту.

Оскільки, проектом землеустрою, який було затверджено розпорядженням голови Запорізької райдержадміністрації від 29.12.2012 №1323 передбачалося відведення земельних ділянок саме сільськогосподарського призначення, розташованих на території Розумівської сільської ради за межами населених пунктів то відповідно даний проект землеустрою не передбачав погодження інших органів виконавчої влади окрім відділу Держкомзему у Запорізькому районі.

Позивач у позові зазначає, що спірні земельні ділянки віднесені до земель лісогосподарського призначення. Також, представник позивача у судовому засіданні зазначив, що відповідачем не надано проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність фізичним особам, а також документація із землеустрою, яка підтверджує віднесення спірних земельних ділянок до земель сільськогосподарського призначення.

Статтею 25 Закону України «Про землеустрій» встановлено, що документація із землеустрою формується і зберігається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Положенням про Державний фонд документації із землеустрою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.2004 №1553 визначений механізм збирання, обробки, обліку та використання матеріалів, отриманих в результаті проведення землеустрою незалежно від місця розташування земельних ділянок та форми власності на них.

У відповідності до вимог Положення, Державний фонд складається з головного фонду документації із землеустрою, регіональних фондів документації із землеустрою та місцевих фондів документації із землеустрою (п. 3). Місцевий фонд створюється, формується і ведеться районним (міським) відділом (управлінням) земельних ресурсів Держземагенства та призначений для обліку та зберігання документації із землеустрою, проведеного на місцевому рівні (п. 6).

Для формування регіональних і місцевих фондів територіальні органи Держземагенства забезпечують організацію надходження документації із землеустрою, її облік та зберігання (п. 8).

Залежно від виду документації та рівня проведення землеустрою розробник цієї документації безоплатно передає копії матеріалів виконаних робіт із землеустрою, у т.ч. і проведеного на місцевому рівні - до місцевого фонду (п. 9).

Слід зауважити, що вимога щодо передачі одного примірника розробленої документації із землеустрою до Державного фонду документації із землеустрою також передбачена наказом державного комітету України із земельних ресурсів від 05.08.2009 №423, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.08.2009 за №821/16837 (п. 2.1.3.).

Отже, документація із землеустрою надходить до Державного фонду у формі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та підлягає обліку за її видами (п. 10, 11).

Згідно приписів пунктів 13, 14 Положення, документи місцевого фонду зберігаються у районних (міських) відділах (управліннях) земельних ресурсів Держземагенства у спеціально обладнаних приміщеннях з дотриманням умов, які забезпечують їх схоронність та обмежений доступ.

З наведених норм вбачається, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки після його затвердження зберігається у районному (міському) відділі (управлінні) земельних ресурсів Держземагенства. Збереження документації із землеустрою в райдержадміністрації, яка приймає рішення щодо її затвердження та передачі земельної ділянки у власність законодавчими актами України не передбачено.

Згідно службової записки провідного спеціаліста Головного управління Держземагенства у Запорізькій області Борисенко Н.В. від 18.07.2013, листа від 14.08.2013 №09-02-12/5850 Головного управління Держземагенства у Запорізькій області та пояснень головного спеціаліста відділу державної реєстрації земель Управління Державного земельного кадастру в Запорізькій області Зачепило С.А. , які містяться в матеріалах справи, з 01.01.2013 було створено Головне управління Держземагенства у Запорізькій області до структури якого увійшли колишні управління Держземагенства м.Запоріжжя та Запорізького району Запорізької області. В ході об'єднання цих управлінь та створення нового, були складені акти приймання - передання фонду землевпорядної документації вищезазначених управлінь до Головного управління. На сьогоднішній день до ГУ Держземагенства у Запорізькій області документація із землеустрою та державні акти на право власності на спірні земельні ділянки в Запорізькому районі до управління не надходили.

Слід також зазначити, що статтею 50 Закону України «Про землеустрій» чітко визначений перелік документів, які включаються до проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок і у відповідності до цього переліку проект землеустрою має містити матеріали його погодження.

Отже, висновок про погодження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який є підставою для прийняття райдержадміністрацією рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є складовою документації із землеустрою, яка у відповідності до Положення про Державний фонд документації із землеустрою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.2004 № 1553, зберігається у районному (міському) відділу (управлінні) земельних ресурсів Держземагенства.

Як зазначив відповідач, поданий на затвердження проект землеустрою містив позитивний висновок про погодження документації із землеустрою щодо відведення у власність громадянам земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства розташовані на території Розумівської сільської ради, і відтак правових підстав для відмін його затвердженні та передачі цих земельних ділянок у власність громади райдержадміністрації не було.

Крім того, у листі Головного управління Держземагенства у Запорізькій області від 18.07.2013 №09-02-12/5090 зазначено, що земельні ділянки з кадастровими номерами 2322188400:04:001:0187 та 2322188400:04:001:0184 віднесені до земель лісогосподарського призначення. Далі у листі зазначено: «Згідно ст.20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії проводиться на підставі рішень органів державної влади, Верховної ради АР Крим, ради Міністрів АР Крим і органів місцевого самоврядування у відповідності з їх повноваженнями, враховуючи розпорядження голови Запорізької районної державної адміністрації від 26.12.2012 №1253 згідно якого вказані земельні ділянки віднесені до земель сільськогосподарського призначення». Враховуючи лист ДП «Запорізького лісомисливського господарства» від 04.12.2012 №1019 вказані земельні ділянки не знаходяться у їх користуванні».

Отже, інформація щодо належності спірних земельних ділянок до тієї чи іншої категорії містить протиріччя.

Також, відповідно до листа Запорізького обласного управління лісового та мисливського господарства від 04.09.2013 вих. № №01-08/991, який надійшов на адресу Запорізької райдержадміністрації за результатами розгляду її клопотання про надання інформації від 27.08.2013 №02-07/1048 встановлено, що земельні ділянки, які є предметом розгляду, не є в користуванні та не перебувають на обліку в лісогосподарських підприємствах Запорізького обласного управління лісового та мисливського господарства.

З урахуванням наданої Запорізьким обласним управлінням лісового та мисливського господарства інформації, суд враховує на наступне.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України передбачено, що до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують не право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

Відповідно до ч.1 статті 47 Лісового кодексу України, лісовпорядкування є обов'язковим на всій території України і воно ведеться лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої впади з питань лісового господарства, цей порядок, як вбачається з приписів п.8 ч.1 ст.29 Лісового кодексу України погоджується центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. 2 статті 5 Лісового кодексу України, віднесення земельних ділянок до складу земель лісогосподарського призначення здійснюється відповідно до земельного законодавства.

Згідно пункту 3.6.2.2 Інструкції, лісовпорядна організація зобов'язана отримати в районних (обласних) органах землеустрою викопіювання меж, встановлених землеустроєм по землекористувачам, суміжним з територією впорядкованого об'єкту.

Відповідно до Інструкції з лісовпорядкування, межі земельних ділянок лісового фонду, що підлягають лісовпорядкуванню, визначаються на основі планів внутрішньогосподарського землевпорядкування і наносяться на їхні копії, які засвідчуються землевпорядною службою району.

Пункт 2.3.3 Інструкції визначає, що до лісовпорядної документації відноситься також: документи, які засвідчують перевірку і узгодження з органами землеустрою за наявними матеріалами і в натурі меж підприємства, розв'язання всіх спірних питань із суміжними землекористувачами; перелік урядових рішень про передачу і гірийомку земель, здійснених після попереднього землеустрою; оригінали документів на землі, передані в довгострокове користування.

Статтею 7 Лісового кодексу України визначено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності.

Статтею 8 Лісового кодексу України передбачено, що у державній власності перебувають усі ліси, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Лісового кодексу України, у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи. Право постійного користування лісами посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою, а до одержання у встановленому порядку державних актів, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

Відповідно до ст.32 Лісового кодексу України, районні державні адміністрації у межах своїх повноважень на їх території забезпечують реалізацію державної політики у сфері лісових відносин.

Вираженням державної політики у сфері лісових відносин є розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.04.08 № 610-р «Про деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками», в якому зазначено, що з метою недопущення фактів порушення інтересів держави і суспільства під час відчуження та зміни цільового призначення земельних лісових ділянок (далі - ділянки) Мінприроди, Мінагрополітики, Міноборони, Держкомлісгоспу та Держкомзему до законодавчого врегулювання питань запобігання зловживанням у цій сфері: зупинити прийняття рішень про надання згоди на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення; відкликати раніше надану згоду на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення у разі, коли місцевими органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування не прийнято відповідні рішення або коли за результатами перевірки встановлено, що такі рішення прийняті з порушенням вимог законодавства.

Згідно з ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи те, що стосовно спірних земельних ділянок відсутні матеріали про їх відведення та закріплення за лісогосподарськими організаціями; належним чином оформлених матеріалів лісовпорядкування (планово - картографічних) щодо спірних земельних ділянок, прокуратурою Запорізького району не надано; погодження матеріалів лісовпорядкування не надано; документація щодо належності спірних земельних ділянок до земель лісового господарства відсутня. Спірні земельні ділянки в установленому порядку до лісового фонду не віднесені. Доказів на підтвердження належності спірних земельних ділянок до земель лісового фонду прокуратурою Запорізького району не надано, суд приходить до висновку про правомірність прийнятого відповідачем розпорядження від 29.12.2012 №1323 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок громадянам для ведення особистого селянського господарства, розташованих на території Розумівської сільської ради».

Отже, у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ж.М.Чернова