Справа № 822/3991/13-а
11 листопада 2013 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Петричковича А.І. розглянув у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Автотранспортне підприємство УБ ХАЕС", про тимчасове часткове зупинення діяльності, -
15.10.2013 року до суду надійшов адміністративний позов №5745/07 від 11.10.2013 року у якому позивач просить прийняти рішення про тимчасове часткове зупинення діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "Автотранспортне підприємство УБ ХАЕС" до одержання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до наказу Держекоінспекції у Хмельницькій області №409 від 25.09.2013 року про проведення планових перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства 08.10.2013 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Хмельницькорї області, відповідно до ст.20-2 ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища", ЗУ "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ "Автотранспортне підприємство УБ ХАЕС". Перевіркою встановлено, що підприємство здійснює свою господарську діяльність при відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст.ст. 10 - 11 ЗУ "Про охорону атмосферного повітря".
Відповідачу було надіслано копію ухвали про відкриття скороченого провадження з інформацією про процесуальні права та обов'язки сторін, про що свідчить рекомендований лист, який він отримав 18.10.2013 року, однак у 10-ти денний строк від дня отримання, заяв чи заперечень суду не надав.
Згідно п.5. ч.1 ст.183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Наказом №409 від 25.09.2013 року про проведення планових перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства на період з 02 по 30 жовтня 2013 року наказано начальнику відділу екологічного контролю земельних ресурсів, за поводженням з відходами та небезпечними хімічними речовинами Балинському О.В. організувати проведення перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства суб'єкта господарювання - ТОВ "Автотранспортне підприємство УБ ХАЕС" (м. Нетішин, вул. Ринкова, 5) в термін з 07 по 25 жовтня 2013 року.
Згідно направлення №2377/01 від 27.09.2013 року на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ "Автотранспортне підприємство УБ ХАЕС" (м. Нетішин, вул. Ринкова, 5), предметом перевірки, яка буде проводитися з 02.10.2013 року по 31.10.2013 року є дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Актом №225/01 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (далі Акт №225/01), встановлено порушення ст. 17, 32, 33 ЗУ "Про відходи", ст.10, 11 ЗУ "Про охорону атмосферного повітря".
Постановою про накладення адміністративного стягнення №440/01 від 09.10.2013 року встановлено, що 09.10.2013 року при проведенні перевірки дотримання вимог природоохоронного ТОВ "АТП УБ ХАЕС" порушено порядок викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарних джерел, а саме дозвіл на викиди відсутній, порушено правила поводження з відходами, а саме ліміт на утворення та розміщення відходів у 2013 році відсутній, порушено ведення обліку відходів за формою 1-ВТ, а саме облік відходів по формі 1-ВТ не ведеться. Визнано ОСОБА_3 винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ст.ст.82, 82-1, 78 ч.1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 гривень.
Згідно ч.1 ст.22-2 Закону України № 1264-XII від 25.06.1991 року "Про охорону навколишнього природного середовища", до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: в) обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.
Пунктом 2 Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 29.10.1992 року №2751-ХІІ (далі - Порядок), діяльність підприємств, що здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, може бути тимчасово заборонена (зупинена) - до виконання необхідних природоохоронних заходів зупиняється експлуатація підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання. При тимчасовій забороні (зупиненні) чи припиненні діяльності підприємств забороняються всі викиди і скиди забруднюючих речовин та розміщення відходів по підприємствах в цілому чи окремих їх цехах (дільницях) і одиницях обладнання.
Згідно пункту 3 Порядку, рішення про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) та припинення діяльності підприємств у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища приймають у межах своєї компетенції Кабінет Міністрів України, Верховна Рада Республіки Крим, місцеві органи державної виконавчої влади, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях, органи державного санітарно-епідеміологічного нагляду, інші спеціально уповноважені державні органи та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до підпункту "в" пункту 4 Порядку, діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема, використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів.
Статтею 1 Закону України № 877-V від 05.04.2007 року "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877-V від 05.04.2007 року) передбачено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом органів щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно ч.5 ст.4 Закону № 877-V від 05.04.2007 року, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону № 877-V від 05.04.2007 року, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Таким чином, суд приходить до висновку, що суб'єкт владних повноважень довів законність своєї вимоги про зупинення діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "Автотранспортне підприємство УБ ХАЕС", зважаючи допущене товариством порушення законодавства про охорону навколишнього природнього середовища, яке зафіксоване в Акті №225/01, у цій частині до часу його усунення, адже доказів, які спростовують порушення Законів України "Про відходи" "Про охорону атмосферного повітря" відповідачем суду не надано і таких не встановлено судом.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" і ст.183-2 КАС України, суд -
Зупинити господарську діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю "Автотранспортне підприємство УБ ХАЕС" (м. Нетішин, вул. Ринкова, 5), що пов'язана з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря до часу одержання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Роз"яснити відповідачу, що відповідно до ч.12 ст.183-2 КАС України, особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Копії постанови надати сторонам.
Постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя А.І. Петричкович