Постанова від 06.11.2013 по справі 806/4790/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 806/4790/13-a

категорія 10.2.2

06 листопада 2013 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сичової О.П. ,

при секретарі - Шевчук Т.А.,

за участю представника позивача та представника відповідача

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Відділу освіти Володарсько-Волинської районної державної адміністрації Житомирської області

до Директора Володарсько-Волинської міжрайонної виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Бахура Володимира Олександровича

про визнання незаконним та скасування рішення №45 від 17.06.2013 р.,-

встановив:

Відділ освіти Володарсько-Волинської районної державної адміністрації Житомирської області звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з вказаним позовом, в якому просив визнати незаконним та скасувати рішення директора Володарсько-Волинської міжрайонної виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Бахура Володимира Олександровича від 17.06.2013 року №45.

В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що порядок отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно - курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затверджений постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.2009 року №12 при видачі путівок порушеним не був, видача путівок та їх використання були правомірними.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав зазначених в письмових запереченнях, просила в задоволенні позовних вимог відмовити.

В судовому засіданні також були допитані свідки ОСОБА_2 - головний бухгалтер відділу освіти Володарсько-Волинської районної державної адміністрації, член комісії соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відділу освіти Володарсько-Волинської районної державної адміністрації та ОСОБА_3 - бухгалтер відділу освіти Володарсько-Волинської районної державної адміністрації, член комісії соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відділу освіти Володарсько-Волинської районної державної адміністрації.

Свідок ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснила, що санаторно-курортні путівки були видані ОСОБА_4 та ОСОБА_5 рішенням комісії по соціальному страхуванню на підставі їх заяв та медичних довідок форми - 070/о. Також зазначила, що ОСОБА_4 в попередніх періодах також надавалися рішеннями комісії по соціальному страхуванню санаторно-курортні путівки, зауважень з боку відповідача при попередніх перевірках, які здійснюються щорічно, не було. Пояснила, що ОСОБА_4 є головою Володарсько-Волинської районної організації Профспілки працівників освіти і науки, яка є виборчою посадою, та головою комісії із соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відділу освіти Володарсько-Волинської районної державної адміністрації, внески соціального страхування з тимчасової втрати працездатності із заробітної плати Мошківського вносяться до одного фонду, що і працівниками відділу освіти Володарсько-Волинської районної державної адміністрації. Додатково зазначила, що при проведені відповідачем перевірки останньому було надано відповідні документи, перевіряючими довідка ОСОБА_5 форми - 070/о не витребовувалась. Про відсутність вказаної довідки позивач дізнався безпосередньо зі змісту акту перевірки.

Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснила, що санаторно-курортні путівки були видані ОСОБА_4 та ОСОБА_5 рішенням комісії по соціальному страхуванню на підставі їх заяв та медичних довідок форми - 070/о. Зазначила, що відповідачем під час проведення перевірки довідка ОСОБА_5 форми - 070/о не витребовувалась.

Вислухавши пояснення представників сторін, свідків та дослідивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позов Відділу освіти Володарсько-Волинської районної державної адміністрації Житомирської області Відділу освіти Володарсько-Волинської районної державної адміністрації Житомирської області слід задовольнити з наступних підстав.

Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витрати, зумовленими похованням" (далі Закон) матеріальне забезпечення та соціальні послуги, що надаються за цим Законом, є окремим видом загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян, що здійснюється Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Статтею 28 Закону передбачено право Фонду на проведення перевірок правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

Судом встановлено, що в період з 21.05.2013 року по 30.05.2013 року уповноваженими особами Володарсько-Волинської міжрайонної виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було проведено позапланову документальну перевірку Відділу освіти Володарсько-Волинської РДА по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.04.2012 року по 31.03.2013 року.

За результатами перевірки було складено відповідний акт від 30.05.2013 року (а.с.33-35).

Так, в ході перевірки було встановлено, що рішенням комісії з соціального страхування Відділу освіти Володарсько - Волинської РДА була видана путівка №400170 від 22.06.2012 року сторонній особі ОСОБА_4, який не працює в даній установі. Вартість путівки 5250,00 грн., часткова доплата 30% в сумі 1575,00 грн., до заліку не приймається 3675,00 грн.

Також в ході перевірки було встановлено, що рішенням комісії з соціального страхування Відділу освіти Володарсько-Волинської РДА була видана путівка №327546 від 11.03.2013 року ОСОБА_5 без довідки форми -070/о, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27.12.1999 року №302 "Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях)". Вартість путівки 4809,00 грн., сума часткової доплати 961,80 грн., не приймається до заліку сума 3847,20 грн.

Згідно висновків відповідача , позивачем було порушено:

- п.4.10 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Постановою від 25.02.2009 року №12 із змінами та доповненнями;

- ст. ч.1, ч.2 ст.47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", п.4.1 Порядку №12, в порядку п.4 наказу МОЗ України від 14.02.2012 року №110.

За наслідками перевірки відповідачем було прийнято рішення від 17.06.2013 року №45 (а.с.12-13) , відповідно до якого Відділ освіти Володарсько-Волинської РДА було зобов'язано перерахувати до бюджету Фонду неправомірно використані страхові кошти в сумі 7522,20 грн. та застосовано штрафну санкцію в розмірі 50% від суми неправомірно використаних коштів в сумі 3761,10 грн.

В судовому засіданні встановлено, що спір виник лише з тих підстав, що санаторно-курортна путівка була видана ОСОБА_5 рішенням комісії по соціальному страхуванню у відсутності медичної довідки форми - 070/о, а ОСОБА_4 санаторно-курортна путівка видана як сторонній особі, яка не працює у відділі освіти Володарсько-Волинської РДА.

Суд не погоджується із зазначеним з огляду не наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 31 грудня 2012 року Володарсько-Волинською центральною районною лікарнею видано ОСОБА_5 довідку №358 за формою №070/о (а.с.19). Видача зазначеної довідки ОСОБА_5 також стверджується листом Володарсько-Волинської центральної районної лікарні від 16.09.2013 року №714, в якому також зазначено, що в листі направленому директору Володарсько-Волинської міжрайонної виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Бахуру В.О. у зв'язку із допущеною помилкою було зазначено, що довідка ОСОБА_5 за формою ф-070/-о не видавалась.

Правовідносини, що виникли між сторонами врегульовані нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" N 2240-III, 18.01.2001р., Порядком отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», затвердженого постановою правління Фонду від 25.02.2009р. № 12, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.04.2009р. за № 339/16355.

Згідно ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", за поданням відділень Фонду правління Фонду щорічно розглядає та затверджує програми (у розрізі районів) щодо відновлення здоров'я застрахованих осіб і членів їх сімей, які включають санаторно-курортне лікування, оздоровлення в санаторіях-профілакторіях, пансіонатах, дитячих оздоровчих таборах, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, позашкільне обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків, та їх кошторис. Витрати на ці цілі здійснюються за рахунок коштів, передбачених бюджетом Фонду.

Відповідно до п.4.1 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», затвердженого постановою правління Фонду від 25.02.2009р. № 12, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.04.2009р. за № 339/16355, рішення про виділення путівки застрахованій особі приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (далі - комісія (уповноважений) із соціального страхування), на підставі особистої заяви та довідки для одержання путівки (форма N 070/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27.12.99 N 302 "Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях)".

Отже, санаторно-курортна путівка видана ОСОБА_5 рішенням комісії по соціальному страхуванню правомірно.

Стосовно видачі санаторно-курортної путівки ОСОБА_4 як сторонній особі, яка не працює у відділі освіти Володарсько-Волинської РДА суд зазначає наступне.

В судовому засіданні безспірно встановлено, що ОСОБА_4 працював у відділі освіти Володарсько-Волинської районної державної адміністрації та в 2010 році був обраний головою ради районної організації профспілки працівників освіти.

25.02.2009 року правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято постанову № 12, якою затверджено Порядок отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Згідно пункту 4.10. Порядку, видача страхувальником путівок особам, які не працюють на цьому підприємстві, крім випадків, передбачених пунктами 4.8 та 4.9 цього Порядку, забороняється.

Однак, відповідно до ст.41 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", за працівниками, обраними до складу виборних органів профспілкової організації, що діє на підприємстві, в установі або організації, зберігаються соціальні пільги та заохочення, встановлені для інших працівників за місцем роботи відповідно до законодавства. За рахунок коштів підприємства цим працівникам можуть бути надані додаткові пільги, якщо це передбачено колективним договором.

Закон України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" є спеціальним законом, який регулює правові відносини, що стосуються осіб обраних до складу виборних органів профспілкової організації, а тому за ОСОБА_4, як колишнім працівником позивача, який обраний до складу виборних органів профспілкової організації, що діє в установі зберігаються соціальні пільги та заохочення, встановлені для інших працівників відділу освіти Володарсько-Волинської РДА відповідно до законодавства.

Крім того, суд відзначає, що ОСОБА_4 займає посаду голови комісії з соціального страхування відділу освіти Володарсько-Волинської районної державної адміністрації.

Також в судовому засіданні встановлено, що у 2010 році голова Володарсько-Волинської районної організації Профспілки працівників освіти та науки України ОСОБА_4 отримав за рішенням комісії з соціального страхування Відділу освіти Володарсько-Волинської РДА путівку, що стверджується також довідкою Володарсько-Волинської районної організації Профспілки працівників освіти та науки України від 06.11.2013 року №37 та поясненнями свідка ОСОБА_2 Однак доказів прийняття рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкції за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності з приводу надання у 2010 році ОСОБА_4 санаторно-курортної путівки відповідачем до суду не надано.

Із зазначеного, суд приходить до висновку, що між комісією з соціального страхування Відділу освіти Володарсько-Волинської РДА та головою Володарсько-Волинської районної організації Профспілки працівників освіти та науки України ОСОБА_4 існували усталені правовідносини щодо надання санаторно-курортних путівок останньому, а тому у позивача не було підстав не надавати йому путівки на санаторно-курортне лікування.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Визнати незаконним та скасувати рішення Директора Володарсько-Волинської міжрайонної виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Бахура Володимира Олександровича №45 від 17.06.2013 р.

Відшкодувати Відділу освіти Володарсько-Волинської районної державної адміністрації Житомирської області з державного бюджету 114.70 грн. сплаченого судового збору.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя О.П. Сичова

Повний текст постанови виготовлено: 11 листопада 2013 р.