Постанова від 11.04.2011 по справі 2-а-3174/11

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Справа № 2-а-3174/11

Категорія 70

ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М УК Р А Ї Н И

м. Ковель 01 квітня 2011 року

Ковельський міськрайсуд Волинської обл.

в складі: головуючого-судді Логвинюк І.М.,

розглянувши у письмовому скороченому провадженні в м. Ковелі Волинської обл. справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Ковельському р - ні Волинської області про визнання бездіяльності неправомірною, визнання за нею право на отримання невиплаченої суми підвищення до пенсії, зобов»язання провести нарахування та виплату щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни, зобов»язання проводити нарахування та виплату такого підвищення до пенсії у подальшому,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1, 1933 р. н., 11.03.11 р. звернулась до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного Фонду України у Ковельському р - ні (далі -відповідач, управління ПФ України у Ковельському р - ні) про визнання бездіяльності, що полягає у не нарахуванні їй підвищення до пенсії як дитині війни у повному обсязі за період з 01.01.10 р. по день ухвалення судового рішення у справі, неправомірною; визнання за нею право на отримання невиплаченої суми підвищення до пенсії, зобов»язання провести нарахування та виплату щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни за період з 01.01.09 р. по день ухвалення судового рішення у справі, зобов»язання проводити нарахування та виплату такого підвищення до пенсії у подальшому, мотивуючи тим, що вона має статус дитини війни та має право на отримання державних соціальних гарантій дітям війни, передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни». Цим Законом передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком, що відповідно до вимог закону має проводитись відповідачем. Вважає нарахування та виплату такої надбавки до пенсії не у повному обсязі незаконною та такою, що порушує її право, гарантоване законодавчо. Зазначає, що державні соціальні гарантії, встановлені законом, не можуть бути обмежені або скасовані, що гарантовано ОСОБА_2 України. Зазначає, що така надбавка повинна бути виплачена без обмеження строком відповідно до законодавства. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 14.03.11 р. позовні вимоги позивача за період з 01.01.09 р. по 09.09.10 р. включно залишено без розгляду.

Щодо позовних вимог, обґрунтування яких наведено вище, відповідач 28.03.11 р. подав суду письмове заперечення проти позову, мотивоване тим, що хоча позивач дійсно є отримувачем пенсії по віку в управлінні ПФ України у Ковельському р - ні та, відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», має статус дитини війни і ст. 6 цього Закону було передбачено, що пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком, однак, мінімальний розмір пенсії за віком, відповідно до ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Крім того, ухвалою Конституційного Суду України від 19.05.09 р. № 27-у/2009 підтверджено, що у ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», закладено однозначну вимогу щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком (встановленого абз.1 ч.1 цієї статті) виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом та не поширення вказаного мінімального розміру пенсії за віком на правовідносини, що виникають на підставі інших Законів. Зазначає, що відповідач не є розпорядником бюджетних коштів та кошти для проведення виплат, пов»язаних з гарантіями, зазначеними у Законі України «Про соціальний за хист дітей війни», отримує з Державного бюджету України. Просить у позові відмовити.

Суд, дослідивши письмові докази у справі, з'ясувавши обставини справи, вважає, що позов підставний та підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Як слідує з копії посвідчення № 384290, виданого на ім”я позивача, що дійсно, їй призначена пенсія по віку довічно та вона має статус дитини війни, що відповідачем не оспорюється.

Як слідує з копії довідки № 855/03/01 від 09.03.11 р., виданої відповідачем, позивачеві як дитині війни, відповідно до Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, за період з вересня 2010 р. по лютий 2011 р. включно нараховано та виплачено надбавку до пенсії в розмірі, що не відповідає вимогам ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Ненарахування та невиплату відповідачем позивачеві як дитині війни надбавки до пенсії за спірний період у розмірі, визначеному ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни, суд вважає протиправним з огляду на наступне.

Згідно ст. 1 Закону України ”Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.04 р., дитина війни -це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років. Державна соціальна гарантія -це встановлений цим Законом мінімальний розмір державної соціальної допомоги, а також пільг з метою надання соціальної підтримки дітям війни.

Як зазначено у ст. 3 даного Закону, державні соціальні гарантії дітям війни встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Ст. 17 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.00 р. передбачено, що основні державні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень. До числа основних державних соціальних гарантій включаються, зокрема, розміри державної соціальної допомоги та інших соціальних виплат. Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 22 ОСОБА_2 України, конституційні права і свободи гарантуються і

не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.

Ст. 3 ОСОБА_2 України визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є

людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно із ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком, що є державною соціальною підтримкою дітей війни.

Визначення розміру підвищення до пенсії, передбаченого ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” відповідно до порядку, визначеному підзаконним актом - постановою КМ України від 28.05.08 р. № 530 “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, не відповідає вимогам ст. 8 ОСОБА_2 України. За змістом даної конституційної норми, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_2 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України і повинні відповідати їй.

Отже, нарахування підвищення до пенсії позивачу за вказаний вище період мало проводитись та визначатись відповідачем у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, як це передбачено статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.04 р. № 2196-1У.

Мінімальний розмір пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст. 19 Закону України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.91 р. та ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.03 р. № 2017-111 встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Розмір мінімальної пенсії за віком (виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які

втратили працездатність, встановлювався Законом України “Про державний бюджет України на 2010 рік”, Законом України “Про державний бюджет України на 2011 рік”, а тому відповідач мав можливість провести відповідне нарахування допомоги та визначити її розмір.

Відповідно до п. п. 6 п. 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.04.02 р. № 80-2, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.02.08 р. №5-5 (зареєстрованої в МЮ України 13.03.08 р.) управління Пенсійного фонду України в місті (районі) відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до чинного законодавства.

На даний час відповідачем нарахування підвищення до пенсії позивачу за вказаний

вище період не проведено, а тому суд вважає, що позивач має право вимагати нарахування такого підвищення до пенсії відповідно до даної норми Закону.

За змістом ст. 46 ОСОБА_2 України, громадяни мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообов”язковим державним соціальним страхуванням. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомог, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України передбачено, що у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем не доведено правомірності своїх дій щодо виплати щорічної грошової допомоги в іншому розмірі, ніж встановлено законом.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивачеві відповідачем протиправно не у повному розмірі нараховувалося підвищення до пенсії як дитині війни за період з 10.09.10 р. по 11.03.11 р. включно, а тому позов підлягає до часткового задоволення.

Суд, обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, вважає, що для відновлення останнього необхідно і достатньо визнати неправомірною бездіяльні сит відповідача. що полягає у нене рахуванні та невиплаті позивачеві підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі, визначеному ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зобов»язати відповідача нарахувати та виплатити позивачеві підвищення до пенсії у розмірі, визначеному ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, що обчислюється відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 10.09.10 р. по 11.03.11 р. включно, з врахуванням попередньо виплачених сум.

Для вказаної мети, на думку суду, немає потреби покладати на відповідача обов'язок надалі нараховувати позивачеві підвищення пенсії у вказаному порядку, так як відповідач має діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та законами України. Цей обов'язок покладений на відповідача ОСОБА_2 України і рішення суду для його підкріплення не потрібне.

Не підлягає також задоволенню вимога позивача про визнання за нею права на отримання невиплаченої суми підвищення до пенсії як дитині війни, оскільки таке її право передбачене законодавством.

Крім того, відповідно до змісту ст. 2 КАС України, захисту підлягає порушене право. А тому в частині позовних вимог позивача за період, початок якого визначено судом як день - 10.09.10 р., та по «теперішній час»як зазначено позивачем у позовній заяві, на думку суду, захисту підлягає період до дня звернення позивача з позовом до суду, тобто, до 11.03.11 р. включно.

Як слідує зі змісту ч. 2 ст. 256 КК України, негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, а тому дана постанова підлягає до негайного виконання.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 21, 22, 64, ч. 2 ст.19, ст. 92 ОСОБА_2 України, ст. ст. 9, 10, 11, 99, 100, 159 - 163, 167, 183-2, ч. 2 ст. 256 КАС України, ст. ст. 1, 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.04 р., Законом України “Про державний бюджет України на 2010 р.”, Законом України “Про державний бюджет України на 2011 р.”, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов»язати управління Пенсійного Фонду України у Ковельському р - ні Волинської

обл. провести нарахування ОСОБА_1 як дитині війни за період з 10 вересня 2010 р. по 11 березня 2011 р. включно підвищення до пенсії у розмірі, визначеному статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” та його виплату за вирахуванням фактично виплаченої суми такого підвищення до пенсії, виходячи з розрахунку, що розмір мінімальної пенсії за віком обчислювати в залежності від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 2010 р., 2011 р.

В решті позову -відмовити.

Постанова підлягає до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена до Львівського Апеляційного адміністративного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської обл. шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.

Особи, які брали участь у справі можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу подано не було.

У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя ОСОБА_3

судді